Balijská kultura

Starobylá vesnička Trunyan

Legenda ukrytá v srdci sopky Batur

Trunyan je unikátní ukázkou ze života předků a původních obyvatel Bali, jež se nazývají ,,Bali Aga’’ (staré Bali). Tato malá starobylá vesnička je těsně vměstnaná mezi jezero Batur a vnější okraj kráteru posvátné a všemohoucí sopky Batur v oblasti Kintamani. 

Bali Aga jsou dávní potomci původních Balinésanů, lidí jež předcházeli nástupu hinduistického království Majapahit v 16. století. Jejich život je naprosto odlišný od života dalších obyvatel ostrova. Na rozdíl od nížinných Balijčanů praktikují lidé Bali Aga starodávné rituály, které předcházejí příchodu hinduismu nebo buddhismu. Trunyan je známý pro své jedinečné tradice.

Trunyanská společnost se skládá ze dvou hlavních „kast“, banjar jero a banjar jaba. Kasty jsou založeny na krevních liniích sahajících až do Gelgelovy dynastie. Mladí muži z vesnice musí po určitou dobu cestovat po nížinném Bali a žít jako žebráci. Tato praxe je podobná mnichům v Thajsku a je odvozena od silné buddhistické tradice z 10. století. Podobně jako ostatní balijští lidé, kladou Trunyanesané důraz na prestiž. Například se očekává, že svatební obřady budou působivé, nebo se nebudou konat vůbec. Protože je trunyánská ekonomika založena na drobném zemědělství, hromadění peněz a majetku je relativně obtížné. Mnoho manželských párů s dětmi v Trunyanu neustále odkládá své svatební obřady jen kvůli vysokým nákladům. 

TIP: Vydejte se na jeden ze zájezdů na Bali a poznejte tento ostrov na vlastní oči. Zúčastnit se můžete jak poznávacích zájezdů, tak i kratších výletů na pár dní.

Chrám lidu Bali Aga, který v této vesnici naleznete, se nazývá Pusar Jagat, což znamená ,,pupek vesmíru’’. Jeho architektura je velmi neobvyklá. Chrám samotný je umístěn v bezpečí stínu jednoho z masivních Banyanů, stromů, které rostou po celém Bali. Bohužel cizí návštěvníci nejsou v chrámu vítáni. Podle nápisů z měděných desek nalezených v jedné ze svatyní se chrám datuje nejméně do 10. století našeho letopočtu (833 saka). Obec samotná je pravděpodobně mnohem starší než chrám Pusar Jagat.

Nejvýjimečnější tradicí lidu Bali Aga jsou jejich pohřby. Narozdíl od většiny Balinésanů nepořádají kremační obřady pro své zesnulé. Namísto toho těla jednoduše položí na zem přímo pod Banyán a zakryjí je klecí vyrobenou z bambusu. Zápach rozkládajících se těl je záhadně maskován speciální vůní vydávanou právě tímto stromem. Strom je také označován jménem Taru Menyan (Taru = strom, Menyan = pěkný zápach), z čehož byl odvozen i samotný název vesničky Trunyan. Na kamenné plošině kolem Banyanu leží obrovská sbírka lebek a kostí (když se tělo úplně rozloží, lebka se umístí na kamenný oltář ve tvaru schodiště, který se nachází 500 metrů severně od banjaru Kuban).

Místní ženy mají zakázáno na hřbitov chodit ve chvílích, kdy sem muži nosí těla zesnulých. Vyplývá to z hluboce zakořeněného přesvědčení, že pokud žena přijde na hřbitov, zatímco se tam přepravuje zesnulý, dojde ve vesnici k velké katastrofě jako jsou sopečné erupce či sesuvy půdy. Tyto události byly v historii vesnice poměrně časté, ale i místní se shodují na tom, že jestli s tím přítomnost žen má co dočinění, je jen otázkou názoru.

 

Tyto trunyánské pohřební obřady pocházejí od neolitické sekty, která se jmenovala Agama Bayu- jedné ze šesti nejdůležitějších nábožensko-duchovních sekt během období před hinduisty na Bali. Agama Bayu uctívala hvězdy a vítr.

V obci Kuban (nedaleko Trunyanu) můžete navštívit tajemný hřbitov, který je oblokpen vodou jezera Batur. Dostat se sem tak můžete jedině lodí (po příkrých stěnách kráterového lemu není cesta). Na vlastní oči zde můžete vidět několik tradičních obydlí ve stylu Bali Aga a velký strom Banyánu, o němž se traduje, že je starší více než 1100 let.

TIP: Vydejte se s námi na trek za východem slunce na nejpopulárnější sopku Bali Gunung Batur.

Cesta do vesnice Trunyan není obtížná. Můžete se sem vydat na motorce či autem přibližně za 3 hodiny z hlavního města Denpasar. Hřbitov leží v malé vesničce u nejpopulárnější Balinéské sopky Gunung Batur. Dále budete muset pokračovat lodí. Překročení jezera trvá zhruba 20-30 minut.

P.S. Stáhněte si ZDARMA Průvode po Bali a Indonésii 

Ve spolupráci s CK Go2 vám představujeme velkého průvodce, který vás provede různými tipy na místa a aktivity, o kterých se jinde nepíše. Na co se připravit před odletem na Bali, kdy na Bali letět a co rozhodně neminout. Zjistíte, jak ušetři peníze a mnohem více.

Stáhnout ZDARMA průvodce po Bali a Indonésii. 

Štítky: , , , , , , , , , ,

 
Uloženo dne 26.3.2020. Rubrika Balijská kultura. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář