Postřehy a zážitky

Sanur. Ospalé chrápání?

Sanur je taková lepší alternativa balijské Kuty. Je to také město, ale o hodně čistší. Voda je tu bez vln, protože vlny se rozbíjejí o útes vzdálený 500 metrů od pobřeží. To vytváří kolem pláže velkou plochu klidné vody.

Díky vodě bez velkých vln je Sanur jedno z mála míst na Bali, kde se dá v moři plavat. Musíte dorazit na pláž brzo, abyste stihli příliv. Při odlivu, zhruba od 2 hodin odpoledne, už je voda tak nízko, že je po kolena.

Mělkou vodou se dá jít 500 metrů až k divokému moři. Na dně jsou ale ostré kameny a výstupky, takže bez potápěčských botiček tak daleko nedojdete, resp. díky těm ostrým nástrahám byste šli půl dne. My to zkusili, po 50 metrech jsme to vzdali 🙂

Celý Sanur vlastně tvoří pláž s cestou z betonových dlaždic lemovaná z velké části krásnými tropickými zahradami u luxusních hotelů a silnice vedoucí vodorovně s pláží, 200 metrů od moře. Mezi silnicí a pláží je zástavba, většinou luxusní hotely nebo vilky obestavěné zdí. Dalších 300 metrů je opět hustá zástavba a za ní čtyřproudá hlavní silnice. V Sanuru ale není slyšet, vůbec o ní nevíme. Dál je Sanur tvořen čímsi jako přístav, kolem kterého je hustá zástavba, stromek skoro nevidět.

V průvodci Lonely Planet je napsáno, že díky klidným vlnám má Sanur přezdívku „Chrápání“. Dojem ospalosti nebo chrápání na nás Sanur nedělá. Oproti Kutě je klidnější, ale stále je to město.

„Helou boss! Masáž? Taxi? Transport? Jang lejdy?“

Na ulici na vás neustále troubí taxi, jestli nechcete svézt. Při procházce po ulici nebo pláži se vás každou chvíli někdo ptá, jestli nechcete transport, taxi, masáž, holku, houbičky, ubytovat, najíst, vykoupat, naočkovat, podrbat, spát, jíst…

Prý je tu hodně prostitutek, tvrdil mi masér při masáži nohou. Stačí znát telefon a zavolat. Nabízel mi svou „kamarádku,“ asi se těšil na provizi. Na ulici ani jinde prostitutky vidět nejsou, ale sem tam někdo z nabízejících chlapů zkouší „masáž? Jang lejdy?“

Místo oblíbené důchodci

Na ulicích a plážích je tu hodně starších lidí, oblast je útočištěm důchodců. Moře je klidné, ideální pro plavání, což je na surfařském Bali výjimka.

Ulice tu mají chodníky bez děr a překážkových drah, což je na Bali také rarita. Pokud někde na Bali chodníky vůbec jsou, bývají často v takovém stavu, že se po nich spíš skáče, než chodí.

Kolem pláže vede promenáda, také pěkná rovná cesta. Sanur je asi jediné místo na Bali, kde může vegetovat i vozíčkář nebo těžce pohyblivý člověk.

Sanur je město

Tak jako v celém jižním cípu Bali, i tady je zástavba velmi hustá. Sanur je město. Nečekejte tedy kontakt s přírodou, je to prostě letovisko pro turisty u moře.

Vodní sporty

Na celém Bali jsou hlavně surfaři. V Sanuru není ani jeden, ale jsou tu jiné vodní sporty. Je jich poměrně dost, asi díky klidnému moři, neustávajícímu příznivému větru a hodně turistům s velkými rozpočty.

Vodní skůtry jsou k pronájmu za 320 korun na 15 minut. Voda je klidná, takže se můžete prohánět maximální rychlostí sem-tam. Dá se zajet i dál od pobřeží, kde už trochu vlny jsou a parádně si na nich zaskákat.

Dále si můžete vyzkoušet windsurfing nebo kiteboarding. Pronájem kitu prý stojí 1200 korun na hodinu. Vypadá to skvěle, prohánět se na prkně po rovné vodní ploše tažen drakem. Borci u toho dělají všelijaké skoky a pirulety ve vzduchu, je to pěkná podívaná.

Masáže

V Sanuru jsou poměrně dobré masáže za příznivou cenu. Hodinová masáž nohou stojí od 80 korun, masáž celého těla zhruba 120. Na Bali jsou často masáže velmi nekvalitní, masíruje kdokoli kdo má ruce a chce se mu. V Sanuru jsou docela kvalitní, i když profesionální masáž od proškolené masérky ani tady nečekejte. To nejlepší na masážích na Bali je jejich cena.

Ceny

Ubytování v Sanuru není žádná láce. Nejlevnější hotel stojí 300 korun za dvoulůžkový pokoj bez klimatizace a se studenou sprchou, čistota nic moc. My jsme nakonec zvolili hotel Rita, který stojí 450 korun dvoulůžkový pokoj. Pěkný čistý nový pokoj (novostavba), jen větrák, bez klimatizace, studená sprcha. Hlavně se nám líbí malá terasa, na kterou vedou velké prosklené dveře. Výhled do zahrady. Po absolvovaném delším pobytu v pokoji bez pořádného okna si dáváme pozor a volíme výhradně hotely s pěknými okny a výhledem 🙂

Restaurace jsou tu dvou druhů. Jedny jsou turistické, pěkné, kde jídlo stojí minimálně 50 korun, spíš víc. Těch je většina. Pak jsou v Sanuru sem tam klasické indonézské warungy, kde jídlo mají za skvělé indonézské ceny (30 korun za jídlo). Našli jsme dokonce warung sto metrů od hotelu, kde stojí jídlo 10 korun + 4 koruny za kopeček rýže. Kupodivu patří k těm čistším a vaří dobře.

Jet do Sanuru nebo ne?

Pokud nemáte času nazbyt jako my a chcete si jen užít krátkodobou dovolenou na Bali, tak není důvod do Sanuru jezdit.

Za jakých okolností bych Sanur doporučil?

 • Jste milovník kitesurfingu, windsurfingu nebo vodních skůtrů.
 • Jste důchodce a chcete klidnější místo s veškerou vybaveností.
 • Koupili jste si pobyt v některém z luxusních hotelů.
  Umím si představit 14 dní v některém z krásných bungalovů v tropické zahradě. Sem tam vyjet na výlet do vnitrozemí a jinak si užívat hotel, masáže, výhled na moře a třeba vodní sporty.
 • Jste Ruska. Potkal jsem Rusku, která prohlásila Sanur za nejlepší místo na dlouhodobý pobyt na Bali. My si to nemyslíme, ale třeba jste Ruska a myslet si to budete.

Fotografie Sanur

Pláž Sanur – parádní drak „loď“:

Pláž Sanur, výhled s drakem

Na pár místech jsou lehátka s deštnikem k pronajmutí, cena 40 korun za set:

Pláž Sanur

A pak jsou jiná místa, kde jsou lehátka jen pro hotelové hosty:

Pláž Sanur

Pláž v Sanuru:

Pláž Sanur

Ta bude dobrá:

Kuchání ryby

Bungalovy kousek od silnice, tyhle patří k levnějším. Cena 700 korun za noc.

Cenově jakž takž přijatelné bungalovy v Sanuru

Luxusní hotel u pláže:

Luxusní hotel u pláže Sanur

Tropická zahrada u hotelů u pláže:

Tropická zahrada u hotelů u pláže

Opékající se topinky:

Opékající se topinky v tropické zahradě u luxusního hotelu v Sanuru

Silnice v Sanuru je dost rušná, ale chodníky jsou na chůzi volné:

Silnice v Sanuru, dost rušná, ale chodníky na chůzi volné

Silnice v Sanuru je částečně lemována i tropickými zahradami u hotelů:

Silnice v Sanuru vede i skrz tropické zahrady u hotelů

Jako všude v jižním cípu Bali, i tady narazíte na pár stavenišť:

Jako všude v jižním cípu Bali, i v Sanuru narazíte na pár stavenišť

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 1.10.2011. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 9.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

9 komentářů k “Sanur. Ospalé chrápání?”

 1. Dne 3.10.2011 at 11:24 Miroslav Suchy responded with... #

  Ten drak me pripomel – az budete v Ubudu, tak doporucuji kurs tvorby draku. Urcite jste si uz vsimli ze indonesani pousti draky vsude a hodne. A ty kousky jsou paradni. A to ze jsem si neudelal cas na ten kurs a neokoknul jsem jak je delaji me mrzi a jeste dlouho mrzet bude.

  • Dne 3.10.2011 at 13:10 Bíbr responded with... #

   Ahoj Miroslave, máš pravdu. Draci jsou na Bali všech tvarů a barev a jsou všude. Jejich tvorbu nicméně přenecháme místním 🙂 Třeba si tvůj tip přečte náhodný drako-nadšenec jako ty a díky tobě se dočkáme indonéských draků v ČR 🙂

 2. Dne 29.7.2012 at 23:56 Ališka responded with... #

  Ahoj,
  v září se chystáme s přítelem na dva týdny do Sanuru na svatební cestu. Chceme poznat co nejvíce ostrov, ale nechceme jezdit sami pujčeným autem – nejsme zrovna dobrodruzi. Prosím, mohl bys mi poradit, jestli se dají na místě pořídit nějaké rozumné zorganizované výlety nebo jestli by šlo sehnat někoho místního jako pruvodce? Je to vubec dobrý nápad? Máš zkušenost na co si dát pozor? Díky moc a posíláme pozdrav z Prahy!

  • Dne 30.7.2012 at 09:52 Bíbr responded with... #

   Ahoj Ališko. Gratuluju ke svatbě 🙂
   V Sanuru i po celém Bali je spousta prodejců zájezdů a jsou tam také průvodci, které si můžete pronajmout. Co se týče průvodců, tak to mi kdyžtak napiš přes kontakt. formulář tady na webu až to bude jisté, mám kontakt jednak na jednoho slováka, který žije na Bali a jednak na jednoho balijce co umí dobře anglicky a je dobrý. Jinak s průvodci je někdy složité smlouvání a je dobré s tím svým předem mluvit, aby jste si „sedli.“
   Nic není problém, nápad je to skvělý 😉

Přidejte svůj komentář