Postřehy a zážitky

Nusa Penida- den plný zážitků

Kelingking Beach Nusa Penida

Nusa Penida je velmi pěkný ostrov sousedící s Bali, jehož návštěvu byste rozhodně měli zvážit. K plnému prozkoumání ostrova byste si měli vyhradit alespoň tři dny, nicméně pokud nemáte tolik času, i během jednodenní návštěvy můžete vidět ta nejzajímavější místa.

Něco málo o Nusa Penidě- ostrovu, jež je plný mýtů a legend

Gede Macaling- král všech démonů

Na ostrově se v minulosti nacházela trestanecká kolonie a místní věří, že zde sídlí legendární král všech démonů I Macalinga. Gede Macaling žil původně na Bali ve vesnici Batuan, odkud byl vyhnán do exilu na Penidu. Jednou se rozhodl, že navštíví Bali v podobě Baronga, kde čekal, až zde přistanou jeho stoupenci, aby vše zničili jednou pro vždy. Lidé poté zalarmovali kněze, aby jim pomohli najít řešení, jak se s nebezpečným démonem vypořádat. Jeden z nich poradil lidem postavit jiného Baronga, neboť ten jediný by mohl I Macalinga vyděsit. Lidé uposlechli knězových rad, postavili obrovského Baronga a démon utekl zpět na Nusa Penidu. Od té doby Barong lovil zlé démony a odháněl nemoci. Balinésané se dodnes I Macalinga obávají a domnívají se, že právě on je zodpovědný za epidemii v roce 1915.

Obyvatelé Bali každý den dělají obětní ceremonii zvanou Segehan, jejíž účelem je uklidnit zlé démony. Chrám démona I Macalinga je významným poutním místem pro všechny hinduisty z celého Bali.

Rybolov (Etheldith Photography)

 

Ostrov leží na vápencovém podloží a jeho půda není příliš úrodná- pěstování rýže zde nepřipadá v úvahu (je zde příliš sucho). Většina místních se živí turismem, rybolovem nebo pěstováním řas, kukuřice a jiných odolných plodin. Ostrov lemují nádherné pláže na severu a vysoká skaliska s dechberoucími výhledy na jihu.

Chcete se o ostrovu Nusa Penida dozvědět více?

Proč navštívit Nusa Penidu

Útesy u pobřeží ostrovů Nusa Penida a Nusa Lembongan přitahují velký počet potápěčů z celého světa, které mimo jiné láká možnost spatřit proslulého měsíčníka svítivého (mola- mola) či potápění a šnorchlování s mantami obrovskými u slavného manta pointu.

Manta Point Nusa Penida

Kolem Bali žije spousta měsíčníků, kteří milují studené vody a běžně tak žijí ve velkých hloubkách, kde je není snadné pozorovat. Teplota vody na Bali zpravidla klesá v období od konce července do začátku listopadu. Což je skvělá sezóna pro pozorování těchto zvláštních živočichů, jež připlouvají více k pobřeží, kde se nechávají očistit za pomoci ostatních ryb od parazitů. Měsíčník je nejtěžší kostnatá ryba světa, jejíž hmotnost může dosáhnout až 2000 kilogramů. 

Kromě jiných vodních sportů je velice oblíben i rybolov. Můžete si pronajmout loďku, která vás zaveze do nejvhodnějších míst na rybaření. Další možností je surfování či stand-up paddle board.

Turisty láká také nádherná příroda a pláže.

Diamond Beach Nusa Penida (Etheldith Photography)

Nusa Penida co vidět

Ostrov Nusa Penida má určitě co nabídnout!

 • Chrám Pura Dalem Penataran Ped či chrám Pura Goa Giri v jeskyni s netopýry.
 • Vyhlídka Tisíc ostrovů u Atuh Beach.
 • Přírodní bazén ve skalním útvaru- Angel’s Billabong.
 • Útesy u Broken Beach (Pasih Uug).
 • Kelingking beach– dechberoucí vyhlídka a bílá písečná pláž. Právě odtud pochází nejznámější fotky z Nusa Penidy.
 • Zátoka ideální na šnorchlování a plavání- Crystal Bay.
 • Dobrodružná cesta k vodopádu Peguyangan s nádhernými výhledy do okolí.
 • Diamond Beach.
 • Manta Point– nejpopulárnější lokalita pro potápění/šnorchlování s mantami obrovskými.

TIP: Poznejte ostrovy Nusa Lembongan a Nusa Ceningan. Můžete relaxovat na pláži, surfovat, potápět, poznávat místní kulturu a památky.

Jedodenní výprava na Nusa Penidu

Pokud si během vašeho pobytu na Bali nemůžete pro návštěvu Penidy vyhradit více času, nezoufejte. Díky zlepšující se infrastruktuře začala spousta společností pořádat jednodenní výlety na ostrov. Za dobrodružstvím se můžete vypravit na vlastní pěst a procestovat Penidu na motorce nebo autem s místním řidičem.

Motorka- ideální způsob, jak prozkoumat ostrov. Tak nasedat a jedeem!

 

Jak na to

Na ostrov se dostanete jednoduše. Na ostrov jezdí trajekt v ranních a dopoledních hodinách z přístavu v Padangbai. Cena za trajekt je výrazně nižší než za rychlolodě. Výhodou je, že si s sebou můžete vzít motorku z Bali a na místě tak nebudete muset nic řešit.

Doporučila bych však spíše připlatit si pár korun a na ostrov vyrazit pohodlnější rychlolodí (speed-boat, fast-boat) z přístavů v Sanuru, Amedu či Padangbai. Cesta rychlolodí ze Sanuru trvá přibližně 40 minut. Mezi Lembonganem a Penidou se v případě zájmu můžete přepravovat menšími rychloloděmi. Na ostrov Ceningan se dostanete pěšky či na motorce po žlutém mostě (Yellow Bridge) z Lembonganu.

 • Cena za zpáteční jízdenku rychlolodí ze Sanuru na Penidu se bohybuje od 300.000 IDR na osobu (záleží na společnosti, se kterou se na ostrov vypravíte, a také na vaší schopnosti smlouvat).
 • Pokud vám jízda lodí nedělá dobře (tak jako mně 🙂 ) doporučuji koupit předem tablety Antimo. Seženete je všude, bez předpisu, stojí pár korun a narozdíl od kinedrilu vás neuspí.

Na místě si přímo v přístavu můžete půjčit motorku (cca 60- 70.000 IDR na den) nebo pronajmout auto s řidičem. 

 • Pokud chcete mít výlet bez starostí, rezervujte si jej předem celý u cestovní agentury. V ceně budete mít pick up a drop off na hotelu, zpáteční jízdenku na rychloloď, auto s řidičem na ostrově a často i oběd.
 • V současné době jsou všichni turisté (domácí i zahraniční), kteří navštěvují Nusa Penidu, vystaveni poplatku ve výši 25 000 IDR na osobu, který zaplatíte přímo v přístavu po vystoupení z lodi.
 • Osobně doporučuji ostrov probádat na motorce, avšak buďte vždy opatrní, jezděte pomalu a noste ochrannou helmu- místní cesty často nejsou v nejlepším stavu a jsou velmi úzké. Než vyrazíte zkontrolujte stav půjčené motorky.
 • Pokud vyrážíte na vlastní pěst, stáhněte si předem offline mapy Bali do mobilu. Ne všude na ostrově je dobrý signál, tak ať se neztratíte.

TIP: Vydejte se na zájezd na Bali s českým průvodcem, který dlouhodobě žije na Bali. Využijte nový koncept cestování, nechte si vytvořit itinerář a poznávejte očima místních Čechoslováníků.

Tip na jednodenní výlet

Z přístavu na Bali vyrazte co nejdříve a zabookujte si nejpozdější loď, kterou se vrátíte zpět (ať máte dostatek času). Ideálně stihnete navštívit tato čtyři nejznámější ikonická místa:

Kelingking Beach

Ostrov nabízí spoustu míst s dechberoucími výhledy, ale tento útes ve tvaru hlavy T-Rexe je můj nejoblíbenější a patří mezi nejznámější a nejpopulárnější (očekávejte spousty návštěvníků- i tak to určitě stojí za to!). Zvažte dobře, zda se vydáte na pláž pod útesem, během jednodenní návštěvy by to nemuselo být nejmoudřejší i když se jedná o adrenalinový, nezapomenutelný zážitek. Cesta dolů je dlouhá, strmá a poměrně nebezpečná. Spousta lidí zde díky sluníčku zkolabuje.

Broken Beach (Pasih Uug)

Je velmi fotogenické a malebné místečko s klenutým přírodním tunelem, který umožňuje vodě z oceánu proniknout do jezírka, jež je obklopeno krásnou pláží s bílým pískem.

Angel’s Billabong

Je přírodní bazén ve skalním útvaru hned vedle Broken Beach. V současné době je však z bezpečnostních důvodů vstup do bazénu zakázán.

Crystal Bay

Zátoka Crystal Bay leží nedaleko přístavu a sestoupat k ní musíte po strmém kopci (na pláž se dá dostat na motorce či autem). Nádherná pláž je pokrytá jemným bílým pískem a voda je zpravidla křišťálově čistá. Nedaleko pobřeží se nacházejí oblíbené potápěčské lokality, čas zde můžete strávit i šnorchlováním. Pozor však na velké vlny a silnější proudy, zejména při přílivu.

Všechny tyto lokality stihnete navštívit během jednoho dne a určitě se bude jednat o jedinečný zážitek z vaší dovolené.

 

Broken Beach Nusa Penida

Vynikající vegetariánský hamburger v Secret Penida Cafe

Okouzlující výhledy u Broken Beach

Během výletu na Penidu se nezapomeňte chránit před sluníčkem

Broken Beach (Pasih Uug)

Přírodní most na Broken Beach

Broken Beach Nusa Penida

Dechberoucí vyhlídka na populární Kelingking Beach

Broken Beach

Dejte pozor na své osobní věci při návštěvě Kelingking Beach

Pasih Uug Nusa Penida

Štítky: , , , , , , , , , ,

 
Uloženo dne 1.3.2020. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář