Praktické informace o Bali

Stěhování na Bali s rodinou: ano nebo ne? Konkrétní tipy

Chcete se odstěhovat na Bali s celou rodinou? V článku se dozvíte důležité rady a doporučení.

Přišel nám dotaz:

Rád bych se časem s manželkou a rodinou přestěhoval na Bali. Je možné si tady koupit pozemek a nechat postavit dům? Na jaké úrovni je školství a zdravotnictví? Uvítám jakékoliv informace. 
Nebude to pro rodinu moc malé?

Nebude to pro rodinu moc malé?

 

Nehrňte se do stěhování po hlavě

Předně je potřeba říct, že na přemýšlení o stěhování je brzo, pokud jste na Bali nikdy nebyli delší dobu.

Na Bali jsem narazil na historky o lidech, kteří po měsíční dovolené byli tak nadšení, že se tam odstěhovali. Po delším pobytu jim ale začnou některé věci vadit. Věci, které při měsíční dovolené prostě nevidíte. Nevidíte je, protože jste slepí jako zamilovaný puberťák, který nevidí vady své partnerky.

Po čase zamilovanost opadne, zajímavé výlety budete mít za sebou a začnete Bali vnímat jinýma očima.

Tak třeba: Žít na tropickém ostrově je super, protože je tam teplo. A žít na tropickém ostrově je strašné – ze stejného důvodu. Takových věcí je spousta.

Takže má rada – než prodáte domy, auta, motorky a knížky, zkuste na Bali žít půl roku nebo rok. Kvůli dětem je asi nejvhodnější jeden školní rok. Mimochodem právě kvůli školám je prý nejlepší oblast Canggu nebo Sanur, kde jsou kvalitní mezinárodní školy.

Nestraším Vás. Je spousta lidí, kteří na Bali zůstanou a jsou nadšení. Ale je taky spousta lidí, kteří utečou. Musíte nejdřív zjistit, do které skupiny patříte.

Čerti v západním Timoru

Čerti v západním Timoru

 

Úroveň školství na Bali

Kamarádi z Česka (Tom a Iva, zdravim 🙂 ) jsou na Bali s jejich klukem, který chodí na základní školu. Je to vysoce kvalitní zahraniční škola, vyučuje se anglicky a další jazyk má indonéštinu. Pak vím z doslechu, že dvě zahraniční školy jsou v Sanuru.

Jako cizinec musíte dát dítě do školy s výukou v angličtině. Asi těžko budete chtít dávat dítě do místní školy v rozvojové zemi s výukou v místním jazyce. Takže musíte vybírat ze zahraničních škol. Na Bali jsou prý dva druhy škol. Na jednom učí australským stylem výuky, na druhém anglickým. Ani jeden dítě nepřipraví na české školství, takže pozor. Oni už dávno ustoupili od memorování a podobných zastaralých systémů výuky, nehledě na zcela jinou skladbu předmětů. Takže pokud na Bali chcete žít dlouhodobě, tak počítejte s tím, že dítě bude muset pokračovat ve studiu na zahraničních školách. Těžko zapadne zpět do českého školství po několika letech výpadku. Jeden rok se dá s hladkým návratem zvládnout, dva a víc asi těžko.

Školné na zahraničních středních školách na Bali je od 200t. korun ročně.

Víc o školství na Bali nevím. Jsou tam i místní střední a vysoké školy, ale na jaké úrovni netuším. Co jsem slyšel vyprávět od místních o jejich základních školách, tak to není žádná sláva. Je to pár let, co měli fyzické tresty a kdoví jak je to teď.

Dobrá škola se najít dá, ale musíte vy jít za školou a zaplatit. Dobrá škola nepřijde za Vámi do jakéhokoliv opuštěného koutu ostrova, kde si zrovna vzpomenete bydlet. V Česku taky není třebas anglická školka nebo VŠE na každém rohu.

Pozor, nemyslete si, že na Bali můžete každý den dojíždět desítky kilometrů jako v ČR. Silnice jsou na Bali malé, klikaté a ucpané, takže musíte bydlet u školy/práce docela blízko.

Kuřátka holátka. Trh se zvířaty

Kuřátka holátka. Proč jsou barevná netuším, ale dobrý ne?

 

Můžu si koupit na Bali pozemek?

V celé Indonésii může půdu vlastnit jedině občan Indonésie.

Řeší se to dlouhodobým pronájmem nebo smluvní dohodou s Indonésanem, na kterého pozemek napíšete. Emigranti většinou píšou pozemky na indonéskou manželku. Ovšem pozor, pokud se Indonésanka vdá a neuzavře předmanželskou smlouvu o odděleném majetku, tak do roka také ztrácí právo vlastnit půdu. Tj. tyhle pozemky napsané na manželky jsou docela risk – manželku naštvete a je po pozemku 🙂

Díky omezení vlastnictví půdy je v Indonésii naprosto běžné koupit pronájem pozemku/nemovitosti na 25 let. V Jakartě si prý jako cizinec můžete koupit byt do osobního vlastnictví (nemovitost prý koupit lze), ale pozemek pod domem bude vždycky patřit indonéské společnosti.

Očekává se, že v budoucnu bude muset Indonésie omezení vlastnictví půdy zrušit – kvůli mezinárodním smlouvám, které bude chtít podepsat. Na to někteří sázejí – mají pozemek napsaný na Indonésana a věří, že jednou ho budou moct převést na sebe.

Trh s pozemky a nemovitostmi je v Indonésii specifický. Právě dlouhodobé pronájmy ho odlišují od trhu s nemovitostmi v ČR. Jedni Němci si koupili pár pozemků s vilami. Jedna vila stála asi 2 miliony korun – pronájem na 40 let. Kdyby chtěli pozemky vlastnit (třeba by je napsali na kamaráda Indonésana), cena byla 6 milionů. Divné že?

Maximální doba pronájmu je prý podle zákona 25 let. Lidé k tomu ještě uzavírají opci na dalších 15 let po skončení pronájmu, takže celkem 40 let. Slyšel jsem ale historky, že opce se né vždy lidé domůžou, nicméně těch 25 let by snad platit mělo.

Postavit si dům na Bali?

Jestli jste někdy stavěli dům v Česku, tak víte jedno: jednoduché to není. Vždycky se objeví vícepráce, někde se stane chyba, někdo něco pokazí a tak dál. Stavět dům na Bali bude ještě těžší o indonéskou mentalitu a nefunkční právní systém. Tedy pokud si nevezmete na stavbu drahou zahraniční firmu (jen tipuju).

Slyšel jsem tip, že pokud kupujete dům, měl by být postavený někým „ze západu.“ Indonésané neznají stavební normy, zedníkem je každý kdo má ruce a stavby tak často vypadají.

Bydlel jsem v krásných vilkových bungalovech, kde ovšem když pršelo, tak pršelo do otevřené koupelny s malým odpadem, takže v koupelně bylo 10 cm vody. Nejen že tam pršelo, ale stékala tam i voda ze střechy. Otevřená koupelna je super, ale český kutil by na tropické deště myslel, no ne?

Když prší, v koupelně je voda. No a?

Když prší, v koupelně je voda. No a?

 

Indonésané jsou jiní, než český kutil. Je to nejspíš dané tropickým podnebím.

Všichni do jednoho, co na Bali podnikají, mi řekli, že je ubíjející každodenní starost o naprosté samozřejmosti. Přičemž nestačí vysvětlit věci jednou, dvakrát nebo třikrát. Nestačí to ani stokrát.

Kamarádi Němci co pronajímají vily cizincům vytvořili uklízečce checklist s úkoly na každý den. Podotýkám, že jsou to velmi schopní manažeři, co mají za sebou vedení velké firmy. Vysvětlovali stokrát horem dolem co chtějí – nepomohlo. Udělali checklist s úkoly, „když bude všechno každý den odškrtané, dostaneš vyšší plat.“ Co myslíte, pomohlo?

Indonésany jsem trochu poznal a musím říct, že představa checklistu s úkoly na každý den mi připadá úsměvná. Oni prostě fungují jinak.

Češka co má na Bali potápěcí základnu vysvětluje svým zaměstnancům každý den, jak mají správně obsluhovat hosty v její malé restauraci. Jakmile je na den pryč, jako kdyby nikdy nic neříkala.

Kamarád řekl chlapovi původem z Timoru, ať mu natře zeď u bazénu na bílo. Dal mu barvu, štětec, všechno. Řekli byste, že pokud je to flink, tak mu to třeba bude dlouho trvat, sem tam bude šmouha, ale čert to vem? No tak Timořan na zdi udělal jen pár šmouh (doslova) a protože mu zbyla barva, natřel na bílo kmen palmy v zahradě (sic!). On vůbec nepochopil, proč by se zeď měla natírat – pro něj byla bílá dost a zašlost vůbec neviděl. Jediné, co viděl tmavé, byl kmen palmy – a tak ho natřel. „Kde je zbytek barvy?“ „Všechnu jsem vypotřeboval.“ Měl 5 kilo barvy a určitě jí nemohl na těch pár tahů spotřebovat. Byla vylitá za plotem. Nejspíš mu přišlo pitomé jí nechat nevypotřebovanou v kyblíku.

Rozumějte, ono to vždycky nakonec nějak jde. Všechno jde, když se chce. Jenom počítejte s tím, že budete věnovat úsilí na věci, které považujete v Česku za samozřejmé.

Chcete luxus? Musíte rozbít velké prasátko

Lidi mají představu, že Bali je nádherný tropický ostrov, všude jsou palmy, krásné domorodé chýše a je to jenom nádhera. Znáte ty fotky z časopisů.

Pak přijedete a zjistíte, že ta Vaše vysněná vila s bazénem je sice krásná, ale stojí ve vesnici v rozvojové zemi (ano, to je ta Indonésie). Po ulici běhají toulaví psi, všude jsou odpadky a každé dvě minuty projede prdící motorka.

Bezchybné vily u moře stojící mezi jinými bezchybnými vilami protkané krásnými udržovanými cestičkami na Bali jsou taky (třeba v Sanuru). Leží v drahých oblastech, kde pozemek stojí stejně jak v centru Prahy.

Ceny v těhle oblastech zvedají Australani, Němci a celá tahle pakáž ( 😀 ) ze západu, kde průměrný plat je 5x vyšší než v Česku.

Pokud chcete bydlet v bezchybném ráji, budete potřebovat hodně peněz. Myslím tím HODNĚ peněz. Jinak se smiřte s nějakými těmi komplikacemi, ale zas to není žádná tragédie. I když jak pro koho.

Luxusní hotel u pláže Sanur

Luxusní hotel u pláže Sanur

 

Úroveň zdravotnictví na Bali

Úroveň zdravotnictví na Bali je jedna z věcí, které bych se vůbec nebál.

Na Bali jsou dva druhy zdravotnických zařízení – ty levné pro místní a ty drahé pro cizince. Šťastní jsme my, kteří máme zdravotní pojištění – chodíme do těch druhých.

Samozřejmě to není takhle černobílé. Je například spousta soukromých specialistů, kam chodí bohatší místní. Jako turista se k nim nedostanete, protože o nich nevíte. Jako turista půjdete do nejdražší nemocnice na Bali BIMC a oni už všechno zařídí. Zaplatíte tučný účet a peníze Vám proplatí pojišťovna.

Řešil jsem na Bali kožní problém a šel do BIMC. Nabídli mi návštěvu kožní lékařky, jen konzultace stála 1200 korun. Souhrou okolností jsem nakonec šel k té lékařce do její vlastní ordinace. Byla tam fronta místních lidí docela na úrovni, asi vyšší střední vrstva. Konzultace stála 200 korun, v BIMC mají slušnou turistickou přirážku což?

Jiná věc budou speciality typu „budík na srdce.“ S tím byste nejspíš museli do Jakarty a dost možná ani tam nebudou na úrovni pražského IKEMu, který je srovnatelný se světovou špičkou. To už jsou ale opravdové speciality, jinak jsou na Bali laboratoře, chirurgové, čisté nemocnice a vše co běžně očekáváte od kvalitního zdravotnictví.

Asi nejlepší (a nejdražší - pojištění nutné) je nemocnice BIMC

Asi nejlepší (a nejdražší – pojištění nutné) je nemocnice BIMC

 

Tak jak je to, bydlet na Bali nebo ne?

Přesto přese všechno považuju Bali za jedno z nejhezčích míst na světě. A jestli bych tam chtěl žít celý život? Nevím.

PS: Aktuálně píšu z Čech, ale protože je tu zima, za pár týdnu zas jedu na Bali 🙂 Na viděnou na pláži při západu slunce.

Západ slunce. Nebo východ. Není to jedno?

Západ slunce. Nebo východ. Není to jedno?

 

Štítky:

 
Uloženo dne 6.10.2012. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 44.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

44 komentářů k “Stěhování na Bali s rodinou: ano nebo ne? Konkrétní tipy”

 1. Dne 8.10.2012 at 13:29 Martin responded with... #

  Já si kolikrát říkám – když vidím tohle, jak jsem ultra schopnej oproti nějakému indonésanovi, číňanovi či Indovi. Řekl bych, že my češi jsme schopnější víc než i zápaďáci, ale k čemu nám to je? Líp se stejně nemáme 🙁

  • Dne 15.10.2012 at 08:48 Dominik responded with... #

   Tak, líp se nemáme. Všude jsou protiklady, jenom mění podobu. A nejsou nakonec oni ti balijci schopnější, když se tolik nesnaží? On ostatně do těch tropů ten maňana klídek přístup asi tak nějak pasuje a je daný podnebím. Mě osobně to v třicítkách českého léta taky moc nemyslí a jen bych se válel. A pak do toho ráje přijde schopný prachatý bílý muž a chtěl by mít všechno ještě dokonalejší…

   • Dne 15.10.2012 at 08:51 Martin responded with... #

    Tak já bych se furt válel i v Praze, na to nepotřebuji 30C 🙂

 2. Dne 5.11.2012 at 14:13 Míla responded with... #

  Ahoj,
  mám ještě dotaz ohledně pojištění. Jakým způsobem to řešíš v dlouhodobém kontextu? Máš cestovní pojištění(případně úrazové) z ČR, či využíváš služeb místních pojištoven? Je nějaký konkrétní tip na co se při dlouhodobém pobytu připojistit? Díky za info.

  • Dne 5.11.2012 at 14:31 Bíbr responded with... #

   Ahoj Mílo, já mám cestovní pojištění. U toho pozor, že platí na max rok pobytu, možná u některých pojišťoven i kratší dobu. Jak vyřešit pojištění na delší dobu nevím. Cestovní se dá kombinovat s pojištěním na platebních kartách (na prvních X dní neplatíš, protože máš pojištění od plat. karty a zaplatíš si pojištění až potom, to jde přes internet), ale je potřeba zjistit si podmínky konkrétních pojišťoven.

 3. Dne 5.11.2012 at 14:38 Míla responded with... #

  Ahoj,
  díky za rychlou odpověd. Není problém si každý rok smlouvu založit znova, to už jsem zjistil. Urazové pojištění jsi si tedy vůbec nezařizoval? Přemýšlím nad neomezenou cestovní pojistkou, máš na té své nějaký limit?

  • Dne 6.11.2012 at 05:05 Bíbr responded with... #

   Mám běžné cestovní pojištění, to je vše.

 4. Dne 15.1.2013 at 01:21 Jarin responded with... #

  Zdravím a zeptám se na Váš názor, jestli byste doporučil dlouhodobý pobyt na Bali českému důchodci s penzí 11000,-Kč. Zda je reálné tam z takové částky vyžít. Doufám, že bych časem, až bych se rozkoukal, mohl (pokud je to tam dovolené) i příležitostně pracovat. Snad jsem ještě svoje řemeslo nezapomněl …
  Děkuji

  • Dne 19.1.2013 at 16:06 Bíbr responded with... #

   Zdravím, abych řekl pravdu, tak nevím. Já mám náklady o hodně vyšší, ale jako mládenec mám různé výdaje, které vy nemáte.

   Nevím, v jakých jste zvyklý žít podmínkách. Hodně levné bydlení se sehnat dá i za 1000 korun, ale je to jedna místnost bez okna, jen s větrákem a bez zařízení. Není tam ani sprcha, jen kyblíček na mytí oplachováním. Na život nic moc. Naposledy jsem bydlel ve fajn bytě s klimatizací, společným bazénem atd., cena byla 6t. korun. Něco snad přijatelného by mohlo být za 4t. Ovšem než takové vhodné bydlení najdete, musíte bydlet po hotelech a ty jsou dražší.

   Pak potřebujete motorku, pokud na ní nejezdíte nemůžete na Bali bydlet ani náhodou. Nepočítejte s procházkami nebo veřejnou dopravou, jezdí se na motorkách a basta. Tj. polovinu příjmu dáte jen za bydlení a dopravu. Otázka je jak jste náročný na jídlo, ale pokud ano, tak náklady jsou také vyšší, než za smaženou rýži s kuřetem, což je to nejlevnější.

   Opravdu nevím, znám lidi co dokážou vyžít z hodně mála, ale já takový nejsem.

   Jedině byste musel přijet na Bali na měsíc-dva a sám se rozkoukat a uvidíte. Na první rozkoukání ale potřebujete tak 20-30t. měsíčně, budete bydlet po hotelech, nebudete znát levné stravování, budete platit víc za pronájem motorky, než když ji máte dlouhodobě atd.

   Určité vodítko: Všichni Češi, se kterými jsem mluvil, mi potvrdili, že mají náklady na život stejné jako v ČR. Jsou zvyklí na určitou úroveň žití a nejsou schopní snížit si jí na balijskou úroveň. Tj. dá se říct, že pokud v ČR potřebujete právě 10t., pak na Bali by Vám měly stačit taky, ale budete na Bali. Není to tedy o tom, že byste ušetřil, jako spíš o rozhodnutí, kde chcete žít.

 5. Dne 15.1.2013 at 01:23 Jarin responded with... #

  Jak se musí postupovat v případě dlouhodobého pobytu? Musí někde předem žádat o povolení? Upozorňuji, že jsem důchodce. Měl bych si předem zjednat nějaké pojištění, případně jaké? Děkuji

  • Dne 19.1.2013 at 16:11 Bíbr responded with... #

   Pokud se nepletu, tak Indonésie má nějaký spec. druh dlouhodobého víza pro seniory, právě pro Váš případ. Informujte se na ambasádě, já nevím.

   Co se týče pojištění, tak můj pobyt nikdy nepřekročil 1 rok nepřetržitě, takže jsem vždy používal klasické cestovní pojištění. Dlouhodobé jistě také bude existovat, ale kde se pořizuje nevím. Ptal bych se u mezinárodních pojišťoven, na indonéské ambasádě nebo hledal na Google anglicky cosi jako „long term health insurance indonesia for foreigners“ a podobně.

 6. Dne 12.2.2013 at 15:38 Oli responded with... #

  Ahojky,
  můžete mi někdo říci v jaké cenové relaci bychom se pohybovali na pronájmu domku pro lidí tak na měsíc či dva?? Jsme 2 dospělí a 4 malé děti.
  Díky

 7. Dne 12.2.2013 at 17:46 Radek responded with... #

  Ahoj, zajimalo by me jak je to na Bali s podnikanim prip. Pracovnimi prilezitostmi. Preci jen pokud tam clovek je rok a vic nejake prijmy uz mit musi. Diky za odpoved

  • Dne 13.2.2013 at 09:22 Bíbr responded with... #

   Ahoj Radku, píšu to zde na víc místech. Do rozvojových zemí se jezdí utrácet, ne vydělávat. K práci je tady samostatný článek: http://www.zivotnabali.cz/prakticke-informace/prace/

   Podnikat se určitě dá, ale je potřeba vlastní počáteční kapitál. Hodně lidí např. prodá dům a založí na Bali restauraci nebo podobně. Je to funkční model.

 8. Dne 28.7.2013 at 11:59 Tomas responded with... #

  Zdar, nebo radeji Slamat Sore,
  nahodou jsem narazil na tvuj web, docela me pobavil 🙂 dik.
  Az budes mit cestu na centralni Jawu tak dej vedet, pozvu te za odmenu na panaka, Uz 15 let ziji a pracuji v Semarangu a zatim me to vic bavi nez nebavi.
  mej se Tomas

  • Dne 29.7.2013 at 16:23 Bíbr responded with... #

   Ahoj, tam v nejbližší době cestu nemám, ale kdo ví. Na viděnou 🙂

  • Dne 29.7.2013 at 19:07 pavel zvolanek responded with... #

   Tak to mas kousek na Karimunjawu …

 9. Dne 14.4.2015 at 10:20 Lenka responded with... #

  Dobrý den, je možné na Bali sehnat zaměstnaní pro pár? Chtěli bychom se moc odstěhovat, skočit tam rovnou po hlavě. Anglický jazyk trochu ovládám, chtěla bych tam chodit do jazykové školy. Je to možné? Jsme hodně aktivní lidi, určitě by jsme se podnikání do budoucna nebranili.. Moc Vám děkuji za odpověď a informace. Lenka

  • Dne 14.4.2015 at 16:19 Bíbr responded with... #

   Nekvalifikovaná práce se cizincům na Bali hledá VELMI těžko, je to spíš nemožné. Pokud nejsi šéfkuchař 5* hotelu, manažer se zkušenostmi nebo jinak kvalifikovaný potřebný člověk, tak nevím nevím. Práce se dá sehnat kolem realit, ale chtějí lidi se zkušenostmi v oboru. Můžete začít podnikat, ale připravte se na všelijaké komplikace spojené s podnikáním v rozvojové zemi. Někdo se v tom zorientuje a vyhovuje mu to a někdo pořád jen nadává.

   Sorry za negativní přímou reakci, ale od března je tu problém s tím získat pracovní povolení. Takže firmy si dvakrát rozmyslí, jestli utratit spoustu peněz za pracovní povolení a plat cizince a nebo zaměstnají 5 místních za stejné peníze.

   Učit se angiličtinu na Bali moc nedává smysl.

   Jestli Vám jde o práci a studium angličtiny, tak jeďte do Austrálie. Na školní vízum jednoho člověka tam můžete jet oba a oba můžete mít práci na půl úvazku, což v Austrálii v pohodě stačí. Na Bali pak můžete jet za ušetřené peníze.

   Ale taky nečekejte, že v Austrálii čekají na každýho Evropana. Musíte se umět otáčet, abyste sehnali práci a pak si Vás tam nechali. Lidí co chtějí práci tam třeba do restaurací chodí s dotazem každý den i 20. Už to není zdaleka taková pohádka, jako před 10-ti lety.

   Ale jinak všechno jde, když se chce, takže hodně zdaru!

  • Dne 15.4.2015 at 17:05 Jiří Hruška responded with... #

   Dobrý den,
   podobné, respektive stejné otázky dostáváme téměř denně. Již 18 let provozujeme na Bali firmu, ale dosud jsme tam nepracovali. Pracovní povolení je opravdu útopie a práce načerno téměř sevevražda. Indonéské úřady si pracovní trh chrání jako málokdo a určitě nejvíce Bali.
   Tisíce cizinců žijí na Bali buď jako penzioneři (rentiéři) nebo určitá možnost je jako volunteer (dobrovolník) na sociální vízum. Touto formou máme částečně zajištěn provoz naší záchranné ZOO na Bali.

   • Dne 15.4.2015 at 17:38 Bíbr responded with... #

    Díky za doplnění „inside“ názoru. Vaše ZOO vypadá jako pěkný projekt. Držím palce!

 10. Dne 6.9.2015 at 21:24 David responded with... #

  Ahoj,
  zajímalo by mě, jestli žijí na Bali také nějaké rodiny s dětmi?
  A existuje někde třeba nějaká FCB skupina Čechů na Bali?

  Dík
  D.

  • Dne 6.9.2015 at 21:54 Bíbr responded with... #

   Ahoj Davide, ano na Bali žijí i rodiny s dětmi. Fcb skupina je zde: https://www.facebook.com/groups/357855261010129/

   • Dne 6.9.2015 at 22:00 David responded with... #

    A kolik jich tak asi je? Funguje tam trochu něco jako česká komunita nebo spíše si žije každý po svém?

    • Dne 6.9.2015 at 22:06 Bíbr responded with... #

     Já poznal tři, ale z toho dvě už jsou zpátky v ČR. Hodně lidí je na Bali třeba rok a pak zase jede zpět do ČR nebo jinam.

     Pár Čechů se stýká, ale spíš tak kdo si s kým rozumí, není to nějak jednotně organizované. Každopádně Čechů je docela dost (několik desítek až možná i stovek) a není problém nějaké sehnat a setkat se.

 11. Dne 3.12.2015 at 19:14 Láďa responded with... #

  Ahoj,
  zvažuji také odstěhování se na Bali s rodinou a 6ti letým synem. Ale syn neumí anglicky, nevíš jak se to potom řeší se školou? Případně neznal bys někoho, kdo by mi poradil? Nebo má nějaké praktické zkušenosti?
  Díka Láďa

  • Dne 3.12.2015 at 19:22 Bíbr responded with... #

   Přečti si článek, pod který jsi napsal svůj komentář.

 12. Dne 16.12.2015 at 07:15 Jack responded with... #

  Proboha, proč by se někdo na Bali chtěl stěhovat ??? Právě jsem se vrátil z měsíční cesty po Indonésii – asi 20 dnů na Jávě a 10 dnů Bali. Už jsem toho za život procestoval poměrně dost (Ameriku, Asii, Afriku, Evropu) a málokde se mi nelíbilo tak moc jako právě na Bali. Co se mi tam nelíbilo nejvíc? Místní lidé. Chamtivost, chamtivost, chamtivost, nenažranost všude kam se člověk podívá. Další prvky jejich buranské kultury jsou krvavé kohoutí zápasy s nožema, přikovávání psychiatrických pacientů doma do řetězů na celá desetiletí, vládní a policejní korupce nepředstavitelných rozměrů, jejich katastrofální řidičské umění, kde tam blbci řežou zatáčky v protisměru aniž by viděli co vyjede ze začátky. Všude tam funguje systém 2 cen – lokální a pro turisty. Bali je přelidněné, Bali praská ve švech, Bali je zaneřáděné odpadky, Bali přestává mít autentickou kulturu, místní na Bali jsou zkaženi turismem. Pláže na Bali nejsou hezké.

  Pár „highlightů“ z cesty – mafiánské městečko pod vulkánem Gunung Batur (googlovat Mt. Batur mafia)
  Kuta – díra na úrovni Pattayi nebo Khao San Road nebo nějakého španělského letoviska plná ožralých white trash Aussies.
  Ubud – rádoby hippiesácké městečko plné „meditací“

  Vyhněte se Bali obloukem a jeďte raději na Lombok (i když Gili už začínají být stejně zkažené a zničené jako Bali) nebo Flores. Pár pěkných pláží je taky na Sumatře. Sumatra má tu výhodu, že odrazuje white trash touristy, kteří jezdí do ciziny chlastat, protože je muslimská. Popravdě, mnohem lepší zkušenosti jsem měl se Zanzibarem a přilehlým ostrovem Pemba – tisíckrát hezčí pláže, mnohem přátelštějsí místní.

  • Dne 18.12.2015 at 14:24 Filip responded with... #

   Myslim, ze ludia sa nemusia vyhybat Bali, ale hlavne nenavistivym a negativistickym podivinom.

   • Dne 18.12.2015 at 19:05 Jack responded with... #

    „Myslim, ze ludia sa nemusia vyhybat Bali, ale hlavne nenavistivym a negativistickym podivinom.“

    Já myslím, že jsme všichni svobodní a každý se může vyhýbat čemu chce a naopak vyhledávat místa/lidi/země, kde se dokáže nabít pozitivní energií. Mně prostě Bali nesedlo a nikdy se tam nevrátím. Pravděpodobně nikdy jsem nebyl z nějakého místa při cestování tak zklamaný jako právě z Bali. Svět je obrovský, je v něm obrovská spousta zemí a míst, která člověk může procestovat a navštívit, poznat.

    A myslíte, že jsem „nenávistný, negativistický podivín“? Ne, opravdu nejsem takový, že bych předstíral, jak je něco úžasné a super a nejlepší, když to tak prostě necítím. Z mých cestovatelských zážitků byla nejlepší země Čína, kde jsem byl asi 6 měsíců a cestoval převážně v západní části – Yunnan, Sechuan, Xinjiang, Tibet. Nádherná příroda Himalájí a jejich podhůří, spousta unikátních kultur (Tibeťani, Naxi, Lahu, Yao …), spousta úžasných měst a prakticky žádní turisté, tj. kultura je ještě autentická, původní, nezkažená komercí. Na Bali už toho z původní kultury moc nezbývá. Z rybářů jsou dnes majitelé Homestayů a místo ryb loví turisty. A Kuta je prostě jen odporná – prodávají tam na ulici plastové pyje a trička s velmi „vtipnými“ nápisy, které tu ani nebudu opakovat. Kdysi (před 50-ti lety) mohlo být Bali krásné, od 70. let (co to tam objevili surfaři) to jde jen z kopce.

    Taky nemám rád negativní lidi, kteří jen na všechno nadávají, na druhou stranu lidi, pro které je všechno jen super taky nejsou uplně v normě. A každý z nás je zodpovědný za své štěstí. Ti co jen šíří negativní emoce jsou jich sami plní, a nakonec tím škodí jen sami sobě. Já jsem chtěl jen podat trochu jiný pohled na Bali a vypovídat se ze svého zklamání z tohoto místa. Každý ať si samozřejmě hledá ten svůj ráj kde uzná za vhodné.

    • Dne 19.12.2015 at 11:24 Bíbr responded with... #

     Ahoj Jacku. Já zas potkal lidi, kterým se Čína nelíbí stejně tak, jako tobě Bali. Jako cestovatel určitě sám víš, že samotné místo má na náladu cestovatele jen částečný vliv. Velkou roli hraje souhra spousty okolností.

     Jinak Kuta je peklo, to ví všichni a tady na webu je to taky naspáno na mnoha místech. Škoda, že sis to tady nepřečetl, než jsi tam hledal krásy Bali. Ty najdeš třeba v horách, pod sopkami, mezi rýžovými políčky, u milých místních vesničanů nebo třeba najdeš pohodu mezi spoustou cestovatelů, kteří mají na Bali pronajaté krásné vilky a společně dělají výlety, mají pikniky ve velkých parcích, hrají tenis, chodí na golf nebo třeba jedou na cross motorkách blbnout pod sopku. Spousta lidí miluje surf nebo kitesurf, někdo se rád potápí atd.

     Někdo radši zapomenuté končiny, tak ten by měl spíš zajet na západ Bali, kde turista není vidět jak je týden dlouhý.

     Já sám mám k Bali samozřejmě taky svoje výhrady, ale tak už to chodí, dokonalé místo neexistuje.

     Tak ať se ti příště cestování líp vydaří. Když budeš mít chuť se zas vypsat z těch hnusů, co se ti na cestách udály, tak se klidně zastav a napiš nám to sem, my se nad tím rádi pousmějem, samotný nás spousta věcí taky štve, tady na tom hroznym Bali 🙂

    • Dne 26.12.2015 at 00:20 Kateřina Čáslavová responded with... #

     Ahoj, dnes odjíždíme z Bali, o tři týdny dřív,než bylo v plánu. Po 14 dnech jsme koupili letenky na cestu zpět a radsi odjíždíme, než být tady. Souhlasím s Tebou ve všem. Máme už taky něco za sebou,ale tohle opravdu ne 🙂 Vystihl jsi to naprosto přesně.

 13. Dne 18.4.2016 at 10:56 Janca responded with... #

  Ahoj, prosim o radu..procitam vase prispevky o bydleni a zivotu na Bali ale nikde jsem se nedocetla, jak to chodi, kdyz chci pronajmutou nemovitost pronajimat dal.. Jde o to, ze bych na Bali travila jen par mesicu v roce a ty zbyle vyuzila k tomu aby se mi rocni pronajem pokryl.. je to vubec mozne?
  Predem diky

  • Dne 18.4.2016 at 11:02 Bibr responded with... #

   Tvá představa je nereálná. Abys vydělala, musíš na Bali být a o nemovitost se starat a pronajímat jí turistům krátkodobě. Tvá variantu by fungovala jedině třeba tak, že s někým zaplatíte vilu na půl a vystřídate se. Ovšem předem si promysli, kdo z vás bude na Bali v období dešťů.

   • Dne 20.4.2016 at 10:06 Janca responded with... #

    :))) to by byl pech. Dekuju za rychlou odpoved. Predstava, ze zustavam na Bali se mi libi:) mohl by jsi mi tedy poradit, co je za potrebi k prvni variante? Jak legalne pronajimat dal? O tom jak nemovitost sehnat teoretickou predstavu diky vasim clankum mam:).
    Ziju ted a pracuju v UK. Puvodni plan byl, vracet se na podzim domu do cech, ale diky urcitym okolnostem se mi „moje doma“ trochu vzdalilo a tak premyslim o zmene. O necem co by me mohlo nadchnout. A co me vlastne uz nadchlo:). Na vase psani o Bali jsem narazila nahodou a uz mesic v tom lezim:).
    Jeste jednou diky Janca

    • Dne 21.4.2016 at 07:29 Bibr responded with... #

     Legálně to asi nejde. Jak už jsem psal jinde. Když to budeš dělat rok, tak si toho snad nikdo nevšimne a nebude tě řešit. Riziko to ale je. Někdo tě může udat a je problém. Těžko se radí, znám lidi co dělají různé věci a prochází jim to, ale pak jsem taky slyšel historky o lidech vyhoštěných z Indonésie, i když osobně nikoho takového neznám. Jediná rada je na Bali jet, mluvit s lidmi sama a sama si udělat názor, co jde a co nejde a jestli ti to po nějaké době na Bali bude stále připadat jako super nápad.

 14. Dne 29.6.2016 at 08:49 Ludo responded with... #

  Zdravím,

  Chcem sa opýtať ktoru oblasť Bali by ste nám odporučili, ako najkrajšiu, najlepšiu na život a ktorej sa určite vyvarovať,ak je taká.

  Ďakujem 🙂

  • Dne 30.6.2016 at 10:36 Bibr responded with... #

   Na život je podle mě nejlepší Canggu. Nejhorší je Kuta.

 15. Dne 14.12.2016 at 09:27 Iveta responded with... #

  Dobrý den,
  navštívili jsme Bali, vše je jak píšete, teď se chystáme znovu na delší dobu a co mně nejvíce nadchlo je nábytek. Poradíte s dovozem nábytku. Byla jsem tam ve fabrice a ptala na ceny a byly úžasné zaměstanci ochotní a hned dělali objednávku. Jak by to bylo s placením? Dá se jim věřit? Když jsme se vrátili z Bali měsíc poté nám tam z okopírované karty vybral 50 tis. Kč.
  Nemáte zkušensti s dovozem nebo odkaz na nějakého solidního partnera? Nechci kupovat přes alibabu. Mám hotel s potřebuju nový nábytek, čili hodně kusů a nechci se nechat napálit..
  I v česku už jsou dovozci indonéského nábytku, ale ceny jsou 7 násobné.
  Díky aspoň za radu.
  Iveta

  • Dne 30.12.2016 at 10:35 Bíbr responded with... #

   Dobrý den Iveto,
   kopírování karet je nešvar, který se na Bali poslední dobou rozšířil. Je to celosvětový „hit“. Mě se tohle stalo v Mexiku.
   S tím nábytkem je to ošemetná věc. Kamarádi měli pronajatou vilu na Bali a koupili si sedací soupravu. V soupravě byl nějaký brouk a za rok byla celá sežraná a na vyhození. Kdyby měli další dřevěný nábytek, tak se jim ten brouk dokonce může rozšířit.
   Další věc je druh dřeva. Na Bali lze velmi levně koupit např. okna z kokosového dřeva. Jde ale o hodně nekvalitní dřevo, které se za dva roky v balijském podnebí rozpadá. Balijci z toho klidně postaví a je jim jedno, že se to za chvíli rozpadne. Pokud vím, tak může být taky problém vlhkost dřeva.
   Když jsem já osobně hledal nábytek, tak jsem tak levný jak říkáš nenašel. Připadá mi to trochu podezřelé. Našel jsem nábytek za ceny, které odpovídaly cenám prodejců v Česku (když si člověk propočítá náklady na dopravu, DPH, obchodní marži atd.). Mě to vyšlo, že při nákupu kontejneru nábytku by se mi to sice vyplatilo, ale protože nejsem truhlář, tak si nemůžu ohlídat kvalitu atd. a tak jsem to radši nechal plavat. Určitě bych nikomu nevěřil, že je hodný a neobere mě. Při dovozu musíš být na místě a vše si ohlídat osobně.
   Hodně zdaru, Bíbr

  • Dne 30.12.2016 at 18:05 Martin responded with... #

   dobry den jsem truhlar a chci vam rict jednu vec jelikoz my tu nekdo kdo se stara o tuto stranku psal neco ohledne toho zena bali je vlhkost proto se tam drzi svaby pokud tam je fakt vlhkost a to drevo ma vlkost treba 2nasobnu nez potrebujete v mistnosti u nas tak kdyz to dovezete do hotelu tak sevam muze stat ze to v teple popraska a jak je tu psane kdyz si v tom dovezete cervotoce muze vam prozrat cely nabytek amyslim ze i dalsi kusy co jsou kousek od toho.jinak pokud chcete muzete napsat na email Hra92@email.cz a rad vam reknu cokoliv ohledne te vlhkosti

 16. Dne 17.1.2020 at 22:58 Ad responded with... #

  Tak me na Bali stačily 3 tydny. Jsem vdecna, ze jsem mela prilezitost tam necekane jet, ani jsem nevedela, co cekat. Ale kdo ceka raj z Instagramovych uctu, bude mozna cumet. Od Čecha tam žijícího se svou rodinou vime, ze vyjit na Bali neni zadna sranda. Vyhodu vidim tak v tom, ze deti maji moznost rozmanitejsiho vzdelani a způsobu vyrůstani nez v CZ.

 17. Dne 9.3.2020 at 18:20 Petr responded with... #

  Dobrý den prosím vás chci s kamarádem odjet na Báli nastálo doporučujete nám nebo né? Žil jsem 5 let ve Španělsku 5 let v Německu ale je to Evropa láká nás tento ostrov děkuji s pozdravem Petr.

Přidejte svůj komentář