Praktické informace o Bali

Počasí na Bali aktuálně

Kdy vyrazit na ostrov Bali

Ostrov Bali leží v tropické oblasti, jen osm stupňů jižně od rovníku, proto zde celoročně panují poměrně stabilní teploty pohybující se v průměru od 26 do 32°C. Počasí na Bali je možné rozdělit na dvě období, a to období sucha a dešťů.

  • Na Bali je období sucha od konce března do konce listopadu. (Období sucha se však každoročně začíná prodlužovat.)
  • Období dešťů je od poloviny prosince do poloviny března, prší občas, převážně v noci.

Návštěva Bali je teda možná po celý rok. Ideálním termínem je období od poloviny března až června a poté září až prosinec, kdy je na Bali slunečno, teplo a minimum srážek. Období sucha, kdy téměř vůbec neprší a teplota může vystoupat až k 35°C. V období dešťů zasahují ostrov každoroční monzuny, přinášející velké množství srážek a vlhkost vyduchu až 97%. Můžete tedy čekat častější dešťové přeháňky, a teploty se pohybují v rozmezí 26 °C- 32°C (či nižší teploty ve vyšších polohách- např. Bedugul, oblast kolem Baturu apod.).

Nejlepší termín pro vaši dovolenou

Na jaře je slunečno a na Bali je vše zelené. Hlavní turistická sezona ještě nezačala a ceny jsou přijatelné, na ostrově také není tak velké množství turistů. V říjnu a listopadu je hlavní sezona u konce, a na Bali zavládne klid. Ostrované ,,mají vyděláno“ a ceny jsou opět příznivější.

Hlavní sezóna na Bali – červenec až srpen

Během hlavní turistické sezóny v červenci, srpnu a v období kolem Vánoc a Nového roku bývají hlavní letoviska a nejpopulárnější turistické atrakce přeplněné k prasknutí, ceny pokojů se vyšplhají na maximum a navíc jsou i na týdny předem rozebrány.

Období dešťů na Bali – leden až únor

V měsících leden a únor můžete očekávat vydatné noční přeháňky a občasné denní bouřky, vzduch je těžší a vlhkost je vyšší a to až 97%. Nutno podotknout, že monzuny jsou silně nespolehlivé (mimo jiné další věci v Indonésii) a deště tak nikdy nelze spolehlivě předpovídat předem. Rozhodně však není na místě obávat se celodenních dešťů, spíše vás zastihne hodinová průtrž mračen, po které se opět vyčasí. Vytrvalé mrholení zde není běžné.

Pokud se chystáte do hor a na výstupy na sopky, buďte v období dešťů opatrní a výlety vždy přizpůsobte aktuálnímu počasí a nevystavujte se zbytečnému riziku.

Minimální a maximální teploty

Průměrná teplota ve vyšších polohách na Bali (oblast sopek, okolí Kintamani, Bedugul či Munduk) se pohybuje kolem 22 °C. Teploty v okolí Ubudu bývají kolem 27°C a v oblastech na pobřeží 30- 32 °C. Pokud se budete pohybovat v hornatém vnitrozemí, počítejte s tím, že večery jsou tam chladnější a triko s dlouhým rukávem či lehčí bunda by se tedy mohli hodit – jediné teplé oblečení, které s sebou během dovolené na Bali budete potřebovat.

Sluneční aktivita

Slunce celoročně vychází kolem půl sedmé ráno a zapadá kolem půl sedmé večer. Jde tedy o 12 hodin slunečního

svitu (den je zhruba stejně dlouhý jako noc). Na Bali je sluneční záření silné a stálé a je nutné pravidelně používat ochranné vodě-odolné krémy s minimálním faktorem 35+ (ze začátku ideálně 50+) a to i v případě, že je pod mrakem. Největší sluneční aktivita je během poledne, kdy je vhodnější zůstat ve stínu. Na začátku dovolené doporučujeme nosit dlouhý rukáv, i přesto že je teplo.

Na sluníčko si dávejte pozor také během výletů na lodích, rybaření, šnorchlování, plavání a podobně. Pokud se potápíte či šnorchlujete, mějte při používání opalovacích krémů na mysli jejich dopad na přírodu kolem vás. Opalovací krémy, některé složky v nich obsažené včetně UV filtrů, mají nepříznivý vliv na korálové útesy a způsobují jejich odumírání.

Teplota vody na Bali

V období dešťů bývá voda na Bali nejteplejší. Nicméně vody omývající pobřeží ostrova si drží teplotu okolo 28 °C v průběhu celého roku. Koupání zde je tedy velmi příjemné a vybízí k řadě sportovních aktivit. Během dovolené určitě vyzkoušejte například stand-up paddle board, surf, šnorchlování či scuba diving.

TIP: Nejpříjemnější počasí na Bali je na přelomu března a dubna až do května, kdy je na ostrově méně lidí, teploty jsou velice příjemné a příroda je ještě stále zelená.

Nebojte se a navštivte Bali v deštné sezóně. Pokud prší, tak většinou v noci, či velmi krátce přes den. Počasí na Bali je však velmi příjemné, bez větru. Voda je v tomto období teplejší než v období sucha. Odměnou vám navíc bude mnohem menší množství turistů na památkách, příjemnější ceny a krásně zelená příroda.

Štítky: , , , , ,

 
Uloženo dne 21.1.2020. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář