Praktické informace o Bali

Náklady na život na Bali

S kolika penězi se dá na Bali vyžít? Lidi z Čech často mají představu, že si vezmou pár tisícovek a nějak to v Asii spytlíkujou. Zas tak jednoduché to není. Posuďte sami a počítejte se mnou.

Indonéské peníze - rupie

Postupně tu s vámi projdu jednotlivé položky, které je nutné platit a dobereme se výsledku – celkových měsíčních nákladů na život v Indonésii, na Bali. Podívejte se i na stránku s náklady na Bali a tipy při cestování na Bali.

Cena ubytování na Bali

Spát venku asi nechcete, takže potřebujete někde bydlet. U dlouhodobého pobytu jste v podstatně lepší situaci, než u krátkodobého. Nikdo vám nedá nějakou skvělou cenu za pronájem, pokud chcete přespat jen pár dnů nebo týdnů. A pokud chcete cestovat, jste samozřejmě odkázaní na hotely a ty jsou vždycky dražší.

Balijci bydlí často dost levně, ale to taky znamená, že dost nuzně. Mám někdy pocit, že kdyby v ČR existovalo tak špatné ubytování, nejspíš by taky bylo tak levné. V ČR tak špatné ubytování ovšem pořídit ani nejde. Máme spousty předpisů, které to zakazují. Možná bohudík, možná bohužel 🙂 (Tenhle odstavec berte s nadsázkou.)

Byt na Bali, Kuta, Petr spí v posteli :)
Dlouhodobé pronájmy (minimálně měsíc, spíš půl roku a víc)

Místnost bez vybavení, společné záchody, fujtajbl … od 1000,-Kč / měs.
Vybavená místnost s klimatizací … od 5000,-Kč / měs.
Starší dům … 5-10000,-Kč / měs.
Luxusní vila … 20000,-Kč / měs.

Ceny se liší místem a kvalitou. Třeba v Sanuru jde sehnat přijatelná vybavená místnost bez klimatizace (s větrákem) v přízemní starší stavbě za 5000,-Kč/měs., k moři 15 minut pěšky. Za stejné peníze jde v Kutě sehnat vybavená místnost s klimatizací v novostavbě, k moři 15 minut na motorce. Někde na vesnici byste mohli bydlet levněji, ale není tam občanská vybavenost (větší supermarket, lékárny, doktoři apod.).

Stáhni si e-průvodce po Bali a Indonésii ZDARMA. Průvodce jsme vytvořili ve spolupráci s průvodci od CK Go2 žijícími dlouhodobě na Bali.

Krátkodobý pronájem (hotely)

Nejlevnější hotely (bez klimatizace, špína, často bez oken) … 160,-Kč/noc/pokoj
Průměrné hotely (většinou klimatizace, čistší, přijatelná koupelna – není to luxus, ale nám vyhovují) … 250-500,-Kč/noc/pokoj
Nejdražší hotely … od 800,-Kč/pokoj

Jak spíme my?

My nechceme být vázaní na jedno místo, takže spíme po hotelech. Nechceme spát v tom nejhorším co existuje, takže za bydlení v přijatelných hotelech dáme cca 10t. / měs. Ve dvou je situace lepší, náklady se dělí dvěma. V jednom bych volil levnější horší hotely, ale přesto bych se nedostal pod 5t. měsíčně.

Mezisoučet: Zatím jen bydlíme a už máme výdaj 5000 korun měsíčně. Pokud cestujete sami, bude to spíš 10000 korun.

Další články k cenám ubytování: Ceny pronájmů domů v Indonésii, Bali, Canggu, Ceny ubytování na Bali, Jak bydlí průměrní Balijci.

Kuřecí steak s bramborem
Ceny za jídlo na Bali

Díky bydlení po hotelech si nemůžeme sami vařit, jsme odkázaní na různé stánky a restaurace. Ostatně balijci si taky většinou nevaří a kupují si hotové jídlo. Nemají totiž kuchyně.

Kdyby člověk dokázal stále jíst to nejlevnější, výdaje za jídlo by se daly udržet nízko. Jenže my nejsme roboti a tak nejsme schopní stále chodit kolem mořských specialit a ani jednou si nic nedát. Zvlášť když to vše vychází oproti ČR stále dost levně. Díky tomu jsou naše výdaje za jídlo takové, jaké jsou.

Typická Indonéská směs se smaženou rýží Nasi Goreng stojí 20-30,-Kč.
Směs se smaženymi nudlemi Mie Goreng taky 20-30,-Kč.
Na ulici se sice dá občas sehnat Nasi Goreng za 14 Kč, ale né vždy a všude.
Podle naší zkušenosti ale nelze při kvalitním životě mít průměrnou cenu za jídlo 20,-Kč, jde to spíš k 50ti.

Nejlevnější velká balená voda v supermarketu stojí 3 Kč. Pokud kupujete u stánků, často stojí 10 Kč a někdy tolik chtějí i za malou 0,5l.
Čerstvý kokos stojí 20-30 Kč.
Největší problém je pivo :-), prostě na něj máme občas chuť a stojí tady hodně, 50 korun.

Hodně záleží na tom, jak jste nároční. My nechceme jíst 3x za den 7 dní v týdnu nejlevnější Nasi Goreng. Rádi ochutnáme něco jiného, sem tam jdeme do lepší restaurace, kde jídlo stojí 100 a víc a sem tam si dáme pivo. Člověk si taky občas koupí ovoce, zmrzlinu, čerstvý džus, kokos atd.

Suma sumárum, každý z nás dá za jídlo, dobroty a pití, zhruba 200 korun za den.

Mezisoučet: K výdaji 5t. za bydlení přičítáme 6t. výdaje za jídlo a jsme na 11000 Kč. Kdybyste byli sami a nedělili výdaj za bydlení dvěma, bude to 16000 korun.

Další články k cenám jídla na Bali: Ukázky jídel na BaliKde se na Bali v Kutě dobře a levně najíst? Indonézská restaurace dobré kvalityČínská restaurace pro labužníky v Kutě na BaliTypické Indonézské restaurace a bufety. Ukázky jídel. Jak si vybrat správnou restauraci?

Ceny za zábavu a cestování na Bali

Přijeli jste na Bali, to je ten ostrov v Indonésii že ano. Jste tady a co asi tak budete dělat, usadíte se na jednom místě a budete každý den chodit na stejnou pláž nebo rýžové pole a nic jiného nebudete dělat? Možná ano, ale já si spís myslím, že budete chtít využít příležitosti a trochu si procestujete Bali a taky Indonésii. Případně se vydáte i na jiná místa v Asii.

Tahle výdajová položka je dost variabilní. Nám hodně vyskočila kvůli 2 měsícům návštěv kamarádů a rodiny z ČR. Návštěva vždy přijela a my s ní cestovali. Takový byl plán a bylo to skvělé, nicméně výdajovou položku to holt zvyšuje. Návštěva se taky chová dost nezřízeně co se týče výdajů, protože jsou na dovolené a to jednoho snadno strhne, to vám řeknu.

Pokud se potápíte, tak to je další kapitola. Jako potapěči určitě víte, že je to dost drahá legrace.

Možná třeba rádi surfujete, pak budete platit za surf.

Třeba budete chtít mít k dispozici motorku, šup a platíte za pronájem a benzín.

Nebo chodíte na jógu? Tak zrovna jóga je tady na Bali jedna z nejdražších, stojí 200 korun za hodinovou lekci.

Vstup do fitness centra pro místní stojí jen 40 korun, ale také jsou to peníze.

Máte rádi masáže? A teď si představte, že na Bali stojí masáž jen 100 korun. No nezajděte na ní…

Chcete se podívat na další ostrovy v Indonésii? Místní letenky jsou sice na naše poměry levné, ale i přesto v součtu umí udělat v rozpočtu díru. Tak třeba dostat se na Borneo a zpátky stojí na letenkách několik tisíc. Nebo na Flores stojí letenka něco přes tisíc korun.

Pojedete na nějaké místo a tam budou chtít peníze za vstup. Dojedete k sopce a tam jsou vyhlášené lázně, vstup za 200 korun. Půjdete nebo ne? U sopky je taky velmi známý hřbitov, ale jede se na něj přes jezero a za loďku chtějí 800 korun. Pojedete nebo ne?

A tak dále, prostě je zde spousta věcí, které byste rádi okusili, spousta míst, kam byste se rádi podívali.

Jsou lidé, kteří přijedou na Bali a jsou na jednom místě. Nám to nevyhovuje, chceme se podívat na různá místa a chceme něco vidět, když už jsme tady.

Suma sumárum, tahle položka běhá od 5 do 15 tisíc. Někdy si dělá co chce, jindy se drží dost při zemi, je to různé.

Mezisoučet: K celkovým výdajům 11000 přičítáme 5-15 t. Kč, takže jsme na 16-26 tisících korun.
Kdybyste byli sami a nedělili výdaj za bydlení dvěma, bude to 21-31 t. korun.

Další výdaje

Člověk nepotřebuje jen jíst a spát, potřebuje taky oblečení. To oblečení je potřeba prát. Prádelny jsou v Indonésii naštěstí levné, ale zadarmo přece jen nejsou.

Kromě oblečení jsou potřeba boty. Spotřeba žabek je asi jedny týdně 🙂 Ale stojí jen 30 korun.

Dál tu máme drogerii, krémy na opalování a další drobnosti.

Sem tam je potřeba nějaký lék nebo zajít k doktorovi. Snad vám to zpětně zaplatí pojišťovna, ale to vám na Bali nepomůže, tam ty peníze musíte vydat.

Je potřeba platit si cestovní zdravotní pojištění, které stojí tisíc korun měsíčně.

Suma sumárum, máme tu další výdajovou položku, dejme tomu 2000 korun.

Součet: Přičítáme posledních 2000 korun:
Pokud jste ve dvou a dělíte bydlení dvěma, pak jsou výdaje 18-28.000 korun měsíčně.
V jednom jste na 23-33.000 korunách měsíčně.

Jde sice vyžít levněji, ale za drobné těžko

Jak jste poznali ze stylu článku, výdaje zde uvedené počítají s tím, že nejste žádní urputní šetřílci, ale život na Bali si chcete trochu užít, okusit různé věci, podívat se na různá místa a bavit se. Určitě lze vyžít s menším rozpočtem, ale na druhou stranu – dalo by se utratit i o hodně víc. S naším rozpočtem rozhodně nechodíte po ulicích a nerozhazujete peníze hrstmi.

Dle mého názoru jako evropan nemáte šanci vyžít se stejným málem, jako chudý Indonésan. To je utopie. Lidé slyší, že Indonésan vyžije z 3000 korun měsíčně a hned se radují, že utratí 6000 korun a budou si žít jako králové. To je hodně daleko od pravdy.

Chudší místní mají plat 3-4t. korun a nějak vyžijou. Ovšem taky jak žijou, kde bydlí a nikdy si nic nekupují… Místní nikam necestují. Místní nepijou pivo. Místní si neplatí zdravotní pojištění. Chudší místní jedí stále stejné jídlo, nekupují si ovoce…

V ČR je minimální plat 8000 korun hrubého. Vyžili byste z toho? Ano, vyžili, ale jak byste žili? Nesrovnávejte se s těmi nejnižšími příjmy, to je nereálné, zvlášť když jste v místě noví, neznáte prostředí a chcete taky něco zažít.

Jeden emigrant z Evropy zde žije a řekl mi, že utratí zhruba 30 t. korun měsíčně. Každý víkend se někam podívá, má různé aktivity, sem tam cestuje a bydlí v hezkém starším domě. Není to žádný rozhazovačný člověk, naopak. Nicméně nesedí stále doma, je hodně aktivní. Výdaje pak naskakují.

Kolik tedy potřebujete peněz na měsíc?

Podle mého názoru někdo hodně šetrný by mohl vystačit s 10000 korun. Ale měl by to těžké, hodně těžké.

Pokud budete hodně šetřit na jídle i bydlení, pak s rozpočtem 15000 vystačíte i s nějakým tím cestováním, atrakcemi a zábavou. Počítejte ale s těmi nejlevnějšími hotely a stravou.

Za dostačující už považuju rozpočet 20000 korun měsíčně. To už mi připadá reálná částka na docela kvalitní, ale stále šetrný, život na Bali.

Zcela ideální je rozpočet 30000 nebo alespoň něco mezi 20-30t. To už si můžete dovolit víc cestovat, dopřát si sem tam jídlo v dobré restauraci, sem tam pivo, masáž nebo jinou radost apod.

Pokud jedete do Indonésie, třeba se zastávkou na Bali, na měsíční dovolenou a nechcete moc šetřit, spíš počítejte s výdajem 40000. Když jsem tu byl poprvé před půl rokem na měsíc, utratil jsem právě tuto částku. Nicméně v útratě je i pár potápění, hodně cestování (třeba třídenní výlet lodí přes Komodský národní park stojí 5000 korun, letenky mezi ostrovy stojí peníze, pronájmy aut a motorek nejsou zdarma), několik návštěv diskoték se super drahým alkoholem atd. Na druhou stranu, jedli jsme tehdy s kamarády většinou v nejlevnějších stáncích a spali v nejlevnějších hotelech. Utráceli jsme za zábavu a cestování, hodně šetřili na jídle a bydlení.

Všechny názory zde jsou hodně subjektivní. Znám některé velmi šetrné lidi, kteří jsou schopní vyžít s neuvěřitelně nízkými rozpočty a jsou naprosto spokojení. Znám lidi, kteří rozhazují peníze hrstmi. Lidé jsou různí. Tento článek vám snad ale pomohl představit si, kolik peněz právě vy budete na Bali nebo v Indonésii potřebovat.

Stáhni si e-průvodce po Bali a Indonésii ZDARMA. Průvodce jsme vytvořili ve spolupráci s průvodci od CK Go2 žijícími dlouhodobě na Bali.

Štítky:

 
Uloženo dne 15.11.2011. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 99.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

99 komentářů k “Náklady na život na Bali”

 1. Dne 15.11.2011 at 18:13 Mirek Suchy responded with... #

  Ty ceny mi přijdou dost vysoké. Já byl na Bali v roce 2006. Což je pravda dost dávno a je možné, že se ceny opravdu tak dost změnili. Ale ty ceny byli o dost jinde – 100 Kč za jednu noc pro dva (krátkodobé ubytování a opravdu hezký pokoj), ale měli jsme i 60 Kč na noc pro dva, v sice hnusném pokoji, ale stále s vlastním soc. zařízením. A vystačili jsme si s 10 tis. pro dva na dva týdny. A to nemám pocit že bychom extra šetřili. Spíše naopak.
  http://miroslav.suchy.cz/fotky/2006/Indonesie.html

  A například s jídlem jsme kolikrát vystačili i jednou denně, protože snídaně byla v ceně ubytování a přes poledne jsme vystačili s ovocem, kterého je jednak spousta a taky se dá usmlouvat velmi velmi levně.

  Ale souhlasím že to může být velmi individuální a ano dokážu si velmi dobře představit i ten rozpočet 40 tis. na měsíc. Ale nesouhlasím s tím že 10 tis. na měsíc je hodně těžké. V každém případě je to výrazně jednodušší s tím vyžít na Bali než u nás. Už jenom kvuli zimnímu období u nás 🙂

  • Dne 15.11.2011 at 18:38 Bíbr responded with... #

   To ani nechci vědět, jak to tu bylo dříve levné 🙂 2006 je z hlediska cen na Bali hodně dávno, to už je 5 let… Ceny rostou každým rokem takřka raketově. Vynásobte si svou částku dvěma a jste tak nějak na dnešní realitě při vašem stylu cestování, řekl bych. Pěkný cestopis 😉

 2. Dne 16.11.2011 at 16:53 martin responded with... #

  Mě úplně překvapuje, jak je to někde v indonézii drahé, a jak všude po světě ceny stoupají. Občas si připadám pak jako hrozný sociální případ a to beru na Prahu hezký plat :/

  • Dne 17.11.2011 at 04:47 Bíbr responded with... #

   Chápu 🙂 Kolem turismu tady na Bali prý ceny hodně stoupají díky turistům se zcela jinými příjmy, než u nás v ČR. Je tu hodně Australanů a ti mají běžně plat kolem 100t. korun. Lidé ze západní Evropy jsou na tom také zcela jinak, Američani, Japonci atd.

   Ceny spíš stoupají v celé Indonésii a to je dáno rychlým růstem. Jsou na tom celkově nic moc, takže rozhodně stále mají kam růst, tak jim to přejme 🙂

   Pro nás určitě není proč zoufat. Většina světa je na tom hůř než my. Holt nejsme na špici, ale tam přece nemůžou být všichni 🙂 Z pohledu odsud je ČR bohatá země.

   Náklady na život v Indonésii v článku uvedené výši jsou za život po hotelech, jedení po restauracích a hodně cestování a zábavy. V ČR bychom při takovém životním stylu utratili 2x tolik 😉

   • Dne 9.1.2012 at 10:58 LUCIE responded with... #

    UF UF UF … tak jak to tady čtu, tak už se pomalu přestávám těšit 😀 chystáme se s kamarádem, ted na 3 týdny za dobrodružstvím .. každopádně, jsem ráda, že jsem se dočetla nějaké tipy

    • Dne 9.1.2012 at 11:53 Bíbr responded with... #

     Žádný strachy, je to tu super Lucko 😉
     Ovšem pravda né pro každého, je potřeba znát i negativa. Mě osobně žádná z negativ moc nevadí, pozitiva je zdaleka převažují. Až tu budeš ozvi se, aktuálně bydlíme v Jimbaranu, můžem se někde sejít na jedno chlazený 🙂

     • Dne 14.1.2012 at 11:01 Lukáš responded with... #

      letíme na Bali od 21.1-6.2.2012, už se moc těšíme,budeme bydlet resort RELAX BALI Kubu, Karangasem.

     • Dne 14.1.2012 at 12:16 Bíbr responded with... #

      Užijte si dovolenou! Snad budete mít dobré počasí, aktuálně dost prší, ale než přijedete tak to snad přestane 🙂 Ozvěte se a zajdem na pár chlazenejch 🙂

 3. Dne 17.1.2012 at 03:05 David responded with... #

  Ahoj,

  taky se pridam se svou zkusenosti – byl jsem na Bali v roce 2002, tesne pred teroristickyma utokama v Sari Clubu, a ceny byly nasledujici (Kuta):

  – slusnej pokoj v hotelu (losmenu) s vlastnim social. zarizenim a vetrakem – 3 USD na noc
  – jidlo v slusny restauraci – 1 – 2 USD
  – pivo ze supermarketu – 1 USD
  – Jungle juice v Sari clubu – 2 USD

  Takze ceny asi fakt sly dost nahoru.

  • Dne 17.1.2012 at 08:48 Bíbr responded with... #

   Jajaj, takové ceny bych chtěl na Bali teď 🙂

   • Dne 17.1.2012 at 12:31 Pavla responded with... #

    Ahoj, odlétáme 14.3. na Bali, tak snad už deště budou mít své období za sebou:o)Jinak se moc těšíme, bohužel budeme jen na 14 dní, tak snad stihneme to co chceme. Jinak budeme Selang a pár dní v Kutě. Doufám, že je to dobrá volba?díky

    • Dne 17.1.2012 at 14:18 Bíbr responded with... #

     Ahoj Pavlo, užijte si dovolenou, to už snad deště nebudou 🙂
     Kuta je peklo, jedině pokud rádi chodíte na diskotéky nebo prostě máte rádi městský ruch, jinak pobyt v tomhle městě nemá důvod. Taky na sufrování je to nejlepší místo na Bali, hlavně pro začátečníky.
     Selang já neznám, ale Petr tam byl. Prý je tam klid. Je to tam takové zastrčené. Podle mě je lepší Bukit, než Selang, kvůli plážím. Ale neznám to. Hezky je tu v podstatě všude, takže chyba to určitě není 😉

     • Dne 17.1.2012 at 14:31 Pavla responded with... #

      ok, díky moc za rychlou reakci. Právě proto jsme zvolili Selang-relax, klid a ticho a pouze na dva dny Kutu, abychom se z toho samého ticha nezcvokli:o)tak se měj hezky a děkuji Ti.Třeba se tam potkáme:o))))))

     • Dne 17.1.2012 at 14:49 Pavla responded with... #

      ještě jsem se chtěla zeptat, zda jste byli na sopka Agung a zda tento výstup, který máme v plánu, za to opravdu stojí, jak se píše.Díky moc a snad nebude vadit, že budu občas otravovat s dotazama:o))

     • Dne 17.1.2012 at 15:00 Bíbr responded with... #

      Sopka je super zážitek. Jen ti místní lidé kolem ní jsou nic moc. Ono se není čemu divit, když žijou v obrovském kráteru. Došli jsme k teorii, že to na ně musí mít vliv. Místní kolem sopky jsou nepříjemní a chtějí jen peníze.
      Výstup na východ slunce je pěkný zážitek, i když to není úplně dechberoucí. Kráter je zarostlý trávou a na pár místech je teplo a jde ze země pára. To je všechno, jinak je to prostě výstup na kopec jako jakýkoliv jiný. Výhled je super, východ slunce taky, dívat se kolem dokola na obrovský kráter, ve kterém leží celá oblast, je taky super, chodit po obvodu kráteru je taky super 🙂 Jenom nečekejte, že se z toho uciknete do kalhot, zas tak život utvrzující to neni 🙂

 4. Dne 17.1.2012 at 15:14 Pavla responded with... #

  :o)))tak snad to bude bez ucvrnknutí:o)DÍKY

 5. Dne 30.3.2012 at 15:38 Tereza responded with... #

  Ahoj! Moc chválím článek, bude nám inspirací! Díky! Odlétáme 15.8. a návrat 12.9, bude to svatební cesta. Plánujeme půjčit motorku, stejně sebou bereme jenom příruční zavazadlo, nevím co víc potřebujem 🙂 Půjčíme si motorku na celý měsíc a cestujeme. Šetříme na ubytování, ale jinak se neomezujeme. Plánujeme letět na Sulawesi nebo Papuu na týden(nebo jde to i lodí?) :-), nevíte jak se, prosím, pohybují ceny letenek? A taky se tady hodněkrát zmínilo potápění, nikdy jsem se potápět nebyla…kolik to vůbec stojí? 🙂 Ať ještě stihnu našetřit 🙂 Moc rádi bychom se stavili na pivo, jenom dej echo kde a koho konkrétně máme hledat 🙂 Děkuji za vše! Tereza

  • Dne 30.3.2012 at 16:05 shaker responded with... #

   Vrátili jsme se první týden v únoru, letenky jsme kupovali za cca 21 000kč, s tou motorkou opatrně )))) až uvidíš, tak možná změníš názor ))))jezdili jsme minivanem, a je to asi to nejlepší na přesuny, pokud ovšem nejsi dobrodruh ))), mimo turistické trasy ceny hodně přijatelné a nižší než u nás, v turistických oblastech klasika ceny vyšší.Suprová dovolená.

  • Dne 30.3.2012 at 16:26 Bíbr responded with... #

   Ahoj Terezo, jsem rád, že článek potěšil 🙂
   Motorka je super a pokud nebudete jezdit jak blázni, ale pomalu, tak v pohodě. I když v JV Asii vypadá doprava na první pohled zmateně a nebezpečně, ve skutečnosti to tak hrozný není, protože oni jezdí pomalu. Problém jsou turisti, co jezdí jak blázni, protože jsou celí paf že jezdí na motorce.
   Přelety jsou pohodlnější než loď a nebudete ztrácet čas. Je to otázka peněz. Bud máš peníze, nebo tě to stojí čas a pohodlí. Na druhou stranu, přičuchneš víc k místním lidem a poznáš je. Na dlouhé cestě lodí se každej rozkecá 🙂
   Potápění je drahý špás, bohužel. Jeden den stojí tak 1000 CZK. Ale hlavně musíš nejdřív mít kurz. Ten se dá udělat i v Česku, ale stojí 10t. a čas. Můžeš si dát i tzv. „fundive“, to je ponor, před kterým tě jenom rychle naučí jak na to a pak jdeš do malé hloubky, takže se ti nemůže (skoro) nic stát.
   V září asi budu v Česku, ale čert ví 🙂 Kdyžtak se ozvi tady přes kontaktní formulář a pokud tady budu, na drink rád zajdu.

   shakere jsem rád, že se ti na Bali líbilo 🙂

   • Dne 2.4.2012 at 15:15 Tereza responded with... #

    Děkuji za reakce a za informace! Co se týče motorky, tak pokud jsem zvládla Hanoj a Hue ve Vietnamu, tak zvládnu všechno 😀 😀 Tam nefungovalo nic: neměla jsem zpětná zrcátka (na co, když se „jede“ v davu“), ani světlo (stačí čelovka na hlavě), ani ukazatel benzínu (to byl masakr 🙂 )a ani ukazatel rychlosti. Na lepší hold nebyly peníze 😀 Dobrodruh jsem, ale asi jen na zemi (zatím :D),ale i tak mě potěšilo, že si můžu dát „fundive“ ponor a být v malé hloubce..Když jsem se dívala co tam v té vodě žijí za monstra, tak nějakému psychiatrovi ušetřím práci 😀 No já jsem si tak myslela, že tu motorku vezmu na trajekt, abych nebyla „bez noh“, až někde vystoupím. Shakere, ty jsi mě mooooc potěšil, už se nemůžu dočkat! A pane Bíbr, já se určitě ozvu na to pivo! Ahoj Terka

 6. Dne 9.4.2012 at 21:14 Hanys responded with... #

  Ahoj,
  jsou tu skvělé informace o Bali.My jedeme za necelé 3 týdny a už se moooc teším .Budeme ubytovaní v Relax Bali hlavně díky českým průvodcům, protože je to má první cesta do Asie a tak doufám, že budeme spokojení. Asi pokud přežiji let, tak se mi už nic horšího nemůže stát.Na Bali slyším jen samou chválu, my plánujeme taky výstup na sopku, rafting…atd, ale těším se nejvíc na opičí chrám. Třeba se někde potkáme, já myslim, že Čechů tam jezdí moc, jen z mého okolí mám dost známých co se tam vracejí.Tak čau zdraví Hanys

  • Dne 9.4.2012 at 21:45 shaker responded with... #

   Z Relax bali jsme se vrátili před 2měsíci, pozdravujte Lindu a Majkla )))) jsou super, rafting vřele doporučuji, stojí za to. na Batur výšlap to samé,my jsme bohužel východ slunce neviděli.Na Agung jsem si netroufl ))),ale nejlepší výlet pro nás byl Uluwatu s tancem kečak, to úžasné panorama při západu slunce je nepopsatelné.

   • Dne 9.4.2012 at 21:47 shaker responded with... #

    P.S. na fakultativní výlety nejezdí česky mluvící delegát,ale místní domorodec s počešteným jménem ROMAN ))))),který trošku česky mluví a rozumí.

    • Dne 10.4.2012 at 10:24 Hanys responded with... #

     Díky,
     s tím místním domorodcem jsi mne moc nepotěšil, bylo mi řečeno, že je nám k dispozici český průvodce, tak uvidíme. Jinak jste byli se službami v resortu spokojeni?

     • Dne 10.4.2012 at 12:11 shaker responded with... #

      V pohodě)))Je to tam pěkné a klidné místo,Jídlo v restauraci chutné,ceny jako tady u nás.S námi jezdil právě na výlety jenom Roman s minivanem, pokud rozumíte anglicky není problém, i když neumíte, taky nevadí, rozumí i trošku česky, určitě bych se toho nebál.

 7. Dne 31.5.2012 at 19:54 Gringo in Rio responded with... #

  No ja ti nevim… ty naklady jsou pro cestovatele, co chteji poznat co nejvic a „uzivat si“ Bali. Existuji vyjimky jako ja, ktery po techhle tradicnich zazitcich netouzi.
  V predrazenem Rio de Janeiro jsem schopnej vyzit za 800 brl coz je asi 8.000 korun.

  • Dne 1.6.2012 at 17:23 Bíbr responded with... #

   Ahoj Gringo 🙂 Chápu tvou námitku. Z článku je zřejmé, při jakém životním stylu jsou výdaje jaké jsem psal. Samozřejmě, dá se vyžít s málem, ovšem i tady pozor – Evropan si platí zdr. pojištění, prodloužení víza a jiné věci, které místni ne. Bydlení se sprchou a normální toaletou stojí víc než platí místní atd. Co jsem mluvil s ostatními Evropany na Bali, tak lidé co tam žijí těch cca 20t. taky spotřebují, ale určitě budou výjimky 🙂

 8. Dne 8.7.2012 at 23:24 Lol responded with... #

  Ahoj, plánujeme výlet na Bali druhý a třetí týden v říjnu – potřebovali bychom poradit ohledně počasí, zda již bude hodně deštivo nebo se to ještě dá počítat k období sucha.

  Moc děkuji za odpověď. Lol

 9. Dne 28.8.2012 at 09:45 michal5555 responded with... #

  Ahoj,děkuji za poučný článek který mi pomohl trochu se dostat do reality.Asi už dva roky uvažuju o změně místa pro život a vzhledem k umístění a cenám jsem se přiklonil k Bali.I když na rovinu jsem byl přesně ten případ který si myslel,že tam vystačí s 6.tis.na měsíc :).Je mi jasné,že si člověk vše krásně maluje a realita je jiná.Měl jsem představu,že bych vše prodal a s tím vystačil v takové zemi po zbytek života,ale asi jak píšeš,to je utopie..nebo bych tam musel jet s 10.mil.Kč a to jsem ve sportce nevyhrál.Nicméně nemám prakticky rodinu,nějakou dobu v Čechách podnikám(již mě to ale nenaplňuje) a pokud bych to tu zabalil mohl bych mít stálý měsíční příjem 15.tis + nějaké peníze jako rezervu.Myslíš prosím,že je taková změna při takových podmínkách reálná?Napadlo mě,že bych si mohl někde třeba i přivydělávat,otázka,ale je jestli taková možnost vůbec existuje a pokud tak za jaké ohodnocení…Samozřejmě počítám,že bych žil podobný život jako v čechách kde si také kvůli financím nemůžu dovolit pořád cestovat,chodit po restauracích a tak.Prostě normální život.Ráno na snídani,pak zajet někam na pláž,občas do fitka,večer na pivko…jednou měsíčně nějaký výlet.Co je asi důležité tak bydlet někde mimo turistickou oblast kde není vše drahé,ale v dojezdové vzdálenosti na skútru.Budu moc rád za rady a hlavně i negativa která jistě určitě vyvstanou.Díky…

  • Dne 28.8.2012 at 10:00 Bíbr responded with... #

   Ahoj Michale,
   15t. je na běžný život reálné, ale budeš muset šetřit. Problém jsou například ty piva 🙂 Pivo na Bali stojí 50 korun minimálně (to nejlevnější v supermarketu). Sice má 0,6 litru, ale česká dobrůtka to není. Takže třeba alkohol bys musel brát jako luxus, který si dovolíš jen jednou za čas. Takových věcí bude víc. Dál se budeš muset smířit s tím, že nebudeš žít v luxusní vile, ale v něčem obyčejnějším. Na druhou stranu, pořád to určitě nebude fujtajbl místnost ve stylu místních nejchudších.
   Zkus si taky přečíst něco o Filipínách, tam je alkohol levný a celkově jsou cenově příznivé. Já se tam určitě chci ještě podívat. Je tam trochu ostřejší atmosféra, oproti Bali, které je výjimečně přívětivé. Filipíny jsou taky v pohodě, ale né tolik, je to tam pocitově takové ostřejší. Jinak na Filipíny nejezdi na jih, tam je to prý nebezpečné. Kdyžtak od středu na sever. A vyhni se městu Manila, to je peklo.
   Každopádně, jestli o tom tak dlouho přemýšlíš, jdi do toho! 😉

   • Dne 28.8.2012 at 10:46 michal5555 responded with... #

    Ahoj,díky moc za rychlou odpověď a rady které přinesla.Na Filipínách jeden čas žil můj známý a rozjížděl tam potapěčskou cestovku,jenomže se tam zostřila situace a on z toho musel rychle vycouvat.Prej to tam bylo i o samopalech atd…všechno tam nechal a o dost přišel,teť žije v londýně.Jak ale píšeš musí asi hodně člověk vědět kam jet…Právě Bali je skrz bezpečnost v pohodě..Pak mě napadlo i Thajsko tak uvidím.Ještě jednou díky.

 10. Dne 4.12.2012 at 04:16 Lenka responded with... #

  Ahojky ja uz ziju na Bali skoro dva roky,tak vim o cem mluvis…snad bychom se mohli nekdysejita pokecat,,ja bydlim v SIngaraji…tak mi napis na mail
  cauky

  • Dne 6.12.2012 at 12:07 Honza responded with... #

   Ahoj, budu na Bali 7.1.- 4.2.2013 , pokud bys mela chut se videt a pokecat, byl bych rad. bude to pro me prvni navsteva a nazor nekoho kdo tohle misto zna by se hodil, caues

  • Dne 5.4.2013 at 18:13 Monika responded with... #

   Ahoj Lenko,
   každá rada pro někoho, kdo se vydává od Vltavy do daleké ciziny, je drahá a dobrá.
   Chystáme se na Bali za 3 týdny a pokud bys měla chuť povyprávět, jak to tam chodí a možná slyšet něco z „rodné hroudy“, dej vědět Stavíme se.
   Monika

  • Dne 20.1.2014 at 09:34 Luca responded with... #

   Ahoj Lenko,
   jses jeste stale na Bali? Nebo teda planujes tam jeste pobyt? Koncem tohodle roku letim za otcem do Jakarty a potom na pul roku na Bali. Byla bych moc rada, kdyby ses se mnou podelila o nejaky rady a porady ohledne pobytu tam)
   Take uz ted predcasne se snazim najit nejake ubytovani, radeji spolecne s nekym. Napis, budu moc rada, ikdyz vim, ze konec roku je jeste za dlouho)

   Lucka

  • Dne 1.9.2015 at 11:36 Jitka responded with... #

   Můžeš mi prosím poslat na sebe kontakt, chystám se v únoru na Bali, dík Jitka

  • Dne 14.3.2016 at 14:25 Lenka responded with... #

   Ahoj, jsi stále ještě na Bali?? Díky za odpověď. Lenka

  • Dne 26.2.2017 at 02:34 Ruda responded with... #

   ahoj muzes me dat na sebe kontakt?rad bych chtel par informaci.Dekuji mooc

 11. Dne 19.2.2013 at 09:36 michal responded with... #

  Dobrý den.Chtěl bych se vás zeptat na období deštů na Bali?Od kdy do kdy tam jsou,a jestli se dá vydržet na Bali po celou zimu?Děkuji za info

 12. Dne 21.4.2013 at 21:06 Lucka responded with... #

  Ahoj, chystame se 27.4. odletět s kamarády na dovcu na Bali a premyslim co ještě přibrali..jsou potřebne tablety pro sterilizaci vody nebo se jim da verit? Chceme si to užít:-)

 13. Dne 17.7.2013 at 17:51 Štěpán responded with... #

  Ahoj.
  Chtěl bych se zeptat na to cestovní pojištění..
  U ČSOB si můžu zřídit cestovní pojištění za 1000Kč na rok..
  Přemýšlím..je vyžadováno nějaké speciální nebo jak to teda je?

  taky se chci zeptat..rozhodně se nenechám očkovat. očkování je farmaceutickej výmysl, kterej akorát otravuje tělo chemikáliemi..

  Jsem vegan a taky jsem nebyl posledních pár let vůbec nemocnej, takže si myslím, že výdaje za očkování jsou velmi subjektivní položkou..

  Koupím si akorát antimalarika pro případ, ale mám v plánu spát venku.v moskytiře..

  Takže otázka zní..Je vyžadováno být pojištěný nějak specielně nebo stačí obyčejné cestovní pojištění?

  S pozdravem

  Štěpán

  • Dne 17.7.2013 at 19:04 Bibr responded with... #

   Ahoj Štěpáne, cestovní pojištění vůbec vyžadováno není, je to tvoje věc. Klidně můžeš cestovat bez pojištění, ale nečekej nějakou solidaritu. Bez peněz tě neošetří i kdybys krvácel na recepci nemocnice (to už se prý stalo).

   To pojištění od CSOB podle mě nebude platit na celý rok v kuse, bude to na jednotlivé výjezdy do určité délky. Zeptej se na podrobnosti nebo ještě lépe přečti si pojistné podmínky. Zaměstnanci pojišťoven někdy podávají mylné informace, protože sami pořádně nevědí co v podmínkách je.

   • Dne 18.7.2013 at 13:05 Štěpán responded with... #

    Díky
    Těším se jak malej na zmrzku

    Jedu tam s přítelkyní na 3 měsíce..ujet od mrazivé české zimy.

    Měj se

 14. Dne 15.10.2013 at 16:51 Hanka responded with... #

  Ahoj, fajn článek… takže když se chystám do Indonesie (Jáva+Bali) cca na 15 dnů, bude mi stačit na pobyt – tzn. ubytování, jídlo, doprava, nějaký ten suvenýr, vstupy, vízum a odletové taxy – 20tisíc Kč?? díky

  • Dne 16.10.2013 at 10:56 Bibr responded with... #

   Mě by to stačilo Hanko, ale jestli to bude stačit tobě, to nevím. Každý má jiné nároky.

 15. Dne 16.10.2013 at 01:38 Dann responded with... #

  kdybych te pri prijezdu pozadala o konnzultace ohledne zjednoduseni, urychleni,… v ruznych oblastech zivota na Bali, pomuzes…?DIKY!

 16. Dne 18.12.2013 at 10:34 ondra responded with... #

  Ahoj, chystám se s přítelkyní na 20 dnů na Bali. chtěli bychom co nejvíce cestovat po okolních ostrovech a atrakcích jako jsou sopky a národní parky. spát budeme tak nějak ve střední třídě hotelů. jídlo tak 3x denně. myslíš že nám bude stačit cca 38 – 42 tisíc pro oba? nebudu nějak moc utrácet ale chceme co nejvíc cestovat.

  díky za odpověď

  • Dne 18.12.2013 at 12:22 Bibr responded with... #

   Ahoj, to podle mě nestačí, ale třeba se pletu a jste hodně lowcost a budete to umět. Kdybyste byli na místě a sehnali si levný bydlení tak v pohodě, ale doprava dost stojí, sehnat levný dobrý bydlení se na rychlo moc nedá, jídlo taky často neseženeš to nejlevnější když musíš rychle jíst a hned zase někam jet atd. Takže nevim nevim, ale každej je jinej.

   • Dne 19.12.2013 at 13:18 ondra responded with... #

    Díky za rychlou odpověď. a kolik myslíš že je ideál? 60?
    Dík

    • Dne 19.12.2013 at 16:04 Bibr responded with... #

     Vycházím podle sebe a já utratil při první měsíční dovolené na Bali 40t. Ale bydlel jsem tehdy v hotelech, kam bych holku asi nebral 😀 Takže na měsíc spíš 50. Podle toho je 60 pro dva na 20 dní v pohodě. Ale jak řikám, každej je jinej.

 17. Dne 6.1.2014 at 18:16 Patrik responded with... #

  Zdravím,

  chtěl bych se zeptat zda-li je reálné vyžít s 25 000Kč na 3-4 týdny. Cestování od Jakarty, Yogyakartu, NP Bromo až po Bali, Lombok, Flores.. (možná i něco ze Sulawesi). Byli bychom 4, možná i víc… Díky za odpověď

  Patrik

  • Dne 7.1.2014 at 08:58 Bíbr responded with... #

   Ahoj, vyžít můžeš, já nevím co od toho očekáváš a jaké máš nároky. 25t. ti stačí i v Česku, tak proč ne na Bali. Ty ovšem chceš hodně cestovat, takže to nevím jak si představuješ, kde chceš bydlet, co jíst atd. Každý má jiné nároky. Kolik peněz budeš potřebovat právě ty, by ti měl napovědět článek 😉

 18. Dne 9.1.2014 at 12:45 Míla responded with... #

  Ahoj,
  moc prosím zkušenho o radu. 🙂
  Chystáme se v dubnu na dva týdny na cestu po Bali a Lomboku, po vlastní ose na vlastní pěst, pojedeme čtyři. O náklady na cestovné (půjčení auta, moto, loď) a ubytování (střední standart) se budeme dělit. Pár dnů chceme strávit relaxováním na plážích a pak samozřejmě cestovat, abychom něco viděli.
  Je reálné vyjít s 15.000 – 20.000Kč na osobu/14dní, samozřejmě bez nákladů na cestu z ČR a zpět?

  • Dne 10.1.2014 at 13:53 Bibr responded with... #

   Lidi, já Vás neznám, já nevim za co rádi utrácíte, jaký máte nároky na bydlení, jestli jste schopní jíst v bufetu na ulici nebo to nedáváte atd. Já těžko můžu vědět, jaký náklady budou pro Vás ty pravý ořechový. Je tady tenhle web a napsal jsem tenhle článek, z čehož všeho snad vyplývá, jakej styl mám asi já a vidíte v článku, kolik mě stála měsíční dovolená a kolik mě stojí na Bali bydlet. Z toho byste si měli udělat obrázek, kolik bude stačit Vám 😉

 19. Dne 14.4.2014 at 18:59 vasek responded with... #

  ahoj, chtel bych se zeptat, v jake cenove relaci se pohybuje surfovani na bali,myslim tim vyuky, pac na nem neumim 🙂
  diky za info
  Vasek

  • Dne 15.4.2014 at 14:36 Bibr responded with... #

   Ahoj, ceny kurzů se hodně liší. Místní kluci to dělají levně (asi 100-200 na hodinu včetně půjčení surfu), ale nejsou to profesionální učitelé a neumí perfektně anglicky. Pak jsou na Bali profi kurzy a ty stojí třeba 50 EUR na den a podobné částky. Na Bali je taky dost českých základen s učiteli a maj i ubytování, což taky nemusí být špatná varianta, bydlet v surf doupěti. Vybírej kurz dobře. Kamarád mi říkal, že si zaplatil kurz od nějaké velké firmy a bylo tam asi 15 lidí a jen 3 instruktoři a vůbec neměli čas se mu věnovat. Přitom platil hodně. Určitě si nemysli, že drahý kurz je dobrý kurz. Někteří učitelé taky při surfování natáčí a pak ti doma ukazujou kde jsi dělal chyby atd. Takže je to opravdu různý. Kvalitní kurz ale levný určitě není, jsou to nějaký tisícovky za X dní. Ať vybereš dobře!

 20. Dne 10.6.2014 at 09:06 Richard199 responded with... #

  Dobrý den,

  Delší čas si říkám, že bych z ČR nejraději vypadnul a rozjel někde nový život. Natrefil jsem právě na Bali a zaujali mě zdejší životní podmínky, příroda, morálka lidí a apod. Chtěl jsem se zeptat, jak je to s podnikáním na Bali. Zda je to vůbec možné, pokud bych měl zprva jen vízum.

  Děkuji za odpověd.

  • Dne 10.6.2014 at 22:44 Bíbr responded with... #

   Ohledně podnikání jsem něco málo napsal např. v odpovědi zde: http://www.zivotnabali.cz/tema/dalsi-dotazy/
   I na dalších místech na tomto webu jsou o tom útržky.

   Můžeš riskovat podnikání na černo, ale samozřejmě tím nemyslím otevření restaurace, ale třeba kšefty s motorkami nebo podobně. Ovšem pozor, místní prý občas někoho udají, takže si nemysli, že jsi neviditelnej. Pokud jde o legální činnost, tak vždy potřebuješ místního jako spolumajitele firmy apod., jsou tam nějaké podmínky, teď si nevybavuju, jak to přesně je.

   Všichni lidi, kteří na Bali podnikají, jsou z toho docela rozhození. Připrav se na boj s blbci, korupcí, lenost a hloupost zaměstnanců atd. Na druhou stranu, je to tropický ostrov, což stále hodně lidí považuje za dostatečnou výhodu, aby s tímhle vším bojovali.

 21. Dne 9.10.2014 at 17:47 Jakub responded with... #

  Ahoj,
  chtěl bych se zeptat, jestli jsou ceny uvedené v článku stále +- aktuální, protože přeci jen se mohlo během tří let ledaco změnit.
  Díky za odpověď.

  • Dne 10.10.2014 at 12:47 Bíbr responded with... #

   Ahoj, ceny stále platí. Sice se zdražilo v nominálních hodnotách v rupiích, ale také hodně zlevnila rupie, takže se to vyrovnalo.

 22. Dne 20.10.2014 at 10:40 Hladká Karolína responded with... #

  Ahoj,
  našla jsem na Booking.com tenhle hotel: http://bit.ly/1FrjYID

  Vychází na 12 473 na 25 nocí pro dva, což se mi zdá hodně levné vzhledem k tomuhle článku 🙂 jen mě zajímá, názor na hotel.

  Moc díky za odpověď.

  • Dne 20.10.2014 at 17:43 Bíbr responded with... #

   Ahoj, skutečně levná nabídka, ale určitě bych to nebral, dokud to neuvidím. Rezervuj si třeba den-dva a rozmysli se na místě. Fotky jsou jedna věc, ale pak v realitě se může stát (true story):
   – na fotce vše vypadá nově, v realitě je všechno zašlé a špinavé,
   – hotel je na rušné ulici a pláž Seminyak je ošklivá. Spíš vhodné pro párty lidi než pro milovníky palem. Pláž Seminyak má pozitivum v tom, že je neustále plná lidí co pijou drinky a hrajou fotbal, je tam živo. Ale písek je nepěkně hnědý (od přírody) a voda není čistá (od města). Je to městská pláž a nepatří ani náhodou k nejhezčím na světě.
   – na fotce to vypadá, že okna vedou do tropické zahrady, v realitě to možná okna vůbec nemá nebo vedou do betonové zdi, nebo do hlučné ulice. Předpokládám, že okna nejdou otevřít.
   – Mé pochyby potvrzují komentáře k hotelu. Rozklikni si v nabídce dole odkaz „Všechna hodnocení“, tam uvidíš jak lidé píšou přesně ty negativa co píšu.

   Nevím, jak jste nároční a jaké máte požadavky a třeba pro Vás tohle bude „to ono“. Žádnou levnou nabídku bych ale nebral přes internet na dobu delší než den-dva. V realitě jsou většinou nabídky o hodně horší, až na výjimky. Kvalitní hotely jsou přes internet většinou drahé, jen výjimečně se podaří narazit na zlaté vajíčko.

   Přes internet bych se nebál rezervovat si na delší dobu jedině drahé hotely. Tam se ti nestane, že by ti dali pokoj bez okna nebo podobně, mají pěkné pokoje všechny a vše je super. Ale i v tom můžou být výjimky. Dost pomůže přečíst si komentáře ostatních hostů.

   Ještě dodám, že my bydleli s Petrem sice dál od pláže a né v zrovna super lokalitě, ale v o dost lepším, za 6t. měsíčně: http://www.zivotnabali.cz/prakticke-informace/ceny-ubytovani-bali/ Nicméně v Seminyaku takovou nabídku nenajdeš, je dražší. Buď to tam bude stát hodně a nebo to bude horší kvalita.

   • Dne 20.10.2014 at 19:13 Karolína Hladká responded with... #

    Ty jo 🙁 začínám z toho být dost nervózní, jinak teda asi dám na radu a zarezervuju nějaký hotel na 2 dny, snad budou mít případně volná místa na celý ten měsíc, který bychom tam chtěly strávit .

    • Dne 20.10.2014 at 19:19 Karolína Hladká responded with... #

     Např. takovýhle hotel v oblasti Kuta, který už má hvězdičky 4 je risk zarezervovat přes internet? Vím, že jsou to blbé dotazy ale jsem fakt vděčná za každou pomoc 😀 http://bit.ly/1wkIa9w

     • Dne 21.10.2014 at 02:18 Bíbr responded with... #

      Ten vypadá dobře. Pokud ti nevadí, že je to u hlavní silnice a k pláži pěšky dost daleko. Ale když tam budete tak dlouho tak asi stejně budete mít motorky/auto, tak to nebude problém.

      S dalšími dotazy prosím případně pokračuj v dotazech:
      http://www.zivotnabali.cz/forum/forum/

 23. Dne 30.8.2015 at 12:44 Lucie Machová responded with... #

  Ahoj,
  zajímalo by mě, zda má někdo zkušenosti s ubytováním na Bali přes airbnb.
  Přijde mi to totiž jako cenově přijatelná varianta.
  Děkuji

  • Dne 31.8.2015 at 15:35 Bíbr responded with... #

   Airbnb znám a používám po celém světě. Někdy je tam něco levného, někdy ne, je to různé. Někdy je to bydlení v kvalitě hostelu, jindy je to něco luxusního. Je dobré si vždy přečíst popis od majitele a komentáře.

 24. Dne 20.10.2015 at 12:22 Ivan Kotvas responded with... #

  ahoj. je lepšie si zobrať na Bali eurá, alebo USD? alebo je to jedno? kde je najlepšie vymeniť peniaze? Ďakujem

 25. Dne 27.10.2015 at 16:28 Tomáš responded with... #

  Ahoj. Rád bych se zeptat koukal jsem na jaře tu byl článek ohledně investicí do Československého resortu. Chceme s kamarádem začít podnikat kousek od Bali sice to je trochu jiného typu, ale nějaké info. případně konzultace by nám pomohla? Bylo by možné se poptat na pár informací či zkušeností? Případně mohl bych poprosit o email? Znám pouze nic- Bíbr. Děkuji s pozdravem Tomáš K.

  • Dne 27.10.2015 at 16:30 Bíbr responded with... #

   Ahoj, posílám tvůj vzkaz Filipovi, ozve se ti na e-mail.

 26. Dne 22.5.2016 at 12:33 Andrea responded with... #

  Ahoj, jsem teď na Bali 5 dní a už jsem v tom za přes 300 euro, ok, cestuju sama, již bydlím ve 4 hotelu – normál s vlastní koupelnou a základním vybavením, přesuny řeším taxy, několikrát jsem se s někým z místních svezla na skútru, jednou z chrámu jsem jela se zmrzlinařem, před lety jsem měla na skútru nehodu, takže tady na tom raději jezdit nechci :$ no a jídlo, hm jak kde, nejlevnější jejich Warung, jinak ale pecka, tak příjemné cestování všem cestovatelům 😉

  • Dne 30.5.2016 at 17:19 Bibr responded with... #

   S těmi náklady se to liší člověk od člověka. Někdo umí cestovat a žít hodně levně, jiný ne.

  • Dne 19.11.2016 at 00:15 taky Andrea responded with... #

   Ahoj Andreo, mohla bys mi, prosím, napsat, jak dlouho jsi byla (možná ještě jsi) na Bali? Jaké je cestovat takhle sama? Jak se pohybovaly tvoje náklady za ubytování, stravu, výlety, letenky a pod.? Na co si dát pozor?
   Jsem cestovatelka začátečník a ráda bych se vydala na Bali koncem prosince či začátkem ledna 2017 na měsíc až dva. Taktéž sama. Snažím se číst různé informace a cestopisy, ale zaujal mě tvůj komentář, tak píšu.

   Děkuji za odpověď.

   • Dne 27.12.2016 at 00:46 Martin responded with... #

    budu rad kdyz na email hra92@email.cz napise i kdokoliv dalsi kdo je na bali nebo tam byl a poradi me klidne i tvurci tohoto webu

  • Dne 5.1.2017 at 19:38 jana responded with... #

   Ahoj Andreo, také se chci vypravit asi na 3 měsíce na Bali, víceméně za mořem a klidem.
   Prosím, napiš mi své zkušenosti s cestováním a ubytováním
   samotné ženy, jak se chovají ke starším lidem, na co si dát pozor.
   Měj se fajn a děkuji za každou radu.

 27. Dne 18.4.2017 at 10:04 Boba responded with... #

  Ahoj Balijci , sme manželia ( muž 52 , žena 47) máme 13 ročného syna a chceme sa presťahovať na Bali. Obaja vieme robiť čokoľvek , hlavne v oblasti hotelierstva ale aj v iných oblastiach . Chceme proste začať nový život ( veľmi zlé životné skúsenosti) . Máme nejakú šancu v našom veku sa tam akokoľvek uplatniť? ( zamestnať sa či urobiť so vlastný biznis) . U nás sa stretávame s názorom že sme už starí a preto tú či onú prácu nedostaneme. Ako sa to berie tam? Ako je to s kúpou nejakého domčeka alebo pozemku? alebo prenájmu. vopred ďakujem za odpoveď. ( ak by bolo možné , prosím na mail).

  • Dne 18.4.2017 at 10:38 Boba responded with... #

   Zabudla som na mail( asi to bude tým vekom :D) boba05936@gmail.com ďakujem

  • Dne 18.4.2017 at 12:17 Bíbr responded with... #

   Ahoj Boba, především bych rád řekl, že možné je všechno. Potkal jsem lidi, kteří si stěžují, že není práce. Pak jsem potkal jiné, kteří si tu práci prostě najdou. Asi nevěděli, že to nejde.

   Jeden kamarád chtěl jet na výlet na malé lodi, nízkorozpočtově. Všichni mu říkali, že to nejde. On si prostě koupil trup lodi od někoho kdo jí měl rozestavěnou, k tomu sehnal plachty a výbavu a vyrazil.

   Jinak s prací na Bali je to opravdu horší. V Česku se aktuálně dá sehnat práce hodně snadno. Na Bali to takto není. Problémem je pracovní povolení, které je drahé a administrativně náročné. Zaměstnavatel si dvakrát rozmyslí, jestli ho zaplatí a nebo jestli najme místní lidi za menší plat a bez víza.

   Reálné spíš vidím podnikání. Naprostá klasika je pronajmout si vilku(y) na několik let a pak je pronajímat jako hotel turistům, ať už po pokojích nebo celé. Je to ale všechno šedá ekonomika.

   Nicméně po delší době pobytu přijdete na způsoby, jak podnikání zlegalizovat.

   Hodně štěstí!

   • Dne 18.4.2017 at 22:40 Boba responded with... #

    Ďakujem za odpoveď. Len si mi potvrdil to čo si myslím aj ja , proste ísť s skúsiť a hladať ako sa to dá a nie opak. Ešte by som sa opýtala na víza . Na ako dlho sa dajú vybaviť. Ď

Přidejte svůj komentář