Praktické informace o Bali

Jak to je na Bali s prací nebo podnikáním?

Nejvíc dotazů nám chodí k možnostem práce na Bali. Znovu tohle téma rozeberu horem dolem.

Do emailu dorazil krásný typický dotaz:

Ahoj, protože tady v Česku už jsem ze všeho unavená, chtěla bych se aspoň na rok přesunout na Bali a zkusit chvíli žít jinde. Zatím bych zkusila rok pak by se vidělo. Jak to je na Bali s prací nebo podnikáním. Po čem je poptávka? Vím že to jsou možná blbý otázky,ale nikdy jsem tam nebyla ale láká mě to.

Což o to, přesunout se na rok na Bali považuju za velmi povedený nápad. Ovšem problém je s tou prací. Psal jsem to na víc místech: Bali je rozvojová země. Do rozvojových zemí se nejezdí vydělávat, tam se jezdí utrácet (nebo s riskem a starostmi podnikat,viz níže).

Bali není jediné místo na světě, kde je slunce, moře a příjemní lidé. Takových míst je hodně a nemusíte hned jezdit do těch nejchudších, abyste si moře užili. Osobně vydělávám v korunách, takže je pro mě nejvýhodnější jezdit do levných zemí, proto jsem na Bali. Kdybych řešil místo, kde si můžu něco vydělat, tak se určitě budu rozhlížet po jiných zemích. Budu se rozhlížet po zemích, které mají v cenové mapě zelenou a vyšší barvu.

Výhled na rýžová pole se nikdy neokouká

Výhled na rýžová pole se nikdy neokouká

 

Kousek od Bali je Austrálie. Potkal jsem Kanaďana, co tam pracoval jako číšník. Cestoval po světě a dělal podobné práce. Prací v Austrálii si vydělal na další cesty. Já ho potkal na Filipínách, kde utrácel úspory z Austrálie. V Austrálii je prý minimální mzda 15 Australských dolarů na hodinu. To znamená, že i když budete dělat naprosto nekvalifikovanou práci, jako je třeba roznášení kafe, tak si vyděláte 300 korun na hodinu. To je za den 2400 a za měsíc 50.000 korun. Průměrný plat je v Austrálii 100.000 korun měsíčně.

Pokud za prací, tak do Austrálie nebo podobně bohaté země. Nehledě na to, že Austrálie má jen 20 milionů obyvatel a vláda chce pomocí imigrační politiky zvýšit jejich počet na 50 milionů. To znamená, že jsou otevření přílivu cizinců.

Dodatek: Přečtěte si komentář od Martina pod článkem, pro Čechy bohužel Austrálie tak otevřená není.

Pokud jsem Vás neodradil a prostě Vás táhne Bali, tak:

Jaká práce jde sehnat na Bali?

Přijet na Bali a obcházet firmy s tím, že u nich chcete dělat, není dost dobře možné. Na normální místo byste potřebovali pracovní povolení a to stojí tolik, ze se na běžné pozici díky malým platům nevyplatí. Nehledě na obrovské papírování a úplatky všude kam se podíváte. Takže Vás nikdo nezaměstná. Teda já to nezkoušel, ale tohle si myslím.

Pokud Vám stačí jen něco na přežití, tak byste mohli sehnat nějakou práci na černo. Třeba se starat nějakým cizincům o vily nebo zpívat v baru nebo dělat modelku. Na tyhle práce jsem náhodou narazil. Na příležitosti tohoto typu ale narazíte spíš náhodou, než cílevědomým hledáním práce.

Osvědčené cestovatelské práce jsou instruktor potápění nebo učitel angličtiny. Obě tyhle místa jsou placená nic moc, ale vystačíte.

Sehnat práci na Bali je pro cizince každopádně složité a je špatně placená. Tímhle stylem dokážou žít dobrodruzi, kterým třeba stačí jen surf a dobré vlny a zbytek už nějak dopadne.

Jinou věcí jsou vyšší manažerské a odborné pozice. Ty se ovšem domlouvají předem přes agentury a nečekají, až dorazíte z Česka. Jde třeba o ředitele velkých hotelů, IT specialisty apod. Často jde o práce na omezenou dobu. Pokud nevíte, jak se tyhle pozice domlouvají, tak nejspíš nejste ten správný člověk. Nebo jsem potkal ředitelku menší galerie, což byla cizinka. Sem tam tyhle místa jsou, ale je jich velmi málo.

Ale co já vím, náhoda je blbec a třeba když zrovna vy přijedete, v první firmě Vás vezmou. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, to je jasná věc 🙂

A co podnikání?

Jiná věc je podnikání. Ačkoliv hodně lidí považuje podnikání na Bali za nesmysl, protože je v tom moc vysoké riziko, přesto hodně lidí na Bali podniká.

Rizika jsou spojená především s všudypřítomnou korupcí, kdy Vám může někdo znepříjemnit život jenom proto, že má správné známosti. Bez úplatků taky asi nedostanete stavební povolení, potřebnou licenci a tak.

Úplatky jsou na Bali běžnou praxí. Je to skoro bez skrývání zakořeněná součást systému. Ptám se místní holky, „takže tvůj táta dělá na úřadě, kde se zakládají firmy. To znamená, že bere úplatky, aby firmu založil rychleji a tak ne?“ „Samozřejmě,“ odpovídá hrdě. Jde o poměrně movitou rodinu. Všichni vědí, že otec dělá na úřadě a má peníze z úplatků. Prostě si to uměl dobře zařídit. Aby se na to místo dostal, nejspíš taky musel někomu dát tučný úplatek. Tak to chodí.

Další věc je, že Baťa byl prý za dobu svého působení v Indonésii několikrát znárodněn. Stabilita téhle oblasti není jistá a mezinárodní úmluvy podepsané nemají. Pravděpodobnost něčeho takového už je dneska malá, ale přece jenom tu určité riziko je.

Kamarádi mi např. říkali, že je po roce vystěhovali z vily, kterou měli zaplacenou na 5 let. Přišli bohatí Číňani a bylo vymalováno. Alespoň jim vrátili nájem, ale čisté to zrovna nebylo. Na místě s původně 25-ti vilkami vyrostl hotel s 200 pokoji.

Další rizika jsou spojená s tím, že se můžete snadno dostat do potíží s úřady. Snad každý, kdo má třeba restauraci, nedělá všechno tak úplně čistě, jestli mi jako rozumíte. A když budete se zaměstnanci vycházet blbě a nebudete mít zajištěné přátelství s úřady, starostou, banjar apod, můžou Vás zaměstnanci udat a přijde kontrola.

Co jsem slyšel, tak takové nepříjemné kontroly občas někomu daly pokutu nebo vyhrožovali zavřením a musel dávat úplatky a podobně. Na druhou stranu jsou lidé, co se jim nikdy nic takového nepřihodilo. Problém je především v tom, že to není moc průhledné.

Další věc je vízum. Pokud nemáte pracovní vízum, které stojí dost peněz a které Vás prý dost omezuje při cestách přes hranice, tak budete na Bali vždy na turistické vízum. Samozřejmě, proč by ne. Ale co když Vám jednoho dne vízum nedají? Co já vím, usvědčí Vás například z práce na černo a budete vyhoštění – nebudete mít přístup do země. Čistě teoretizuju, ale ten bubák tady je. V ČR se Vám nic takového stát nemůže.

Je potřeba mít sem tam někde správné kamarády, není to jako v Česku, že si podnikáte jak se Vám zlíbí a chrání Vás zákon. Tohle může být i výhoda. Pokud se v prostředí dobře zorientujete, nebudete mít praktický žádná omezení.

Začátek podnikání. Stavba hotelu

Takhle vypadá začátek podnikání. Kamarád si staví hotel 🙂

 

Když pominu rizika, tak podnikat se dá asi jenom kolem turistického ruchu, protože jinde se na Bali peníze netočí.

Většinou si emigranti zakládají restaurace, koupí si pár vil a pak je pronajímají, postaví si hotýlek, mají potápěčské základny a podobně. Nejlépe dělat něco, kam se místnímu špatně vstupuje, tj. buď na to nemá peníze nebo je potřeba odbornost, kterou nemá. Kdybyste třeba chtěli pronajímat surfy na pláži, tak to se obávám, že se mezi místní kluky nevetřete.

Nebo můžete všelijak „šmelit“ s turisty, něco pro ně zařizovat, pronajímat jim motorky apod. Představivosti se meze nekladou, o prostředí jsem Vám snad představu udělal.

Viděl jsem třeba cvičení jógy provozované emigranty, protože tohle místní prostě neumí. Třeba si umí zacvičit jógu, ale jak provozovat studio a naplnit ho zákazníky, to by neuměli.

Nesporným lákadlem je fakt, že Bali neuvěřitelně rychle roste. Vzpomínáte, jak rychle se děly věci u nás v devadesátých letech? Tak na Bali je to skoro tak rychlé. Zatímco ČR teď zrovna v růstu není, Bali roste raketově. Což je pro investice výborná příležitost.

Lidem se prostě na Bali líbí a proto nad vším co jsem napsal mávnou rukou a jdou do toho. Třeba to tak uděláte i vy 🙂

Další články na téma práce na Bali:

A diskuze ve fóru:

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky:

 
Uloženo dne 10.3.2013. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 30.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

30 komentářů k “Jak to je na Bali s prací nebo podnikáním?”

 1. Dne 12.3.2013 at 15:31 Martin responded with... #

  Dobry clanok,sam sa chystam na bali na nejaky cas a rad by som tam aj pracoval, ale to som po niekolkych informativnych clankoch zavrhol. K tej praci v australii, ver mi keby to bolo take jednoduche uz by tam pracovalo asi cele SR-CR, Slovaci a Cesi tam mozu ist iba na turisticke, alebo studenstke viza, ziadne pracovne ako ma zapadna europa+usa, kanada pre nas neexistuju. Oni maju moznost working holliday na jeden rok a potom musia odist z krajiny, da sa ist aj na bussines viza ale to si musi vyziadat australska firma, pre bezneho cloveka takmer nulova sanca. Ja som tam bol na studentskych vizach a bolo dost narocne uz len dostat tie viza, predtym ako som o ne ziadal som musel preukazat ze mam cca 13 000€ na ucte na naklady na zivot +poplatky za viza cca 400€ (raz my ich zamietli pre chybu agentury takze sa platilo znova), skolne dalsie tisice dolarov, cize ak chces ist do AU tak potrebujes cca 15-17000€ len aby si sa tam dostal, kedze som bol student tak som mohol pracovat len 20 hodin tyzdenne, da sa aj viac, ale ked ti na to dojde imigracne letis domov velmi rychlo, ten plat je realny asi 15-20€.

  Len tolko som chcel napisat, ze pre nas eastern europeans je praca v AU zavreta, Teraz som uvazoval ze pojdem spät do Sydney, ale radsej sa budem poflakovat na bali 🙂

  • Dne 13.3.2013 at 07:04 Bíbr responded with... #

   Díky za doplnění Martine! To je hodně zajímavá informace. Ano, je fakt, že kamarádi co byli v Austrálii tam byli taky na studentská víza a pracovali jen 20 hodin týdně. Vzpomněl jsem si až teď, jak to píšeš 🙂 Pokud vím, tak někdo z nich si časem sehnal práci u firmy, která zařídila pracovní vízum na plný úvazek. To už je ale složitější a člověk musí něco umět.

   Pak jsem taky slyšel, že Austrálie má nějaký bodovací systém na cizince a pokud jím člověk projde, tak je mu otevřená. Je otázka, za co jsou tam body, ale prý například mají rádi i specialisty na manuální práce a tak.

   V Austrálii je manuální práce placená líp než kancelářská, to mi říkal jeden Australan, který kvůli tomu přešel z kanceláře na manuální práci. Je to tedy inženýr, čili kvalifikovaný, ale prostě dělá teď v terénu a nesedí za stolem, kde měl míň peněz.

   • Dne 13.3.2013 at 10:27 Martin responded with... #

    Ano, autralia ma svoj bodovaci system, podla ktoreho je mozne dostat obcianstvo, ale je to dlha trnista cesta, ktora trva odhadom 5-7 rokov.(mozno dostane niekto aj skor, ale to su vacsinou vynimky, ktore to dostanu bud z politickych dovodov, alebo su fakt veelmi dobry v tom co robia a je o nich velky zaujem). 99,8% ludi musi ist normalnou cestou, ak si chce uzivat vyhody AU. Mal som kamarata, ktory na tom makal cca 7 rokov, mal 2 roboty+ 2 skoly a pomaly to uz psychicky nezvladal, ale videl svetlo na konci tunela tak to dobuchal a teraz je uz australcan 🙂 K tym bodom, nepametam si uplne vsetky, ale aspon niektore:

    1. dokoncit college v australii na urovni master (skoly niesu az tak narocne, takze da sa )
    2. prejst anglicky test na urovni native (cize ako australcan)
    3.menej ako 30 rokov (aspon tak to bolo pred par rokmi)
    4.tento bod je variabilny, lebo australia meni zamestnania, ktore su nedostatkove a su ziadane v AU (napriklad zdravotne sestry, alebo kuchari) kamarat isiel zrovna po tom, ze tam zhanali kucharov a sice tam vystudoval IT, tak si urobil kucharsku skolu, aby splnil jednu z tych podmienok na citizenship. Ako ITckar, by obcianstvo nikdy nedostal a ani sa neuplatnil, na to tam maju svojich miestnych, alebo aziatov a indov, ktori su v tom namakany.

    Bol tam aj piaty bod ale na ten si nespominam.

    Kazdopadne akakolvek praca v AU je 4-5x lepsie platena ako v nasich podmienkach, preto tam chce vela ludi zit, ale ich imigracna politika je prisna a nekompromisna.

    • Dne 13.3.2013 at 12:30 Bíbr responded with... #

     Super doplnění 🙂 Ajaj, tak to není úplná jízda růžovým sadem. Zmátl mě Kanaďan, ti to mají jinak. Bohužel stále patříme do východní Evropy, Unie neUnie.

     • Dne 3.5.2013 at 14:33 Tereza responded with... #

      Možná v Austrálii to jednoduché není, ale kamarádi (studenti) byli na working holliday na Zélandu a spokojení 🙂 Pracovali i cestovali.

    • Dne 19.6.2014 at 14:29 Josef responded with... #

     Ahoj, velice mě Vaše diskuze zaujala a moc rád bych se do Austrálie podíval. Můžeš mi napsat tvůj názor na „maserské služby“ dal by se tam tento obor využít..?
     Díky za odpověď.
     Josef

  • Dne 3.1.2015 at 02:19 Putis responded with... #

   Ono to není úplně přesné. Náklady na cestu jsou sice vysoké, ale dá se to, když člověk obětujepohodlí. Není problém obdržet turistické vízum. Pokud nejste naprostý jalovec, tak se brzo seznámíte s někým u koho (samosebou lehce načerno, ale tak jsme začínali všichni, jak doma tak v cizině) dokážete, že něco umíte a ten vám dá doporučení k schalovacím testům. Oficiální podmínky zní tvrdě, ale formalisimus tu vážně nečekejte (vždyť si vemte jaké jsou oficiálně podmínky pro cizince v čechách, není to zas tak drastický rozdíl). Jsem gymplák, specializace a bakalář z práv, ale léta se tu živím jako mechanik a nebyl s tím složitější problém. Hlavně se nebát zvednout ze zadku, být iniciativní a lehce „drzý“ a nečekat, že si z vás hned všichni sednou na zadek…

   • Dne 5.1.2015 at 03:07 Bíbr responded with... #

    Super motivační komentář, díky! Třeba to někoho nastartuje 🙂

 2. Dne 12.3.2013 at 16:27 Martin responded with... #

  Mě se líbí, jak to píšeš, lidi si přečtou něco o jedné zemi a myslí si, že by to pro ně byla spása, ale už nevidí, že třeba tvůj výběr byl ovlivněný tím, že sháníš levnou zemi, odkud můžeš vzdáleně pracovat.

  Já jsem třeba chtěl dlouho jet do UK, a nakonec jsem se tam legálně dostal. Ale nedávno mi člověk nabízel práci v Norsku nebo nevím kde, v nějakém severském státě, a mě by to ani nenapadlo tam jít pracovat. Přičemž není to tak dlouho, co jsem si prolézal kdo je členem EU a je to hromada států, kam lze jít za prací.

  Krom toho spousta lidí se snaží utéct z města a to se ani nemusí stěhovat na Bali, čím dál více si uvědomuji, jak jsou čechy krásné i v menších městech, klid, pohoda, počasí na který je člověk zvyklý.

  • Dne 13.3.2013 at 07:06 Bíbr responded with... #

   Souhlas, já si to taky uvědomuju, že je trochu paradox, že v Česku bydlím v Praze a pak utíkám na Bali, kde vyhledávám přírodu. V Česku vidím ovšem problém v tom, že příroda je úplně mimo dění. Prostě tam nejsou lidi. Na Bali nebo jinde je člověk v přírodě, ale přitom v centru dění.

   On by se taky člověk rozhodoval úplně jinak nebýt mládenec 🙂

 3. Dne 11.5.2013 at 16:34 Dan responded with... #

  Dobry den,
  chtel bych se zeptat i na dalsi moznost ohledne prace a nebo podnikani na Bali.Zajimalo by me,kdyz mam na Bali kamarada(Baliec)ktery ma svuj business a chtel by me jako spolecnika.Je na tuhle moznost ziskat nejake vizum a nebo staly pobyt.Mate s touto moznosti nejake zkusenosti,prosim Vas.Taky planujeme otevreni dalsich podnikatelskych aktivit na kterych se budeme spolecne podilet,tudiz by me zajimalo jak to tam chodi a kde ma zazadat a co mam udelat po priletu.Zatim bych chtel letet a koupit si na letisti vizum a uvidim jak to vse chodi,jelikoz se zname ze studii a o vsech planech mluvime jen po internetu.
  Jeste bych Vas chtel poprosit,kdyby jste me mohl napsat nazev agentury a nebo agenta,na Bali,kteri zarizuji prodluzovani viz atd…nechci jmena ale jen nazev takovych agentur tak abych mohl informovat meho kamarada na Bali zdalipak ma nejake kontakty a nebo zkusenosti na takovych mistech.Mockrat dekuji a doufam ze se brzy potkame

  • Dne 28.5.2013 at 12:48 Bibr responded with... #

   Ahoj Dane, odpověď na tvé dotazy by vydala na několik článků a dost toho ani nevím. Pohledej tady na webu a snad najdeš nějaké odpovědi. Právnické detaily zakládání společností neznám, jen co vím z doslechu. Mít na půl firmu jde a vízum můžeš mít a je to KITAS (pracovní vízum). Vše je jen o tvých finančních možnostech. Agentury na víza si říkají např. „visa consultant“.

 4. Dne 28.5.2013 at 11:09 weblog20 responded with... #

  Na místní podnikatele – kamarády v Asii bych si dával sakra pozor, pokud neznáte dobře místní kulturu a jazyk. Možná Vás nemusí podvést hned na začátku, ale pokud by se Vám dařilo, nebude pro něj složité zařídit, abyste o všechno přišel.

 5. Dne 6.7.2013 at 13:26 Martin responded with... #

  Ahoj lidi.
  Jmenuji se Martin a chystám se na rok do Austrálie naučit se AJ, potom se plánuju přesunout do nějaké hezké levné země, někde jsem se dočetl že se na Bali dá pronajmout pokoj v bytě, či domě za 1000 korun na měsíc a celkové náklady do 5000 korun. Je to reálné a co se tam dá vlastně dělat?
  Díky za názor

 6. Dne 22.9.2013 at 13:30 Michal responded with... #

  Také něco o tom, jaké to je začít podnikat v jihovýchodní Asii, tentokrát konkrétně v Indonésii s můžete dočíst na http://www.jobs.cz/poradna/clanky/aktuality/indonesane-mohou-cechy-ucit-nadhled-rika-podnikatel/

 7. Dne 3.10.2014 at 02:18 Sona responded with... #

  „Přijet na Bali a obcházet firmy s tím, že u nich chcete dělat, není dost dobře možné. Na normální místo byste potřebovali pracovní povolení a to stojí tolik, ze se na běžné pozici díky malým platům nevyplatí. Nehledě na obrovské papírování a úplatky všude kam se podíváte. Takže Vás nikdo nezaměstná. Teda já to nezkoušel, ale tohle si myslím.“

  Ach jaj len sa chytam za hlavu ked toto citam -.-, mam pocit ze som nejaky mimozemstan ked tu mam super pracu so super platom… Vobec to nie je az tak zlozite a navyse momentalne hladam do timu dvoch ludi a kazdy len rozprava ako sa chce na Bali prestahovat, poslu mi dokonca aj zivotopis s presvedcivym emailom ale ked pride k lamaniu chleba nikto na to nema odvahu. Tak kde je pravda? 🙂

  • Dne 3.10.2014 at 13:45 Bíbr responded with... #

   Ahoj Soňo, díky za příspěvek! To určitě hodně lidí nakopne. Nebo spíš to zavře pusu těm neustálým snílkům, co ovšem v reálu nic neudělají, jen budou říkat, že to nejde 🙂

   Ten článek je starší, mezi tím jsem taky zjistil, že to není tak těžké. Novější článek je tady: http://www.zivotnabali.cz/prakticke-informace/prace-na-bali/

   Jinak kdybys potřebovala pomoct s hledáním, napiš mi přes kontaktní formulář http://www.zivotnabali.cz/kdo-jsme/ a můžeme se domluvit na článku formou inzerátu nebo banneru. Na tento web chodí dost lidí, kteří se mě ptají, jak sehnat na Bali práci atd. A nejsou to jen snílci, hodně z nich na Bali už odjelo 🙂

  • Dne 22.10.2014 at 07:28 Katka responded with... #

   Ahoj Sono, planujeme se v lednu s pritelem odstehovat na nejakou dobu na Bali. Vsimla jsem si,ze zminujes nejake volne pracovni pozice. Mohla bych te poprosit o blizsi informace? Predem moc dekuju!!!
   S pozdravem, Katka

   • Dne 22.10.2014 at 18:30 Sona responded with... #

    Jasne, napis tvoj email a mozme pokecat 🙂

  • Dne 22.10.2014 at 13:11 Ján Cibík responded with... #

   Ahoj Soňa,
   Smieme sa pozhovárať o pracovných možnostiach na Bali cez môj mail? Ja s priateľkou môžeme vycestovať do mesiaca.

   Ďakujem pekne vopred 🙂

   janko.cibik@gmail.com

  • Dne 23.10.2014 at 23:23 daniela responded with... #

   Ahoj Sona,
   chystam sa na Bali sama a rada by som ostala na dlhsi cas, preto budem moc vdacna za kazdu informaciu, pripadne pracovnu prilezitost. moj mail danaka14@gmail.com. Predom dakujem Daniela:)

  • Dne 11.11.2014 at 20:39 Zuzana responded with... #

   Ahoj Soňa,
   hladáš ešte do svojho tímu ludí? Ak áno tak budem rada ak ma skontaktuješ na email zkonecna@centrum.cz. Chystam sa na Bali na dlhšiu dobu. ďakujem a pekný deň.

  • Dne 16.11.2014 at 21:20 Rubi responded with... #

   Ahoj! Tiež by som mala záujem o viaceré informácie čo sa týka práce na Bali. Mám seriózny obrovský záujem dozvedieť sa viac!:-) Tak preto neváhaj a kontaktuj ma na maily: rubicek.o@gmail.com :-))) Budem sa tešiť !

  • Dne 22.9.2016 at 20:18 Bára responded with... #

   Ahoj, pokud by se něco našlo, měli bychom s přítelem zájem. Zde je můj mail – Barbora.Marinakova@seznam.cz

 8. Dne 8.9.2015 at 22:56 Lili responded with... #

  Pro Soňu (a i jiné další potencionální zaměstnavatele):
  Milá Soňo,

  škoda, že tu není tvůj kontakt, nahlédnula jsem tu asi hodně pozdě, ale pokud tu nááhodou ještě někdy zavítáš a hledala bys někoho do týmu, prosím napiš na: lady.seefrideova@seznam.cz Hledám práci (téměř) kdekoliv v Indonésii! Jsem po škole, mladá, pracovitá a i indonézsky se domluvím, anglicky samozřejmě umím taky… díky! 😀

Přidejte svůj komentář