Postřehy a zážitky

Ukázky jídel na Bali

Pokud jste nikdy nebyli v Indonésii na ostrově Bali a nemáte představu, jaké je tu jídlo, právě pro vás je tento článek s fotkami jídel a cenami. Není to nějaký super promyšlený výběr, ale náhodné fotky jídel, když jsme zrovna někde jedli, měli foťák a napadlo nás jídlo vyfotit 🙂

Jedna z výhod stravování v Indonésii na ostrově Bali je ta, že hodně restaurací si vymýšlí svá jídla. Pokud budete chodit jen do tradičních levných indonéských restaurací (warung), pak váš život bude o nudlích a o rýži. Pokud zavítáte i do jiných restaurací, čeká vás hodně překvapení.

Faktem zůstává, že nejlevnější jídla jsou ty klasická indonéská s rýži nebo nudlemi. Jiná jídla mají v trochu dražších restauracích, kde stojí jídlo cca 60 Kč. Oproti tomu v levné indonéské restauraci se najíte už od 20 Kč. V turistických centrech je takových levných jako šafránu a pokud jste vybíraví na hygienické prostředí, pak počítejte s cenou za jídlo minimálně 100 Kč v luxusnějších restauracích.

Nasi Goreng = smažená rýže

Nasi Goreng, to je smažená rýže

Nasi znamená rýže, goreng je smažená. Jedno z nejběžnějších jídel v Indonésii. Do rýže může být zamíchaná zelenina, kuřecí maso, slaná ryba (jako v tomto případě) nebo jiné přísady, záleží na typu Nasi Goreng. Ve většině restaurací, kde podávají Nasi Goreng, mají víc druhů a myslím že do všech míchají vajíčko. Někde mají „smaženou rýži speciál,“ což většinou znamená, že je na kopci rýže položené smažené vejce a ještě je k rýži nějaká obloha a třeba obrovská křupka z krevet.

Cena: od 20,-Kč v nejlevnějších restauracích až po 100,-Kč v těch luxusnějších. Jídlo na obrázku stálo 50,-Kč, jednalo se o lepší čínskou restauraci a přitom podávali jedno z nejobyčejnějších Nasi Goreng, spokojený jsem z toho nebyl.

Pepes Seafood

Pepes Seafood

Ojedinělá věc podávaná v náhodně navštívené restauraci u silnice. Jak je vidět na obrázku, jednalo se o kopeček rýže, vařenou zeleninu, kousek okurky a v banánovém listu zabalenou hmotu, která chutnala docela dobře a co obsahovala – těžko říct, prý plody moře. Hmota byla ochucená balijským kořením, které někdy chutná dobře, ale někdy svou konzistencí připomíná hlínu. Tentokrát to byla dobrá chuť, pochutnal jsem si.

Cena: 50,-Kč

Kare Ayam = kuře na kari

Kare ayam, kuře na kari

Také ojedinělá věc podávaná ve stejné restauraci u silnice, jako předchozí jídlo. Jak víte z Čech, kuře na kari má vypadat poněkud jinak. Tady to pojmuli jako kari polévku s kousky kuřete a Petr si k tomu ještě přiobjednal rýži. Na obrázku už si Petr vyndal z kuřecí polévky kousky masa a zeleniny na talíř s rýží, původně přinesli kari polévku a rýži zvlášť.

Cena: 36,-Kč za kari polévku + 8,-Kč kopeček rýže

Zeleninový hot plate

Hot Plate zelenina, nudle a plody moře

Tady nás překvapili speciálním servírováním s hořícím ohněm pod plechovým talířem. Jídlo bylo podávané v lepší čínské restauraci a šlo o nudle se zeleninou (pod kterou jsou schované ty nudle) s kousky plodů moře.

Cena: 60,-Kč

Krevety se zeleným listím

Krevety se zeleným listím

Další ojedinělá věc v jedné z restaurací u silnice, které navštěvujeme, když někam jezdíme na motorce. Jakési zelené trubičky, říkejme tomu třeba zelenina, s krevetami. Krevety byly moc dobré, zelenina taky.

Cena: 40,- Kč.

Kuřecí steak s bramborem

Kuřecí steak s bramborem

Moc dobrý kuřecí steak s vařenou zeleninou a nedovařeným bramborem. Brambora byla chudák nejspíš jen jedna, možná s jednou kamarádkou. Brambory jsou v Indonésii drahé, takže nepočítejte s obrovskými porcemi jako v Čechách.

Cena: 60,-Kč

Teh Botol = čaj v lahvi

Teh Botol Sosro, čaj v lahvi

Jedna z věcí, které mi chybí v Čechách. Opravdový, nefalšovaný a dobrý čaj v lahvi. Mají ho skoro ve všech restauracích, i když v těch dražších většinou ne. Chlazený je lahodný.

Cena v restauracích: od 8,-Kč do 20,-Kč

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 26.8.2011. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 7.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

7 komentářů k “Ukázky jídel na Bali”

 1. Dne 28.3.2013 at 13:58 Katka responded with... #

  Uz je to tady, budu ryt trosku vic…sorry 😉

  Pepes je v podstate nazev je casti celeho pokrmu, v tomhle pripade tech morskych plodu. Je to treba ryba, tofu nebo neco jineho zabalene a na pare delane v bananovem liste.

  Zeleny listi (trubicky :D) vypada dost jako kangkung, tj. vodni spenat.

  A kare tu proste neni typicky kari, ale odpovida to polivce/omacce opor, prave dost casto s kurecim masem.

  • Dne 29.3.2013 at 04:10 Bíbr responded with... #

   To ovšem znamená, že jsme nic tak zvláštního nejedli! Sakra. 😀

   Díky za doplnění, kdyby se ti chtělo napsat něco o místní kuchyni, (vidím, že se dost vyznáš) návštěvníci budou určitě rádi. Kdyžtak mi pošli článek na email 🙂 Ostatně kdyby se ti chtělo napsat o čemkoliv, čtenáři budou určitě rádi za osvěžení od někoho jiného 🙂

Přidejte svůj komentář