Praktické informace o Bali

Očkování. Je do Indonésie, na ostrov Bali, potřeba očkování?

Při cestě na Bali je potřeba mít očkování. Úřady ho při vstupu do Indonésie sice nevyžadují, je ale vhodné se nechat očkovat. Připravte si cca 4 tisíce korun a pro jistotu dva měsíce času před odjezdem.

Injekce lékař nedává najednou, musí mezi nimi být rozestup týden nebo dva. Některé látky se dají ale kombinovat, což dobu očkování zkrátí. Pokud máte propadlé očkování proti tetanu, jako to bylo v mém případě, počítejte s tím, že na očkování budete chodit více než dva měsíce.

Očkování Bali, IndonésieZákladní nutné očkování

Základní očkování je proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Žloutenka se dává obvykle ve dvou dávkách (v mém případě po třech týdnech) a břišní tyfus v jedné dávce.

Další možná očkování

Pokud cestujete na Bali na delší dobu, hodí se navíc i očkování proti vzteklině a meningitýdě. Vzteklina jde ve třech dávkách po týdnu, meningitýda je na jednu dávku. Někteří cestovatelé považují tato dodatečná očkování za zbytečnou zátěž organismu, jiní je doporučují. Rozhodnutí je na vás.

Další možné je očkování proti choleře, která na Bali není, ale toto očkování má zároveň chránit proti některým druhům průjmových onemocnění. Pavel očkování proti choleře měl a průjmy i přesto také. Očkování proti choleře průjmům ani náznakem nezabránilo. Já jsem očkování proti choleře neabsolvoval a průjmy jsem netrpěl. U typických cestovatelských průjmů jde tedy spíše o typ člověka, než o očkování proti choleře.

Ceny očkování

A teď ceny. Jedna dávka očkování proti žloutence A a B stojí 1550 korun. Dvě dávky stačí na rok, tři dávky jsou na 10 let. Jedno očkování proti vzteklině nás stálo 500 korun, čili ve třech dávkách 1500 korun. Břišní tyfus stál 500 korun.

Jak se připravit na očkování? Další podrobnosti o očkování

Na očkování nechoďte na lačno, naopak se něčeho najezte, ať to líp zvládnete. Bezprostředně po očkování se můžete cítit unaveni, vážnější příznaky se vyskytují méně obvykle. Každopádně lékař vám doporučí vyčkat půl hodiny po očkování v čekárně pro případ, že by se špatná reakce přeci jen projevila.

Lékaři doporučují dva dny po aplikaci séra nepít alkohol a nezatěžovat organismus sportem nebo cvičením. Dostáváte přeci jen oslabenou formu viru, a pokud byste nebyli fit, mohou u vás nastat komplikace. Čili na očkování nechoďte ani když jste nemocní nebo těsně po nemoci.

Očkování vám na míru rozepíše váš lékař. Ve větších městech fungují speciální očkovací centra. Tam mají vždycky každého séra dostatek, stačí jen říct do které destinace jedete, a oni vám rozepíší termíny očkování. Očkuje se obvykle do ramene.

Proti čemu očkování není?

Mějte na paměti, že jsou i nemoci, proti nimž očkování není, například horečka dengue. Jedinou ochranou proti ní je účinný repelent. Repelenty je lepší pořídit na místě, ty české tu nefungují. Repelenty mají na Bali často i v běžných večerkách, ptejte se na „moskýto sprej“. Pokud budete z Bali cestovat ven, oblasti od ostrova Lombok směrem na východ jsou považovány za malarické. Kupte si tedy raději antimalarika. Výhodnější je pořídit je opět na místě a poradit se v lékárně.

V prvních dnech pobytu se u turistů občas objevují střevní potíže, buďte na to připraveni. Vaše tělo si musí zvyknout na místní stravu a prostředí. Pokud budou střevní potíže provázet horečky nebo další komplikace, vyhledejte doktora nebo se poraďte v lékárně. Při návštěvě lékaře se tu platí hotově. Schovejte si účtenku, pojišťovna vám ji proplatí. Samozřejmě, pokud jste pojištěni.

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 26.9.2011. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 21.

21 komentářů k “Očkování. Je do Indonésie, na ostrov Bali, potřeba očkování?”

 1. Dne 3.10.2011 at 16:29 Hanka responded with... #

  Taky jsem se před cestou hodně zabývala očkování. A myslím, že záleží na okolnostech na jak dlouho tam jedeš, co tam hodláš dělat atd. Je jasný, že když plánuju treky v džungli atd tak je lepší očkování proti vzteklině a antimalarika s sebou. S tim má kamarád celkem nepeknou zkusenost z Vietnamu když ho tam pokousala opice a on musel do 72 hodin sehnat očkování proti vzteklině. Když chci hodně šetřit a stravovat se v místních jídelnách tak očkování proti břišnímu tyfu. Když jedu někam na dýl tak taky volit očkování atd.

  Já jsem zatím žádná očkování nepodstoupila a vždy se zdravá vrátila, ale jeli někdo náchylnější k virům atd tak at jde do toho. Každopádně by měl vždycky zvážit, že je to přeci jen zatěžování organismu a nic se nemá přehánět. Proto je nejlepší se vždy poradit s centrem zdravotní medicíny, kde ti řeknou jaký očkování kam využít.

  • Dne 4.10.2011 at 04:56 Bíbr responded with... #

   Nepodstupovat žádné očkování je podle mě docela zbytečný risk Hanko. Pravděpodobnost nemoci je sice malá, ale jsou to tak zákeřné nemoci, že je podle mě lepší se očkovat. Pak už je pozdě.

   S antimalariky je to horší, názory se různí. Antimalarika jeden známý bral a stejně malárii dostal, ale to byl v Africe. Jedna Češka byla v Indonésii na Molukách, nebrala antimalarika a malárii dostala. „Příště bych je asi brala,“ komentovala. Nicméně úplně jistá si nebyla. Problém je, že antimalarika nejsou stoprocentní a je to zátěž na tělo. Pokud stejně malárii dostaneš, musí ti nasadit jiná antimalarika k těm co už bereš a je to dost velká zátěž na játra a celý organismus. Já se stejně spíš kloním k tomu je brát.

   S tím Vietnamem jsi mě docela dostala, protože tam za chvíli jedu, ehm.

   Se vzteklinou je to prý tak, že celkem je třeba 5 injekcí a očkování zahrnuje jen 3. Tj. stejně po pokousání musí člověk jít na další 2. Pokud nebyl očkovaný, musí po pokousání dostat injekcí 5. Alespoň tak mi to tvrdila doktorka. Ale někdo jiný mi zas tvrdil něco jiného, tak nevim.

   • Dne 4.10.2011 at 12:13 Hanka responded with... #

    Tak samozřejmě mám žloutenku A + B a Tetanus to je podle mě naprostý základ i pro život tady v Čechách. Ostatní pak po zvážení všech dalších okolností. Je zbytečné nechat si píchat proti břišnímu tyfu, když budu v 5 hvězdičkovém hotelu all inclusive(i takový cestovatelé se najdou), ale zase jak říkám je dobré se proti tomu očkovat, když chci jíst v místních vývařovnách. Mně zatím vždy stačila slivovice a střevní problémy mě nepotkaly ani v Egyptě, kde jsou tak vyhlášené ani v Maroku ani na Bali ani v jiných zemích 😉

    Máš pravdu s názory na antimalarika, skutečně se různí. Tady je dobré pamatovat taky na to, že ne vždy námi zvolená antimalarika v dané oblasti působí stejně tak, že u některých náchylnějších jedinců mohou vyvolávat deprese a stavy úzkosti. Ovšem riziko malarie nehrozí vždy a všude. Komáři mají jen určitý dolet, takže se jedná třeba o 30km okruhy, kde je nebezpečí nákazy zvýšené. Stejně tak je zvýšené v období dešťů. A opět zde záleží na více faktorech zda antimalarika nasadit preventivně či ne.

    Vzteklina co mám já informace od specialisty na cestovní medicínu se podává formou 3 injekcí a chrání na 1 rok podáním 4 dávky lze její účinnost prodloužit až na 2 – 5 let. V tom Vietnamu byl ten problém, že tam šla velmi těžko sehnat vakcína proti vzteklině, fakt se to stihlo jen tak tak. Což na Bali není problém, tady je zdravotnická péče více než dobrá.

    Co je podle mě však nejdůležitější je očkování konzultovat v centru cestovní medicíny, protože tam mají vždy oproti obvodnímu doktorovi čerstvé informace a dokáží objektivně poradit.

    Jinak tady je článek o očkování na cesty co jsem psala já http://zdravi-a-nemoci.porad.cz/leky-a-leciva/navod/jak-si-zvolit-spravne-ockovani-na-cesty.html

    • Dne 4.10.2011 at 13:37 Bíbr responded with... #

     To jsi odolná. Já mám střevní potíže vždy hned pár dní po příjezdu. Stejně tak v Egyptě apod. Teď už si trávení zvyklo a jsem v pohodě, ale trvalo to přes měsíc. V ČR mě čeká stejný proces, než si zas zvyknu na jinou stravu.

     Deprese prý vyvolává občas Lariam, jsou i jiná antimalarika a ty jsou v pohodě. Lariam se bere jen jednou týdně a ty jemnější antimalarika každý den.

     Díky za doplnění informací a pěkný článek o očkování 🙂

 2. Dne 28.6.2012 at 10:36 Pavlína responded with... #

  Zdravím chtěla jsme poprosit o tip po jakém repelntu se shánět? Máš vyzkoušenou nějakou indonéskou značku, která opravdu funguje? Moc děkuji

  • Dne 28.6.2012 at 11:31 Bíbr responded with... #

   Ahoj Pavlíno, v zásadě je to jedno, jde jen o to používat repelent, který ti nedráždí kůži. Komáři v Indonésii nejsou žádní supermani, takže na ně zabírá každý repelent. Značky si bohužel nepamatuju.

 3. Dne 25.2.2014 at 09:29 Kristýna responded with... #

  Ahoj,
  chystáme se na Bali-Lombok-Gili, preventivně jsem v očkovacím centru dostala recept na Malarone (prevenci proti malarii nechci a tohle je prostě kdyby náhodou), v lékarné stojí 1800Kč (což se mi za „kdyby náhodou“ fakt dávat nechce), lze tedy tento či obdobný lék na malárii v lokaci B-L-G relativněbez problémů sehnat?
  Moc díky za odpověď!

  • Dne 25.2.2014 at 10:13 Bibr responded with... #

   Na Bali jsou antimalarika běžně k dostání, takže bych žádné kdyby náhodou neřešil. V případě podezření na malárii stejně nejdřív potřebujete krevní test. Nebudete si dávat antimalarika při každé horečce. Tohle se dělá při drsných cestách někam úplně mimo civilizaci, kde mají lidi sebou lékárničku se vším možným, případně někdo z nich je zdravotník, a tihle lidé odhadnou když to asi je opravdu malárie (může to být cokoliv jiného, to odhadne jen zkušený zdravotník) a pak si sami nasadí antimalarika. Při výletu na Bali nepotřebujete výbavu, jako kdyby Vás vrtulník vysadil uprostřed pustiny 😉

   • Dne 25.2.2014 at 12:41 Kristýna responded with... #

    Díky moc za odpověď a uklidnění! 🙂

 4. Dne 17.7.2014 at 13:08 Lekno responded with... #

  Ziadne ockovanie nikdy nicomu nepredchadza a kazde je toxicke. Zltacku (a obrovske mnozstvo ineho) ma vela ludi a netusi … (detekcia EAV, Metatron, Diacom, Oberon….). Nenicte si zdravie naucenou blbostou od ‚systemu‘:

  Ockovanie
  – Anita Petek: Očkovanie – Zmysel či nezmysel
  http://www.youtube.com/watch?v=TkyzEUmmWK4
  (http://www.uloz.to/xNpo1U4/impfung-sinn-oder-unsinn-sk-avi)
  – Anita Petek: Klieste (FSME)
  http://www.uloz.to/xEL89r7/zeckenimpfung-1-sk-flv
  link:: http://www.antiveganforum.com/wiki/Anita_Petek-Dimmer
  – Povod a historia ockovania
  http://www.youtube.com/watch?v=vczwh0kLNCY
  – Vymyslena epidemia (Die Seuchen Erfinder SK)
  http://www.youtube.com/watch?v=9HwCVXFUEqQ
  – linka http://www.badatel.sk/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=11&id=31&Itemid=56
  – Co sposobuje chripku (vitamin D3)
  http://www.naturalnews.tv/v.asp?v=AF36B271EF61579BEAD6969F6DEC763D
  http://www.eutrofia.sk/?q=node/145
  – Project Camelot interviews Jane Burgermeister
  http://dotsub.com/media/b0fb7146-8477-4851-910d-d68fc90b6f6d/ts/cze
  – Vyrobte si vakcínu (2:47) /CZ tit/ fun
  http://www.youtube.com/watch?v=eX_GvhEFGsA
  – book: Buchwald Gerhard, Dr. med. – Očkování obchod se strachem
  http://www.megaupload.com/?d=EJH5RTI1
  – Gates financuje ockovanie
  http://www.youtube.com/watch?v=dHCsf0zCL9Q
  – Bill Gates Admits Vaccines Are Used for Human Depopulation
  http://dotsub.com/view/b0283182-4c24-4b1b-bef8-202996e68afe
  – Vaccination: The Hidden Truth (1998) (Slovak subtitles)
  http://blip.tv/gabo51/vaccination-the-hidden-truth-1998-slovak-subtitles-v2-0-5592889
  http://blip.tv/play/AYLVrx0A.html
  – Obchod so strachom

  – Vaccine Illusion (Dr. Taťjana Obuchanyč)
  http://ulozto.sk/xCjSfVf/vaccine-illusion-sk-pdf
  – MMR VAKCÍNA ZPŮSOBUJE AUTISMUS – ROZHODL ITALSKÝ SOUD
  http://www.jajsem.com/mmr-vakcina-zpusobuje-autismus-rozhodl-italsky-soud/
  – Očkování proti chřipce má účinnost 1,5%
  http://www.youtube.com/watch?v=N0nKovObghw
  TXT: http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/PrintArticle/2259-proc-se-neockovat-proti-chripce.aspx
  – Beatrix Ullrich a další: JAK SE DĚLÁ PANDEMIE
  http://www.uloz.to/xcD1Hh7/jak-se-dela-pandemie-beatrix-ullrich-pdf
  – Cukrovka 1. typu do 2 dní po očkovaní 3. dávkou hexavakcíny
  http://www.youtube.com/watch?v=7ZEiYyo7h3c
  – 31-ročný muž zomrel na následky podania proti-alergickej injekcie
  http://www.youtube.com/watch?v=b8UcOlvjJ6Q
  – TV Markíza – relácia Lampáreň o očkovaní – 13.V.2013
  http://www.youtube.com/watch?v=SLz9dENGirc
  – 2013-05-15 – Markiza.sk – Modree z neba

  – Hliník – malé špinavé tajomstvo farmaceutického priemyslu
  http://www.youtube.com/watch?v=4UFO8K9Z104
  – Vaccination Conspiracy: Biological weapons for depopulation and keeping people sick for Big Pharma (1:25:57)
  http://www.disclose.tv/action/viewvideo/110222/Vaccination_Conspiracy_Biological_weapons_for_depopulation_and_keeping_people_sick_for_Big_Pharma/
  http://video.disclose.tv/11/02/Vaccination_Conspiracy_Biological_weapons_for_depopulation_and_keeping_people_sick_for_Big_Pharma_110222_mobile_360p.mp4
  – Očkování
  https://www.youtube.com/watch?v=xWUkTpqF3y8
  – MUDr Ludmila Eleková : DŮVODY PROTI OČKOVÁNÍ
  http://www.youtube.com/watch?v=gg1brPXSr78
  – Dr. Maurice Hilleman z Merck o AIDS z vakcín (SK titulky)
  http://www.youtube.com/watch?v=tQ3bGsTtS6w
  – Dear parents, are you being lied to?
  http://blog.frequencyfoundation.com/2014/04/viral-article-on-vaccination.html
  – Vaccine Report (CZ)
  http://files.benjamin-fulford-cz.webnode.cz/200000095-b6e28b7dca/VaccineReport-CZ.pdf
  – Povinné očkování dětí? I lékaři se přou
  http://video.aktualne.cz/dvtv/povinne-ockovani-deti-i-lekari-se-prou/r~d02d7230f8cc11e38fdc0025900fea04/

  Problem je v parazitoch a nie v chybajucich toxickych ockovaniach :-)))
  – Paraziti v nas
  http://www.youtube.com/watch?v=Kp_FPRrtCK0
  – Vynikající byla I přednáška Ing.Hany Blahove
  http://www.youtube.com/watch?v=CrLfWDcSCOQ
  – ing. Hana Bláhová – Detoxikace (autizmus, ockovania, RS, …) Blahova
  http://www.youtube.com/watch?v=yhwHH6708W0
  – SOUČASNÁ LÉČBA HELMINTÓZ SOUČASNÁ LÉČBA HELMINTÓZ
  http://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2005/02/07.pdf
  – Antibiotika – zabijak nebo lek
  http://www.uloz.to/xHxuSPh/antibiotika-zabijak-nebo-lek-avi
  – Hana Blahova / Detoxikace (package)
  http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/Detoxikace-Hana_Blahova.rar
  – Blahova – skusenosti (kauzy)
  http://www.detox-zapper-brno.cz/zkusenosti/
  – Royal Raymond Rife
  http://www.uloz.to/xzJ2yqw/the-royal-rife-story-avi
  – Dr Andreas L. Kalcker SPIRIT OF HEALTH 2014
  http://www.youtube.com/watch?v=evRNwekzYdc
  – Kerri Rivera Léčba Autismu SPIRIT OF HEALTH 2014
  http://www.youtube.com/watch?v=CpvcAebn9zQ
  – Dr. Andreas Kalcker. Kveten 2014 (uspesna lecba autismu)
  http://www.youtube.com/watch?v=ZUC1qpGuBf4

  (dalsie info si najdete v pripadne zaujmu na internete, alebo tieto informacie znegujete 😉 )

  • Dne 15.11.2015 at 03:16 Kuba responded with... #

   Tak hodně štěstí

 5. Dne 16.11.2015 at 11:29 Dominika responded with... #

  Zdravim, nejak sme si hrozne akcne cez vikend kupili letenky a odlietame za 9 dni na Bali 😀 Problem je, ze v tom pripade sa ziadne ockovania nestihaju (i ked to tvrdi internet, doktori tvrdia ze ockovanie proti brusnemu tyfu zaberie uz po 4 – 5 dnoch). Ja mam naviac ten problem, ze aj moja obvodna lekarka ma dovolenku, ockovacie centrum v nasom meste ma dnes dovolenku a ja naviac dostanem zdravotnu karticku az za 2 dni… Takze, zrejme budem musiet ist bez ockovania, dufam ze to prezijem. Pokial viem, tak nemam asi ani zltacku ockovanu. Budeme sice byvat v Denpasare u kamarata cecha, ale aj tak. Co mi doporucite? Mam pit striktne iba balenu vodu, alebo co by som urcite nemala robit? Dakujem.

  • Dne 16.11.2015 at 11:53 Bíbr responded with... #

   Ahoj Dominiko. Především bys neměla spát s nikým promiskuitním, dej pozor pokud se řízneš, něco tě kousne apod. Šťastnou cestu! 🙂

   • Dne 16.11.2015 at 11:58 Dominika responded with... #

    Super, dakujem 🙂 Idem tam s priatelom, takze na nejaku promiskuitu sa nechystam, cudize poulicne a dive zvieratka tiez hladkat nebudem. Najviac sa bojim toho tyfu, ale neviem ci ho mozem chytit z vody z vodovodu (je tam vobec pitna?), alebo je to ok a proste si mam len casto umyvat ruky a tak. Ja viem ze mam blbe otazky, ale najdalej som v svojom zivtoe bola v Grecku, takze z takejto cesta mimo Europu dost „vysilujem“ 😀

    • Dne 16.11.2015 at 12:03 Bíbr responded with... #

     Voda z vodovodu pitná není. Pročti si články na tomto webu, všechny informace tu najdeš 😉

     • Dne 16.11.2015 at 12:38 Dominika responded with... #

      Prelustrujem to cele, dakujem 🙂

Přidejte svůj komentář