Praktické informace o Bali

Období na Bali, aneb přišlo léto

V České republice jsme zvyklí na čtyři roční období, ovšem na Bali tomu tak není. Tam dělí sezónu pouze na období sucha a období dešťů, nicméně tak jako všude na světě může být i na ostrově bohů počasí nevyzpytatelné, jen ten sníh tam nikde neobjevíte. Každopádně mě zatím jen mile překvapilo.

Období dešťů

Deštivá sezóna na Bali bývá od listopadu, a místní mi říkali, že končí s příchodem nového čínského roku. A letos to opravdu tak vyšlo, 16. února 2018 proběhly novoroční oslavy a na jihu Bali nepadla jediná kapka téměř 3 měsíce, pak pršelo pár minut a další měsíc zase nic.

Já měla štěstí i během mého vánočního cestování, kdy jsem vyjela z deštivého Canggu do Amedu a Sidemanu, kde mě po celé dva týdny provázela na cestách azurová obloha. Bohužel, moji kamarádi, kteří v tu samou dobu zvolili opačný směr a vydali se vrchem z Menjanganu, přes Lovinu, k sopce Batur, již takové štěstí na slunečné počasí neměli a slušně promokli.

Prší, prší, jen se leje, ale jenom odpoledne

Spoustu lidí zvyklých na evropské počasí si představuje, že během období dešťů prší od listopadu do března v kuse bez ustání. Není tomu tak. Je fakt, že počasí na Bali v době dešťů je mnohem výživnější v porovnání s rádoby slejváky v ČR, nicméně o co intenzivnější jsou, o to bývají kratší. Letošní konec ledna a první polovina února byly hodně uplakané, ale vesměs to probíhalo tak, že ráno vyšlo slunce, pařilo až do oběda, a okolo třetí odpoledne se zatáhlo, pršelo dvě hodiny, přes noc se vyjasnilo a ráno mě opět probudilo slunce v plné síle, až se člověk těšil na ten odpolední déšť.

Ostrov je velký a počasí v jednotlivých oblastech různé

Další často mylnou představou je, že když v předpovědi hlásí, že na Bali prší, tak musí být zákonitě celý ostrov zahalen pod mrakem. Ani to neplatí. Jedna dobrá rada z praxe, sledovat předpověď počasí na Bali je absolutní ztráta času, nikdy neodpovídá realitě. Tak jako v Praze může být hezky, zatímco v Brně prší nebo naopak, stejně je tomu v různých oblastech Bali.

Všeobecně na jihu bývá víc sluníčka a v okolí indonéských sopek bývá spíš zataženo. Zažila jsem v únoru během mého čtyřdenního pobytu v Munduku každodenní odpolední slejváky, ráno jasno, během poledne se krajina z ničeho nic zahalila do husté bílé mlhy a pravidelně v jednu odpoledne pršelo až do večera. Po čtyřech dnech už jsem se těšila zpátky na jih Bali. V Canggu a na Bukitu za celou dobu nepadla ani kapka a bylo krásně slunečno.

Je příjemné vnímat při jízdě na skútru, jak se vzduch po cestě dolů ze severu na jih postupně ohřívá. Když jsem ale severní část ostrova navštívila znovu v září, byla po celou dobu úžasně modrá obloha bez mráčků, teplo, a ty výhledy a vodopády prosvícené sluncem byly tak úžasné, že se tam chci určitě opět vrátit.

Zima na Bali

Pro člověka, který je zvyklý třeba i jen na českou zimu, budou následující řádky k smíchu. Ale věřte mi, nebyla jsem jediná, komu bylo na Bali v období českého léta chladno. Když totiž strávíte v tropech delší dobu, zvyknete si na místní teplo a vlhkost, která pocitově vedro ještě zvyšuje. Letos navíc bylo od února do června takové horko, že i místní prohlašovali, že si nevybavují, kdy naposledy zažili takový „pařák“.

Ve skútru jsem neustále vozila lahev s vodou, se kterou jsem si při sebemenší zastávce polévala sedadlo, jelikož jinak se na motorku nedalo znovu nasednout. Během července ale teploty klesy na cca 26°C, někdy dokonce jen na 24°C, bylo často zataženo, ale nepršelo, zato foukal vítr, a mě v tu dobu, kdy jsem si navykla na tropické „pětatřicítky“, bylo prostě chladno. Vtipné bylo, že v té době byly v Čechách vyšší teploty než na Bali. Připadala jsem si jako pravá Indonésanka, na skútru jsem jezdila v dlouhých legínách a bundě, na rozdíl od místních jsem ale jezdila navlečená proto, že mi bylo chladno, oni jezdí běžně v péřovkách, v žabkách ponožky a na rukou rukavice, aby se neopálili.

Když jsem se potkávala s kamarády, kteří v Indonésii již také nějakou dobu pobyli, nechápali jsme, jak se lidé mohou dobrovolně koupat ve studeném oceánu, který ale ve skutečnosti studený nebyl, jen my byli již navyklý na jiné teplo.

Na pláž jsme se chodili teple oblečení maximálně dívat na drakiádu, což je moc hezká podívaná. V půlce září ale jakoby někdo otočil knoflíkem, teploty se ze dne na den vyhouply přes 30 stupňů, a já to prohlásila slavnostně za příchod léta na Bali.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 16.10.2018. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář