Praktické informace o Bali

Přežil jsem zemětřesení. Kde najít informace o hrozbě tsunami a zemětřesení na Bali?

V Indonésii proběhly v nedávné době dvě velké tragédie, které obletěly celý svět. V srpnu 2018 postihlo ostrov Lombok, který s Bali sousedí, několik zemětřesení, z toho jedno bylo bohužel tak silné – 6,9 RS, že při něm zemřelo několik stovek lidí, a ti, kteří přežili, mají z domů trosky. Ostrovy Gili, které k Lomboku náleží, byly pro jistotu evakuovány. Nyní se ale dává vše pomalu do pořádku, na pomoc lidem na Lomboku byly uspořádány sbírky a lidé, kteří mohou, jim přímo na místě pomáhají. Na ostrovech Gili již funguje elektřina i voda a je tam báječně, klid a milí místní, tudíž nyní je ideální doba pro jejich návštěvu, navíc tím místní podpoříte, jelikož turismus je prakticky jejich jediný zdroj obživy. Stejně tak je jih Lomboku bezpečný.

Bohužel, z vážné tragédie, která se udála minulý měsíc na konci září 2018, se ještě pořádně nevzpamatovali ve městě Palu, na ostrově Sulawesi, které zasáhlo zemětřesení 7,5 RS a následovalo ničivé tsunami, jehož hrozba byla bohužel mylně odvolána, načež se voda z oceánu přiřítila a brala si s sebou vše, co ji stálo v cestě. Byly zničeny desítky tisíc budov a zemřelo přes tisíc lidí.

Výše popsané tragédie jsou bezesporu smutné a je mi lidí, které tyto události postihly, upřímně líto. Nicméně, zároveň bych chtěl dodat, že Indonésie leží na okraji tektonických desek, proto jsou zde zemětřesení (samozřejmě slabšího charakteru) poměrně běžná, tak jako pro nás sníh v zimě. A hlavně, Bali, jako ostrova, se tyto tragédie nijak nedotkly. Zavlní se s vámi zem, ale nic vážnějšího se nestalo. Např. město Palu je téměř 2000 km daleko od Bali. Ovšem jelikož je Bali turisticky nejatraktivnější ostrov v Indonésii, zmiňují jej média, aniž by se na něm něco událo. Dokonce se stalo, že v září proběhlo silnější zemětřesení na Bali, a některá média použila záběry z katastrofického zemětřesení na Lomboku, ačkoli na Bali bylo vše v pořádku. Nezlehčuji tragédie, které proběhly na Lomboku a Sulawesi, ale občas je potřeba nevěřit všemu, co ve zprávách říkají.

Když jsem zažil zemětřesení na Bali před několika lety poprvé, vnímal jsem následující:

Další krásný den na Bali. Slunce svítí, hotelový bazén se modrá a blýská v rovníkovém slunečním svitu. Sedím na kraji bazénu, chladím si nohy ve vodě a probíráme s Belgičankami krásy Bali. Zdá se mi to nebo se třese celý bazén? Nezdá, země se začíná třást.

Zemětřesení, ilustraceVše trvalo asi minutu, země se hýbala tak o tři centimetry. Podle informací ze stránek o aktuálních zemětřeseních šlo o zemětřesení 6. stupně Richterovy škály s dosahem 60 kilometrů. Naštěstí bylo epicentrum vzdálené 100 kilometrů jižně od Bali, v moři. K mému hotelovému bazénu dorazila jakási slabá vlna, takže otřes byl už velmi slabý. Petr je zrovna na druhé straně ostrova, tam necítili nic. Já jsem u moře na jihu Bali.

Nic hrozného se nestalo. Zemětřesení bylo slabé. Je to zvláštní pocit, jen koukáte nechápavě na ostatní lidi a říkáte si – přestane to?

Po pár hodinách byl cítit další dotřes, už velmi slabý, jen pár sekund. To je dobrý ukazatel. Zemětřesení se šíří ve vlnách a pokud jsou slabší a slabší, je to dobré. Kdyby bylo druhé zemětřesení silnější, byl by problém, znamenalo by to, že jde o přetřes, tj. „přípravu na velký úder.“ Více se můžete dozvědět na Wikipedii.

Kde najít aktuální informace o zemětřesení a hrozbě tsunami v Indonésii?

Samozřejmě, že jsem okamžitě běžel k internetu a hledal informace, jestli nehrozí tsunami nebo další otřesy. Nehrozí nic, nicméně pro strýčka příhodu se mně i vám můžou hodit následující odkazy.

Velmi užitečné odkazy o zemětřesení a tsunami

 • Global Disaster Alert and Coordination System – přehled katastrof po celém světě. Můžete se zde zaregistrovat a budete dostávat upozornění na případné katastrofy, jak přes SMS, tak emailem. Jak e-mail tak SMS fungují, chodí mi upozornění přesně dle nastavení.
 • European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC) – aktuální seznam právě proběhlých zemětřesení. Lidé můžou přidávat komentáře k zemětřesení. Dozvíte se tak, co se dělo kolem vás. O „mém“ zemětřesení je tam 10 komentářů.
 • Pacific Tsunami Warning Centre – co dodat, prostě stránka, kde se dozvíte zda nehrozí tsunami.
 • Badan Meteorologi Klimatologi dan Geofisika – Informace o právě proběhlých zemětřeseních, indonézsky. Ve sloupci vpravo je důležitá tučná věta pod „GempaBumi Terkini“ (nedávné zemětřesení) – pokud je tam tučně napsáno „tidak berpotensi TSUNAMI,“ žádné tsunami nehrozí. Pokud tam bude něco jiného, použijte Google Translator.

Méně užitečné další odkazy o zemětřesení a tsunami

Znak České RepublikyRegistrace na ministerstvu zahraničí ČR

Ministerstvo zahraničí České Republiky má projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Až se něco bude dít, ministr vám prý pošle varovnou SMS. Nevím jestli to funguje, snad ano.

Mapa rizikovosti oblastí

Jak vidíte, Bali na tom je tak asi středně (při porovnání s ostatními oblastmi v Indonésii). Rizikovost zemětřesení je z hlediska Indonésie střední. Tak co, už věříte v Boha? 🙂

Pravděpodobnost zemětřesení Indonésie

 

Zpráva na ČT24

Kamarád mi napsal, že na České Televizi ČT24 byla o zemětřesení zpráva. Prý je 50 zraněných a hledají Čechy, kterým se něco mohlo stát.

Nevím, jak tady na Bali někdo může tušit kolik je zraněných 😀 Možná někdo z nemocnice, čert ví. Ovšem co vůbec netuším, jak chtějí hledat Čechy. Kdo mě hledá? Jak to zjišťují? Média si věci dobarvují. Jsem registrován u DROZDu (viz výše) a nikdo mě nehledá. Taky není proč, nic se nestalo.

Dotaz na zemětřesení od návštěvníka tohoto webu

Do emailu mi dorazil následující dotaz:

„…dnes ma teda poriadne znepokojila informácia o zemetrasení. Na Bali sa chystáme na budúci týždeň. Chalani mohli by ste mi napísať aká je na Bali aktuálna situácia. Bolo to fakt také silné ako sa píše po internete? Boli aj nejaké ďalšie dotrasy? Bol by som Vám vďačný za každú informáciu.“ Milan K.

Jak píšu výše, dotřes byl jeden a velmi slabý. Teď je večer a další dotřes zatím nebyl a asi tedy už nebude. Nic se tu nestalo, prošel jsem se městem a nikde není žádná spadlá budova nebo něco podobného. Jsou tu velké jeřáby na stavbě a vysílače a vše stále netknutě stojí. Je možné, že z nějaké budovy odpadl kus omítky nebo třeba spadla taška ze střechy, jako v našem hotelu, ale já při procházce městem neviděl nic. Co jsem viděl pár dní poté byla popraskaná tří patrová budova Carrefouru u dálničního obchvatu.

V anonymních komentářích k zemětřesení na internetu je uvedeno, že někde opadala omítka, sem tam spadly tašky ze střechy a někde že dokonce praskla zeď na větším hotelu. Osobně jsem to neviděl, ale možné to je. Pokud někdo zrovna stál pod budovou, ze které spadla střešní taška nebo omítka, tak ke zranění mohlo dojít.

Zprávy z médií vypadají děsivě. V reálu se nic moc nestalo. Místní lidé se o zemětřesení vůbec nebaví, jediný kdo to tu pořád řeší jsou turisté. Pro místní to není žádná událost, řeší to méně, jak my sníh v zimě. 🙂

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 13.10.2011. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 10.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

10 komentářů k “Přežil jsem zemětřesení. Kde najít informace o hrozbě tsunami a zemětřesení na Bali?”

 1. Dne 13.10.2011 at 14:00 Hanka responded with... #

  Díky za tenhle článek, odlétám příští týden tak jsem ráda za aktuální informace. V novinách a na internetu se vždycky přehání. Jinak rodiče to jen taktak minulo, odleteli z Bali a pár hodin na to se to tam otřáslo.

  • Dne 13.10.2011 at 14:10 Bíbr responded with... #

   Není zač 😉 Tak to se mineme Hanko, o víkendu jedu do Vietnamu a Petr bude cestovat s návštěvou po Indonésii. Užij si Bali!

   • Dne 13.10.2011 at 14:38 Hanka responded with... #

    Tak snad příště, na Bali se každý vrací 😉 Já tam jedu jen na 5 dní pak se přesouvám do Malajsie.

 2. Dne 13.10.2011 at 16:42 milan k responded with... #

  Tiez dakujem za informaciu/ ten dotaz som posla ja) a som rad, ze to nebolo az take strasne. Odpoved ma ukludnila, lebo tie nase media to opisuju ako katastrofu.
  Pre Hanku. My letime tiez buduci tyzden( skupina 9 ludi) z Viedne do Amsterdamu a pokracujeme do Singapuru kde zostavame 3 dni a potom na Bali. Ty letis odkial?

  • Dne 13.10.2011 at 22:44 Hanka responded with... #

   Ja letim z Prahy přes Dubaj do Singapuru ale hned prelitame na Bali na 5 dni pak dva týdny v Malajsii a končime opět v Singapuru. My jsme dve holky v Kuale se k nám přidá třetí, takže takova damska jízda 😉

   • Dne 11.1.2012 at 01:26 Pepa responded with... #

    Ahoj

    my letime v patek 13 pres Soul, pak Jakartu a Yogakartu. 13 chlapu 🙂

 3. Dne 26.9.2012 at 23:43 Maji responded with... #

  Vrátila jsem se včera z Bali.
  Naše průvodkyně, rodilá Slovenka, jež se provdala na Bali a 5 let tam žije nám řekla, že po dobu jejího pobytu na Bali nezažila zemětřesení.
  Já tam byla 14 dní a zažila jsem 3, vždy mě to probudilo v noci…
  Závěr je? buď má paní průvodkyně skvělé spaní nebo já fantazíruji .. obojí je možné .o)

  Dovolkená na Bali je úžasná, ale ne flákat se u moře .o)

 4. Dne 5.11.2015 at 20:26 Novotná responded with... #

  Dobrý den,
  chtěla bych požádat o informaci, pokud se v těchto dnech nacházíte na Bali, jaká je situace ohl. zemětřesení. Poslední zprávu mám, že všechny lety z Denpasaru byly zrušeny (t.č. mám na Bali dceru s rodinou).

  Moc děkuji, přeji hezký večer. Novotná

  • Dne 5.11.2015 at 20:46 Bíbr responded with... #

   Dobrý den, zrovna na Bali nejsem, budu opět za dva měsíce.

Přidejte svůj komentář