Postřehy a zážitky

Antimalarika za 3 koruny? Na Borneu není problém – chloroquin

Cestovali jste někdy do malarické oblasti? A kupovali jste si antimalarika v Praze? Já jednou ano a stály spousty stokorun. Na Borneu antimalarika koupíte za 3 koruny.

Přijdete si takhle do lékárny na Borneu (ostrov Kalimantan v Indonésii) a řeknete, že chcete antimalarika. Všichni na sebe podivně koukají, jako kdyby to slyšeli prvně.

Navštívil jsem takhle několik lékáren ve městě Pontianak na Borneu a všude jako kdyby preventivní braní antimalarik byla nesmyslná věc.

„Co? Malárie? Jo, tak to je tohle, ber to 3x za den,“ odpověděli mi naprosto samozřejmě a podali balíček chloroquinu:

Antimalarika za 3 koruny - chloroquin (erlaquin)

Antimalarika za 3 koruny - chloroquin (erlaquin)

 

Léky jen na předpis? Nesmysl

V Indonésii se nějaké recepty od doktora moc neřeší. Prostě přijdete do lékárny, řeknete že máte malárii, oni vám dají antimalarika a je hotovo. Stejně tak si můžete koupit antibiotika. Někde vám antibiotika dát nechtějí, ale to je jen iniciativa snaživé lékárnice.

Jak užívat Chloroquin

Díky informacím z internetu a od všech čertů a ďáblů jsme zjistili, že nabízený erlaquin 250 (účinná látka chloroqiun) se dá brát i jako prevence proti malárii. Má se brát 300 mg tableta jednou týdně a začít 1 týden před vstupem do malarické oblasti a ukončit braní 4 týdny po odjezdu z malarické oblasti.

Pozor, chloroquin je starý typ antimalarik a ve většině malarických oblastí na světě už nefunguje (bacil malárie na něj už je odolný). Borneo ovšem patří k oblastem, kde chloroquine funguje a tak nepotřebujete žádná drahá antimalarika za tisíce korun, stačí chloroquin za pár korun.

Chloroquin mě stál 3 koruny za 4 tablety a protože jsem byl týden v malarické oblasti, potřeboval jsem 2 balení. Celkem tedy 6 korun českých. No není to nádhera?

Pozor – než si koupíte chloroquin, zjistěte si jak je to s aktuální odolností malárie v oblasti, kam se chystáte.

Pokud se chystáte na Bali v Indonésii, nezapomeňte na potřebná očkování (článek o očkování od Petra). Antimalarika nepotřebujete, jedině pokud se chystáte na určité okolní ostrovy.

Více o chloroqiunu jsem našel např. na vakciny.net:

PRAVIDELNÁ MEDIKACE
Indikace: Oblasti s výskytem P.vivax, P. ovale, P.malariae i P.falciparum bez rezistence na Chloroquin

Dávkování:
300 mg báze (2 tablety po 150 mg) pravidelně jednou týdně, užívá se po jídle a může se zapíjet.
Osoby s tělesnou hmotností vyšší než 75 kg si mohou denní dávku zýšit o 150 mg báze / týden (např. v neděli 2 tablety, ve středu 1 tabletu po 150 mg báze)

Zahájení:
pravidelně – 1 týden před vstupem do malarické oblasti
last minute – vždy 300 mg báze (2 tablety po 150 mg) / 2 dny (po sobě jdoucí dny), nejpozději během posledního týdne před odjezdem, nebo v případě nouze v den odjezdu a den po příjezdu do malarické oblasti; pak pravidelně týdně.

Ukončení:
4 týdny po odjezdu z malarické oblasti.

STAND-BY medikace (nouzová potřeba „samoléčby“)
Dávkování
zahájení: 600 mg báze
po 6 hodinách: dalších 300 mg báze
2. a 3. den: vždy 300 mg báze

Chloroquin je určen k užívání při tropické malárii v oblastech bez známé rezistence vůči Chloroquinu, pokud nebyl bezprostředně užíván jako pravidelná chemoprofylaxe.

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 14.2.2012. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 0.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář