Chrámy

Monkey Forest. Chrám v opičím pralese

Monkey Forest neboli Opičí prales se nachází uprostřed města Ubud. Jedná se o přírodní rezervaci a hinduistický chrámový komplex postavený ve 14. století. Na rozloze 12,5 hektaru se rozkládá opravdová džungle se 186 druhy tropických stromů a všudypřítomnými opicemi druhu makak. Tuto populární turistickou destinaci měsíčně navštíví 10.000 lidí.

Monkey Forest, Ubud, Bali

Tri Hita Karana aneb kulturní význam Opičího pralesa

Místní vidí Monkey Forest nejen jako turistickou destinaci, ale také jako důležité duchovní, vzdělávací a rezervační centrum. Jeho úkolem je chránit faunu a flóru dle tří hinduistických pravidel – tzv. Tri Hita Karana. Tri znamená tři, Hita štěstí a Karana příčina. Jedná se tedy o Tři způsoby dosažení spirituální a tělesné balance, které mají lidem zajistit dlouhý a harmonický život. Na tomto základě je postavena myšlenka Monkey Forestu jakožto oázy klidu a míru pro místní i turisty, jak uvádí oficiální stránka Monkey Forest.

Opice. Jsou drzé jako opice a kradou lidem kamery

Takových opic jsou v Opičím pralese stovky

Dle oficiálního webu Pralesa se zde nachází 5 opičích rodin druhu makak. Mají se doslova jako prase v žitě, krmí se sladkými brambory, banány a papájou. Návštěvníci mají možnost si při vchodu zakoupit ovoce a tím makaky krmit. Je to skvělá příležitost, jak opici nalákat, aby na vás vlezla. Nenechte se však zmást opičí roztomilostí, dokáží být pěkné potvory!

Mě fotka s opicí na rameni stála Go Pro kameru. Nejprve se mi snažila vytrhnout mobil z ruky, to se jí nepovedlo, tak mi začala otvírat kabelku a než jsem stihla zareagovat, vytáhla kameru a pelášila pryč! Ihned jsem zavolala zaměstnance, kteří se přes půl hodiny kameru snažili najít. Bohužel neúspěšně. Opice kradou o sto šest, protože jsem v Pralese narazila na další turistku, které opice ukradla mobil. Opatrnost je tedy na místě!

Opice mi krade kameru. Než jsem si všimla, že je drzá jak opice, už běžela pryč a bylo po GoPro

O posvátnosti zdejších opic svědčí mnoho soch

Nejvýznamnější chrám v Monkey Forest

Balijský chrám se nazývá Pura. Pura má v balijské tradici významné postavení, jedná se o místo posvátného uctívání bohů. Chrámů je na Bali zhruba 20 000 a nejposvátnější je Pura Besakih. Slavný a přitom málo navštěvovaný je chrám, o kterém jsem psala nedávno v článku Chrám Lempuyang aneb balijské schody do nebe.

Nejvýznamnější Pura z chrámového komplexu Monkey Forest se nazývá Pura Dalem Agung Padangtegal. Má v životě místních významné spirituální místo nejen díky pravidelně probíhajícím náboženským obřadům, jak píše anglická Wikipedie.

Nejvýznamnější chrám v Monkey Forest. Pura Dalem Agung Padangtegal

Vstup a užitečné informace

Vstupné do parku je 50.000 rupií za dospělého a 40.000 rupií za dítě (90 Kč a 70 Kč). Otevírací doba je 8.30-18:00. Na návštěvu si vyhraďte 2-3 hodiny a nezapomeňte, že se jedná o chrámový komplex sloužící k modlitbám a tak byste se měli chovat s respektem, stejně jako by se měli chovat cizinci v českých kostelech.

Nadšení z volně pobíhajících opic je vidět na každém, doporučuji však dodržovat pár následujících pravidel a předejít tak nepříjemnostem v podobě odcizeného předmětu či nepříjemnému opičímu kousnutí:

  • Opice jsou na Bali považovány za posvátná zvířata a Monkey Forest je toho důkazem. Je zde jasně cítit, kdo je tady pán – samozřejmě opice. Neočekávejte opice v klecích, ty se volně pohybují po celém parku.
  • Opicí se nemůžete dotýkat, ony Vás však ano.
  • Pokud na vás opice skočí, nepanikařte! Stůjte klidně a opici nechce, ať sleze sama. Opice po návštěvnících skáčou a lozí, jak se jim zachce. Pokud s tím máte problém, Monkey Forest není místem pro vás.
  • Opicím se nedívejte přímo do očí, to ony považují za známku agrese.
  • Jídlo nechte raději doma. Jakmile opice ucítí svačinku ve vašem batohu, tak se jich už nezbavíte.
  • Pozor na cennosti, sluneční brýle a podobně. Opice kradou vše, co jim přijde pod ruku a klidně vám seberou brýle přímo z hlavy!
  • Všechny opice jsou očkované proti vzteklině, přesto se po případném kousnutí důrazně doporučuje návštěva lékaře.

Nezapomeňte repelent

Při návštěvě Monkey Forest nezapomeňte na repelent. Jedná se o místo s vysokou koncentrací hmyzu, který štípe o sto šest.

Jak se do pralesa dostat


Prales se nachází v centru Ubudu. Ten má v rámci ostrova Bali skvělou lokaci. Nachází se zhruba hodinu a půl od letiště a v dosahu většiny populárních turistických cílů. Prales nelze minout, vede k němu spousta ukazatelů. Opice volně se potulující po prostředku cesty napoví, že jste dorazili na místo.

Štítky: , , ,

 
Uloženo dne 3.6.2017. Rubrika Chrámy. Komentářů: 0.

Autorem článku je Pavla Kolaříková

Jsem v Indonésii na Jávě, kde učím děti anglicky. Hodně lidí se mě ptá na dojmy (díky všem za podporu) a tak o svých zážitcích píšu. Kromě Jávy jsem procestovala hinduistický ostrov Bali.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář