Postřehy a zážitky, Praktické informace o Bali

Nový rok na Bali – Den ticha a ogoh-ogoh

Je všeobecně známé, že cestováním se člověku rozšíří obzory, o tom není pochyb. Já osobně si uvědomila, jak spoustu věcí, na které jsme zvyklí, může fungovat úplně jinak. Přišlo mi zcela normální, že Nový rok přichází odbitím půlnoci 31. 12., jen někde je to kvůli časovému posunu o pár hodin dříve a někde později. Ovšem nenapadlo mě, že by jej někdo mohl slavit v jiný měsíc, a navíc by se radoval z příchodu úplně jiného roku, než který jsme oslavili např. u nás v ČR.

Zjistěte více o svátcích na Bali

Rituál Bhuta Yajna a ogoh-ogoh

Tak jako my se v Čechách připravujeme na příchod Nového roku nákupem šampaňského a rachejtlí, na Bali se chystají už několik měsíců dopředu stavěním obrovských soch z bambusu a papíru představující démony a různá ďábelská stvoření. Těmto sochám se říká ogoh-ogoh.

Yajna znamená doslova něco obětovat. Večer, u nás bychom řekli na Silvestra, vyjdou místní s děsivě vypadajícími sochami upevněnými na bambusovou základnu s kolečky do ulic. Před skupinou nesoucí ďábelské stvoření v nadživotní velikosti jde vždy pár mužů s dlouhými tyčemi, kterými nadzvedávají kabely elektrického vedení, aby bylo možné se sochami projít. Celý průvod je dost hlasitý, hraje se na hudební nástroje, a na každé větší křižovatce se průvod zastaví a během značného povyku točí se sochou do kola. Není třeba dodávat, že skupinka mužů oblečená do slavnostního oblečení se během takového výkonu značně zpotí.

Místní věří, že ogoh-ogoh pohltí negativní energii všech přihlížejících a zažene zlé duchy. Rituál Bhuta Yajna je dokončen po průvodu, kdy se ogoh-ogoh spálí a věří se, že balijský lid se tím očistí. Ovšem některé ogoh-ogoh jsem mohla vidět ještě měsíc po slavnostech, zřejmě si je nechávají na další rok, ono přeci jen vytvořit takové monstrum něco stojí, a pokud při stavbě soch došlo kromě přírodních materiálů i na plasty, tak by pálení nebylo zrovna očišťujícím rituálem pro místní přírodu.

TIP: Poznejte balijskou kulturu na jednom z poznávacích zájezdů na Bali. Vydat se můžete na zájezd krásy Bali od 42 990 Kč na 13 dní.

Nyepi

Po tomto bouřlivém a hlasitém rituálu následuje tzv. Den ticha, neboli Hari Raya Nyepi.

Nyepi trvá 24h, a letos začne 7. 3. 2019 v 6 hodin ráno a skončí následující ráno v 6 hodin 8. 3. 2019. Je to den určený pro sebepoznání, meditaci, a přemýšlení o sobě samým a svých činech za poslední rok.

Během tohoto dne a noci je zakázáno svítit, dělat jakýkoli hluk, nesmí se vycházet z domu ani jinak cestovat, nesmí se pracovat atd. K tomu pomáhá i to, že vše na ostrově je zavřené, včetně letiště, tzn., že 7. 3. nebude možné po 6h ranní na Bali přijet. Loni nešel dokonce ani internet. Místní by měli držet půst, ale toho jsem se neúčastnila a potichu si doma uvařila.

Turisté mají povoleno se pohybovat v rámci resortu/hotelu, ale nesmějí z něj vyjít ven na ulici a měli by udržovat patřičný klid.

Pokud vás bude lákat během tohoto dne přeci jen vyjít ven, prosím, nedělejte to. Nejen, že po ulicích chodí kontroly, takže se bez pokuty moc daleko nedostanete, ale odnesou to i pracovníci v hotelu, kteří dostanou vynadáno, že vás dostatečně neohlídali.

Kromě pokuty a možnosti být v místních novinách jako ten turista, který porušil zákaz vycházení, je tu ale mnohem důležitější aspekt, proč nevycházet ven, a to je respekt k místním tradicím. Když už se rozhodnete během tohoto den na Bali zůstat, tak dodržujte jejich pravidla. Říká se, že v tento den prolétají nad ostrovem zlí démoni, kteří si ale díky Dni ticha myslí, že je ostrov neobydlený a zase odletí.

V noci během Nyepi jsem se kochala nádherně jasnou oblohou plnou zářících hvězd. Tiše jsem tu krásu pozorovala po tmě na balkonu. Ačkoli jde jen o jeden jediný den bez motorek a aut, věřím, že to místními ovzduší náramně prospívá a klidně bych něco takového zavedla i u nás. Ovšem je mi jasné, že v civilizované zemi to není možné, polovina lidí by dostala infarkt, kdyby je odřízli na 24h od internetu a dopravy.

Jestliže jedete na Bali na krátkou dobu a chcete si užít den na pláži a ne zavření v hotelu, doporučuji potom odjet na jakýkoli vedlejší ostrov, ať už jsou to ostrůvky Gili, Lombok apod., kde Nyepi neslaví. Na cestu lépe vyrazte alespoň 2 dny dopředu, protože věřte, že nebudete jediní, kdo se z ostrova budete chystat pryč.

Vydejte se na jeden ze zájezdů na Bali a poznejte nejen tento krásný ostrov a jeho kulturu, ale i okolní přilehlé ostrovy, jako je Komodo, Sumatra nebo Sulawesi.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 28.1.2019. Rubrika Postřehy a zážitky, Praktické informace o Bali. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář