Ubytování Bali, výlety Bali, průvodce Bali

Amed- rušná vesnička na severovýchodě Bali

WATER SPORTS Amed in Bali

Rybářská vesnice Amed je čím dál populárnější turistickou destinací ostrova Bali. Tato oblast převzala své jméno od jedné ze sedmi zde se nacházejících vesnic- Amed, Jemeluk, Bunutan, Lipah, Selang, Banyuning a Aas. Na své si zde přijdou zejména milovníci scuba a freedivingu, jogíni a ,,backpackeři”.

Co podniknout v Amedu?

Každé ráno si můžete dopřát procházku po černé pláži s pískem sopečného původu, která lemuje pás zdejších vesnic. Povšimněte si tradičních rybářských lodí, jež se nazývají jukung. Narazíte na ně téměř na každém kroku, neboť rybolov je dodnes jedním z hlavních zdrojů obživy místních obyvatel. Nezapomeňte si užít dechberoucí výhledy na nejvyšší sopku Bali Gunung Agung (3142 m). Doporučuji zapůjčit si v jednom z místních obchůdků stand-up paddle board, který vám umožní vychutnat si pohled na majestátní Agung přímo z moře. Voda je zde klidná a přímo vybízí ke koupání a celodennímu lenošení na pláži.

Lekce jógy

Večer před spaním si můžete zacvičit jógu. V yoga studiu Blue Earth se navíc po lekci můžete skvěle najíst na jednom z nejlepších sunset pointů v Amedu. Lekce jógy (v nabídce jsou i speciální pro freedivery) nabízí také školy Apneista či Ocean Prana. Tato lokalita je pro cvičení jógy a meditaci jako stvořená! Možná právě díky poklidné a romantické atmosféře zde vznikla část knihy Jíst, meditovat, milovat autorky Elizabeth Gilbert, jež si toto místo velmi oblíbila.

TIP: Vydejte se za jógou na ostrov Bali v doprovodu s českým lektorem a průvodcem žijícím přímo v destinaci. Můžete relaxovat na pláži, poznávat místní kulturu a památky, meditovat na zajímavých místech a denně si užívat lekce jógy.

Šnorchlování a potápění

Největší poklad však naleznete pod hladinou moře. Amed a další vesnice v blízkém okolí se totiž mohou pochlubit těmi nejzajímavějšími potápěčskými lokalitami na Bali.

Coral gardening

U Banyuningu se nachází oblíbený Japanese Wreck- vrak japonské lodi, který se nachází v nevelké hloubce od šesti do dvanácti metrů jen kousek od pobřeží. Toto malé nákladní plavidlo je porostlé měkkými korály, jež sem lákají celou řadu menších živočichů. Ve větší hloubce se potom nachází krásná korálová stěna. V Amedu doporučuji navštívit poměrně nově otevřené dive centrum Calypso, jež se zajímá o životní prostředí. Jeho majtelka pravidelně pořádá ,,beach and under water clean ups“ a kurzy podvodního zahradničení ,,coral gardening“.

Under water a beach clean up v Amedu s DC Calypso

Velmi pěkný korálový útes naleznete na Jemeluk Bay. Mezi další zajímavé lokality patří Pyramids, Lipah, Bunutan, Gili Selang a v neposlední řadě USS Liberty Wreck ve 25 minut vzdálené vesnici Tulamben. Liberty Wreck je stodvaceti metrový vrak, který býval v minulosti americkou zásobovací lodí. Během druhé světové války byla tato loď zasažena japonským torpédem a byla natolik poškozená, že nebyla schopná další plavby. V plánu bylo odtáhnout loď do přístavu v Singaraji na severu Bali, což se však nepodařilo. Nakonec byla tedy vytažena na pláž ve vesnici Tulamben, kde ji masivní exploze (rok 1963) a následný proud lávy ze sopky Agung sesul zpět do moře. I díky tomu je dnes vrak v poměrně malé hloubce a snadno dosažitelný z pobřeží.

Okolí Amedu

Doporučuji alespoň jeden den věnovat také prozkoumávání okolí Amedu. Za pár korun si můžete půjčit skútr a vyrazit za dobrodružstvím. Amed je obklopený krásnou přírodou a upravenými rýžovými terasami, jejichž zelená barva je naprosto okouzlující. Nic nemůže lépe dokreslit tradiční tvář ostrova Bali.

Zajímavé chrámy v oblasti Karangasem

Pokud chcete poznat více z balijské kultury, tak určitě zavítejte do některých ze zdejších chrámů či vodních paláců.

 • Vodní zahrady Tirta Gangga
 • Vodní palác Taman Ujung
 • Chrám Lempuyang

Vodní zahrady Tirta Gangga (vody Ganggy) se nachází ve vesnici Ababi jen pár minut cesty z Amedu. Zahrady nechal vystavět poslední karangasemský rádža Anak Agung Anglurah, který si liboval v jezírcích, kašnách a vodních příkopech.

Vodní zahrady Tirta Gangga

Užitečné informace:

 • Vstupné do Tirta Gangga je 40,000 IDR na osobu.
 • Při vstupu do zahrad nebudete potřebovat sarong (šátek kolem pasu).
 • Přibalte si sebou ručníky a plavky. Můžete se zde za menší poplatek okoupat v přírodním bazénu přímo uprostřed zahrad.
 • V areálu jsou také bazény s koi kapry, pro které si u jednoho ze stánků můžete zakoupit krmení pro ryby.
 • Doporučujeme návštěvu naplánovat v brzkých ranních hodinách, než se sem nahrnou davy turistů. Tato památka se nachází u hlavní cesty, proto zde staví každý autobus mířící na sever ostrova.

Na mnohem klidnějším místě stojí největší ze tří vodních paláců, které navrhl výše zmíněný rádža- Taman Ujung. Můžete si zde dopřát příjemnou procházku ohromnou zahradou, pohled na malebná jezírka a krásně zdobené mosty.

Vodní palác Taman Ujung

Užitečné informace:

 • Vstupné do Taman Ujung je 50,000 IDR na osobu.
 • Při vstupu nebudete potřebovat sarong (šátek kolem pasu).
 • Taman Ujung je mnohem větší než zahrady Tirta Gangga, proto vám zde nikdy nepřijde přelidněno. Navíc je také stranou od hlavních cest a bývá většinou klidnější.
 • Taman Ujung je nádhernou ukázkou spojení balijské a evropské kultury.

Pokud se z Tirta Ganggy za dobré viditelnosti podíváte na severovýchod, uvidíte posvátné pohoří Gunung Lempuyang a jeden z nejvýše položených a nejvýznamnějších chrámů Bali- Pura Lempuyang. Bělostný chrám září do okolí a nabízí krásný výhled po okolní krajině a na Gunung Agung, i proto se chrám stal jedním z nejfotografovanějších míst na instagramu.

Užitečné informace:

 • Při vstupu na posvátné území chrámu budete potřebovat sarong (šátek kolem pasu), který vám zapůjčí u vstupu. Doporučuji však investovat pár korun a pořídit si vlastní, neboť si určite dovedete představit, co se stane s takovým šátkem, když jej týden nevyperete a během dne si jej prostřídají desítky zpocených turistů. Sarong se dá pořídit od 25.000 IDR výš (podle kvality) a využijete jej na každém posvátném místě na Bali.
 • Budete také potřebovat šátek na zahalení ramen.
 • Pokud si chcete pořídit slavnou instagramovou fotku s Gunung Agung v pozadí, počítejte s čekáním ve dlouhé frontě.
 • Pokud máte v plánu vypravit se ke druhému chrámu na vrcholu Gunung Lempuyang, doporučuji vyrazit brzo ráno, kdy ještě nebývá takové horko.

Tradiční těžba soli

V Amedu, nebo také cestou na jih kousek za Candidasou (vesnice Kusamba), si můžete udělat krátkou zastávku a seznámit se s procesem tradiční těžby mořské soli. Voda z moře je vynášena ve velkých vacích a rozlévána na předem nachystaná písečná políčka. Sůl zde na sluníčku postupně krystalizuje, posbírá se a filtruje se od nečistot.

 

Štítky: , , , , , , , ,

 
Uloženo dne 15.1.2020. Rubrika Ubytování Bali, výlety Bali, průvodce Bali. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář