Postřehy a zážitky

Je Bali past na turisty? Proč někdo Bali miluje a jiný nenávidí?

Celé Bali nevypadá jako na stránkách katalogů. Dovolenou Vám může zkazit dotěrný prodavač zmrzliny nebo prdící skútr a všechny pláže nejsou jako na fotce. Bali má svá negativa a pozitiva. Bali má mnoho lidí zamilované a chtějí zde žít. Bali má takřka ceremoniální atmosféru, lidé se smějí, věří v Bohy a když zrovna nejste v turistickém centru, jsou skvělí.

Ležíte doma na gauči, listujete v novém katalogu Dovolená 2017 a přemýšlíte, kam se letos vypravíte na dovolenou?

Najednou vidíte krásný hotel u pláže, všude okolo bílý písek, který lemují vzrostlé palmy a nádherná azurová hladina se třpytí ve svitu slunce. Velký titulek Dovolená na Bali vám rozpumpoval srdce a už se vidíte s kokosem v ruce!

Pláž jako z katalogu za 10 tisíc na týden nehledejte

Bohužel se vám asi přilepily stránky, protože tato vidina nemá s Bali prakticky nic společného. Jenže mnoho lidí sem s touto vidinou jezdí a následně čtu na cestovatelských webech, jaké je čekalo zklamání. Jak se nemohli projít po ulici, protože se je snažil přejet skútr, nebo jim místní nutili suvenýry. Jak je všude plno odpadků, hlavně na plážích, jak je všechno pro turisty drahé a také…  No mohla bych pokračovat, ale pro zjednodušení, je prostě všechno špatně.

Některým může Bali z katalogu připadat jako past na turisty, ale je tomu opravdu tak?

Bali je kouzelný ostrov a je to ráj skoro všemi směry, ale určitě to není místo, které vidíte v katalogu cestovek. Podívejme se, jaký typ „paradise“ tu najdeme.

Bali je jeden z tisíců ostrovů v Indonésii. Je to oblíbené surfařské místo, protože díky proudům se nám nabízí skvělé vlny na učení, honění ega či opravdové umění na prkně. Nedávno tu byly nejlepší vlny v tomto roce, dosahovaly výšky až 7 metrů (to už není na honění ega). Tento ostrov nabízí spoustu možností, ale nemůžete mít všechno 🙂

Démoni vidí všechno a místní lidé v to věří

Náboženství je neodmyslitelná součást místních lidí. Točí se tu kolem něj každodenní život. Pokud se rozčilujete i nad tím, že vám na Štědrý den zavřeli obchody, tak si přibalte pevné nervy. Krásně to vidím na tom, když nám má přijít někdo opravovat vilu.

Důvody, proč nepřijdu do práce?

 • Jsou ceremonie.
 • V rodině se narodilo dítě.
 • Maminka je nemocná.
 • Někdo z druhého kolena se vdává/žení.
 • Nezařídil jsem to.
 • Prší.

To poslední nemyslím jako vtip. Nedávno jsem měla sraz s kamarádem a šli jsme zařizovat povolení pro úklid pláží. Sraz byl v 10 hodin u kanceláří a bohužel ten den spadlo trochu vody. Pár minut před desátou mi přišla zpráva, že to přesuneme na 11. Vykulila jsem oči na telefon a zeptala jsem se, proč?  Odpověď byla: „Hujan“. Jasně, prší, takže já tady budu moknout ještě hodinu a doufat, že přestane. Nakonec jsem zjistila, že je schovaný ve warungu, který je 5 minut od našeho místa srazu, a tak nasadil pláštěnku a šlo se zařizovat.

I turista by měl pochopit, že tady se kvůli němu nikdo nezblázní. Místní mají nastavené priority úplně jinde a nebudou se trápit tím, že pro vás jsou 2 minuty zpoždění. Pro ně to nejsou ani dvě hodiny.

Mimochodem, pokud se chcete dešťům vyhnout, podívejte se na náš článek o období dešťů.

Lístek na loď, která nevypluje

Dále bych vás chtěla upozornit na výlety na okolní ostrovy. Nikdy, ale opravdu NIKDY neplánujte návrat z okolních ostrovů na den odletu. Znám spoustu lidí, kteří mi potom psali, že jsou například na Gili a nemohou se dostat zpátky, že prý dneska lodě nejezdí, ale oni mají lístek a večer jim letí letadlo. Letadlo letělo, ale bez nich.

V takovou chvíli můžete opravdu jen hodně chtít a mávat v přístavu lístkem, ale k ničemu to nebude. Pokud jsou velké vlny, tak žádnou rychlejší loď nechytnete.

Jsou i další možnosti. Můžete se přepravit velkým trajektem nebo letadlem, ale cesta je v řádu několika hodin, takže byste stále měli mít dostatečnou rezervu před odletem.

Umí si uspěchaní lidé užívat klidu?

Ceremonie a pokládání svatyněk tu jsou na denním pořádku. Věděli jste, že Bali je jediné místo na světě, kde z důvodů náboženského svátku uzavřou letiště? Opravdu, pokud si dovolenou naplánujete během Dne ticha – Nyepi, tak nevytáhnete paty ani z hotelu. Ten den se nesmí vycházet, je uzavřeno letiště a nesmí se ani svítit. Dodržování těchto pravidel hlídá Pecatu, kteří dohlíží i běžně na klid v ulicích.

Každý, kdo tento krásný ostrov navštíví by měl místní kulturu zkusit pochopit.

Bezpečná vzdálenost v dopravě je 10 cm

Dalším věčným tématem na Bali je doprava. Ráda ji nazývám organizovaným chaosem, protože to podle mě naprosto vystihuje místní dopravní situaci. Člověk si musí zvyknout na NE-pravidla v dopravě a uzpůsobit tomu svoji jízdu. Nikdo vám nevynadá, pokud pojede u kraje 40 km/hod. Pod skútr či auto vám budou běhat psi, lidé, krávy. Objíždět vás bude ze všech stran a pokud si necháte 10 cm bezpečnou vzdálenost od auta před vámi, je velmi pravděpodobné, že se vám tam nacpe klidně i autobus. Stejně jako už tisíckrát se tu setkávám s lidmi, kteří jezdí bez helmy. Samozřejmě, že nejsme malé děti, aby nám někdo musel říkat, že je to nebezpečné a že nezničení účesu na párty nás může stát život. Ohledně bezpečnosti je tu víc věcí, které stojí za zvážení. Pokud jste na skútru nikdy neseděli, není dobré si dát první jízdu po „dálnici“ a vyrazit rychlostí 70 km/hod. Zvažte své možnosti a podle toho se zařizujte dál.

Sama jsem měla velmi zajímavou zkušenost a od té doby jsem neodlepila oči od silnice před sebou…

Vyjížděla jsem z kruhového objezdu, na který narazíte hned na cestě z letiště. Za mnou seděla kamarádka a před námi jelo auto s plynovými bombami. Bezpečnost na Bali je trochu jinde, takže autu chyběly zadní zábrany, které by náklad udržely v zatáčce. Když auto vyjelo z kruháče, jedna plynová bomba to neustála a vypadla na silnici. Přímo nám pod skútr! Reakce v tu chvíli musela být během asi půl vteřiny, protože jinak bychom se rozplácly na silnici a v lepším případě se pěkně sedřely a natloukly. Paní vylezla z auta a s úsměvem mi řekla „Sorry“.

Já se jen usmála a pokračovala s kamarádkou se začínajícím infarktem dál – byla tam teprve pár týdnů a sama neřídí.

I kdybych se tam na silnici rozčilovala, tak jak to dělají někteří řidiči například v Praze, pokud vám nešťastnou náhodou třeba zhasne auto v křižovatce, nebo si dokonce dovolíte po měsíci řízení zazmatkovat, k ničemu mi to nebude.

Možnosti dopravy na Bali:

 • Skútr
 • Auto
 • Auto s řidičem
 • Pokus s hromadnou dopravou

Čisté pláže jako z katalogu

Jak jsem zmínila na začátku článku, takové tu nejsou. Moře nám vrací naše odpadky a jedno z míst, kam je posílá, jsou právě pláže. Hotely a resorty si většinou „svůj“ kousek pláže uklidí.  Pokud už se rozhodnete zaplatit za dovolenou 70 tisíc za týden a nevytáhnete paty z prostorů hotelu, pravděpodobně se s odpadky na pláži nesetkáte. Ovšem místo nadávání, jaká jsou místní lidé hrozná čunčata a že neumí vyhodit odpadky do koše, bychom mohli podat přírodě pomocnou ruku.

Máte rádi čisté pláže? Můžete se podívat na organizaci Trash Hero Indonesia, která se o tyto věci stará a pořádá na Bali každý týden několik úklidů. Podívejte se níže, najdete tam další možnosti, jak udělat něco dobrého pro Zemi.

Je na to hned několik způsobů:

 • Přidáme se k úklidům na pláži. Většina míst má své skupinky lidí, kterým to není lhostejné, a tak se můžete spolu s nimi opálit v raním slunci, a ještě udělat něco dobrého pro tu naši kulatou planetu.
 • Koupíme si originální látkovou tašku z Bali, kterou využijeme určitě i doma. Dáme sbohem plastovým taškám v obchodě.
 • Drink chutná stejně s brčky i bez. Takže změny chuti se bát nemusíme a jako bonus se nám nezasekne kus papáji v brčku. Tady se drinky dělají z opravdového ovoce. Dokonce jahody tu chutnají jahodově, to jsem v České republice už dlouho neviděla.
 • Máme určitě v batohu místo na obal od sušenek a to, že ho jiný hodí na zem, neznamená, že to uděláme taky.
 • Voda není jedovatá za pět minut. Voda se vám nezkazí dva dny po otevření, takže se nemusíte bát si koupit vratný barel vody a doplňovat si láhev už doma, abyste neměli žízeň ani po cestě do obchodu.

Jsem turista a všichni mě chtějí oškubat

Takhle to prosím nechápejte. Nejde o to, že z vás chce někdo vydolovat poslední rupii. Jednoduše existuje poptávka a nabídka, pokud tedy prodejce 10x zkusí prodat tričko za 300.000 Rp a z toho se mu to 5x povede, protože buď se lidem nechce smlouvat, nebo jim nevadí, za takovou věc zaplatit vysokou částku, je logické, že to bude zkoušet dál.

SMLOUVEJTE!

Místní lidi to baví a vždy se dostanete na příjemnější cenu, než vám původně řekli. Nesmlouvá se ve velkých obchodech, v restauracích a v obchodech, kde mají pevně dané ceny (to určitě poznáte).

Po pár dnech pobytu zjistíte i fakt, že pro místní lidi jsou ceny úplně jinde. Ale nejen ceny, jejich platy jsou taky úplně jinde.

Mám jednu kamarádku, která prodává a obsluhuje v prodejně s cibetkovou kávou. Je tam 7 dní v týdnu a otevírají kolem 9:00. Ona už je tam přibližně od 7 hodin, aby stihla uklidit a všechno nachystat. Zavírá se kolem 19 hodin večer. Spočítáme si to: Měsíc má +/- 30 dní x 12 hodin denně je 360 hodin měsíčně. Kolik byste chtěli plat za takovou práci? Chvilku se zamyslete a teď ještě zkuste tipnou, kolik má ona.

Chvilka napětí a je to tu, měsíčně dostane částku 2.000.000 Rp, což je v přepočtu na koruny 3 305 Kč (to je asi 9 korun na hodinu!). Stále si myslíte, že jste na tom stejně jako oni? Každý vydělává, jak umí, a to platí i o místních prodejcích. Proto smlouvejte a užívejte si to s úsměvem na tváři tak jako oni! Ke smlouvání jsme napsali článek zde, doporučuji přečíst.

Proč bychom na to Bali teda jeli?

Protože Bali je nádherné. Bude na vás dýchat atmosféra kultury a náboženství po celou dobu pobytu. Vonné tyčinky ze svatyněk provoní ulice a radost lidí z maličkostí, jako je nový den či opětovaný úsměv vám dodají pocit, že někde je ještě svět v pořádku.

Mám pro vás na závěr takový úkol. Až pojedete do práce nebo i jinam MHD, usmějte se na 10 lidí a uvidíte, kolik lidí vám úsměv vrátí. To stejné udělejte na dovolené na Bali.

Na Bali člověk ani nemůže být naštvaný, hned se na něj někdo usměje a všechno zase o chlup lepší.

Nikdo vám nezávidí zelenější trávník a pokud uvidí, že potřebujete pomoct, pomůže vám!

Užívejte si dovolenou na opravdovém Bali, a ne na stránkách z katalogu, stojí to za to!

Štítky: , , , , ,

 
Uloženo dne 28.8.2017. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 1.

Autorem článku je Lenka Bucharová

Ve 22 letech se odstěhovala do JV Asie a začala pracovat online. Začala psát příběhy z cest a poskytovat informace, jak si užít dovolenou na Bali za nízké náklady. Zajímá se o fotografii a úpravu webových stránek.

One Response k “Je Bali past na turisty? Proč někdo Bali miluje a jiný nenávidí?”

 1. Dne 30.8.2017 at 23:07 Asi Marty responded with... #

  Moc pěkně napsáno, Ostatně když jsem četl Tento článek hned se mi vybavila dovolená v Thajsku. úžasná mentalita lidi,i kouzlo místa které na vás hned zapůsobí v dobrém slova smyslu… ale podle mě aby si člověk užil takovou dovolenou v ráji musí se poddat mistní atmosféře a nasávat ji plnýmy doušky… (nemyslím tím posedávání u hotelového bazénu) Každopádně Můj další Dream Holiday bude směřovat na Bali 🙂
  Díky za inspiraci.

Přidejte svůj komentář