Praktické informace o Bali

Pití alkoholu v Indonésii. Kolik co stojí a na co si dát pozor

Alkohol není v Indonésii běžnou součástí života, jako je tomu v Evropě. Alkohol se tu pije jen v turistických místech a pár velkých městech. Neexistuje tu nic jako hospoda, kde se třeba ani nevaří, a kam přijdete a dostanete pivo. Alkohol je v téhle zemi jedna z mála věcí, která je i pro našince poměrně drahá. Je na něj uvalena vysoká daň, takže velké pivo (0,62 litru) stojí v přepočtu kolem 60 korun, malé je za 30. Pro srovnání: Za šedesát korun tady dostanete bohatou večeři nebo přejedete taxíkem město tam a zpátky.

Točené pivo v Indonésii, na Bali?

V Indonésii (na Bali) se taky neprodává točené pivo (viděl jsem jen jednu výjimku, což byla speciální akce na diskotéce), ale jen lahvové pivo. Zdá se to jako nevýhoda, ale při stylu, jakým místní přistupují k hygienickým normám, je to vlastně dobře. Žíznivci se tak vyhnou střevním potížím.

Pivo Bintang, Bali, KutaPivo Bintang

Na české pivo se v Indonésii narazit nedá, musela by to být šťastná náhoda. Pije se tu zejména značka Bintang, která je nejlevnější. Soudě podle stylu etiket a loga s rudou hvězdou je Bintang vyráběn v licenci s pivovarem Heineken, místní to ale hrdě popírají a prohlašují Bintang a všechny jeho složky za tuzemské, což ale není pravda (jak popisuje Bintang stránka na Wikipedii). Pivo Bintang je tu tak populární, že stánkaři na každém rohu prodávají trička, tílka, tašky a další zboží s jeho logem.

Další značky piva dostupné na Bali

Kromě Bintangu se tu dají sehnat dražší zahraniční značky jako je Guiness, Carlsberg nebo Heineken. Pivo tu není odstupňované jako v Česku, místí neznají pojem desítka nebo dvanáctka. Soudě podle plnosti chuti a obsahu alkoholu je ale Bintang dvanáctka, což se ráno také náležitě projeví, pokud nejste na dvanáctku zvyklí.

Tvrdý alkohol na Bali

Pakliže je pivo drahé a nedá se sehnat v Indonésii na Bali všude, s tvrdým alkoholem je to ještě o něco těžší. Prodává se jen ve vybraných barech, zejména v turistických letoviscích. Panák tvrdého alkoholu stojí v průměru 120 korun, čili dvě velmi bohaté večeře. Mluvím teď o zahraničních značkách whisky nebo ginu. Drahá je ale i místní pálenka Arak a není dobrým nápadem kupovat domácí produkty, pokud vám je místní nabídnou.

Jít se tedy opít do baru vyjde v Indonésii velmi draho, obzvlášť pokud dost vydržíte. Schůdnou cestou mohou být akce, které místní bary nabízejí. Je dobré sledovat vývěsky, ptát se místních a obsluhy baru. V letoviscích se dá narazit na akce „kup jednu, dostaň dvě“ nebo „šťastnou hodinku“. Obvykle se ale tyto akce týkají míchaných nápojů, které tu bývají zrádné. Zpravidla bývá jejich hlavní přísada utajena nebo je jí Arak pochybné výroby plus džus nebo limonáda. Chuť takového nápoje připomíná odér vody do ostřikovačů v autě, ale dá se to zvládnout, pokud se ovšem nerozhodnete se něčím takovým opít. Kocoviny bývají v místním extrémním vlhku a vedru nesnesitelné.

Vztah místních obchodníků k tvrdému alkoholu „je to pro turisty, ti vypijí všechno“ dokládá i to, že jsem se setkal s falešnou whisky. Barman ji sice naléval z lahve Johny Walker, ale tenhle Johny byl dozajista domácí.

Štítky: , , , ,

 
Uloženo dne 15.8.2011. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 21.

21 komentářů k “Pití alkoholu v Indonésii. Kolik co stojí a na co si dát pozor”

 1. Dne 15.8.2011 at 15:41 Bíbr responded with... #

  Podle mě ten chlast nechutná jako saponát a kocoviny jsou taky v pohodě 😀 Jak kdo.

 2. Dne 16.8.2011 at 04:42 Sagi responded with... #

  Bibře, tobě i saponát nechutná jako saponát, ale jako docela dobrý chlast 😀

 3. Dne 16.8.2011 at 05:53 Bíbr responded with... #

  Sagi ty ze mě děláš nějakýho alkoholika, proti tomu se musím ohradit! 🙂 Piju maximálně několikrát za den a v malých dávkách 😀

  Né, podle mě je to pití zde opravdu pitelné, i když Jack Daniels to není, to ne. Dost možná má na Petra následky zdejší klima. Mě naopak klima na Bali vyhovuje, mám tady víc energie.

 4. Dne 18.8.2011 at 13:20 Hanka responded with... #

  Pokud vím tak točený bintang by měli mít v Padang bai u Adama a Radky Malecovych. Jinak ja proti mistnimu alkoholu nic nemam.

  Arak jsme kupovali pres naseho pruvodce a kamarada a nikdy nam z nej nic nebylo. Výborný je s kolou a limetkama a nebo jenom s medem. Ani ty opice nebyli nikdy tak hrozné.

  Ovšem co je opravdu hnus a smrdí to jak voda, v které se vymáchal pěkně starý hadr na podlahu je palmové víno. Grrr ještě teď ten hnus pořád cejtim.

  • Dne 18.8.2011 at 14:05 Bíbr responded with... #

   Ahoj Hanko, vítej. Já s tebou naprosto souhlasím, mě místní alkohol taky nevadí. Petr je z něj na prášky, prostě nic nevydrží 😀
   Díky za tip na točený Bintang a na víno si dáme pozor, to jsme ještě nepili 🙂

   • Dne 18.8.2011 at 14:43 Hanka responded with... #

    S tim točenym bintangem to mam info z druhe ruky tak na nej uplne stopro nespolehejte. Ja totiz pivo nepiju. Za to to nahrazuji ciderem ten maji na Bali taky dobry a v kramě ani ne zas tak drahy. Ale snadno jestli ho tam maji zjistite, kdyz jim zavolate http://www.okdivers-bali.com/

    To vino fakt radši vynechejte a nebo ho ochutnejte (protoze clovek je preci jen tvor zvedavy a co sam nevyzkousi tomu neuveri ;))) abyste mi pak mohli dat za pravdu.

    Pozdravujte všechno na Bali, ja se tam zas chystam v říjnu sice jen na týden na takové krátké zastaveníčko mezi cestováním po Malajsii ale stavit se tam proste musim 😉

    • Dne 18.8.2011 at 17:39 Bíbr responded with... #

     A to my ho ochutnáme Hanko 🙂 Jestli pojedeš okolo, pošli vzkaz a třeba zajdem na sklenku 😉 Užij si Malajsii! 🙂

 5. Dne 15.1.2012 at 10:51 Lukáš responded with... #

  a co cigarety a kouření na Bali?

  • Dne 15.1.2012 at 19:06 Radule responded with... #

   Ahojky,
   co jsme zažili tak cigára v pohodě, rozhodně daleko levnější jak u nás:)
   Dobrý je vyzkoušet hřebíčkový tabák
   Radule

 6. Dne 13.3.2012 at 09:02 HonzaD responded with... #

  Dají se na Bali koupit doutníky?
  Hřebíčkový tabák – to je do dýmky? Klasické, nebo vodní?
  (sice tam pojedeme až za dlouho, ale musím se teoreticky připravit)

  • Dne 13.3.2012 at 09:16 Bíbr responded with... #

   Ahoj Honzo, doutníky jsem viděl, ale jestli jsou kvalitní netuším.
   Hřebíčkový tabák dávají do cigaret. Je to směs tabáku s hřebíčkem. Má to nasládlou chuť.

 7. Dne 13.3.2012 at 09:42 HonzaD responded with... #

  Díky za rychlou odpověď.
  Cigarety nekouřím, tak si sebou vezmu pro jistotu klasickou dýmku i s tabákem.

 8. Dne 23.12.2012 at 17:18 Jirka responded with... #

  Hele a kolik alkoholu lze na Bali dovézt?

  Mimochodem nemám tě rád, musím pracovat a místo toho, to tady už hodinu prolézám :D.

  • Dne 23.12.2012 at 18:01 Bíbr responded with... #

   Zdar, to netuším, ale řekl bych že to bude tak litr tvrdýho na osobu.

   V článcích jsou skrytý poklady, takže je musíš přečíst všechny! 😀

   • Dne 23.12.2012 at 19:17 HonzaD responded with... #

    Já jsem si pro jistotu vzal na letišti litrovku Tulamorky, protože byla levná. Na místě jsem pak zjistil, že se dá koupit vynikající rum a whisky – bohužel značku jsem zapomněl. Flaška stála cca 240 Kč a opravdu to bylo vynikající pití. Kupoval jsem v Asri shopu v Kandidaze. Takže je skoro zbytečné něco vozit sebou.

    • Dne 23.12.2012 at 19:24 Jirka responded with... #

     Tak ono české pivo je české pivo :). I co se nevypije, se pak dá dobře směnit (ne že by ho moc zbylo :D) Vodní dýmku v Egyptě jsem takhle směnil za dvě Plzně :).

     Hele Bíbříku a když už přispívám, možná by nebylo od věci, založit tu nějakou sekci „Seznamka“. Lidi by se tak mohli domluvit na větších skupinkách, což by mohlo přinést úspory a lepší zážitky :).

     • Dne 23.12.2012 at 19:39 Bíbr responded with... #

      Zajímavý nápad, ale ojedinělý.
      Jinak je tady fórum 😉
      Tam si klidně diskutujte, o čem chcete.

Přidejte svůj komentář