Praktické informace o Bali

3 tipy, jak sehnat práci na Bali. Radíme po roce pobytu

Přišlo mi pár dotazů od Čechů, co by rádi odjeli na Bali a pracovali tu. Sám pracuji na dálku, takže zkušenosti s hledáním práce na Bali nemám. Můžu pro vás aspoň sepsat pár postřehů, kterých jsem si po téměř roce pobytu na Bali všimnul.

Tak předně si uvědomte, že Bali je v Indonésii a Indonésie je rozvojová země. Patří k vyspělejším rozvojovým zemím a je to tropický ráj, ale průměrná mzda je pár tisíc korun a životní úroveň Balijců rozhodně není na úrovni Evropy. V šedesátých letech na Bali ještě chodily domorodky nahoře bez. U nás jezdily po Václaváku ruské tanky.

Peníze jsou na Bali z turistů. Kolem turistického ruchu se točí veškeré peníze, které na Bali jsou. Zemědělci si taky pár rupií vydělají, ale věřte, že za stravné byste se celý den v rýžovém poli dloubat nechtěli.

Na Bali je spousta místních, kteří dělají na velmi malé platy. Sehnat práci s platem na úrovni ČR je asi nemožné. Třeba prodavačka v supermarketu má 3t./měs. Místní z toho vyžijou, ale oni bydlí v jednoduchých místnostech, jedí jen rýži a nudle s pár kousky kuřete apod.

Místní nepotřebují prodlužovat vízum, nemají zdravotní pojištění, nepijou alkohol a vůbec neprovozují jakoukoliv zábavu, která stojí peníze.

Obecně na Bali za prací moc lidí nejezdí. Pro západní svět je Bali výhradně turistická destinace, nikoliv pracovní. Za prací se jezdí do vyspělých zemí, né do rozvojových.

Dá se tu sehnat práce například jako správce vily pro cizince. Plat je 5t. korun měsíčně nebo možná se někomu povede 10t., ale víc těžko. A to je tak na přežití, na rozhazování mít rozhodně nebudete.

Další možnost je dělat učitele angličtiny. Pokud umíte perfektně anglicky, tak můžete mít práci prakticky hned. Opět nejde o nějakou dobře placenou práci, ale vyžijete. Našel jsem k tomu stránku, tady.

Kontraktoři pracujou za pěkné peníze v Jakartě na ostrově Jáva, ale to jsou lidi co mají práci předem přes agentury a pracují u zahraničních gigantů jako specialisti. Jeden kamarád Čech pracuje na Bali jako kontraktor na mobilních sítích. Je to klasická nárazová práce pro kontraktory (lidi najmuté na omezenou dobu na zvládnutí náročného úkolu).

Po obědě je čas na šlofíka

Po obědě je čas na šlofíka

 

Co jsem viděl dělat bílé lidi na Bali

Viděl jsem mladou Němku dělat recepční v místním malém hotelu. Pracovala za pár peněz a měla ubytování zdarma. Pokud to jediné co potřebujete je střecha nad hlavou a něco k snědku, pak máte šanci takovou práci sehnat. Ovšem buďte taktní, Balijci vidí neradi, když jim bílí berou práci.

Potkal jsem Rusku – modelku. Původně přijela na Bali na dovolenou a někdo jí oslovil s nabídkou práce modelky. Tak zůstala na Bali žít a modelkováním si vydělá na bydlení a stravu. Předvádí plavky v resortu pro bohaté turisty.

Pokud máte kurzy potápění, skvělá možnost jak cestovat je dělat instruktora potápení. Právě proto hodně lidí dělá tuhle práci. Můžou cestovat po celém světě, protože síť potápěčů PADI je celosvětová. Pokud jste dobrý instruktor, ujmete se všude. Opět nejde o práci, ze které byste zbohatli, ale budete mít kde spát a co jíst a pokud jste šetrní, naspoříte si na letenku do jiného místa.

Kamarád Slovák dělá správce vilkových bungalovů pro Čechy. Sehnal tuhle práci přes inzerát v ČR. Nevydělá si moc, ale je spokojený, protože je na Bali 🙂

Dál jsem viděl v jednom baru bílou zpěvačku. Hrála obstojně na housle a k tomu zpívala. Ovšem pozor, Balijci jsou velmi hudebně nadaní, takže s nějakým skřehotáním se neujmete. Vždycky se s kamarádem divíme, jak je možné, že ta Balijská kapela hraje na pár ošuntělých nástrojů s mizerným ozvučením tak perfektně.

Vysekávání tradičních loutek z kůže

Vysekávání tradičních loutek z kůže

 

Emigranti už mají vyděláno

Všichni emigranti, které jsem potkal, už mají vyděláno a na Bali jen odpočívají. Na Bali je taky spousta důchodců, kteří pobírají důchod v západní měně a užívají si za ceny rozvojové země.

Někteří emigranti vlastní hotely a restaurace

Někteří z emigrantů vlastní hotýlek nebo restauraci. Jsou to třeba Australani nebo Němci, kteří se rozhodli na Bali žít a tak prodali co měli a investovali do podnikání. Hodně z nich to udělalo, protože si vzali Balijku. Pak společně pendlují jezdí mezi západním domovem a Bali. Ovšem pozor, ani oženěním s Balijkou nezískáte možnost vlastnit půdu. Naopak, pokud si vezmete Balijku oficiálně, ona do roka ztrácí možnost vlastnit půdu také. Někteří lidé se proto berou jen neoficiálně, s tradičním ceremoniálem atd., ale není to úřední svatba.

Haló? Máte párky?

Haló? Máte párky?

 

Slíbené 3 tipy, jak si sehnat práci na Bali

Máte v podstatě tři možnosti:

 • Odjedete na Bali s penězi na měsíc a budete doufat, že se seznámíte se správnými lidmi a seženete si práci na místě (jako správce vily, recepční nebo podobně). Pokud se nepodaří, pojedete zpátky domů. Zkušenosti s tím nemám, ale jít by mělo jít všechno. Důležitá je znalost angličtiny a pokud dokonce umíte indonézsky, budete mít velkou výhodu.
 • Seženete si práci předem. Kamarád ze Slovenska se takhle dostal k práci správce ubytování pro Čechy. Peněz budete mít málo, ale časem se rozkoukáte a seženete si melouchy (odvozy autem, průvodcování). Učení angličtiny by mělo jít sehnat shadno i přes internet.
 • Vezmete své úspory a rozjedete na Bali vlastní podnikání. Můžete třeba pronajímat motorky turistům, učit surfovat nebo si založit potápěcí školu. Problémem v Indonésii je, že cizinec nesmí sám založit vlastní společnost ani vlastnit půdu. Takže lidi co znám takhle podnikají dost často na černo nebo z poloviny na černo. Pokud podnikají čistě, tak už jsou na Bali roky a tak se jim podařilo vyřešit potřebná povolení. Bali je plné korupce, takže na to se připravte.

Máte vyděláno? Nic z toho řešit nemusíte a prostě jeďte na Bali na nekonečnou dovolenou 🙂

 

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky:

 
Uloženo dne 10.4.2012. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 41.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

41 komentářů k “3 tipy, jak sehnat práci na Bali. Radíme po roce pobytu”

 1. Dne 10.4.2012 at 10:22 Martin responded with... #

  Když koukám na Bali, tak jsem začal uvažovat o stěhování. Ne, že by mě lákala jejich práce, ale když vidím jak tam chrápou, tak je to něco pro mě. Jsem dost spavej člověk, ani ne tak že bych potřeboval spát, ale spíš ležet a poflakovat se… A odpolední siesta by bylo něco pro mě 😀

  • Dne 10.4.2012 at 10:27 Bíbr responded with... #

   Jasně 😀 Ležet a poflakovat se by šlo, ale peněz za to moc není 🙂 Mě by to nebavilo, i kdyby za někdo platil, ale jednou za čas si to člověk užije rád, to je fakt.

  • Dne 23.8.2012 at 17:10 Petr responded with... #

   Tak tohle je nejlepší komentář ever. Kámo tebe bych chtěl poznat, myslím že by jsme si rozuměli 😀

 2. Dne 10.4.2012 at 17:57 Ondrej Valka responded with... #

  A co zit na Bali a pracovat na dalku do CR pres internet? Napr. pri me praci webdesignera by to bylo vcelku v pohode mozne. Nebyl by v tom nejaky zahrhel ze strany pobytu na Bali?

  • Dne 10.4.2012 at 18:08 Bíbr responded with... #

   Ahoj Ondřeji, tohle je super nápad a můžeš ho s přehledem realizovat. Trochu problém je s kvalitou připojení k internetu. Budeš si muset dát záležet, abys našel místo s dobrým internetem. Dá to práce, ale jsou. Nicméně když říkám s dobrým internetem, tak nečekej 8Mbit. Prostě přece jenom určitý omezení v tom je a to v tom internetu. Více v článku http://www.zivotnabali.cz/prakticke-informace/internet/

   • Dne 10.4.2012 at 18:35 Ondrej Valka responded with... #

    Prima, diky za osvetleni!

 3. Dne 11.4.2012 at 08:24 Petr responded with... #

  Ja moc nerozumim lidem, kteri jedou do cizi zeme dlouhodobe zit s tim, ze se tam nechaji zamestnat. Otroky prece muzete byt i doma. Inspiraci hledejte v narodech, ktere historicky ziji v ruznych zemich – Zide, Armeni, Gruzini apod. Vsichni se snazi podnikat. Kdyz nejsou nejak zvlast nadani, tak si otevrou nejaky gastronomicky podnik, restauraci, bufik, Armeni treba vsude na svete pecou ten svuj chleba Lavas, Turci delaji giros atd. Tak se da uzivit v sebechudsich zemich. Zidovsti obchodnici prosperovali i v tech nejchudsich vesnicich. Vietnamci se diky tomu uplatnili v CR, kde by se jinak pro rasove predsudky neprosadili. Treba nevydelate balik, ale jste svobodni.

  • Dne 11.4.2012 at 08:49 Bíbr responded with... #

   Zajímavý názor k zamyšlení Petře 🙂 Jakkoli chápu pohled člověka, který se dívá na svět očima utečence z krysího závodu, musím bránit ty, kteří to mají jinak. Znám dost lidí, pro které vůbec neexistuje pojem krysí nebo závod. Je hodně lidí, pro které dobré zaměstnání na dobrém místě a rodina je životní štěstí 😉 Každý nechce podnikat a pro někoho znamená pojem svoboda úplně něco jiného. Ale jinak já souhlasím s tebou 🙂

   • Dne 11.4.2012 at 09:22 Petr responded with... #

    Jasne, zamestnani ma taky sve vyhody. Jenze stoji o ne zrovna ti, co se chteji usadit na Bali? 🙂 Jeste me napadlo ze hodne kocovniku vyuziva nejakych specifickych dovednosti – remesel, treba Cikani (drive) brousili nuzky opravovali hrnce, dnes lide pletou copanky, tetuji, uci jazyky apod. (mi treba nabizeli vyucovat cestinu ! za peknych 10 USD/hodina). Znal jsem Japonce, ktery cestoval po svete a vsude se nechaval zamestnavat v Susi restauracich, coz jsme zase u gastronomie. Ja vlastne chci vyjadrit, co ty si uz napsal v clanku, v „chudych“ zemich jde dobre zit, jen clovek nesmi uvazovat jako klasicky gasarbaiter co jede makat do Nemecka nebo Anglie.

    • Dne 11.4.2012 at 09:42 Bíbr responded with... #

     Souhlas Petře, je potřeba vědět, jaké jsou možnosti v destinaci, kterou si vyberu. Nebo si vybírat destinaci podle toho, co chci. Právě proto jsem to zdůraznil v článku, protože lidi nemají představu jak to na Bali vlastně chodí a co je to za destinaci co se týče práce.

 4. Dne 16.4.2012 at 05:11 Iva responded with... #

  Ahoj vsichni pracovni nadsenci :), je tady jeden zasadni problem a to je pracovni vizum. Velice draha zalezitost a pokud si chcete vydelavat manualne, tak si na nej nevydelate. Jedina sance je sehnat praci u firmy, ktera potom vsechno zarizuje a plati. Indonezani opravdu nestoji o to aby jim bily brali pracovni mista. A pokud jeste porad uvazujete, ze to zkusite tak si prectete Bibruv clanek o zarizovani turistickeho viza!!! A na pracovni vas prejde chut. A jeste jedno upozorneni pro mazaneho ceskeho clovicka, pokud si myslite ze tady budete vydelavat a oni na to neprijdou, jste seredne na omylu! Prijdou a rychle. Bali je mala vesnice kde vi kazdy o kazdem a vezeni tady neni pekne a na umluvy o vydavani veznu rovnou zapomente, ty CR s Indonesii nema.
  Prijedte si Bali uzit, nebo si najdete mezinarodni firmu a nebo pracujte na dalku v Cechach.

  • Dne 16.4.2012 at 07:15 Bíbr responded with... #

   Ivo díky za zajímavé doplnění článku!

   Článek o korupci při prodloužení víza je zde: http://www.zivotnabali.cz/postrehy-zazitky/korupce-na-imigracnim-urade/. Pracovní vízum bych se sám vyběhat vůbec neodvážil, jedině využít služeb agentur, které vědí co kde uplatit a jak na to.

   Jinak Indonézie zločince opravdu nevydává, což mi připomnělo, že občas tu člověk potká utečence 🙂 Pár bílých v moderním světě cosi vytunelovalo a pak jsou v Indonézii schovaní před zákony moderního světa.

   • Dne 6.8.2013 at 15:03 Martin responded with... #

    Mozna nevydava, ale po par letech musi vycestovat, aby si mohli prodlouzit vizum…a pokud uz maj propadlej pas, tak maj problem x-)

 5. Dne 2.8.2012 at 13:35 Ela responded with... #

  Ahojky,
  Před několika týdny jsem se vrátila z dobrodružné cesty po ostrovech Bali, Lombok, Flores,Komodo, Rinca, Sumbawa a mnoho jiných menších ostrůvků. Přiznám se, že Indonésie mi učarovala, dokonce natolik, že jsem začla přemýšlet, tam na nějakou dobu odcestovat a zkusit si tam sehnat obyčejnou práci..A o to právě jde, nemám absolutní zkušenosti s hledáním práce tam,ani nevím, kde hledat tady,na jaké české firmy se např. obrárit, které mají např. na Bali své zastoupení.Jestli zkusit štěstí až tam, ale to se mi zdá jako velký risk. Jak si např. sehnat práci dopředu jako recepční, servíka, barmanka, správce bungalovů,jak uvádíš v předešlých komentech?? Zkusila bych cokoliv,s tím, že počítám, že nevydělám statisíce, stačilo by pouze na bydlení, nějaké jídlo a zažívat dobroddružství. Nevím, zda je lepší, pracovat pro ČR tam nebo pro místní ekonomiku a jak těžské je práci sehnat z Čech. Nemáš nějaké dobré rady, kde začít hledat…kde se poptat…AJ mám na komunikativníí úrovni..Předem moc děkuju za odpověď..

  • Dne 3.8.2012 at 20:53 Bíbr responded with... #

   Ahoj Elo,
   to musela být hodně dobrá cesta 🙂
   Nemám s hledáním práce přímo na Bali zkušenosti, ale pokud nemáš nějakou specializaci, tak bych asi zkusil velké hotelové řetězce, co tam mají hotel.
   Určitě je lepší dostávat plat v západní měně (třeba ČR), tj. pokud si umíš sehnat práci, která se dá dělat na dálku, tak je to ideální. Takové práce jsou, třeba psaní článků na zakázku.
   Ať ti to vyjde 😉

   • Dne 6.8.2012 at 14:12 Ela responded with... #

    Ahojky…no co ti budu povídat…byla to fenomenální cesta..tak strašně jsem si Indonésii oblíbila…teda alespoň její jížnější část. Právě proto jsem začla pomalu brouzdat googlem a chtěla bych si tam něco najít..Specializaci sice mám,na státní správu a EU, ale s tím bych tam asi nebodovala:), dělala bych cokoliv, co by bylo placené alespoň tak, abych tam přežila:)..Takže doporučuješ kontaktovat velké hotelové komplexy přímo na Bali? Nemám s tím bohužel žádné zkušenosti..Psal si, že jakýsi tvůj kamarád dělá správce vilek..jak se k tomu dostal? Neporadíš alespoň nějakou chytrou webovku, kde se dá něco sehnat? Jak brouzdám tak brouzdám…nic nenacházím 🙁

    • Dne 6.8.2012 at 14:22 Bíbr responded with... #

     Bohužel s hledáním práce na Bali nemám zkušenosti, takže jen tipuju že například hotelový řetězec by mohl chtít radši holku z Evropy, než balijce, ale nevím to. Určitě budou i jiné možnosti. Ke správci vilek se kamarád dostal přes známost. Nechtěli si jen tak vzít někoho přes inzerát, takže hledali přes známé.

     Strýček Google by něco najít mohl 😉
     https://www.google.cz/search?q=jobs+in+bali

  • Dne 25.2.2016 at 12:56 veronika responded with... #

   Ahoj,
   Pisi proto.ze jsem ted koupila s kamaradkou letenky do malajsie s tim.ze chceme procestovat hlavne indonesii. Velmi by se mi hodily tve tipy a postrehy z cest. Hlavne co se tyce utraty a dopravy. Myslis,ze by ti nevadilo se aemniu o tom trochu pobavit? Diky

   Budu moc rada kdybys mi odpovedela. Na mail prosim

   Diky a preji krasny den

 6. Dne 7.9.2012 at 08:52 Michal responded with... #

  Ahoj, chtel sem se zeptat, docetl jsem se jen o Bali ale zajimalo by me jeslti je mozne sehnat praci i na okolnich ostrovech. Nemuzu na tom nikde najit informace;] Thx Michal

  • Dne 7.9.2012 at 14:24 Bíbr responded with... #

   Ahoj Michale. Práce se dá sehnat určitě na Jávě. Jinak to bude bídné, i když třeba Borneo je místy docela v pohodě. Potkal jsem tam jednou učitelku z USA, která tam žije už 20 let a učí. Jinak nevím.

 7. Dne 12.2.2013 at 18:19 Adam Malec responded with... #

  Zapomnel jsi dodat ze pokud chces pracovat legalne tak vyrizeni KITAS (dlouhodobeho pobytu na rok) vyjde na min 500$ a pracovni povoleni dalsich 1200$ rocne, navic Balijsky urednici planuji vybirat dalsich cca 1300$ rocne od kazdeho legalne pracujiciho cizince jako kompenzaci za „kradez“ prace mistnim.
  V pripade ze se legalne ozenis s Indonezankou, tak manzelka nikdy neztraci narok vlastnit pozemky legalne, musis se jen ujistit aby te po par letech manzelstvi nenechala deportovat a neponechala si tvuj business a nemovitosti coz se stava docela casto 😉

  • Dne 13.2.2013 at 09:11 Bíbr responded with... #

   Díky za doplnění 🙂 Ženský jsou prostě potíž 😀

 8. Dne 13.2.2013 at 15:18 Jarda responded with... #

  Ahoj Bíbře :-),
  neměl bys info o kontaktu na nějakou lokální leteckou společnost na Bali, která provozuje vyhlídkové lety, nebo lety mezi ostrovy s jedno nebo dvoumotorovými
  letadly? Nemyslím tím velké letecké společnosti.
  Díky, Jarda.

  • Dne 14.2.2013 at 04:57 Bíbr responded with... #

   Ahoj Jardo, to bohužel netuším.

 9. Dne 28.3.2013 at 10:52 Katka responded with... #

  Nejak jste pozapomneli treba na praci pruvodce…ale to je samozrejme spis pro lidi, kteri to tu uz znaji trochu lip 😉 Ja jsem sama pruvodkyne, ziju na Jave, a kolikrat jsem hledala jinou praci, ale nenasla…i kdyz asi bude problem s prubojnosti 😀 Podle me se da s anglictinou najit prace ucitele snad vsude, ovsem otazka je, jestli legalne na kitas…

  Vas web znam uz nejakej patek, ale az ted jsem se donutila precist si vic, bezva cteni 🙂
  Hodne uspechu!

  • Dne 28.3.2013 at 11:03 Bíbr responded with... #

   Tak určitě, kolem turistů se peníze vždycky pěkně točí 🙂
   Ahoj na Jávu a přeju příjemné počtení 🙂

 10. Dne 3.4.2013 at 22:22 ivana responded with... #

  Ahoj Bibre,letim s manzelem 01.06.2013 na Bali a Tvoje clanky mi moooooc pomohli se zorientovat.Jsi fajn a moc dekuju.Ja jsem trochu dobrodruch,je mi 42 let a byla jsem ve Stredni Americe,Dominikanska republika,Mauritius,Jamajka atd. a nikde jsem nemela problem s pujcenim skutra,ale manzel je Nemec a boji se,ze nas tam zavrou kdyz budeme mit mensi nehodu,nebo ze nas tam nekdo prepadne a unese.Prosim Te stavaji se tam takovehle veci?Samozrejme jsme pojisteny snad na vsechno a co se tyka zdravotni osetreni,plati tam take Nemci?Jsme pojistenci z Nemecke zdravotni poj.Moc dekuji,snad jsem nedala hloupe dotazy.Proste ti to pisu jak to prozivame.Moc Dekuju Ivana

  • Dne 4.4.2013 at 03:38 Bíbr responded with... #

   Tihle Němci… 😀

   Pojištění musíte mít cestovní, tohle není EU. Na Bali je bezpečno, najdete to tady v článcích a komentářích.

   Ať se výlet líbí! 🙂

 11. Dne 13.5.2013 at 15:50 lenka responded with... #

  Ahoj, super rady a clanky, jeste se zeptam kolik tedy je potreba penez na bezne ziti v indonesii? Chci se tam odstehovat pronajmout nebo koupit chatrc/domek pobliz plaze a jidlo obcas nejaky vylet atd. Proste kolik jsou mesicni naklady? Diky za odpoved. Mej se

  • Dne 14.5.2013 at 06:49 Bibr responded with... #

   Ahoj Lenko, k nákladům na život na Bali je tady samostatný článek. Odkaz na něj najdeš na úvodní stránce dole, mezi nejkomentovanějšími články. Ať se daří, Bíbr.

 12. Dne 23.1.2014 at 03:14 pavel zvolanek responded with... #

  Možná by se dala najít nějaká příležitostná práce..podmínky dlouhodobý pobyt na Bali, dobré znalosti alespon angličtiny, další jazyky vítány, znalost Bali, znalost dalších míst Indonésie vítána, zkušenost s cestovním ruchem bonus. Případní zájemci mohou napsat na můj email.Jde o delegátskou a průvodcovskou práci.

  • Dne 25.2.2014 at 11:17 Nikola responded with... #

   Ahoj, měla bych zájem o delegátskou a průvodcovskou práci na Bali. Chystám se tam odcestovat a tato práce by pro mě byla ideální. Učím se i Indonéštinu a anglicky umím perfektně.. Tvůj email tu nevidím, mohl bys mi poslat víc informací na nikol.machecque@email.cz ? Díky 🙂

 13. Dne 20.6.2014 at 03:11 Sonia responded with... #

  Hodlame s muzem i dcerou presidlit nekam do teplych krajin a laka nas prave Bali. On je tater, ja ucitelka aj, tak jsme si rikali, ze snad praci najdem. Zaujala me tady informace, ze pokud umi clovek dobre anglicky, najde praci hned – a taky jsem koukla na odkaz k praci ucitele aj. Tu stranku znam – jako mnoho jinych ale maji krom pozadavku na odb. kvalifikaci (k vyuce jazyka) i pozadavek rodily mluvci a pas USA, UK atd., coz mnoho Cechu nesplnuje 🙂 Jsem vystudovana uc. aj, ucim na vysoke skole (budouci ucitele aj 🙂 ), pobyvala jsem dlouhodobe v aj mluvicich zemich, ale ziskala jsem pocit, ze kdyz nejsem rodily mluvci, tak proste nemam sanci…
  A co se tyce tetovani, slyseli jsme, ze v Indonesii se nechavaji turisti tetovat spis o mistnich…
  Jakou myslis, ze bychom tedy meli sanci najit praci? S ditetem uz totiz nejde vyjet jen tak na blind, ze jo 🙂
  Jinak super stranky, diky za ne!

  • Dne 20.6.2014 at 14:25 Bíbr responded with... #

   Rodilý mluvčí má situaci nejlepší ze všech, ale kvalifikovaní učitelé z jiných zemí se podle mě taky ujmou. Někteří mi tvrdili, že důležitější než kvalifikace a rodilý mluvčí je vzhled. Blond s modrýma očima má nejvyšší šance získat práci na učení angličtiny.

   Zcela jistě je velmi jednoduché sehnat práci jako učitel angličtiny ve Vietnamu v Saigonu. Tam takových lidí je spousta. Je to tam i docela dobře placené, poptávka je obrovská a učitelů málo. Jaká je přesně situace na Bali nevím, sám jsem takovou práci nehledal, ale jednoho nebo dva učitele jsem potkal.

   Ohledně tetování nemám představu, ale tetovacích studií jsou na Bali tuny a tak si nemyslím, že bude jednoduché v té konkurenci prorazit. Já bych naopak šel do studia s bílým majitelem, než abych riskoval žloutenku u místního umělce. Ale já se nikdy netetuju, takže já nejsem zrovna statistický vzorek.

   • Dne 27.6.2014 at 02:14 Sonia responded with... #

    Diky moc za odpoved! I za tip na Vietnam, nicmene my nechceme jet „kamkoli do Asie, kde sezenu snadno praci“:) Vietnam nas prave vubec nelaka, a Saigon uz vubec ne (sam tusis, proc 🙂 ). No, jestli / az vyjedem, budem asi zit nejdriv z uspor a pak se zkratka uvidi, ono to nakonec vzdycky nejak dopadne, a vratit se muzem vzdycky, ze jo 🙂
    PS Jsem modrooka (odbarvena) blondyna, tak aspon nejaky plus 😉

 14. Dne 20.6.2014 at 12:33 Katka responded with... #

  Právě u takových tropických rájů se mi zdá jako riziko, že tam člověk navěky zůstane 🙂 Jinak mě celkem zaujal případ modelky, co přijela na dovolenou (to je ranec peněz!) a pak zůstala pracovat za byt a stravu…

  • Dne 20.6.2014 at 14:26 Bíbr responded with... #

   Jeden nikdy neví, kam ho vítr zavane 🙂

 15. Dne 13.1.2016 at 05:49 Honza responded with... #

  Ahoj chťel bych se zeptat jestli by šlo sehnat místo elektrikáře právě třeba pro nějaké zahraniční firmy .

 16. Dne 31.5.2019 at 14:38 Roman responded with... #

  Proč vlastně z celé Indonésie se půlka světa snaží žít zrovna na Bali, copak nikde v Indonésii nebo Oceánii není nic lepšího k životu než jeden jediný ostrůvek? To jsem zatím nepochopil.

  • Dne 31.5.2019 at 14:43 Roman responded with... #

   Přece kdyby nic jiného tak vysoký turismus dříve či později zničí sebekrásnější místo. A Bali se roky všude skloňuje jako ráj na zemi a úžasné místo k žití, že pokud tam není přeplněno, zmařené ceny a pohoda turismem, byl by to malý zázrak.

 17. Dne 31.5.2019 at 14:52 Katerina responded with... #

  Uz par let je podminka pro vyucovani anglictiny cizinci nejen kvalifikace ale i narodnost. Cizi ucitel anglictiny musi pochazet z anglicky mluvicich zemi tj. UK, USA, AU, CANADA.
  Teorericky nekdo by vas mohl prijmout i bez toho ale je to s rizikem…kdyz vas chytnou nelegalne pracovat, muzete ocekavat vyhosteni.
  Jinak souhlasim s tetovanim, na Bali je tetovacich studii spousta…

  Elektrikare si myslim taky nepotrebuji i kdyz spousta mistnich ma minimalni znalosti bezpecnosti prace.

Přidejte svůj komentář