Jídlo

Jídlo na Bali – kam na italskou pizzu

Indonéská kuchyně je výborná, jiná než u nás v Česku, hlavní surovinou je rýže na různé způsoby. Přečtěte si o hlavních indonéských jídlech a kam na ně zajít.

Nasi Goreng

Ne jen na Bali, ale i na Lomboku, Nusa Penidě, a dalších okolních ostrovech narazíte na každém rohu na známý indonéský pokrm “nasi goreng”, kdy “nasi” znamená vařená rýže a “goreng” smažený. Všude ji dělají trošku jinak, někde do rýže přidají slaninu, maso, mořské plody, jinde je ostřejší jen se zeleninou, téměř všude vám k ní udělají volské oko apod.

Nasi Campur

Velmi oblíbeným indonéským jídlem je pak ještě tzv. nasi campur, kdy základem je rýže jako příloha, ke které si nandáte dle chuti z připravených pokrmů, nejčastěji je k dispozici smažené kuře, ryby, zelenina, nudle, vejce natvrdo, tempeh a tofu, v některých stáncích s občerstvením/restauracích známých jako “warung” mají na výběr i jiné druhy mas, vnitřnosti, a různé smažené placky a omelety atd. Já tomu říkám indonéský fast food, jídlo je již připravené, vy si jen vyberete a jíte, jen si musíte zvolit dobře, protože tam jídlo skladují v tom horku jen tak za vitrínou bez jakéhokoli chlazení.

Mie Goreng

Nicméně když člověk nejede na Bali jen na pár dní, po čase se rýže prostě přejí, i když ji sem tam proloží pro změnu smaženými nudlemi – mie goreng, nebo polévkou s masovými koulemi zvanou bakso. Já mám ráda variabilitu, jídlo je můj koníček, a Bali naštěstí v určitých oblastech nabízí oproti okolním ostrovům nepřeberné množství restaurací a kaváren. V Kutě a Denpasaru najdete dokonce McDonald i KFC, kde mají ale v hlavním menu smažené kuře s rýží, kterou lze vyměnit za hranolky, a na kávu se můžete stavit ve Starbucks. S Indonésií nemají tyto řetězce nic společného, ale u lidí je to evidentně oblíbené, protože je tam věčně plno.

Já v Indonésii jím převážně místní nasi goreng i nasi campur, ale sem tam prostě neodolám a vydám se na voňavou pizzu. Ovšem chvilku to trvalo, než jsem našla tu tenkou, křupavou z pece. Lokální warungy se chtějí přizpůsobit poptávce, takže často v jejich menu narazíte na širokou nabídku jídel od burgerů, po saláty, až po pizzu. Věřte mi, na podobných místech se vyplatí zůstat u nasi goreng, pizza za 50 – 100 Kč je možná lákavá, ale jestliže se po tři čtvrtě hodině nechcete dočkat ohřátého polotovaru, zajděte si raději do mezinárodní restaurace, kde je pizza sice o polovinu dražší, ale používají kvalitní suroviny a pec.

TIP: Poznejte Bali na zájezdu Poznávací zájezd krásy Bali s českými průvodci od CK Go2 od 42 990 Kč.

Kam na jídlo

Mně osobně jídlo v Indonésii velmi chutná, i když mě překvapilo, že převažuje spíše kuře než mořské plody a ryby, které dle mého mají nejlepší na rybím trhu v Jimbaranu. Zároveň je potřeba počítat s “asijskou hygienou”, která se rozhodně nerovná té evropské, a pro někoho by prostředí v některých místních “restauracích” mohlo být odstrašující. Popravdě, na Bali jsem jedla maso velmi zřídka, místní styl úpravy mi úplně nesedí, ale je to určitě o osobním vkusu. Jsem zastáncem toho, že člověk by měl v cizí zemi ochutnat místní kuchyni, jet do Asie s očekáváním, že budu jíst knedlíky se svíčkovou je určitě nesmyslné. Na Bali připravují už většinu jídel nepálivých kvůli turistům, kteří na to nejsou zvyklí, ale když poprosíte, rádi vám přidají chilli nebo sambal. Pozor ale na warungy, kde jedí převážně místní, ostrost by vás mohla překvapit.

Já například nedám dopustit na restauraci Casa Asia na Bukitu, kterou vlastní přímo Ital, mají tam pec, a to nejlepší tiramisu, jaké jsem kdy jedla. Na Bali je všeobecně problém sehnat dobré mléčné produkty, jogurty jsou vodové a kyselé, sýry předražené, ale v této restauraci mají všechno vynikající. Majitele tam nejspíš potkáte osobně, bývá tam často, menší plešatý veselý chlapík s italským přízvukem, který si s hosty rád popovídá.

Milk a Madu nebo La Casa Kita

V Canggu jsem objevila Milk and Madu, které vyhořelo, ale již je postavené znovu a pec mají stále plnou žhavých lávových kamenů. Pizza z ní je výborná, s křupavými okraji, vyzkoušela jsem jednou i speciální s pečenou dýní a sýrem, a opravdu jsem si pochutnala. Nemají takový výběr jako v Casa Asia, a ceny jsou poněkud vyšší, ale jednou za čas si člověk může dopřát.  Zkusila jsem také La Baracca v Canggu, která má rozhodně velmi zajímavý interiér, ale preferuji tam spíš těstoviny než pizzu.

Dokonce i na severu v Pemuteranu mají restauraci s pecí, La Casa Kita, ale já osobně jsem z ní obzvláště nadšená nebyla, náplň je taková nijaká, mají tam ale hezkou zahrádku a příjemnou obsluhu, a věřím, že se najdou tací, kterým tam pizza chutnat bude.

S rozvojem turismu přibývá lidí, kteří každoročně navštíví ostrov Bali, ale zároveň se rozšiřují služby, jde to ruku v ruce. Těžko říct, zda je to dobře nebo špatně. Já jsem ráda, že si mohu jednou za čas dát na Bali něco jiného než rýži, ale kdyby k dispozici nic jiného nebylo, přizpůsobila bych se, tak jako například na ostrůvkách Raja Ampat, kam se i ta rýže musí dovážet. Přeci jen mi jde asi víc o tu nádhernou přírodu, které se nemohu nabažit než o pizzu/burger, na které si mohu zajet někam, kde se dělají běžně. Když už ta možnost ale je, tak jí sem tam využiji. A co vy? Selamat makan, neboli dobrou chuť.

Vydejte se na dovolenou na Bali s CK Go2 a ochutnejte místní kuchyni. Vybrat si můžete i z široké škály poznávacích a individuálních zájezdů na Bali.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 4.12.2018. Rubrika Jídlo. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář