Postřehy a zážitky

Vánoce na Bali. Muslimky s čapkami Santy

Už to tu zase bylo – Vánoce. Všimli jste si? V Čechách výzdoba v obchodech, nákupní horečka, koledy a zima. Na Bali žádné nákupy, žádná horečka, žádné koledy, ale sem tam výzdoba. Jak vypadají Vánoce na Indonéském ostrově Bali?

Bali rozhodně není křesťanský ostrov. Oproti okolní Indonésii, která je z většiny muslimská, je Bali hinduistické.

  • 93% balijců jsou balijští hinduisté,
  • 5% islamisté,
  • pouze 1% křesťané
  • a necelé 1% jsou budhisté (v těchto číslech nejsou započítaní emigranti z jiných částí Indonésie).

Z malého zastoupení křesťanů samozřejmě vyplývá, že Vánoce na Bali za moc nestojí. Veškerá výzdoba v obchodech a restauracích je jen kvůli turistům. Když jdete nakoupit do obchodu, uvítají vás prodavačky s červenými čapkami od Santa Clause a popřejí vám veselé Vánoce. Sem tam je někde výzdoba, ale nic „drsného“.

Muslimka s čepičkou Santa Clause

Muslimka s čepičkou Santa Clause u pokladny v supermarketu. Byla celá rozveselená, že si jí fotím.

 

Vánoční stromek v 30-ti stupních

V rovníkovém teplém počasí působí Vánoční výzdoba a celá atmosféra dost cize. Na Bali jsem si uvědomil, jak neodmyslitelně k Vánocům patří sníh nebo alespoň chladné počasí. Dívat se na Vánoční stromek s blýskavými ozdobami ve 30-ti stupních přece jenom není ono. Není to „ten“ Vánoční stromek, co znám.

Tolerance k jakýmkoli kulturám

„Tady to tak neřešíme. Když jsou Vánoce, muslimové taky všem přejí veselé Vánoce. Když je ramadán, všichni ostatní to taky respektují,“ komentuje Bernard, místní turistický průvodce. Prostě vždycky slaví to, co zrovna je, i když to není svátek jejich víry. Samozřejmě dárky si dávají jen křesťané, ale k Vánocům jim přejí všichni. Tolerance mezi náboženstvími je na Bali neuvěřitelná.

Vánoční párty

Teď byste se určitě chtěli dozvědět, kolik rachejtlí jsem napočítal, kolik pláží bylo plných a jak v ulicích běhaly polonahé turistky převlečené za Santa Clause. Inu rád bych vám to pověděl, ale to bych musel být chytřejší.

V Česku se Vánoce slaví 24. prosince, takže jsme si s kamarády pěkně čtyřiadvacátého vyrazili do restaurací na pláži Jimbaran, které jsou vyhlášené čerstvými mořskými specialitami. „Štědrovečerní večeře“ obsahovala krevety, čerstvé ryby, mušle i kraba. Dali jsme si pěkně do nosu.

Po večeři jsme vyrazili do Kuty, centra všech diskoték. K našemu překvapení bylo v klubech méně lidí, než obvykle. Divné, říkáme si. Když už jsme tam, tak statečně pijem a vesele žijem. Párty jsme ukončili pár hodin po půlnoci a na motorce s prázdnou pneumatikou (po cestě jsme píchli) dojeli domů.

Druhý den, s pěknou opicí, slyšíme z hotelu práskání rachejtlí. Všude se slaví, to je očividné. My jsme ovšem KO, takže neslavíme, jenom na sebe tupě zíráme. Co se mohlo stát? Stalo se to, že snad celý svět kromě Česka slaví Vánoce 25. prosince!

Takže jak vypadá pravá Vánoční oslava na Bali vám pořádně nepovím, protože jsem měl opici. Pokud se rozhodnete jet na Bali na Vánoce, tak si zapište za uši, že Vánoce jsou 25. Slavilo se pokud vím na hodně místech, protože pokud jde o oslavu, náboženské vyznání není rozhodující – slaví všichni.

Vánoční stromek na Bali, Santa Claus

Santa

 

Štítky:

 
Uloženo dne 31.12.2011. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 2.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář