Ubytování Bali, výlety Bali, průvodce Bali, Výlety

NEJ vodopády na Bali

Bali je vynikající destinace pro svou různorodost. Pokud už vás „válečka“ na plážích nebude příliš bavit a rádi byste se prošli za krásou padající masy vody obklopenou zelení, vyrazte na severní Bali do okolí města Bedugul, kde se nachází nespočet nádherných vodopádů. Vyjmenovat ty nejlepší je nemožné, jelikož každému se líbí něco jiného a každý z nich má svou jedinečnou atmosféru. O některých vodopádech se ale mluví častěji, jako o těch „nej“, a já bych ráda zmínila dva následující:

Nejvyšší vodopád na Bali – Sekumpul

Návštěva tohoto úchvatného místa je opravdu jedinečný zážitek, mnozí Sekumpul nazývají nejkrásnějším vodopádem na Bali. Cesta dolů je trochu delší, ale já se celou dobu kochala okolím. Prohlížela jsem si kakaovníky, kávovníky, stromy obsypané mangostany, papájami, chlebovník ozdobený obrovskými plody tzv. jackfruitu, a navíc byla celá cesta provoněná hřebíčkem, který se v Indonésii pěstuje ve velkém a téměř veškerá produkce padne na výrobu oblíbených hřebíčkových cigaret.

Během první zastávky cestou k padající vodě z výšky mě výhled tak ohromil, že už jsem se nemohla dočkat, až tu nádheru uvidím zblízka. Námaha při cestě dolů se vyplatí také proto, že nedaleko jsou ještě další dva vodopády, takže za jeden sestup a výstup lze vidět tři úžasné vodopády, z nichž jeden je navíc trojitý, a to se vyplatí. Pokud už se přebrodíte řekou, a budete se dívat několik desítek metrů vysoko, kam až sahá Sekumpul, vydejte se ještě doleva na tzv. Hidden waterfall, nebo doprava za vodopádem Fiji, který je prý jediným trojitým vodopádem na Bali. Doporučuji se v každém vodopádu vykoupat a svlažit, po cestě nahoru se totiž opět určitě dostatečně zahřejete.

Terén k vodopádu Sekumpul není sám o sobě nebezpečný, většinu cesty tvoří betonová cesta, navazují schody, a na konci je potřeba přebrodit řeku. Já si zaplatila průvodce, ačkoli bych po zkušenostech z jiných vodopádů trasu určitě zvládla sama, ale chtěla jsem podpořit místní, jsou opravdu milí. Situaci mi před návštěvou vysvětlil i majitel ubytování, kde jsem pobývala, že od vlády mají místní dané, že mají průvodcovskou službu nabídnout a pak je na každém, zda ji přijme či ne. Přesvědčovací taktiky na místě mi od místních přijdou úsměvné, ale nejsou určitě hrubé nebo vlezlé. Je tedy na každém, zda si troufne jít sám nebo podpoří místní a zaplatí za průvodce.

 Nejhlučnější vodopád na Bali – Nung Nung

Abyste mohli na vlastní oči vidět tuto padající horu vody, musíte nejdříve překonat necelých 300 schodů dolů, pak vás samozřejmě čeká to samé i nahoru. Každopádně já to brala pozitivně, vzhledem k tomu, že na Bali se téměř nechodí a všude se lze dostat na skútru, užila jsem si po delší době pořádný „workout“ v přírodě a odměnou mi byla nádherná podívaná. Mně osobně se tento vodopád líbil natolik, že jsem jej navštívila dvakrát krátce po sobě, ta síla a energie mě neskutečně fascinuje, je obrovská a slovy to lze jen těžko popsat, musí se to zažít. Nung Nung nelze vidět do poslední chvíle, zato slyšet je už ze shora. Jedná se prý o nejobjemnější vodopád na Bali. Koupat se u něj lze, ale určitě si nelze vlézt pod něj jako pod sprchu, té vody je opravdu hodně a má obrovskou sílu. Voda se odráží a mrholí po celém okolí, tudíž doporučuji voděodolný telefon či kameru.

Hodí se si s sebou vzít ručník, pití a malou svačinku, prostě jako kdybyste šli do fitka. Schody jsou betonové, stabilní, dají se zvládnout v sandálech, viděla jsem i spoustu lidí v žabkách, jde spíš o pohodlí, v čem se vám lépe chodí do schodů a ze schodů.

Ta dřina za ten pohled a především pocit rozhodně stojí.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 30.10.2018. Rubrika Ubytování Bali, výlety Bali, průvodce Bali, Výlety. Komentářů: 1.

One Response k “NEJ vodopády na Bali”

  1. Dne 30.11.2019 at 17:12 Filip responded with... #

    Ahoj, vodopády Sekumpul jsou super! 🙂 Kdo bych chtěl inspiraci ještě na další pěkná místa na Bali, koukněte na BALIEXPLORING.com.

Přidejte svůj komentář