Praktické informace o Bali

Očkování na dovolenou na Bali. Ano nebo ne?

Jedete na dovolenou na Bali a nejste si jistí, jestli stojí za co nechat se očkovat? Přemýšlíte, že je to možná zbytečná zátěž organismu a finanční výdaj? Můj názor najdete v článku.

Docela často dostávám dotazy ohledně očkování. Přece jenom, Bali je exotická destinace a lidi neví, co je tady čeká. Je ostrov Bali v Indonésii plný nemocí?

Jídlo z mobilních stánků je prej v pohodě, protože ho šváby nedoběhnou. Místní vtip.

Jídlo z mobilních stánků je prej v pohodě, protože ho šváby nedoběhnou. Místní vtip.

 

Bali není plné nemocí a po výstupu z letadla Vás nepřivítá banda malomocných. Nicméně je to destinace, kde jsou jiné nemoci než v ČR. Je to také ostrov v rozvojové zemi, kde je zdravotní péče o poznání horší, než v ČR a v mnoha případech lidé nemají vůbec ke zdravotní péči přístup. To evidentně znamená, že když chytí nějakou nemoc, tak jí neléčí a prostě chodí po světě nemocní. Pokud je ta nemoc infekční, tak jsou infekční. Takhle jednoduché to je.

Nejsem zastáncem myšlenkových proudů, že doktoři nám ve všem kecaj. Věřím tomu, že bakterie existují, i když nejsou vidět. Někteří lidé mi připadají, že se chtějí vrátit do středověku a nepoužívat léky. No, přátelé, až chytíte žloutenku, jsem zvědav které homeopatikum si zobnete.

Ohledně potřebných očkování psal Petr v článku Očkování. Je do Indonésie, na ostrov Bali, potřeba očkování? Zkráceně řečeno, určitě bych neváhal s očkováním proti žloutenkám A a B, ani proti břišnímu tyfu. Očkování proti tetanu byste už měli mít, jinak Váš taky před cestou čeká.

Já jsem obecně pro očkování, více o tom dole v článku Co zařídit před odletem na dlouhodobý pobyt na Bali?

Tyfus

Ohledně tyfu jsem našel nějakou starší statistiku.

Podle toho kolem roku 2008 bylo v Indonésii 180 případů tyfu na 100.000 obyvatel. Kolik z toho na Bali, to nevím.

23 procent odebraných vzorků bylo odolných vůči antibiotikům, což znamená velmi problematickou léčbu.

Pro srovnání: malárie bylo v Indonésii v minulosti 38 případů a dengue 145 na 100t. obyvatel, ročně. Takže ano, tyfus patří mezi nemoci s vyšším výskytem. Pokud je tato hustota tyfu i na Bali, tak je tu vzhledem ke 4 mil. obyvatelům 7200 případů tyfu ročně. To číslo bude menší, protože Bali patří k vyspělejším oblastem Indonésie.

Mé amatérské srovnání malárie s českými nemocemi najdete v článku Opravdu nosí komáři smrt? Hrozí na Bali malárie a dengue?

V jiném článku píšou, že v roce 2004 si tyfus z výletu do Indonésie přivezli 2 Taiwanští turisté.

Žloutenka

Až uvidíte místní hygienu, garantuju Vám, že budete chtít mít očkování proti všem žloutenkám světa.

Kuchyň

Bufet. Nemyslete si, že v hezké restauraci jsou na tom s hygienou o moc lépe. Moderní hygienické předpisy dodržují jenom v nejluxusnějších restauracích.

 

Infekce žloutenkou B může vyvolat závažná, život ohrožující poškození jater. Účinná léčba prakticky neexistuje a může Vám to ovlivnit celý život.

10 procent obyvatel Indonésie má žloutenku B. Hodně lidí to má už od malička a ani to nevědí. Takže jedete do země, kde má žloutenku B přes 20 milionu lidí.

Já tohle riskování celkem nechápu. Pokud na něco očkování není, jako proti malárii, tak nezbývá než riskovat, ale proč riskovat i nákazu nemocí, na které očkování existuje, to mi hlava nebere.

Ano, s největší pravděpodobností nic nechytíte. Nakazí se jen zlomek lidí, ale ty nemoci jsou tak závažné, že to za to nestojí.

Nejvíc úsměvné jsou ty hlášky „tak jsem tam byla bez očkování a nic jsem nechytila, tak si myslim, že v pohodě Maruško, nedávej si ho taky.“ Takové prohlášení je hodné člověka z Afriky, který neví nic o existenci bakterií a myslí si, že AIDS se dá vyléčit souloží s pannou (ano, to si tam prý opravdu myslí).

Pokud bude nějaká nemoc tak rozšířená, že jí chytí každá Maruška, tak to už je epidemie takového významu, že budou uzavřené hranice, bude vyhlášen stav nejvyšší pohotovosti a do té země bude lítat jedno letadlo s humanitární pomocí za druhým.

Takže Marušky se prosím Vás neptejte, je to nesmysl.

Jinak samozřejmě si nemyslím, že má smysl se očkovat proti nemocem, které jsou na druhé straně zeměkoule, pokud tam nejedu.

Takže asi tak 😉

Jinak, pokud jste proti všem lékům a chcete návrat k přírodě se vším všudy, tak Vám doporučuji podívat se do chudých oblastí Indonésie, třeba do Timoru. Běžně tam uvidíte lidi s ošklivými nemocemi kůže nebo jinak těžce nemocné.

Západní Timor. Kuchyň doma

Kuchyň v jednom z domů v západním Timoru, kam nás vzali na návštěvu. Pro některé alternativní lidi snový „návrat k přírodě.“

 

Uprostřed České republiky plné špičkových doktorů zadarmo se Vám možná zdá, že vlastně léky nepotřebujeme. To je podobné, jako když kuřák se zapálenou cigaretou tvrdí, že může kdykoliv přestat. Nebo taky „sytý hladovému nevěří.“

Souhlasím s tím, že na druhou stranu řešit kdejaké zakašlání silnými léky a být na lécích většinu roku je špatně, protože tím si víc škodíte než přilepšíte. Nevylévejte ale dítě i s vaničkou!

I když jedete na Bali jenom na dovolenou, stejně bych s očkováním neváhal.

Všechny články k očkování najdete pod štítkem očkování.

Štítky:

 
Uloženo dne 14.6.2015. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 6.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

6 komentářů k “Očkování na dovolenou na Bali. Ano nebo ne?”

 1. Dne 14.6.2015 at 11:44 Daniel Laskavý responded with... #

  Souhlasím, byl jsem na Bali před dvěma lety a na některých místech jsem si říkal „ještě že jsem se naočkoval“. navíc u té žloutenky je údajně ochrana dlouhodobá, až snad na 30 let.
  Jinak:
  http://vyhlasto.cz/h/1j31/vy-jste-se-v-tom-zase-vrtal-pane-doktore

  • Dne 19.6.2015 at 21:47 Bíbr responded with... #

   Pane doktore 😀 U žloutenky je potřeba jit na přeockovani po pul roce znovu a pak je to opravdu na hodně let. Jinak ne.

 2. Dne 15.7.2015 at 12:02 Raven responded with... #

  Jestli si to tam s někým nechcete rozdávat, tak se proti žloutence typu B určitě nenechávejte očkovat. Nejdřív se podívejte, jak se to přenáší.
  I kdyby to tam mělo 100% obyvatel, tak když tam nebudu souložit bez kondomu, nebo nedostanu krevní transfúzi od nakaženého, tak mi to může být úplně jedno.

  Epidemii žloutenky typu A tam snad taky nemají, a jen ze špíny se neobjeví.

  Jestli byli tyfem za celou dobu nakaženi jen dva turisté (v roce 2004), tak to nemá cenu vůbec řešit.

  Takže za mě – neočkovat se.

  • Dne 15.7.2015 at 16:21 Bíbr responded with... #

   Díky za opačný názor. Já nesouhlasím, ale tak už to je, každý má svůj názor.

 3. Dne 25.8.2015 at 18:02 Andrea responded with... #

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jaké zkušenosti máte s přeletem Denpasar – Jakarta, resp. se zpožděním letů? Je vhodné zůstat den v Jakartě aby neuletěl navazující spoj?
  Díky

  • Dne 25.8.2015 at 18:05 Bíbr responded with... #

   Většinou to letí na čas, ale jeden nikdy neví. Těžko radit. Já to riskuju, ale tobě to poradit nemůžu, co když ti to pak uletí…

Přidejte svůj komentář