Postřehy a zážitky

UBUD- navštivte nejzajímavější místa během jediného dne

Město Ubud, které je považováno za kulturní i duchovní centrum celého ostrova Bali, se kromě výborných restaurací, jógy na Bali či galerií, může pochlubit také výbornou lokací. Během jediného dne můžete v okolí Ubudu navštívit rýžové terasy s dechberoucími vyhlídkami, kávové plantáže, kouzelné posvátné hinduistické lázně či prastaré hrobky královské rodiny.

Campuhan Ridge Walk Ubud

 

Na cestu se vydáváme krátce po snídani (veškeré přejezdy autem během dne nezaberou více než 15 minut). Naší první zastávkou jsou terasovitá rýžová políčka Tegallalang na okraji města Ubud. Zde na Vás zaručeně dýchne pravá balijská atmosféra, protože rýže neodmyslitelně patří k místní kultuře i běžnému každodennímu životu. Rýže se v těchto oblastech pěstuje tradičním způsobem již více než 2000 let a pro místní obyvatelstvo neznamená jen potravu pro tělo, ale i pro duši po smrti. Tato políčka nejsou největšími na Bali, ale dle mého názoru jsou nejfotogeničtější. Vášniví fotografové či fanoušci dronů by zde hravě zvládli strávit i celý den. I přes to, že na toto místo denně zavítají davy turistů, převládá zde poklidná atmosféra přímo vybízející k meditaci, procházkám mezi jednotlivými políčky či relaxaci. 

 

Rýžové terasy Tegallalang

 

UŽITEČNÉ INFORMACE:

 • Při vstupu na Tegallalang Rice Fields byste správně měli uhradit vstupné 10,000 IDR za osobu. Jednotliví majitelé políček na Vás mohou dodatečně vymáhat příspěvky (donations). Pokud odmít
  nete zaplatit, mohou Vám znemožnit průchod jejich pozemkem.
 • Procházet se zde můžete hravě i v žabkách, doporučuji Vám však spíše pevnou obuv. Terén není nijak náročný, ale po dešti může být hodně blátivý.
 • Pokud se toužíte vyfotit na populárních houpačkách a pořídit si tak již tradiční fotku na instagram, věřte, že to nebude zadarmo. Ceny za pár zhoupnutí se běžně pohybují v rozmezí od 100,000 – 200,000 IDR za osobu. Pokud přijíždíte v low season, kdy je o turisty nouze, můžete prověřit své vyjednávací schopnosti a zkusit se dostat na cenu 50,000 IDR.
 • Připravte se na neodbytné stánkaře, číšníky i děti žebrající o peníze na školu.
 • Doporučuji, udělat si krátkou zastávku a dopřát si kávu nebo čerstvé ovocné smoothie v jedné z restaurací s dechberoucími vyhlídkami na terasy.

 

 

Poté se přesuneme do oblasti Tampaksiring. Zde nás čeká jedno z nejposvátnějších hinduistických míst- lázně Tirta Empul (v překladu Posvátný pramen), jejichž vznik se datuje do 10.století. Každý rok sem míří věřící z celého Bali, aby očistili jak svého ducha, tak i tělo, jelikož věří, že je voda z posvátného pramene zbaví všech duševních i fyzických neduhů. Spousta místních obyvatel věří v léčivé účinky vody natolik, že si ji s sebou dokonce nabírají do malých kanystrů a poté ji doma pijí. Dle mého názoru se zde bez obav můžete vykoupat, pokud po tom toužíte, ale rozhodně Vám nedoporučuji pít z posvátného pramene. To by Vám totiž mohlo způsobit očistu zcela jinou než tu duchovní.

Posvátné lázně Tirta Empul

 

Legenda praví, že pramen vznikl při souboji boha Indry se zlým králem Mayadanawou, který ovládal černou magii, jejíž pomocí otrávil nedalekou řeku. Tím způsobil, že Indorvi vojáci, kteří měli krále dopadnout, onemocněli. Indra udeřil svou holí do země a v místě dopadu vytryskl zázračný pramen, který zachránil život vojáků a ti tak mohli zdárně dokončit své poslání.

 

Později zde byl vybudován rozsáhlý chrám, přitahující dnes i zahraniční turisty. Na úbočí areálu si povšimněte krásného prezidentského paláce.

 

UŽITEČNÉ INFORMACE:

 • Vstupné do Tirta Empul je od roku 2019 50,000 IDR na osobu. 
 • Při vstupu na posvátné území budete potřebovat sarong (šátek kolem pasu), který Vám zdarma zapůjčí u vstupní brány. Doporučuji však investovat pár korun a pořídit si vlastní, neboť si určite dovedete představit, co se stane s takovým šátkem, když jej týden nevyperete a během dne si jej prostřídají tucty propocených turistů. Sarong se dá pořídit od 25.000 IDR výš (podle kvality) a využijete jej na každém posvátném místě na Bali.
 • Místní věřící jsou velmi tolerantní a pokud budete chtít, můžete se k nim připojit a projít si očistnou lázeň na vlastní kůži. V tomto případě si sebou vemte plavky a ručník. Na samotnou proceduru si musíte půjčit speciální sarong za 15,000 IDR (prosím, toto pravidlo v rámci respektu cizí kultury dodržujte, i když někteří turisté to nedělají). Jedná se o výjimečný zážitek a také zde můžete pořídit krásné fotografie na památku.
 • Při lázni procházíte pod jednotlivými 12 sprchami a to vždy zleva doprava. Do každého pramene se postupně ponoříte nebo si v něm alespoň opláchnete obličej. Každý jednotlivý pramen pak nabízí odlišné benefity- například léčí tělesné neduhy.
 • Při vstupu do chrámové části si všechny ženy musí stáhnout vlasy do culíku. Jednorázové gumičky do vlasů si můžete vzít u vstupu.
 • Přímo v areálu je také nádrž, kde chovají koi kapříky a hned vedle se nachází warung, kde se můžete v případě potřeby občerstvit za přijatelné ceny.
 • Nejlepším zážitkem je, pokud chrám navštívíte během některé z hinduistických ceremonií.

  Tradiční oblečení na ceremonie

 

Po osvěžující koupeli následuje menší rozcvička- sestup po téměř 300 schodech do údolí královen. Komplex Gunug Kawi se skalními hrobkami z 11.století se nachází v zeleném údolí 2 km jižně od Tampaksiring. Během sestupu Vás můžou těšit krásné výhledy na rýžová políčka a zvuk protékající posvátné řeky Pakerisan, která naleziště předěluje na dvě části, které jsou spojeny kamenným mostem. Z tohoto mostu pořídíte nejkrásnější fotografie areálu. Výhodou obtížnějšího přístupu je samozřejmě menší počet turistů. V oblasti se nachází celkem 10 svatyní (hrobek), které jsou dodnes velkou záhadou. Původně byly všechny hrobky vyzdobené, dochovaly se však jen zhruba 7 metrů vysoké obrysy falešných dveří. Nejpravděpodobněji vznikly na počest krále Anaka Wungsua z významného rodu Udayana a jeho chotí. Význam je pouze symbolický, jakožto vyjádření úcty, ale zřejmě není místem posledního odpočinku členů královské rodiny.

Hrobky Gunung Kawi

 

UŽITEČNÉ INFORMACE:

 • Vstupné do archeologického naleziště Gunung Kawi je od roku 2019 50,000 IDR na osobu.
 • Při vstupu opět využijete sarong či speciální opasek v případě, že máte dlouhé kalhoty až po zem.
 • Doporučuji si na tuto památku vyhradit dostatek času a celé údolí si v poklidu projít. Desátá hrobka se nachází stranou od zbylých devíti a musí se k ní dostat po chodníčku vedoucím rýžovými políčky. Nezapomeňte si však šetřit energii na zpáteční cestu do schodů.
 • Při vstupu do původního chrámu si musíte vyzout boty.

 

Den je ideální zakončit na některé z mnohých kávových plantáží, které se nacházejí poblíž, a kde budete mít možnost odpočinout si po celém náročném dni. Odměnou Vám bude ochutnávka různých druhů kávy a čajů zdarma.

 

Návštěva kávové plantáže

Pokud Vám večer zbude trocha času a energie, tak určitě nevynechejte ani populární Monkey Forest, tržnici v centru města či některé z nevídaných balijských tanečních vystoupení v Ubud Palace.

TIP: Poznejte krásy Bali na vlastní kůži. Vyberte si jeden z poznávacích nebo individuálních zájezdů na míru s českým místním průvodcem.

UŽITEČNÉ INFORMACE:

 • Vstupné do Monkey Forestu činí 80,000 IDR na osobu.
 • Monkey Forest v Ubudu stojí určitě za návštěvu, při kontaktu s opicemi však nikdy nezapomínejte být obezřetní. Můžu potvrdit, že se občas nevyplácí zvířata krmit, fotit z přílišné blízkosti či jinak provokovat. Při návštěvě podobných atrakcí si dávejte pozor na kabelky, batohy, brýle, klobouky, telefony apod., neboť o tyto věci můžete velmi snadno přijít a ještě si navíc odnést nějaké to kousnutí ,,na památku’’.
 • Každý večer v 19.30 hod. předvádějí nejlepší tance na Bali své umění v Ubud Palace. Za hudebního doprovodu gamelanového orchestru jsou přehrávány epizody z hinduistických eposů nebo souboje mezi dobrem a zlem. Masky tanečníků jsou zároveň i přehlídkou řemeslné práce zdejších umělců. Za představení zaplatíte kolem 100,000 IDR. Mezi nejzajímavější vystoupení patří Barong a Legong Dance.

Štítky: , , , ,

 
Uloženo dne 31.7.2019. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 4.

4 komentáře k “UBUD- navštivte nejzajímavější místa během jediného dne”

 1. Dne 1.8.2019 at 19:14 Markéta responded with... #

  I když budete schody vedoucí ke Gunung Kawi proklínat, rozhodně stojí za to! A Tirta Empul je to, co na Bali musíte zažít

  • Dne 2.10.2019 at 15:25 Marcela Blahová responded with... #

   Naprosto souhlasím. Tirta Empul je jednou z nejdůležitějších hinduistických památek na Bali a Gunung Kawi uchvátí nejen archeologickým nalezištěm samotným, ale též přírodou.

 2. Dne 3.8.2019 at 16:41 Pavel responded with... #

  Rádi bychom na Bali v říjnu, je to vhodná doba pro návštěvu? Není zrovna období deštů?A máte zkušenosti, zda takové cestování zvládají i děti?

  • Dne 2.10.2019 at 15:31 Marcela Blahová responded with... #

   Dobrý den. Návštěvy ostrova v říjnu se vůbec nemusíte bát. Návštěva Bali je možná po celý rok. Ideálním termínem je období od poloviny března až června a poté září až prosinec, kdy je na Bali slunečno, teplo a minimum srážek. Nejdeštivější měsíce jsou leden a únor. Ani v období dešťů se však nemusíte obávat celodenních dešťů. Spíše vás zastihne hodinová průtrž mračen, po které se opět vyčasí. Důležité je, přizpůsobit se aktuálnímu počasí (oblečení a příp. náhradní program). Na Bali se nachází mnoho lokalit vhodných pro rodiny s dětmi- mimo jiné například Sanur či Amed.

Přidejte svůj komentář