Praktické informace o Bali

Dobrá rada, jak se vyvarovat nákupu nekvalitního benzínu v Indonézii

Všichni jezdí na motorkách, motorky jsou všude. Došel benzín? Na Bali a v celé Indonézii Vám nehrozí, že byste nesehnali lahev benzínu do pěti minut prakticky kdekoliv. Ovšem jakého benzínu…

Všude u silnic jsou dřevěné regálky plné lahví žluté tekutiny. Nejsou to chcánky (znáte Závišovy chcánky?), jak by mohlo nejednoho pankáče napadnout, je to benzín.

Tenhle žluťoučký benzín je někdy podezřele málo žlutý. Je skoro tak bílý, jako Závišovy zdravé chcánky. Čím to je? Ano, správně, tento benzín je „říznutý,“ čili zředěný.

Motorka s tímhle benzínem z lahviček sice jede, ale startuje hůř a často je i pro laika jasný rozdíl – motor je totiž hlučnější.

Chcánky z lahví vám do motorek lít nedoporučuju, když už tak jenom v krajní nouzi.

Podezřele bílý benzín

Podezřele světlý benzín

 

Kde na Bali koupit kvalitní benzín?

Nekupujte zdravé bílé chcánky v lahvích, kupujte benzín u benzínových čerpacích stanic. Benzina zaručuje kvalitu.

Další nevýhodou mikro-benzínek u silnic je cena. Benzín u benzínky stojí 10 korun za litr. Prodejci u silnic mají ceduli „1 litr za 11 korun.“

Člověk si říká – to jsou ale chudáci, tahají se s těžkými lahvemi benzínu jenom aby vydělali korunu na litru! Jenže oni nemají jen korunu na litru.

Lahve, které používají, nejsou litrovky. Jsou to většinou lahve od vodky Absolut s obsahem 0,75 litru a ještě k tomu benzín ředí. Takže bych se nedivil, kdyby z jednoho litru benzínu vyčarovali litry dva. To už za tu námahu s taháním lahví stačí 🙂

"Litrovky" různých velikostí a tvarů

„Litrovky“ různých velikostí a tvarů

 

Moderní čerpací stanice jsou i na Borneu

Moderní čerpací stanice jsou i na Borneu

 

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 6.5.2012. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 3.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

3 komentáře k “Dobrá rada, jak se vyvarovat nákupu nekvalitního benzínu v Indonézii”

 1. Dne 28.8.2012 at 08:21 HonzaD responded with... #

  Dcera kolegyně byla pár týdnů na Bali a stěžovala si, že jak místní policajt vidí bělocha na mopedu, tak ho hned kasíruje. Třeba za přejetí plné čáry, nebo si vymyslí něco jiného. Prý takto platili několikrát, protože policajt má vždycky pravdu. Zajímalo by mě, jaké zkušenosti mají ostatní.

  • Dne 28.8.2012 at 10:09 Bíbr responded with... #

   Ahoj Honzo,
   bílí na mopedech jsou opravdu pro místní policajty pojízdné bankomaty. Předně kontrolují, jestli mají mezinárodní řidičáky a i když je jim to od srdce u zadku, pokud je nemají, tak chtějí úplatek. Zpravidla tak 200-300 korun to spraví.
   Co se týče dopravních přestupků, tak předpisy je potřeba dodržovat, jako všude. Při nedodržení přestupku vyhrožují pokutou až tisíce korun (vytáhnou oficielně vypadající tabulku, kde jsou doporučené výše pokut) a dá se domluvit na úplatku.
   Sem tam se najde policajt, který chce úplatek i když k přestupku nedošlo nebo byl zanedbatelný. Stačí v dobré náladě a s úsměvem říct, že to přestupek nebyl. „Tak pojedem na stanici,“ bude vyhrožovat. „Klidně,“ odpoví turista. A policajt si pod vousy zamudruje „sakra, tak nic.“ A je hotovo.
   Je to pravda, ale já si živě vzpomínám na naprosto stejný přístup policajtů v Česku a věřím, že v době západní marky se k Němcům naši modří hoši chovali stejně. Ono je to všude stejný, neviděl bych to tak černě 😉

Přidejte svůj komentář