Postřehy a zážitky

Adrenalinové zážitky na Bali

předchozím článku jsem vám prozradila, kde zažít pořádný „workout“ mezi stromy, viz v tomto článku vám poradím, kde si dopřát notnou dávku adrenalinu v balijských vodách.

Výhoda aktivit ve vodě je ta, že se člověk alespoň v průběhu osvěží, někdy sice víc, než by si přál, ale s tím je třeba počítat. Bali je ze všech stran obklopeno vodním živlem, lemuje jej jak oceán, tak moře, a zároveň je protkáno řekami. Na výběr je tak ze spousty vodních sportů, stačí si jen vybrat, zda jste spíš na sladké či na slané, popřípadě na obojí. Já mám osobní zkušenost s vodním skútrem a méně známým canyoningem.

Vodní sporty v Amedu

Původně jsem jela do Amedu za pohodovým šnorchlováním a freedivingem v klidných zátokách s výhledem na majestátný Mount Agung. Pak jsem ale narazila na Water sports Amed in Bali, společnost, kterou vlastní Čech, takže se lze domluvit bez problémů i v češtině, a kde si lze pronajmout paddleboardy, kajaky, či se svézt na nafukovacím „banánu“ taženým za motorovým člunem a mnoho jiného.

Řídit vodní skútr lze i bez předchozích zkušeností

Mě nejvíce zaujala nabídka projet se na vodním skútru, neboli jet ski, protože jsem na něm nikdy předtím neseděla a lákala mě ta možnost vyrazit neomezeně podle svého na širé moře. Na rozdíl od jiných nabídek je zde totiž výhoda otevřeného prostoru, kam až lze na skútru jet. Ovládání je naprosto snadné a bezpečné, nejsou k tomu potřeba předchozí zkušenosti. Během jízdy máte pojistku od skútru připevněnou pomocí gumového lanka na ruce, takže když se moc rozjedete a ze skútru spadnete, vypne se motor a skútru nikam neujede. Záchranná vesta je samozřejmostí.

TIP: Zažijte dovolenou na Bali plnou adrenalinových zážitků. Vyberte si jeden z poznávacích nebo individuálních zájezdů na míru s českým místním průvodcem.

 

Očekávání vs. realita

Ačkoli mě projížďka na vodním skútru lákala, neměla jsem od toho příliš velké očekávání. Představovala jsem si takové obyčejné svezení po moři, ale ve skutečnosti se jedná o fantastický zážitek. Skútr má opravdu silný motor s parádním zrychlením, je proto ideální pro milovníky rychlé jízdy. Ovšem doporučuji to i těm, kteří se chtějí jen projet a prohlédnout si místní přírodu trošku z jiného úhlu.

Během mé první návštěvy byly mírné vlnky, takže při vyšší rychlosti jsem měla pocit, že skáču vzduchem z vlny na vlnu, neodolala jsem a zkoušela ze skútru vymáčknout maximum, při jedné prudší otáčce jsem ze skútru sletěla a skončila v moři, skútr ve vteřině zastavil a já se musela nahlas smát, jak mě to bavilo. Nevěřila bych, jaká to dokáže být zábava, ale i „makačka“, když se v té rychlosti musíte neustále držet, po necelé půl hodině jsem skútr značně vyčerpaná s radostí vracela.

Z jízdy na vodním skútru jsem byla natolik nadšená, že jsem se do Amedu zanedlouho vrátila a svištěla si to po moři ještě jednou, a jsem si jistá, že ne naposledy.

Vodní sporty v Nusa Dua

Zaslechla jsem, že jsou vodní sporty k dispozici ještě v oblasti Nusa Dua, kde nabízí navíc lety na padáku za vodním člunem (parasailing), nicméně osobní zkušenost s nimi nemám.

Canyoning v Bali Hidden Canyon

Pokud jste o canyoningu dosud neslyšeli, jedná se o „prozkoumávání“ kaňonů řek různými způsoby. Lze je projet na raftech, nebo přebrodit a místy proplavat, ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, jedna věc je jistá, suší nevyváznete. Já zvolila tu druhou variantu, respektive já si nevybrala žádnou, jednalo se o narozeninové překvapení, ze kterého jsem byla trochu v šoku, protože jsem do poslední chvíle vůbec netušila, co mě čeká.

Po příjezdu do kaňonu

Dostavíte se na pokladnu, zaplatíte poplatek, dostanete ručník a vodu, pak máte prostor na převlečení. Doporučuji si vzít pevné sandály nebo boty do vody, rozhodně bych neriskovala brodit kaňon v žabkách, místy je to kluzké a v lepším případě o žabku přijdete. Jelikož jsem nevěděla, do čeho jdu, byla jsem bosa a v plavkách, dnes bych šla raději v sandálech, a na plavky navlékla upnuté tílko a kraťasy, byť byla místa, kde bylo třeba plavat.

Po převlečení se vás ujme průvodce, kterého rozhodně doporučuji, obzvláště v případě, pokud s něčím takovým nemáte předchozí zkušenosti. Ten má s sebou nepromokavý batoh, do kterého si můžete dát své cennosti i vodu a ručník, a zároveň vás ochotně v průběhu výpravy nafotí.

TIP: Vyzkoušejte potápění na Bali. Na 12 denním zájezdu Potápění na Bali se zážitkovým programem. Zažijete potápění s mantami, vrakové potápění nebo potápění u korálových útesů.

Je to zápřah na fyzičku i psychiku

Sestoupili jsme k řece a vydali se proti proudu. Voda byla hnědá, takže jsem našlapovala velmi opatrně. Pro mě osobně to bylo náročnější na psychiku než na fyzičku. Ten pocit, kdy jsem nevěděla, kam šlápnu a co vše se ve vodě může ukrývat, mi nebyl příjemný, místy jsme přelézali po skalách, ale nohy neustále pod vodou, takže jsem musela prakticky po slepu vybrat nejlepší způsob, jak přes skály přelézt. Průvodce šel sice vždy napřed a ukázal, kudy jít, ale stejně to nevíte přesně, když je vše ukryté pod vodou, a silný protiproud není příliš nápomocný. Navíc mi bylo trochu líto kluků za mnou, kteří se vesměs museli spoléhat sami na sebe, protože obvykle průvodce pomohl jen mně, protože jsem šla první. Voda je v některých částech tak hluboká, že jiná možnost než přelézt skaliska není.

Na konci jsme skočili do řeky, proud nás unesl pár metrů zpátky na mělčinu, na které už čekali společníci průvodce, odkud nás chytali. Pak jsme vyšli mezi rýžová pole a došli zadem zpět k pokladně. Ačkoli avizovali, že půjde o přibližně dvouhodinový trek, byli jsme zpět za necelou tři čtvrtě hodinu. Možná to bylo způsobeno tím, že v kaňonu v tu dobu nikdo nebyl a my byli skupinka o 3 lidech. Umím si představit, že větším skupinám to i dvě hodiny zabere.

Dnes mohu říct, že bych si to ráda zkusila znovu již s tou zkušeností a vědomím, co mě čeká, určitě bych byla klidnější a více si užila ty pohledy na zajímavě tvarované skály tyčící se k nebi.

Pokud vám vyšší hladina adrenalinu i vody dělá dobře, tak mohu canyoning vřele doporučit.

Je určitě potřeba mít i štěstí na počasí, protože v případě vyšší hladiny řeky je kaňon z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 24.4.2019. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář