Postřehy a zážitky

Bude z Bali další Turecko nebo Egypt? Adeptem je Kuta a Legian

Po pár týdnech v jiných částech Indonésie a Bali jsem opět na krátkou zastávku v Kutě/Legianu. Co tu vidím mě netěší. Odpadky, slunečníky na pláži, nové stavby a ještě víc drzých prodavačů.

Určitě se nedá říct, že město Kuta rovná se Bali. Nebojte se, vím to. Je to jako všude – město je vždy taková „zem v zemi.“ Raketové změny v Kutě jsou ale třešničkou na celém Bali dortu, který roste a mění se před očima.

Spousta staveb v Kutě i na celém Bali

Na celém Bali a především v oblasti kolem Kuty se neustále něco staví. Každý rok přibydou nějaké stavby, hlavně kolem turistického ruchu. Opravdu co rok, to velké změny. Například ze Sanuru už se stalo prakticky kompletně turistické letovisko. Naštěstí se to pořád vůbec nedá srovnat s obrovskými letovisky například v Egyptě nebo Turecku. Snad si Bali zachová svou tvář i pod tlakem turistického ruchu.

Za pár měsíců jsem na Bali viděl dokončit několik velkých staveb. Bali se mění před očima. Je to hnus velebnosti.

Turistické peníze Bali mění

Na Bali jezdí čím dál tím víc turistů. To je přirozené a asi to tak má být. Lidí je na světě čím dál víc. Počet lidí na zemi nedávno dosáhl neuvěřitelných 7 miliard. Před dvaceti lety to bylo „jen“ 5 miliard. Zvyšující se počet lidí je znát všude, včetně Bali. V Čechách to tak nevidíme. Vidíme sice růst, ale není tak krkolomný (jestli si myslíte že ano, tak to jste neviděli změny jinde po světě). U nás se počet lidí už nezvyšuje.

Stavba letiště

Na Bali staví nové větší letiště. Do roka bude nejspíš hotové. Víc letadel, víc turistů, víc peněz a víc změn.

Mění se celý svět

Není to samozřejmě jen Bali. Mění se celý svět. Je čím dál méně míst, kde čas nemá raketový pohon. Jak řekl jeden němec žijící na Bali několik let: „Možná je čas jí dál.“ Ovšem kam? 🙂

Fotografie z dnešní procházky v Kutě

Pláž Kuta se dnes předvedla ukázkově. Moře bylo hodně vysoko a vyplavilo na pláž spousty odpadků:

Bali - pláž v Kutě plná odpadků

Bali - pláž v Kutě plná odpadků

Uvidíte je taky v Sanuru – slunečníky s lehátky k pronájmu. V Kutě je to novinka, dříve tu nebyly. Pro mě to znamená jediné – z tohodle místa se stává letovisko a taková místa se mi nelíbí.

Bali - pláž v Kutě už má taky slunečníky s lehátky

Bali - pláž v Kutě už má taky slunečníky s lehátky

U pláže Pantai Kuta stojí jeřáby. Staví se o sto šest:

Bali, Kuta, jeřáby na stavbě

Co to bude až to bude? Další obrovský hotel se spoustou hvězdiček:

Bali, Kuta, stavba dalšího hotelu u pláže

Tenhle dům dokončili u pláže Kuta asi před měsícem. Dřív na tomhle místě nic takového nebylo. Teď je tu velký dům plný obchodů. V otevřeném suterénu je bar. Večer je tam vždy párty nebo živá hudba, která hraje hodně nahlas a je tu prostě rušno.

Bali - dům u pláže Kuta dokončený před měsícem

Samozřejmě, že i na Bali jsou bufety McDonald’s. Jeden je i u pláže Kuta:

Bali - v Kutě nechybí ani McDonald's

Zajímá vás víc o Kutě? Přečtete si předchozí článek o Kutě.

Štítky: , , , ,

 
Uloženo dne 20.11.2011. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 0.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář