Praktické informace o Bali

Vízum na Bali, do Indonésie. Krátkodobé i dlouhodobé. Jak na to

Vízum pro cestu na Bali na kratší pobyty do 30 dnů vůbec nepotřebujete,  respektive máte nárok na tzv. visa free, pro která není potřeba nic zajišťovat, jen mít platný pas, do kterého vám po příletu na Bali/do Indonésie dají razítko. Pokud se ale chystáte do Indonésie na dobu delší než 30 dnů, bez víza to nepůjde. V tomto článku se dozvíte aktuální informace o vízech pro pobyty krátké, středně dlouhé v délce dva měsíce, ale i velmi dlouhé, půl roku a víc.

Vízum Indonésie

Vízum do Indonésie

Visa free pro pobyt do 30 dní

Pokud se chystáte na Bali (nebo kamkoli do Indonésie) jen na krátkodobou dovolenou max. do 30 dní pobytu, nepotřebujete vyřizovat vízum. Jednoduše odleťte do Indonésie a po příletu si nechte do pasu dát razítko vízum Bali zdarma“.

Pozor! Toto „vízum“ nelze prodloužit ani změnit na jiné, do 30 dní musíte opustit Indonésii. Pokud chystáte pobyt delší než třicet dnů, je potřeba si zajistit některá z dostupných víz, viz možnosti popsané níže. Pokud Vás zajímá, proč byl zaveden bezvízový styk, přečtěte si článek, kde uvádím první informace o bezvízovém styku.

Navíc je i odletová daň nyní zahrnuta v ceně letenky, takže o ní vůbec nevíte. A není potřeba platit tuto daň ani na vnitrostátních letech, což je super.

Vízum na 30 dnů s možností prodloužení na 60 dnů

Pro pobyt delší než 30 dnů, ale kratší než 60 dnů, je jednou z možností příletové vízum za 35 dolarů, neboli Visa on Arrival. Přečtěte si následně i visit vízu na šedesát dnů, protože to je podle mého názoru v některých případech výhodnější. Příletové vízum se hodí spíše v případě, že jednáte na poslední chvíli a nemáte čas vyřídit si vízum na indonéské ambasádě v Praze.

Před odletem opět není třeba nic zařizovat. Po příletu si na letišti ještě před imigrační kontrolou koupíte Visa on Arrival za 35 dolarů  (lze platit kartou). Toto vízum je jen třiceti denní, ale výhodou je možnost prodloužení o dalších třicet dnů na imigračním úřadě na Bali.

Schovejte si účtenku! V Indonésii občas narazíte na byrokratické pastičky a tohle je jedna z nich. Pro následné prodloužení víza budete potřebovat účtenku za vízum.

Šedesát dnů se nerovná dvou měsícům!Den příletu se počítá jako den 1 a následně si musíte spočítat přesně 59 dnů. Tak pozor, ať nepřekročíte pobyt jen kvůli špatnému počítání. Pokuta za překročení pobytu činí 300,000 indonéských rupií za den (asi 450 korun).

Jak Visa on Arrival prodloužit o 30 dní

Imigrační úřad na Bali, poblíž letiště Denpasar

Imigrační úřad na Bali, poblíž letiště Denpasar

Jako držitel Visa on Arrival máte pro prodloužení víza dvě možnosti:

  1. Najmout si agenta, který vízum prodlouží za Vás. Stojí to 650 000 rupií za standardní prodloužení do 14 dní od Vaší žádosti. Na imigrační oddělení budete muset dorazit stejně jednou osobně kvůli otiskům prstů. Agentů najdete spoustu na Googlu vyhledáváním „visa service Bali“, případně se stačí zeptat místních nebo cizinců s dlouhodobým pobytem. Někdo Vám nejbližšího agenta určitě poradí. Já mám zkušenost s visa4Bali.com a fungují dobře.
  2. Vyřídit si vše sami. Bude to od Vás vyžadovat trochu trpělivosti a práce s propiskou. Cena za prodloužení je 355 000 rupií a jsou nutné 3 osobní návštěvy imigračního úřadu.

Jak na prodloužení víza vlastními silami, bez agenta

Prodloužení víza „on arrival“ je vcelku pohodová operace, jen vás to bude držet poblíž imigračního úřadu po dobu minimálně jednoho týdne, což se každému nemusí hodit.

Na Bali jsou tři imigrační úřady. Na úřad musíte třikrát (v průběhu týdne až deseti dnů) a proto si vyberte ten, který má pro Vás nejlepší polohu.

  • Nusa Dua (jižní Bali) – Tento úřad byl dříve na boční silnici Ngurah Rai v Kutě. Teď je na adrese Jl. Taman Jimbaran no.1, Mumbul, Kuta Selatan, District Nusa Dua, Bali.
  • Renon (Denpasar, jihovýchodní Bali) – Adresa Jl. D.I. Pandjaitan No.3, Dangin Puri Klod, Denpasar Timur, Bali. Telefon: 0361 227 828.
  • Singaraja (severní Bali) – Adresa Jl. Seririt, Desa Pemaron, Singaraja, Kec. Buleleng, Bali. Telefon: 0362 321 74.

Vyhraďte si na prodloužení víza minimálně 7 nebo spíš více dnů a nezapomeňte si prověřit státní svátky, kdy může být úřad zavřený a také to může celý proces prodloužit. Úřady jsou obvykle otevřené 8 – 16 hod (přes oběd 12 – 13 hod zavřeno), od pondělí do pátku.

Na úřad byste měli dorazit slušně oblečení. Ideálně v dlouhých kalhotách. Mě sice prošly šortky, ale můžete narazit na blbce.

Na prodloužení víza potřebujete:

  • černou propisku (ano, musí být černá a na úřadě Vám ji nemusí půjčit),
  • pas,
  • 2 kopie strany s fotografií v pasu,
  • 2 kopie zpáteční letenky (odlet z Indonésie). Pokud takovou letenku nemáte, stačí si ji nezávazně rezervovat třeba u Student Agency a vytisknout pro úřad potvrzení o rezervaci. Úředníci to neřeší a budou vytištěnou rezervaci chápat jako letenku (stejně bude česky a nebudou rozumět, co je na papíru napsáno). Letenku si „rezervujte“ na co nejpozdější datum, vízum vám totiž prodlouží přesně do data odletu.
  • Kopii účtenky za vízum (Visa on Arrival zakoupené na letišti),
  • jméno, adresu, e-mail a telefon Vašeho ubytování.

Někteří lidé tvrdí, že na prodloužení třiceti denního víza po nich chtěli „lokálního sponzora“ “, po mně to nikdo nepožadoval. Kdyby se to stalo, tak by měla stačit kopie občanky kteréhokoliv Indonésana a jeho adresa, e-mail a telefon. Váš hotel by Vám v tom mohl pomoci nebo kterýkoli indonéský kamarád. Někdo do formuláře do kolonky sponzora vyplní třeba informace o příbuzných ve své rodné zemi a taky mu to projde.

Čekají Vás tři návštěvy úřadu:

  1. při první návštěvě zažádat o prodloužení víza (vyplnit na místě a odevzdat formulář a všechny náležitosti)
  2. při druhé návštěvě zaplatit 355 000 rupií a nechat se vyfotit a sejmout otisky prstů,
  3. při třetí návštěvě si pouze vyzvednete pas.

Být na Bali dva měsíce a strávit tolik času vyřizováním víza je celkem na prd. Z toho důvodu si myslím, že je lepší pro šedesáti a více denní pobyty vyřídit si vízum předem, jak je popsáno níže.

Černá propiska při jedné z mých návštěv na úřadě pro prodloužení víza zdeptala nějakého chudáka Rusa. Více o tom v samostatném článku o korupci kolem prodlužování víz.

Vízum na 60 dnů s možností prodloužení na 180

Vízum na šedesát dnů lze řešit zažádáním o vízum předem na indonéské ambasádě v Praze. Stojí to 55 dolarů, a pozor, platí se jen v hotovosti a jen v dolarech již při první návštěvě během žádosti o víza. Na ambasádu musíte celkem dvakrát – podat žádost a vyzvednout víza.

Už jistě chápete, proč mi připadá vhodnější zažádat předem o vízum na šedesát dnů i pro pobyty 30 – 60 dnů. Na Bali pak nemusíte trávit čas prodlužováním víza, jako u využití příletového víza na 30 dnů.

Vízum je možné v Indonésii čtyřikrát prodloužit o 30 dnů. Celkem tedy můžete na Bali zůstat 180 dnů, i když spíš o pár dní méně. Úředníci Vám vždy vízum prodlouží o třicet dnů ode dne, kdy zrovna prodloužení do pasu zapisují a tím Vám pár dní ukousnou. Pozor, toto vízum není multi-entry, to znamená, že nesmíte během doby platnosti víza opustit Indonésii, jinak o něj přijdete!

Po sto osmdesáti dnech musíte Indonésii opustit a požádat mimo území Indonésie o nové vízum. Cizinci trvale žijící na Bali mají do svého života zařazenou rutinu: jednou za půl roku si zaletí mimo Indonésii pro nové vízum. Obvyklou destinací na výlet je Singapur, díky levné letence.

Možná jste slyšeli, že na Bali jde pomocí úplatků zařídit nové vízum, aniž byste museli odlétat z Indonésie. Dříve to opravdu šlo a bylo to levnější, než letět do Singapuru. Vláda těmto praktikám zatla tipec. Nové vízum prý lze pomocí úplatků získat i nyní, ale je to o mnoho dražší, než výlet od Singapuru.

Ovšem lze si toto nové vízum na 60 dní s možností 4 prodloužení o 30 dní zajistit pomocí výše zmiňovaného agenta v Singapuru během jednoho dne. Vyřízení visa v Singapuru vyjde přes agenta na 650 000 rupií (poplatek agent na Bali) + 250 000 rupií za sponsorship letter + 180 SGD v hotovosti (poplatek za agenta v Singapuru, lze vybrat z bankomatu v Singapuru na letišti) a samozřejmě zpáteční let do Singapuru. Uznávám, je to drahé, ale pořád to vyjde levněji, než let do Prahy a zpět.

 Při žádosti o šedesáti denní vízum potřebujete

  • Pas platný min na dalších 6 měsíců s 3 volnými stránkami (vízum zabere celou stránku + místo na razítka při případném prodlužování)
  • Pasová fotografie.
  • Rezervace zpáteční letenky ( k udělení víza postačí rezervace např. od student agency, ale pozor, některé aerolinky mohou při odletu požadovat letenku ven z Indonésie a nemusí Vás nechat nastoupit do letadla, pokud ji mít nebudete).
  • Vyplnit formulář.
  • Prokázat dostatek peněz (přinést výpis z účtu se zůstatkem min. 1500 dolarů nebo ekvivalent v jiné měně, majitel účtu musí být osoba žádající o vízum).
  • 55 USD poplatek za vízum (pozor, poplatek navýšen o 5 USD, tedy na 55 USD od 1/2018, nelze platit v korunách ani kartou, jen americké dolary v hotovosti).
  • Nově itinerář cesty není potřeba.

Vízum do Indonésie (Bali) na 60 dní pro rodinu s dětmi

  • Každý člen rodiny včetně dětí musí mít vyplněný jeden formulář. Každý z rodičů musí mít na druhé straně formuláře zapsané všechny děti.
  • Stejně tak stačí jeden výpis z účtu s aktuálním zůstatkem a ten rozkopírovat ke každé žádosti. Ideální je minimální zůstatek o výši počet členů rodiny * 1500 USD. Možná by stačil i méně, v takovém případě si to raději ověřte na ambasádě.

Indonéská ambasáda (velvyslanectví) v Praze

Indonéské velvyslanectví v Praze, Nad Buďánkami II/7, Praha – Smíchov

Indonéská ambasáda (velvyslanectví) sídlí na adrese Nad Buďánkami II/7, Praha – Smíchov, web http://www.indonesia.cz/cs/.

Pozor na státní svátky v Indonésii. Před návštěvou Indonéské ambasády si ověřte (např. na webu MZV ČR nebo telefonicky na ambasádě), že zrovna nemají v Indonésii státní svátek – ambasáda je v takovém případě zavřená.

Jak na prodloužení víza na místě v Indonésii?

Dostali jste vízum na 60 dnů a jste v Indonésii, takže co dál? Jak se vízum prodlužuje? Po uplynutí šedesáti dnů je třeba každých třicet dní jít na úřad a zažádat o prodloužení. Maximálně je možné prodloužit vízum 4x, celkem tedy maximálně půl roku pobytu. Na úřad je vždy třeba jít zhruba 14 dní před koncem víza.

A) Sami si dojdete na imigrační úřad.

Můžete si sami dojít na imigrační úřad a zažádat o prodloužení. Seznam imigračních úřadů najdete výše u Visa on Arrival. Proces prodloužení je podobný jako u příletového víza, ale složitější a vyžaduje víc papírování. Potřebujete mít místní zvací osobu (kopii indonéské občanky, zvací dopis a někdo mi tvrdil, že zvací osoba musí dokonce dorazit osobně). Agentovi (viz níže) stačí dát její občanku, anebo se spolehnout na agentovy zvací osoby. Na úřadě budou chtít zvací dopis a já nevím co ještě. Úředníci to úmyslně komplikují, abyste využili agenta – mají z toho taky peníze. Je to úřadem podporované úplatkářství. Někteří cizinci označují operace kolem víza za to nejhorší, co je na Bali potkalo. Cena za každé prodloužení je zhruba 600,- korun.

B) Využijete agenturu.

Na Bali je spousta agentur zařizujících prodloužení víza. Zvlášť v oblasti Legian/Seminyak je jich hodně, protože je to oblast plná cizinců. Agent si vezme váš pas a peníze a vše zařídí za vás. Při prvním prodloužení je stejně potřeba, abyste na úřad dorazili kvůli otiskům prstů osobně, ale díky agentovi musíte na úřad jen 1x a ještě vás tam odveze – v lepším případě klimatizovaným autem, v horším případě na motorce. Pokud jdete na úřad s agentem, nemusíte stát frontu – zcela bez servítek zavolá kamarádovi a půjdete na řadu za pár minut, před všemi slušně čekajícími. Při opakovaném prodlužování víza už na úřad vůbec nemusíte, agent vše zařídí za vás. Cena za každé prodloužení je zhruba 1100,-Kč.

Dlouhodobé vízum, víc než půl roku

Jedna možnost je každého půl roku vyjet ze země a na nějaké ambasádě mimo Indonésii zažádat znovu o vízum na 60 dnů a pak znovu prodlužovat. Lze takto vycestovat třeba do Singapuru.

Druhá možnost jsou jiné druhy víza, např. business vízum. Nemám to vyzkoušeno osobně, ale někteří cizinci tuto možnost využívají. Mají pak vízum např. na rok a půl a podobně. V těchto případech je prý potřeba dokládat úřadu, že cestujete po zemi za obchodem. Vše za vás údajně opět zařídí agentura, takže nemusíte nic, jen platit. Tohle je Indonésie, bejby.

Pokud Vás napadá, že byste mohli vízum nějak obelstít, přečtěte si článek Čech na Bali falšoval vízum a málem ho zavřeli!

Rekapitulace typů víz

  • Bez víza – visa free (pobyt do 30 dnů, bez možnosti prodloužení a změny víza)
  • Vízum po příletu – visa on arrival (pobyt do 30 dnů, s možností prodloužení na 60 dnů)
  • Vízum pro delší pobyty – visit visa (na 60 dnů s možností prodloužení na 180 dní)
  • Speciální víza (business, pracovní apod.)

Víza zde uvedená jsou určena pro nepracovní pobyty v Indonésii. Pokud chcete v Indonésii podnikat nebo pracovat jako zaměstnanec, jsou pro tento účel určeny jiné druhy víz, než zde uvedené.

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 16.2.2017. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 98.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

98 komentář(e) k “Vízum na Bali, do Indonésie. Krátkodobé i dlouhodobé. Jak na to”

  1. Dne 21.2.2017 at 15:12
    Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-content/themes/continuum/includes/theme-comments.php:60 Stack trace: #0 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-content/themes/continuum/includes/theme-comments.php(19): the_commenter_link() #1 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-includes/class-walker-comment.php(179): custom_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-includes/class-wp-walker.php(144): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-includes/class-walker-comment.php(139): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #4 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-includes/class-wp-walker.php(387): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Arr in /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-content/themes/continuum/includes/theme-comments.php on line 60
    WordPress › Chyba

    Na webu došlo k závažné chybě.

    Přečtěte si informace o ladění ve WordPressu.