Praktické informace o Bali

I na pohádkovém Bali se krade! Zlodějské finty uklízeček, příběhy okradených a domobrana

Bali má pověst místa, kde se vůbec nekrade a nikdy se nikomu nic nestane. Je to opravdu tak?

Tímhle článkem nechci Bali pomlouvat – krade se všude. Ovšem rád bych uvedl na pravou míru pověst o Bali bez zlodějů.

Tahle opička makak je taky profesionální zloděj. Finty nezkouší, prostě přiběhne, ukradne vodu, pantofli, brýle, foťák... A běda jestli budete chtít tu věc zpátky.

Tahle opička makak je profesionální zloděj. Finty nezkouší, prostě přiběhne a ukradne vodu, pantofli, brýle, foťák… Běda, jestli budete chtít svou věc zpátky!

 

Kapsáři v Kutě

Vánoce, Štědrý den. Tři mladíci slaví Štědrý den daleko od zimy. Pijeme alkohol (samozřejmě s Mírou, bez něj ani ránu). Všichni jsme na diskotéce v Kutě. Jeden z nás šel obhlídnout „situaci“ na ulici.

„Procházel jsem davem a ucítil, jak mi někdo bere z kapsy peněženku. Než jsem stihl cokoliv udělat, už byla pryč a já netuším, kdo jí vzal,“ vypráví smutně kamarád.

To bylo první setkání se zlými živly. S ničím dalším jsem se osobně nesetkal, z čehož vidíte, že to s kriminalitou na Bali opravdu není nic horkého. V Praze už mě taky okradli, auto mi vykradli několikrát a tak. Bali je na tom opravdu lépe, ale i tady jsou lidi jen lidi.

Další historky mám z doslechu:

Jak kradou uklízečky? Kvalitní finta, pozor na to!

Všechny uklízečky tuto část povinně přeskočí. Děkuji.

Lidé, co mají pronajaté vily a uklízí jim místní uklízečky, popisují oblíbenou fintu.

Když uklízečka uklízí, nemůže jen tak něco vzít, tím by hodně riskovala. Co kdyby si toho majitel hned všiml!?

Základní „uklízečkovská“ otázka: Jak krást, aby mi to prošlo?

Kamarádce takhle jednou zmizel prsten. Všimla si toho hned ten den, vlastně za pár hodin. Byl snubní, takže hledala jak šílená všude možně. Prsten byl na polici ve džbánu. Určitě ho tam nedala, je si jistá, původně byl jinde. Tak jak se tam ocitnul? Proč ho uklízečka hned nevzala, když už teda?

Jiná kamarádka popisuje, že jí záhadně postupně zmizelo víc věcí. Protože má věcí hodně, není schopná si to uhlídat. Všimla si toho až po delším čase, takže netuší, kdy a jak se věci ztratily.

ODHALENÍ: Uklízečka vytouženou věcičku „uklidí“ na jiné místo (čti schová). Po několika týdnech klidu si věc teprve odnese domů. Tím pádem je jasné, že majitelům věcička moc nechybí a když jí začnou hledat, tak už vůbec netuší, kde jí vlastně nechali. V domě mezi tím bylo víc lidí, takže se nedá určit konkrétní viník. A je to v suchu.

Nemilosrdné chování ke zlodějům

Co jsem slyšel, když už na Bali zloděje chytí, tak s ním pěkně zatočí. Klidně ho zmlátí do bezvědomí. Nebo třebas policajti prostřelí zlodějovi nohu a pak prohlásí, že chtěl utéct a tak. Kdo ví jak to je, ale docela bych tomu věřil, protože tady jde často s majetkem i o život (jídlo, léky). V ČR to jsou „jenom peníze.“

Kradení aut? Jedině organizovaně

Na Bali Vám klidně půjčí auto v půjčovně a moc si nelámou hlavu s tím, jestli jim ho vrátíte. Bali je totiž malý ostrov a při vývozu auta ven musíte mít povolení majitele auta. Oni vědí, že nemáte kam ujet.

Filutové zlodějský se ovšem skamarádili s filutama na hranicích a auta z půjčoven najednou začala mizet. Asi je chytli, jinak bych tuhle historku neznal.

Vykradené vily a byty

Slyšel jsem o lidech (turisté), kterým 2x vykradli vilu. Pak jedna holka prý bydlela kdesi v Denpasaru. V noci se nezamkla a někdo jí ukradl notebook. (Mimochodem, kamaráda takhle v Praze v bytě v noci vzbudil pilně „pracující“ zloděj. Ten měl zamčeno.)

Ukradená kabelka z jedoucí motorky

Místní holka vyprávěla, jak si takhle v noci jela domů svou čtvrtí, která není úplně na sto procent bezpečná. Jede si, kochá se a nevšimla si, že někdo jede za ní. Cizí motorka se přiřítila, zlodějská ruka čapla kabelku z řídítek a byla pryč.

Ochranky u domů

Nejednou jsou vidět u domů ochranky. Hlídají ve dne v noci. Třeba u plotu luxusního hotelu nebo u soukromých vil. Když je Bali tak bezpečné, co vlastně hlídají?

Banjar – domobrana

Na Bali funguje na nejnižší správní úrovni jakási domobrana. Vesničané si platí Banjar (bandžar) organizaci. Někdo tvrdí, že Banjar jsou víc než zákon. Když si chcete postavit dům, hlavně to musí povolit Banjar, zákony tak důležité nejsou. To mi připadá trochu přitažené a moc tomu nevěřím, ale každopádně Banjar tu opravdu jsou a nějakou moc mají.

Tak  například Banjar v Kutě se rozhodli, že všechny bary budou zavírat ve 3 v noci. Zavírají. Bohužel si nemůžu přečíst noviny ani neznám nikoho z úřadů, takže netuším jestli to má nějakou oporu ve vyhlášce nebo si opravdu Banjar stanovují pravidla sami. Tady se říká, že to nařídili Banjar. A basta.

Na internetu jsem našel, že Banjar tu byli dávno před vládou. Indonéská vláda je přijala a uznává je jako jakousi městskou policii. Tak nějak to asi bude a je dost možné, že někde mají moc velkou, jinde menší, záleží na regionu.

Členem Banjar může být (možná musí) jen ženatý muž, hinduista a na všech schůzích se mluví balijsky (nikoliv indonésky!). Čili ani jako v místě dlouhodobě bydlící cizinec nemůžete dokonale zapadnout do místního života – členem Banjar nikdy nebudete.

Máš vilu? Plať!

Každopádně, když si na Bali pronajmete dům, přijdou za Vámi Banjar a chtějí poplatky. Není na to zákon (asi), není to oficiální (asi), ale platí všichni.

Působí to poněkud mafiánsky, jako výpalné, protože Banjar argumentují stylem „bylo by opravdu dobré, kdybys platil.“

Turisté vždy platí víc, i když práva mají nejspíš menší 😀 Místní platí asi 50 korun za dům a měsíc, turisté někdy 200 korun, někdy 1000, záleží jak jsou šikovní ve smlouvání.

Proč se říká, že se na Bali nekrade?

Přes všechny ty historky musím říct, že pocit bezpečí je na Bali všudypřítomný a kriminálních historek jsem v Praze slyšel rozhodně víc, než tady.

Nechávám si často helmu volně ležet na motorce a nikdy nezmizela.

Nechali jsme X-krát zaparkované auto plné věcí a nikdy ho nevykradli (v Praze mi auto vykradli několikrát a žádné věci jsem v něm neměl).

A tak dál, a tak dál.

I na Bali samozřejmě existuje kriminalita, ale v menší míře. Možná právě díky „mafiánům“ Banjar.

Štítky:

 
Uloženo dne 8.12.2012. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 14.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

14 komentářů k “I na pohádkovém Bali se krade! Zlodějské finty uklízeček, příběhy okradených a domobrana”

 1. Dne 12.2.2013 at 14:02 Tomáš responded with... #

  Ahoj Bíbr,psal jsem Ti svůj kontakt.Musím potvrdit co na tvých stránkach píšeš,jsem tu už nákej čas(cca 5-6měsíců v roce už pár let)Určitě tvoje stránky jsou velkým přínosem nejen pro lidi který
  jsem přijedou pocestovat,ale i pro lidi který který tady chtěj zůstat delší dobu nebo zůstat natrvalo.Pár zkušeností taky mám a rád se podělím.Ozvi se a dáme řeč.
  Tomáš

  • Dne 13.2.2013 at 09:13 Bíbr responded with... #

   Ahoj Tome, děkuju a kontakt jsem dostal, ozvu se.

 2. Dne 28.3.2013 at 14:11 Katka responded with... #

  Co mate s temi hYnduisty? ;))

  Ja slysela uz nekolik historek od kamaradu z Jogji (me se zatim nikdy nic neztratilo nastesti) ze sousedi v okoli proste nechaji zlodeje, aby si i „bule“ nakradl, vsichni o kradezi vi, ale nikdo nic nerekne, nenahlasi…proste se jim bule nelibi nebo maji jiny duvod.

  Me ukradli novou helmu u Kawah Ijen 🙁

  • Dne 29.3.2013 at 04:07 Bíbr responded with... #

   Díky za upozornění na hrubku, opraveno 🙂

   Místní bulemu (bělochovi) hodně závidí. Není se čemu divit. Sám si pamatuju, jak u nás po revoluci přijížděli bohatí cizinci, třebas emigranti co se vraceli domů a všichni jim záviděli jejich peníze. „Podívej jak utrácí! Podívej na to auto! On je v pětihvězdičkovym hotelu jakoby nic!“

   Na Jávě se prý krade docela běžně, jen na Bali je pozlátko klidu.

   • Dne 31.5.2013 at 11:17 Vojta responded with... #

    Ahoj, k tomu se musím vyjádřit a bohužel uvést na pravou míru. Na Bali se krade a opravdu ve velkém.( není to rozhodně jen můj názor po jedné krádeži, ale po velkém počtu krádeží v mém okolí). Stačí chvíle nepozornosti. Pravděpodobně v době psaní tohoto článku tomu tak nebylo, ale krádeže jsou tu na běžném pořádku a rozhodně nečekejte nějakou pomoc ze strany policie atd. Je tu spousty stavebních dělníků ze Sumby, Sumbawy atd, jejich měsíční plat je kolem pár stovek kč a tak se jim popravdě ani moc nedivím. Bohužel nejhorší situace je teď asi v Canggu, kde závist ze strany místních je už dost veliká.. Jinak na Bali rozhodně žádný ráj nehledejte:)))nic takového na světě bohužel neexistuje. Bali má podle mě výhodu v podobě západních platů a nižších životních nákladů.(bydlení,stravování)

    • Dne 31.5.2013 at 11:38 Bíbr responded with... #

     Ahoj Vojto, já si tohle nemyslím. Třeba tu helmu mi z motorky ještě nikdo nevzal a to jí nechávám na motorce volně položenou hodně často. Pravda je, že třeba v noci Kutě to nedělám a že moje helma stála 700 korun. Kdybych měl helmu za několik tisíc, tak si tohle nedovolím. Třeba na Filipínách si nikdo helmu na motorce nenechává, tam je situace jiná. Jinak v Kutě se kradou zrcátka, což nechápu, protože nové stojí asi 60 korun.

     To, že se na Bali krade, je pravda, ale krade se všude. Ve srovnání s jinými místy se na Bali podle mě krade míň.

     V Praze se taky vykrádají byty, kradou auta atd.

     Jde mi o to srovnání, ovšem jak jsem upozornil, menší počet krádeží neznamená, že se nekrade vůbec. Problém je pak v tom, že se člověk nikoho nedovolá, to je fakt.

     Pravdu taky asi máš bohužel v tom, že se to zhoršuje, protože na Bali jezdí čím dál víc lidí za prací a těm je všechno jedno, protože nejsou doma. Ale Balijci kradou taky, abych zas nekecal. Teda já zloděje neznám, ale co jsem slyšel. Oni každopádně všichni tvrdí, že Balijci nekradou, že to dělaj ti zlí lidé z ostatních ostrovů 😀

     Jinak kdyby se ti chtělo napsat jaké krádeže máš na mysli, bylo by to fajn, mohl bych to pak vložit do článku, ať si lidi dají pozor.

     • Dne 1.6.2013 at 19:08 Vojta responded with... #

      Ano samozřejmě krade se všude, ale z tvého článku jsem měl jen pocit, že na Bali se moc nekrade. Můj soused američan si dokonce nedávno v afektu okna zadělal dřevěnými prkny po druhé krádeži za poslední dobu. To je ale extrém.
      1) Rozhodně nikdy nic nenechávat v zamčené motorce. (Indonésané mají tenké prstíky a ruku protáhnou škvírou mezi sedlem)
      2) V noci vždy zatažené záclony
      3) Nikdy nenechat batoh bez dozoru na pláži
      4) A určitě klasika, pořádně přepočítat peníze při směně

      Ohledně Jávy jsem slyšel, že situace je tam lepší. Naopak na Lomboku je ještě fdaleko horší situace než na Bali.

     • Dne 2.6.2013 at 06:53 Bíbr responded with... #

      Rozumná pravidla. Ale prosím tě proč ty záclony?

 3. Dne 2.6.2013 at 14:07 Vojta responded with... #

  Na Bali se hodně staví a tak třeba dělníci z okolních staveb můžou ledacos zahlídnout.( Kamarádovi takhle ukradli MacBook a říkal, že je naprosto jistý, že to byli dělníci z protější stavby) Samozřejmě záleží kde bydlíš..

 4. Dne 13.9.2014 at 19:57 MirokiN responded with... #

  Ahoj, jsem jeden z bedlivych ctenaru techto stranek. Moc diky, ze si je vytvoril! Klobouk dolu. Na Bali jsem chtel uz rok, ale nemohl jsem se vykopat z Plzne do te doby nez sem si uvedomil, ze zivot je moc kratky, nez abych ho stravil jen ve meste kde jsem se narodil 😉 nyni sem TU ..rozhodl jsem se jet sam! Koupit si zpatecni letenku s 2mesicnim vizem a jsem happy!! K clanku: jo kapsari, no jeden mi malem vytahl mobil, tady v kute na ty disco ulici, ale placnul sem mu pres ruku a rek at to nedela 😉 pokud o veci nechces prijit, musis si je hlidat, byt bdely, premyslet a NEBAT se o ne, strachem si privolas, ze o ne prijdes 🙂 zakon vesmirne pritazlivosti. Deje se ti to, co se ti promita v hlave.. za me osobne, jsem tu 3ti den prede mnou necely dva mesice a ja si to tady uziju na maximum, jsem stastny! Moc si mi pomohl do zacatku diky clankum! Predstavoval sem si to uplne jinak, nez jake to tu je, ale ja si uzivam co tu je.. Lide jsou hodni, pratelsti, kdyz si v nesnazivh vidi to na tobe a nezistne ti pomahaji, ne jako v posranym egypte kde se biliho turistu snazi jen oskubat…jo tady taky, kdyz neznas ceny a das jim to? Tak proc ne..proste ja miluju tyhle lidi, ziskali si me hned, jdu si sam temnou ulickou a nebojim se ze me nekdo prepafne s kudlou a to jsem v KUTE podle vsech v tom nejhorsim nejzaplivanejsim 😉 ..no kazdopadne LIDI tu neumi chodit pesky 🙂 oni nemaji nohy..maji scooter misto nohou..kdyby prisli o nohy, namontovaali by si k telu scooter a jeli by dal 🙂 ..nikdy sem neridil motorku, tak jsem usoudil, ze tohle je pro me dobra skola 😀 pravidla temer zadny a jedu si kam chci 😉 Diky moc a jestli si Bibre nekde pobliz, klido rad pokecam osobne na limonade nebo pivku 🙂 kdyz ne nevadi, uz tu mam za ty 3 dny dost balijskych kamaradu a kamaradek!

  • Dne 14.9.2014 at 18:39 Bíbr responded with... #

   Ahoj MirokiNe, gratuluju k rozhodnutí a užívej 🙂 Já jsem teď v Praze. Do teplých krajin odlétám za pár týdnů. Pokud budeme oba na Bali, zajdu na drink rád. První měsíce jsou nejlepší, budeš nadšenej 🙂

 5. Dne 10.2.2015 at 03:47 Richard Pech responded with... #

  Ahoj, no zrovna vcera sme projizdeli na scooteru Kutou a chteli smenit eura v jedne smenarne. Puvodne sem mel menit 120 euro. Fesak se mnou rozejel hromadkovou hru s napocitanymi penezi. Melo to byt dle jeho kurzu cca 1,790,000. Rozdelil penize na hromadky po pul milionu a furt s nimy hybal sem a tam. Ja nemel vubec tuseni. V klidu sem prepocitaval zbyle penize. Nakonec sem vzal vsechny penize do ruky jako ze je smena u konce a citim, ze je jich nejak mene. Nastesti, ze sem zadne penize se stolu nedal pryc aby nevznikl z jeho strany nejaky argument. Znova sem to prepocital a pul milionu chybelo. Fesak po me hodil zpatky moje eura, ze je pry zmateny a vyhodil me. Byl to profik a vubec sem si nevsiml kdy a jak tech pul milionu uklidil ze stolu. Neskutecne me nastval, protoze pul mega zdejsich je tisic korun. A ojebat me o tisicovku pri vymene pouze 120 eur je uz fakt gradi i na me.:-) Jestli ve meste narazim na tu turistickou policii tak ho tam asi nahlasim, protoze jen on vi kolik turistu denne ojede. Jinak zatim nic jineho zleScooter hire in Nusa Duaho o Bali nevim. Jen po priletu na letisti sme zazili neprijemny utlak od taxikaru. Pak kdyz uz sem zacal byt agresivni tak se celkem odstredily. Plati zde jedno pravidlo, jak prijede clovek neopaleny je zde pro vsechny za rybu. Jakmile se jeden opali, tak to pro mistni znamena, ze uz je otrkanej a davaji mu pokoj. Lituji lidi co maji vadu pokozky a v zivote se neopali. Doporucuji si pribalit krem na boty a nekde na zachodech ze sebe udelat asiata.

  • Dne 10.2.2015 at 17:19 Bíbr responded with... #

   Krém na boty 😀

   Gratuluju k odhalení hromádkáře. Mě takhle okradli v Bulharsku. Je potřeba si dávat velký pozor hlavně v místech se spoustou turistů, jako je například Kuta.

   Mě přijde hlavně podstatné, že na Bali není násilná trestná činnost. Nikdo ti nedá pistoli k hlavě, abys mu dal peníze.

   Jinak ono nejde jen o to opálení, ale prostě jakmile jsi na novém místě pár dnů, tak už se tak napálit nenecháš a chodíš úplně jinak a jinak se koukáš. Kdybys na Bali žil, tak taky hned poznáš nového turistu a starousedlíka. Prostě je to na lidech vidět a nejde jen to barvu kůže.

   Užívej 🙂

Přidejte svůj komentář