Postřehy a zážitky

14 důvodů proč (ne)jet na Bali

Po 4 měsících na Bali v Indonésii máme na celý tenhle ostrov ucelenější pohled. Co skvělého a špatného vás na Bali čeká a nemine? Jak někteří z vás ví, Petr není z Bali nadšený tak jako já, což se odráží v jeho bodech 🙂

Důvod #1: Na Bali je pořád teplo.
Nebo vedro?

Na počasí na Bali se můžete dívat jako na to dobré, i jako na to špatné. Na Bali je prakticky celoročně pěkné počasí, slunce a teplo (kromě prosince a ledna, jak píšu v článku o období dešťů). U delšího pobytu se tohle super počasí ale může začít zajídat. Hlavně u moře je v některé dny teplo až nesnesitelné.

Při krátkém pobytu si to člověk jen užívá – wow, to je paráda, je tu teplo! Při delším pobytu z toho začne být otrava – zase to vedro.

Hlavně u moře jsou vedro a vlhkost někdy tak velké, že se člověk potí prakticky pořád. Vždycky mi teplo vyhovovalo a měl jsem pocit, že můžu být v jakémkoli vedru a jakkoli se potit. Moje tělo má ovšem jiný názor. Po dlouhém pobytu v tomhle vedru mi naskákaly všelijaké pupínky a tak.

Kvůli tomuhle vedru jsme poslední dobou spíš ve vnitrozemí, ve vyšší polohách, kde je teplota o poznání nižší. Pupínky zmizely a cítím se líp. V noci vůbec není potřeba klimatizace, někde je potřeba dokonce silná deka. Ve vnitrozemí je skvěle, ovšem není tam moře. [Bíbr]

Slunce je někdy moc

Slunce je někdy moc

 

Důvod #2: Špíny víc, než co by se za nehet vešlo

Počítejte s tím, že hotely střední kategorie nebudou úplně čisté. Zdi jsou ušmudlané, vybavení použité, koupelny špinavé a pokoje lehce zatuchlé kvůli všudypřítomnému vlhku.

Nemělo by vás překvapit, že vám občas budou dělat společnost švábi, na trámcích v bungalovech zase rády běhají krysy. Na ulici nehledejte odpadkové koše, hledali byste dlouho. Místní vyhazují odpadky z oken aut, na ulici běžně na zem.

V letoviscích bývá čistěji, u obchodů bývají krabice, kam se odpad hází. Místní ho ale vyvážejí obvykle za město. Na venkově je běžné, že jsou skládky i na ulici, v potocích, v přírodě, prostě všude.

Jděte místním příkladem a vyhazujte odpadky do krabic nebo kontejnerů, pokud je uvidíte. V letoviscích jsme viděli i nádoby na tříděný odpad, lidé se tu ale třídit teprve učí. Plast například patří do stejné nádoby jako sklo, nikdo navíc nezaručí, že odpad skutečně končí v třídírně.

Oblíbenou kratochvílí místních je také večerní pálení hromad odpadků. [Petr]

Odpadky jsou různé a na různých místech. Tohle je například "sbírka" lahví vedle vchodu do docela pěkného hotelu. Hned za sedačkou pro hosty.

Odpadky jsou různé a na různých místech. Tohle je například „sbírka“ lahví vedle vchodu do docela pěkného hotelu. Hned za sedačkou pro hosty.

 

Důvod #3: Balijci jsou skvělí lidé. Smích je všude

Bali je plné mnoha kultur a druhů lidí. Místní lidé jsou velmi tolerantní vůči komukoliv. Nejsou nepřátelští, rádi a často se smějí. Velmi rádi se seznamují s cizími lidmi a povídají si s nimi.

Na Bali si nikdo nepřipadá sám. Nikdo totiž sám není. Ať už jste vegetarián, vášnivý kuřák nebo transvestita, na Bali se vám nikdo posmívat nebude a budete vítáni.

Výjimku v milých lidech tvoří lidé kolem turistických center, jak píše Petr v dalším bodě. Tak je to ovšem ve všech chudých zemích s turismem. Oproti destinacím jako Egypt nebo Turecko je Bali i v turistických centrech pořád nesrovnatelně pohodovější a přátelštější. [Bíbr]

Balijka se koupe s dětmi a se smíchem si hrajou. Běžný obraz.

Balijka se koupe s dětmi a se smíchem si hrajou. Běžný obraz.

 

Důvod #4: Bohužel i otrapové se na Bali najdou

Zejména v turistických letoviscích na Bali budete neustálým terčem všelijakých prodavačů a otrapů. Každý vám bude pětkrát nabízet sřelbu z luku, dopravu, motorku, ovoce, ubytování (v noci v Kutě prostitutku nebo drogy) a když je pětkrát odmítnete, stejně za vámi poběží a nabídnou alespoň masáž.

Budou na vás troubit taxíky ve snaze ulovit vás. Většina z těchto lovců vám v případě zájmu nabídne nesmyslné ceny a bude s vámi chtít smlouvat.

Ve snaze vás přesvědčit budou lhát a zkoušet všelijaké triky typu: jsem jediný, kdo tohle zboží má, nikdo nemá lepší cenu – jen se zeptejte vedle, tohle je běžná cena i pro místní, vezměte si dva kusy – dám vám slevu, nebo tohle je fakt dobrá cena a nikde neříkejte, že jsem vám ji dal.

Taxikáři také odmítají zapnout taxametr s odůvodněním: je noc, taxametry jsou vypnuté. Nikdo je nemá zapnuté. Vydržet se to dá zhruba týden, pak je lepší odjet na venkov. [Petr]

Tahle paní není zrovna ukázkový otrapa, byla docela milá. Její prodejní "um" nás rozesmál. "Tenhle kalendář je ale super! Podívejte, má všechny měsíce: leden, únor, březen..."

Tahle paní není zrovna ukázkový otrapa, byla docela milá. Její prodejní „um“ nás rozesmál. „Tenhle kalendář je ale super! Podívejte, má všechny měsíce: leden, únor, březen…“

 

Důvod #5: Jsi bílý = jsi krásný a nic se ti nestane. Ale pozor: všichni ostatní jsou hnědí!

Balijcům, tak jako asi všem Asiatům, se líbí bílí lidé. Podobně jako v Čechách je hvězdou mulatka. Pro Balijce jste proste krásní, ať už vypadáte jakkoli.

Balijci se také o turisty dobře starají. Vědí moc dobře, že je to jejich živobytí a starají se o něj. Jak řekl jeden místní, „pro tebe je tady levno a pro nás je to taky dobrý. Obě strany jsou spokojený. Tady se ti nic nestane, neokradou tě. Kdyby si turisti stěžovali, bylo by to špatné, přestali by jezdit. A když přestanou jezdit, budu muset zpátky na pole a to nechci!“ Žijí z turistů a moc dobře to vědí, takže turista je chodící zlato a nesmí si nikdy stěžovat.

Ovšem pozor, je potřeba si uvědomit, co to znamená: všichni ostatní jsou hnědí, neboli „čmoudi,“ jak je Češi přezdívají. Pokud se vám nelíbí hnědé holky, nebudou se vám líbit ani na Bali. Pokud máte předsudky vůči lidem tmavší pleti, tak pozor – tady jich je celá zem a jsou všude 🙂 Já osobně s tímhle vůbec problém nemám, naopak se mi líbí hnědá kůže a i jejich „živější energie“ je mi milejší. Jsou lidé, kterým to naopak nevyhovuje. [Bíbr]

Kuta studentky

Studentky z Jávy. Budou se s vámi chtít fotit (tedy pokud jste bílí)

 

Důvod #6: Špatná doprava

Oblast kolem hlavního města Denpasaru je vlastně jedno velké město. Jedete hodinu po ulici a pak zjistíte, že jste projeli už dvě města. Všude jsou domy, kolem silnic obchody a boudy, kde prodávají cokoliv.

V Indonésii chtějí lidé na rozdíl od Česka bydlet u silnice, aby něco prodali. Tohle všechno způsobuje obrovské zácpy, zejména odpoledne. Jezdit na motorce je nejlepším způsobem dopravy, ale budete se muset hodně proplétat.

Pohyb na silnici tady nemá evropská pravidla. Červená platí až po pěti vteřinách, předjíždí se ze všech stran, odbočovací pruhy nejsou odbočovací. Na silnici se tvoří obvykle tři proudy aut, někdy čtyři. Motorky jezdí po chodníku.

Přechody pro chodce jsou výjimkou, a pokud je najdete, nejsou na nich semafory. Chodci nemají žádnou přednost, jsou spíše v pozici lovné zvěře.

Auta i motorky neustále troubí, ale je to spíše dobře. Troubení neznamená totéž co v Evropě: Co děláš, pitomče. Troubení tu znamená: Hele pozor, já jsem tady, jo? Takže troubením se tu předejde řadě nehod. Troubí se při předjíždění, odbočování, pokud vidíte někoho vyjíždět z vedlejší silnice. V kopcích se troubí na úzkých silnicích před zatáčkou.

V místech se silnou dopravou počítejte se smogem a hlukem. [Petr]

Aspoň někdo si s dopravní situací na Bali nemusí dělat starosti.

Aspoň někdo si s dopravní situací na Bali nemusí dělat starosti.

 

Důvod #7: Na Bali je levno

Ačkoliv je Bali přímořská destinace a ještě k tomu ostrov, což by v Evropě znamenalo ceny třeba dvakrát nebo třikrát vyšší než v Čechách, na Bali jsou ceny dvakrát až třikrát nižší. Zaplatíte sice víc za letenku, ale tahle investice se vám vrátí v podobě nižší útraty. [Bíbr]

Jeden z mnoha obchůdků, kde koupíte věci všeho druhu za ceny o hodně nižší, než v Česku.

Jeden z mnoha obchůdků, kde koupíte věci všeho druhu za ceny o hodně nižší, než v Česku.

 

Důvod #8: Na Bali jsou davy turistů

Je zvláštní sledovat, jací turisté do kterých destinací jezdí. Zatímco v Ubudu se setkáte se zestárlými hipíky a osamělými cestovateli, Kuta je plná mladých Australanů bez tílek (případně s tílkem pivovaru Bintang), kteří se chovají k ostatním bezohledně, jsou hluční a rvou se (naštěstí nejčastěji sami mezi sebou). Jedna taková parta se dá snést, ale celé město těchhle lidí, kteří vypadají úplně stejně jako podle kopíráku, to není dobrá společnost pro dovolenou. Jejich chování bohužel začíná přebírat místní mládež. [Petr]

Opékající se topinky v tropické zahradě u luxusního hotelu v Sanuru

Opékající se topinky v tropické zahradě u luxusního hotelu v Sanuru

 

Důvod #9: Příroda na Bali je dechberoucí

Ať už jde o vodopády, přírodní lázně nebo třeba opičky v Ubudském lese. Vodopádů různých velikostí najdete na Bali spousty. Nejlepší příležitost k nalezení skrytého vodopádu máte při jízdě zapůjčeným autem (což doporučuji v samostatném článku o dopravě).

Šnorchlovat u korálových útesů je v těchto destinacích klasika, takže nikoho asi nepřekvapí, že ji zmiňuji. Jsou tu místa, kde můžete potkat delfíny (ovšem jen z loděk a z dálky, sluší se říci). Výlety na činné sopky jsou parádním turistickým zážitkem.

Je toho hodně, co jsem viděl a to jsem obyčejný člověk bez znalostí. Znalec přírody by tu jistě slintal blahem. Na druhou stranu, v Čechách často taky, musím dodat. [Bíbr]

Opičky v Ubudu

Opičky v Ubudu

 

Důvod #10: Krásné prázdné pláže

Bali je ráj pro plážové turisty. Najdete tu jak pláže s lehátky a slunečníky, tak pláže prakticky bez lidí. Najít zcela vylidněnou pláž není až tak jednoduché, ale i to se vám může podařit. Určitě se na plážích nemačkáte s turisty o centimetry písku, jako v exponovaných destinacích v Evropě a kolem ní. Více turistů je na Bali jen v jižním cípu, jinak je to v pohodě. [Bíbr]

Pláž v Jimbaranu

Pláž v Jimbaranu

 

Důvod #11: Pohoda u rýžových polí

Výhledy na rýžová pole, procházky mezi nimi, prohodit pár slov s Balijci… Rýžová pole jsou prostě super. [Bíbr]

Rýžová pole na Bali. Paráda

Rýžová pole na Bali. Paráda

 

Důvod #12: Surfování, potápění, šnorchlování

Bali je nejen ráj surfařů. Je to také skvělá destinace na potápění a šnorchlování. [Bíbr]

Šnorchlování na západním cípu ostrova Bali

Šnorchlování na západním cípu ostrova Bali

 

Důvod #13: Dostupnost zdravotní péče

Ačkoliv je Bali chudé, díky rozvinutému cestovnímu ruchu je zde dostupná kvalitní zdravotní péče. Nemusíte se tak bát, jako třeba ve Vietnamu, že se Vám nedostane potřebné pomoci v případě zdravotních komplikací.

Jako člověk „ze západu“ budete určitě mít pojištění, takže vám budou dostupná všechna zdravotní zařízení, která na Bali jsou. Bez pojištění bych se na Bali neodvážil. Kdo nemá peníze, péči si musí hradit sám a ceny jsou v některých zařízeních stavěné na Australany.

Takže pokud máte pojištění, nemusíte se ničeho bát. Na Bali najdete zdravotníky, kteří si poradí prakticky s jakýmkoli problémem. Samozřejmě péče není na takové úrovni, jako v Evropě (chybí specialisté), ale už je na velmi dobré úrovni, takže se není čeho bát. Někteří Australané si jezdí na Bali nechat provést zdravotní zákroky, které jsou u nich v Austrálii dražší. [Bíbr]

Asi nejlepší (a nejdražší - pojištění nutné) je nemocnice BIMC

Asi nejlepší (a nejdražší – pojištění nutné) je nemocnice BIMC

 

Důvod #14: Možnost cestovat na okolní ostrovy a do okolních zemí

Bali je skvělou základnou pro cesty na okolní ostrovy a do okolních Asijských zemí. A že je těch ostrovů a zemí hodně. Můžete jet na Borneo, Jávu nebo třeba Flores, Sumatru a Sulawesi. Timor také není nejdál a je to zážitek, nedávno jsme tam byli. Všechny země jihovýchodní Asie zde nebudu jmenovat, ale je jich dost a jsou hodně zajímavé 🙂 [Bíbr]

Můžete jet třeba na Borneo (Kalimantan) pokecat s orangutany

Můžete jet třeba na Borneo (Kalimantan) pokecat s orangutany

 

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 15.12.2011. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: .

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

k “14 důvodů proč (ne)jet na Bali”

 1. Dne 15.12.2011 at 14:35 Martin responded with... #

  Hezky popsáno, je úplně vidět jak je Bali jiný svět. Trošku by mě zajímalo jak je to tam s rychlostí životního tempa a vůbec jak se tam mají lidi, co třeba pracují v hotelech atd…

  Trošku mě dostalo, že tam místní žijí u silnic, aby něco prodali.

  • Dne 15.12.2011 at 15:14 Bíbr responded with... #

   Životní tempo těžko jednoduše popsat. Žijí víc ze dne na den, víc žijí okamžikem a tím co je právě teď.

   Obchůdky jsou na Bali všude. Každý si může otevřít dveře, vystavit na stůl pár pytlíků žvejkaček a má prodejnu. A taky to tak nějak dost lidí dělá 🙂 Je běžné, že „restaurace“ nebo obchod je vlastně zároveň byt a na záchod jdete do jejich rodinného hajzlíku.

 2. Dne 13.3.2012 at 19:43 Eva responded with... #

  Ahoj,
  chtěla jsem se zeptat jak je to s bezpečností ( kapsáři atd. ) – jedem samotné holky:-)
  A budeme se chtít podívat i na Jávu – poradíte přes kterou agenturu zajist letenky nebo jak postupovat ať vidíme co nejvíce. Hotel máme zajištěný na Bali v Selangu.
  Předem děkuji za info

  • Dne 14.3.2012 at 03:36 Bíbr responded with... #

   Ahoj Evo, Bali je obecně velmi bezpečné. Ale kapsáři jsou v Kutě, tam pozor.

   Letenky jsem vždy zjišťoval přes skyscanner.net nebo podobné vyhledávače a pak kupoval přímo u leteckých společností. Vždycky mi vycházela nejlevněji společnost Emirates, ale jiní lidé létali s jinými, takže jak kdy.

   • Dne 14.3.2012 at 12:13 Eva responded with... #

    Děkuji za odpověď.

    a měla bych ještě jeden dotaz – co stojí za zhlédnutí na Bali. Budeme tam v květnu 14dnů ( tak ať vidíme kus ostrova ) nebo případně co raději nenavštěvovat.

    • Dne 14.3.2012 at 12:17 Bíbr responded with... #

     Nejsi první, kdo se ptá, takže o tom chystám článek 😉

     • Dne 14.3.2012 at 14:20 Eva responded with... #

      Díky,
      a článek budu netrpělivě očekávat :-), nejraději bych už na ostrově byla.

 3. Dne 16.4.2012 at 20:35 Jana responded with... #

  Ahoj,
  velmi mě zarazilo,jak je uvedeno o pohybu potkanů. Mám z pokanů obrovskou fobii a kdyby mě nějakej přeběhl nad hlavou – nevím nevím. Díky moc. Jana

  • Dne 17.4.2012 at 17:31 Bíbr responded with... #

   Ahoj Jano, není zač 🙂

   • Dne 17.4.2012 at 20:49 Jana responded with... #

    A opravdu ,mě to tam může potkat? Kdekoli? Nebo jen v nějkaých levnějších bungalovech?

    • Dne 18.4.2012 at 08:08 Bíbr responded with... #

     My jsme je potkali v levnějších bungalovech. Jinak můžeš potkat potkana i občas přes den, ale není jich tu spousty, takže bych se toho nebál. Možná jednou měsíčně nějakého někde zahlédnu, to je asi tak vše. To lidem spíš vadí volně pobíhající psi, kteří tu jsou. Neznám nikoho, koho by nějaký pokousal, ale někomu to může vadit, že potká třeba na pláži skupinku tří psů hrajících si v písku.

 4. Dne 18.4.2012 at 09:10 Jana responded with... #

  Díky za odpověď. To mě uklidnilo. 🙂 Ještě se chci zeptat, jestli doporučuješ tam jet přes CK nebo jen koupit letenku a jet? Vybírám si dárek k30tinám a to je můj sen. 🙂

  • Dne 18.4.2012 at 09:13 Bíbr responded with... #

   Není zač. Přes CK mi to připadá naprosto zbytečné, jezdím vždycky jen s letenkou. Všechno nejlepší a užij si dovolenou 🙂

 5. Dne 18.4.2012 at 09:21 Jana responded with... #

  Ještě prosím poslední dotaz. Když tam se ocitnu na letišti třeba v noci-najdu tam odvoz, nocleh..hned? Nedovedu si představit ,jak to tam chodí. Omlouvám se za takovou spoustu otázek. 🙂 A děkuji.

  • Dne 18.4.2012 at 09:48 Bíbr responded with... #

   Na letišti je hned u východu okénko, kde si můžeš objednat taxi. Naháněče neber, jedině oficielní okénko, je to nejlevnější.
   Musíš ale už vědět kam chceš odvézt.
   Pokud jedeš sama, tak kvůli psychologické pohodě bych si rezervoval aspon na první noc hotel (třeba na booking.com). Ve dvou je to jedno, to zvládnete.
   Pro příjezd v noci bych volil rezervaci předem, pro příjezd přes den klidně bez rezervace, hotelů je tu spousta.
   Osobně už jezdím klidně i v noci bez rezervace, ale už vím kam jet a kde chci bydlet a kde hledat hotel. Když se ještě nevyznáš, lepší je mít možnost hledat ve dne.
   Jinak Bali je bezpečné, přijet můžeš kdykoliv a v pohodě.

 6. Dne 19.4.2012 at 11:18 Klára responded with... #

  Ahoj, nikde nemůžu najít, kdy je nejlepší doba si koupit letenku. Chceme jet na celý srpen a nevím jestli kupovat letenky už ted nebo si počkat až na červenec? Díky moc.

 7. Dne 19.4.2012 at 11:35 Jana responded with... #

  Ahoj, prosím tě, očkování je nutné? nemáme v plánu nějak moc cestovat, spíš odpočívat. Díky

  • Dne 19.4.2012 at 12:37 Eva responded with... #

   Ahoj, nevím jak Ti odpoví zasvěcenci pobívající na ostravě delší dobu, ale já se chystám s kamarádkou na ostrov v květnu a raději jsme celé kolečko očkování prošl. Hlavně tedy vzteklinu ( opice ), žloutenku A+B ( to už budeš mít na věčné časy ) a bryšní tyfus ( voda + strava ). Už jen proto, že náš rozmazlený styl života z evropy je jiný než tam – jediné co nám může hrozit a co si můžeme dovést je horečka denge ( na tu očkování není ), ale koupí přípravku proti komárů na místě eliminuješ i toto. Je pravda, že to jsou další náklady, ale jak se říká zdraví je jen jedno ( nás to vyšlo na osobu 7500,- v očkovacím centru )

  • Dne 19.4.2012 at 16:56 Bíbr responded with... #

   Ahoj Jano a Evo. K očkování najdete náš článek zde: http://www.zivotnabali.cz/prakticke-informace/ockovani/

 8. Dne 15.6.2014 at 20:53 Lucka responded with... #

  Dobrý den,

  chci se zeptat,jestli by někdo neměl zájem si koupit zájezd ubytování na Bali ve 4 hvězdičkovým hotelu. Voucher jsme vyhráli v soutěži,ale jelikož nemáme finance v současnosti na letenky,tak bychom pobyt pro dvě osoby na 10 dní rádi prodali. Cena: 15 000,-Kč prosím,kdyby měl někdo zájem,ať mi napíše email: lucka@d4u.in

  Mockrát děkuji

  • Dne 15.6.2014 at 21:06 Bíbr responded with... #

   Moc nerozumím tomu, proč by si někdo koupil takový voucher za plnou cenu pobytu. To si rovnou může otevřít jakýkoliv rezervační systém a vybrat si hotel dle svého gusta.
   10 dní se dá bez problémů rezervovat na http://www.booking.com/?aid=391575 za 10.t. a je tam obrovský výběr hotelů.
   Možná voucher prodáte tak za 5t., na víc to nevidím. Ale třeba budete mít štěstí. Hodně zdaru!

   • Dne 18.6.2014 at 16:07 petr responded with... #

    Ahoj dá se stanovat na Bali popř. jak co nejlevněji bydlet?
    Jak na to?
    Díky za jakoukoli info petr

    • Dne 18.6.2014 at 16:34 Bíbr responded with... #

     Ahoj Petře, jak už jsem ti psal – dotazy různého druhu, pokud nesouvisí s článkem, piš do fóra zde:
     http://www.zivotnabali.cz/forum/forum/

     Pokud by každý psal co ho zrovna napadne pod jakýkoliv článek si zrovna zobrazil, tak budou stránky dost zmatené.

     Díky Bíbr

 9. Dne 23.3.2017 at 20:01 Marushka. responded with... #

  Ja som to videla inak.. Bali je pre život z Indonézie snáď ešte horšie ako Jáva, a to už je čo povedať.
  Čím tam ide viac turistov, tým ich chcú viac ošklbať, čo bolo cítiť. Osobne, už by som sa tam nevrátila.

  • Dne 25.3.2017 at 22:55 Bíbr responded with... #

   Někdo říká pravý opak. je to různé. Každopádně s negativními názory na Bali jsem se setkal, stejně tak na každou zemi včetně ČR. Bali rozhodně není pro každého a na to zde na webu také upozorňujeme. Jen v tomto článku je uvedeno mnoho dobrého i špatného, aby si čtenář mohl udělat svůj názor. Každý podle svého gusta. Tak ať už cestuješ jen do zemí, které se ti líbí 😉

 10. Dne 9.4.2017 at 08:47 Klea_R responded with... #

  Ahoj, chtěla bych se zeptat jak moc velký risk je letět na Bali koncem února?
  Chceme pak oblétnout ještě Thajsko a pár dalších míst ale koukala jsem, že období dešťů mají tak trochu procházené, tak bych ráda našla měsíc, kdy bychom za slunečná zvládli víc lokalit 🙂
  Předem díky za odpověď

 11. Dne 30.9.2017 at 19:49 jarmila responded with... #

  Dá se jet na Bali i nyní, říjen 2017 ??

  • Dne 1.10.2017 at 17:43 Bíbr responded with... #

   Ahoj Jarmilo, jak to myslíš?

Přidejte svůj komentář

Novinky na e-mail

Zadejte svůj e-mail a budu Vám posílat upozornění na nové články a zajímavosti z Bali určené jen pro odběratele.

Váš e-mail: