Barong, svatý ochránce
Před dávnými a dávnými časy zlá čarodějnice Rangda terorizovala obyvatele Bali svými podlými kouzly. Jediný, kdo se jí mohl vyrovnat a poměřit s ní síly, byl posvátný opatrovník Barong. Pokaždé, i když Barong v boji zvítězil a čarodějnice byla přemožena, našla si cestu zpět na svět. Barongův boj tak neustále pokračuje, den co den, až do těchto časů.
Kdo vlastně je Barong

Zobrazení Baronga
Barong je posvátné balijské mýtické stvoření. Tradičně je považován za symbol pravdy a spravedlnosti. Barongové jsou většinou zobrazování jako lvi, krávy či dokonce draci. Jeho tělo lze rozdělit na dvě části (hlava a zbytek těla). Hlava, která je brána jako nejposvátnější, bývá vyřezávána ze dřeva ze stromů rostoucích na nádvořích chrámů. Jakmile je dřevo vytěženo, je posvěceno knězem a předáno speciálně školenému sochaři. Poté se sochař pustí do práce. Začne dřevo vyřezávat, a to ve chrámu, odděleně od zbytku Barongova těla. Při výjimečných situacích je hlava spojena s tělem a kompletní vyobrazení Baronga se používá k tradičnímu tanci.
TIP: Vydejte se na zájezd na Bali s českým průvodcem a poznejte tak blíže bohatou kulturu tohoto kouzelného ostrova.
The Barong Dance
Barong Dance je jeden z nejposvátnějších tanců vůbec a býval většinou provozován pouze během nejvýznamnějších ceremonií. V dnešní době však již můžete navštěvovat různá místa na Bali, kde je tento tanec pravidelně k vidění jako turistická atrakce. K zobrazení Baronga je potřeba dvou osob- jedna osoba vystupuje v pozici hlavy a druhá jako jeho tělo.

Barong a Rangda
Barongův tanec vypráví příběh o zlé čarodějnici Rangdě, která v minulosti terorizovala místní obyvatele a rozsévala strach po celém ostrově. V průběhu dějství Barong vstupuje do scény se svou armádou, aby se v bitvě se zlou čarodějnicí vypořádal. Postupně se všichni tanečníci (vojsko) dostanou do tranzu díky čarodějčině černé magii a snaží se spáchat sebevraždu s pomocí svých dýk (kris- tradiční zahnutá dýka). Vojáci však zůstávají zcela nezraněni, neboť je Barong opředl svojí ochrannou magií. Když se představení blíží ke konci, můžeme vidět triumf Baronga a jeho následovníků nad Rangdou. Bohužel, kdykoliv je čarodějnice poražena, vrátí se opět na tento svět. Rangda nikdy neumře,reinkarnuje se a Barong ji musí porážet znovu a znovu. Tento boj tak pro něj nikdy nekončí. Příběh je symbolickým zobrazením věčného boje světla proti temnotě.
Na vesnicích se občas setkáte s menšími Barong vystoupeními v podání místních dětí, které chodí od domu k domu pro pobavení lidí. Děje se tak zejména v období významných událostí a ceremonií, například během svátků Galungan.
Příběh Rangdy- královny čarodějnic
Jedním z nejvyšších hinduistických bohů je bůh Šiva- ničitel vesmíru. Je spojován se smrtí a znovuzrozením, s chrámy mrtvých. Jeho chotí je děsivá bohyně Durgá, která se v balijském hinduismu vyskytuje právě jako čarodějnice Rangda, královna démonů. Jejich synem je poměrně známý bůh Ganéša, který bývá vyobrazován v podobě slona s ulomeným klem. Lidé věří, že si Ganéša tento kel ulomil a věnoval ho lidem na psaní, proto je považován za boha moudrosti.

Rangda- děsivá královna čarodějnic
Rangdu jednoduše poznáte podle hustých nečesaných vlasů, dlouhých zubů, jazyka visícího až ke kolenům a obřích povislých prsou- nejedná se o pěkný pohled. Setkat se s ní můžete na jevišti při vystoupeních, v chrámech, na obrazech i na látkách. Pro Balinésany je zosobněním zla, smrti a zkázy.
Někteří odborníci se domnívají, že má základ ve skutečné ženě, jávské princezně Mahendrattě, která se provdala za balijského prince z rodu Udayana a roku 991 našeho letopočtu dala život synovi, jehož pojmenovala Erlangga. Princ svou ženu však později zavrhl, neboť propadla černé magii. Když její manžel zemřel, Mahendratta, poté už jako rangda (vdova) využila nadpřirozených schopností a začala škodit synově řísi. Erlangga proti ní vytáhl s celou armádou, ale přesto, že ji bodl do srdce, se mu ji nepodařilo zabít. Princ v zoufalství požádal o pomoc svatého muže Empu Bharadahu. Ten pomocí vlastních kouzel Rangdu zničil. Balinésané věří, že vystoupení s Rangdou (Barong, Calonarang) mají kouzelnou moc, takže se za herce modlí, aby je nestihla čarodějčina zloba.
Barong Dance je podle mého názoru jedno z nejzajímavějších tradičních balijských vystoupení, které byste během návštěvy Bali určitě neměli nechat bez povšimnutí. Pravidelně jej můžete navštívit například ve městě Ubud (Ubud Palace) nebo denně na jihu ostrova v novém GWK kulturník parku.

Barong a jeho stoupenci v tranzu

Čarodějnice a její služebníci

Voják se pokouší spáchat sebevraždu
Uloženo dne 2.3.2020.
Rubrika Balijská kultura.
Komentářů: 0.