Postřehy a zážitky

Vánoce na Bali – pro a proti

Každý Vánoce prožívá jinak. Pro někoho představují svátky klidu, dodržuje tradice a těší se z přítomnosti svých blízkých, pro někoho je to spíš období stresu, a jiní je zase neprožívají vůbec a je to pro ně den jako každý jiný.

Pro první skupinu by nejspíš představa, že by měli strávit před Vánoci několik hodin v letadle a vystoupit na ostrově tisíce kilometrů od domova, kde sníh neznají, byla absolutně nesmyslná, za to pro druhou skupinu osvobozující, a pro třetí by to bylo z pragmatického hlediska výhodná dovolená.

Strávit čas vánoční na Bali má své klady i zápory, záleží jen a pouze na úhlu pohledu a preferencích. Já osobně spadám do té třetí skupiny, a do ciziny na Vánoce létám především za teplem, jelikož Bali je zrovna oblast, kde člověk zimou opravdu netrpí.

Proč letět na Vánoce na Bali

Vyhnete se frontám, nakupování a vymýšlení dárků a běžnému shonu okolo Vánoc. Za ušetřené peníze za dárky si můžete užít dovolenou v teple a pořádně si odpočinout. Prosinec není hlavní sezónou k návštěvě Bali, a tak je tam oproti červnu až srpnu podstatně méně lidí. Při návštěvě památek a přírodních krás tak nebudete obklopeni kupou lidí lovících nejlepší fotku na Instagram. Při troše štěstí tak budete moci zažít jedinečnou atmosféru míst, která jinak s narůstajícím počtem turistů mizí. Ceny ubytování a vstupů na různé atrakce jsou v tomto období někdy až třikrát levnější než během hlavní sezóny, a všeobecně se o cenách lépe smlouvá.

TIP: Podívejte se na Bali a zažijte relax na plážích, poznejte chrámy a okolí Ubudu nebo východní pobřeží a korály na jednom ze zájezdů na Bali.

Ovoce zraje, příroda žije

V prosinci je navíc sezóna na ovoce jako duriany, které jsou cítit všude po okolí, rambutany a lahodné mangostany, které potkáte na každém rohu a koupíte je lacino, např. jeden kilogram mangostan vyšel na necelých čtyřicet korun a věřte, že český název „lahodná“ ji patří zcela právem. Když toto ovoce vyloupnete z tvrdší slupky, má strukturu připomínající stroužky česneku, ale na jazyku vás zaplaví příjemně sladká a šťavnatá chuť, kterou nelze k ničemu jinému přirovnat. Rambutany lze přirovnat k liči, jen slupku mají plnou měkkých ostnů, já říkám, že jsou chlupatý, ačkoli správně by asi mělo být „vlasatý“, protože indonéské slovo „rambut“ znamená v češtině vlasy. Kilogram rambutanů stál v prosinci necelých dvacet korun.

Další výhodou je, že během období dešťů jsou vodopády v plné síle. Mě ta ohromná moc padající vody fascinuje. Zároveň je neskutečné teplo a téměř nefouká.

Na Bali se Vánoce neprožívají

Vánoce na Bali nejsou určitě pro někoho, kdo je prožívá a má je rád. Vzhledem k tomu, že na Bali se 95% obyvatel hlásí k balijskému hinduismu, Vánoce tam nijak neslaví. Narazila jsem loni sice v některých warungách na ozdobený umělý stromeček, ale mně to přišlo spíš úsměvné. Zároveň je to přesně ten důvod, proč mám Bali ráda, pro ten respekt vůči ostatním náboženstvím. Lidé vám tam s úsměvem popřejí hezké Vánoce, ozdobí stromek, i když pro ně to nijak významný svátek není. Na mě osobně na Bali atmosféra Vánoc nijak nedolehla i kvůli tomu teplému počasí, prostě je mám spojené s kulichem, teplým kabátem a vůní svařeného vína, ale když ležíte v plavkách na pláži, pijete kokos a jíte smaženou rýži, tak Vánoce jsou to poslední, co vám vytane na mysl.

Počasí je zrádné

Během prosincové dovolené na Bali vás může zradit počasí. Vzhledem k tomu, že je období dešťů, je velká pravděpodobnost, že se mu nevyhnete. Ovšem neznamená to, že prší po celém ostrově od rána do večera. Já třeba měla štěstí a z dvoutýdenní dovolené mi loni pršelo jen dvě odpoledne, to bylo v Canggu. Pak jsem přejela do Amedu, a tam byla po celou dobu modrá obloha a nádherné šnorchlování. Více jsem o počasí na Bali psala v předešlém článku.

Kde strávit Vánoce na Bali

Kvůli počasí bych raději volila jih Bali, konkrétně Bukit nebo Pemuteran či již zmiňovaný Amed, v okolí sopek se dešti nejspíš jen těžko vyhnete. Kdo by si chtěl přeci jen trošku Vánoce připomenout, česká komunita je na Bali velká a není problém se přidat do nějaké facebookové skupiny a k oslavám se připojit. Loni například uspořádali štědrovečerní večeři v Joshua District, kde usmažili řízky a udělali bramborový salát. Sešla se tam spousta Čechů, člověk si mohl pochutnat na tradiční večeři a zároveň se seznámit se zajímavými lidmi.

 

Nadchlo vás Bali? Podívejte se na všechny zájezdy od CK Go2 a vyberte si jeden z individuálních nebo poznávacích zájezdů na Bali.

 

Štítky: ,

 
Uloženo dne 17.12.2018. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář