Praktické informace o Bali

Jaká částka je dostačující pro začátek nového života na Bali?

Máte nějakou tu pětku našetřenou a zvažujete, že byste potřebovali změnu. Bali se Vám líbí a tak je jedna z možností, prostě se do těch tropů komplet odstěhovat. Můžete si to dovolit? Kolik je na počátek úplně nového života na Bali potřeba?

Přišel nám dotaz:

Rád bych věděl, jaká přibližně částka je dostačující pro přesun a začátek nového života zrovna třeba na Bali. Mám slušné živobytí, ale pořád mě to táhne do teplých krajů. Mám na mysli něco jako spolupodílnictví nebo třeba vlastní podnikání v oboru realit? Pronájem atd?

Delfíni Bali

Delfíni na severu Bali

 

Ohledně přesunu na Bali už jsem tu napsal článek Stěhování na Bali s rodinou: ano nebo ne? Konkrétní tipy, doporučuji přečíst.

Nebudu tedy znovu rozepisovat, že než uděláte finální rozhodnutí, měli byste na Bali alespoň na dovolenou.

A teď k těm financím…

Počítejte se mnou

Letenka

Je to tak! První výdaj, se kterým musíte počítat, je letenka!

Letenku si koupíte sice jednosměrnou (nevíte datum případného návratu), ale musíme započítat i návrat zpět – potřebujeme mít jistotu, že se taky budeme mít za co vrátit, kdyby plán nevyšel, že ano.

Takže první výdaj je 30.000 korun (jednosměrná letenka stojí cca 15.000 a potřebujete počítat s penězi na dvě).

Peníze na život, než se začne dařit s podnikáním

Pokud jste zvyklí na evropský standard, počítejte s výdaji na měsíc 20-30t. korun. Více o výdajích v článku Náklady na život na Bali.

Než rozjedete na Bali nějaké podnikání, aby Vás plně živilo, tak to může trvat dejme tomu rok (s rezervou). Pokud to nezvládnete do roka, tak si můžete zase pěkně sbalit svých pět švestek a pelášit odkud jste přijeli.

Střední hodnota měsíčních výdajů je 25.000 kaček, vynásobíme 12 měsíci a máme 300.000 korun.

Celkem 330.000 korun.

Počáteční investice do podnikání a v čem na Bali podnikat?

Podnikat se na Bali dá různě. Píšu to tady všude možně, že je to hodně specifické. Zákony na Bali nefungují, takže je všechno povoleno nebo všechno zakázáno – záleží, jak umíte s místními vycházet, jak jste „šikovní“, na jakém místě jste, jestli máte štěstí na lidi kolem sebe nebo smůlu atd.

Tento článek rozhodně není doporučením nelegálního podnikání! Jenom vím, že existuje a někdo to tak umí. Píšu jen s čím jsem se setkal. Ale jak poznamenal Adam v komentářích pod článkem, tak nelegálním podnikáním riskujete zabavení majetku a vyhoštění z Indonésie, takže pozor na to.

Pronájem realit turistům

Osobně si myslím, že nejsnazší podnikání je na Bali kolem realit pro turisty. Je to taky dost jednoduchá věc. Zvládne jí každý, kdo není idiot. Pokud jste pracovití a šikovní, můžete na tom dokonce zbohatnout. Opravdu.

Pokud jste idiot, zvažte spíš destinaci, kde se můžete nechat zaměstnat. Bali pro Vás asi nebude. Ale kdoví, potkal jsem i prosperující idioty. (Nic proti idiotům nemám. Většinou žijí smutný život a tak si zaslouží odpuštění.)

Typicky byste si tedy pronajali nemovitost na 1-5 let a pak jí pronajímali dál turistům po dnech nebo týdnech. Tímto způsobem na Bali pár Čechů podniká. Podniká takto i spousta dalších cizinců.

Podnikající emigranti umí perfektně cizí řeč a rozumí potřebám západního člověka, proto mají nad místními podnikavci obrovskou konkurenční výhodu. Místní konkurence se v podstatě nemusíte bát. Bát se můžete místního udavače nebo starosty, kterému jste trnem v oku a podobně.

Další činnosti kolem turistického ruchu

Restaurace na Bali na pláži

Můžete si otevřít restauraci pro turisty. Třeba přímo na pláži

 

Setkal jsem se i s dalšími druhy podnikáním kolem turistického ruchu, které provozovali emigranti:

 • Surf kurzy (typicky zájezdy all inclusive) – pronajmete si dům a budete prodávat surf zájezdy do tohoto domu. Samozřejmě to předpokládá, že umíte surfovat. Jinak by Vás tohle vůbec nebavilo. Copak učitele surfů, toho seženete pro své zákazníky snadno, ale lidé kolem surfů jsou specifičtí, takže to není pro každého.
 • Pronájem motorek turistům – nakoupíte si pár motorek a budete je pronajímat turistům. Potkal jsem kluka, co tohle úspěšně provozuje zcela na černo. Místní lidé netuší, co dělá. Motorky pronajímá přes kamarády emigranty, kteří je mají pro své hosty ve vilách apod. Všechno v hotovosti, doklad netřeba.
 • Prodejna DVD s filmy staženými z internetu – stáhnete si film z internetu, vypálíte ho na DVD a vytisknete k tomu etiketu. Oala! DVD s Julií Roberts je na světě!
  Ačkoliv to není legální (ani v Indonésii) a ačkoliv je to taková šmelina, tohle je zatím úplně nejvíc nejlepší podnikání, které jsem na Bali viděl. No vážně. Jeden němec má takovýhle obchod a vydělává denně asi 2000 korun. To je lepší než pronajímat vilu turistům a je to míň starostí.
  Všechny prodejny vypálených DVD na Bali (a je jich hodně) platí měsíčně úplatky policii, aby je nechala být. Je to pro otrlejší povahy.
 • Restaurace pro turisty – prostě si otevřete restauraci. Musí jít o restauraci pro turisty, protože místní Vám drahé jídlo nezaplatí.
 • Bar – otevřít bar mi připadá tak trochu jako loterie. Viděl jsem hodně barů natřískaných k prasknutí, ale kousek vedle bary prázdné jak čerstvě vykopaný hrob. Pokud jste v životě nic takového nedělali, může být otevření baru rizikové. A taky Vás to může rychle přestat bavit.
Znovu podotýkám, že já Vám nelegální podnikání nedoporučuji! Setkal jsem se s případy, kteří to tak dělají, ale jak poznamenal Adam v komentářích pod článkem, tak nelegálním podnikáním riskujete zabavení majetku a vyhoštění z Indonésie. Je to Vaše riziko a Vy byste měli vědět, co děláte. Především nejdřív dobře znát prostředí.
Šnorchlování Bali

Severo západ Bali. Nejlepší šnorchlování na celém Bali je zde.

 

Kolik peněz počítat na počáteční investici?

Na prodejnu DVD bude potřeba úplně jiná investice, než na luxusní restauraci. Pro naší kalkulaci budeme počítat s nejsnazší variantou podnikání a to pronájem nemovitosti a následně pronájem turistům.

Ucházející vilu s bazénem byste si mohli pronajmout za 200t. ročně, když se Vám povede dobrý kšeft. Nejsem si jistý, že Vás jedna vila uživí, ale mohla by. Záleží to dost i na Vašich schopnostech.

Dobrou cenu na nemovitost ale seženete hlavně když si jí pronajmete na delší dobu, třeba 5 let.

Některé domy ale nemají nábytek…

Suma sumárum, výše investice je dost nejasná věc. Dejme tomu započítáme 300.000 korun, což je rozumné minimum. Celkem to tedy teď máme 630.000 korun.

Pokud byste si ale chtěli pronajmout dům na 5 let a byl by třeba komplet bez zařízení, tak jsme na úplně jiných penězích. Výše této částky záleží dost na Vás.

Finanční rezerva pro návrat zpět

Pokud se Vám celý projekt nepodaří a budete se muset po roce vrátit zpět, tak určitě nechcete přijet s holým zadkem. Jestli žijete v Česku, tak dejme tomu že potřebujete na pronájem bytu a pár měsíců života, než si najdete práci, 100.000 korun.

Celkem 730.000 korun.

Austrlalská škola na Bali

Vaše děti můžou chodit od takovéhle pěkné australské školy

 

Závěrečné resumé

Potkal jsem holku, která cestovala po celém světě a měla doslova ho*no. Takže se nebojte, že by to nějak nešlo, pokud ty peníze nemáte.

Dotaz ale nezněl „mám děravou kapsu, jak se mám nějak protlouct.“ Dotaz zněl „mám peníze, ale nevím jestli dost a chci mít představu kolik vlastně začátek života a podnikání na Bali stojí.“

Pro solidní start nového života a podnikání na Bali potřebujete minimálně 730.000 korun. 

Nemějte mi za zlé, pokud tolik peněz nemáte. Tazatel je evidentně má, tak jsem odpověděl v tomto stylu. Pro někoho, kdo má, si myslím že tohle je rozumné minimum. Pokud má víc, tak třeba investuje do větší nemovitosti na více let atd.

Nebo to radši vezme pěkně zvolna s jednou malou vilkou a počká si, oťuká si situaci a větší investici udělá až po seznámení s prostředím. Případně přijde na jiný způsob podnikání, než typické „vilkování.“

Jinak pozor na to, že celý tenhle článek je takový uvolněný, jakože na Bali nejsou zákony apod. Na Bali podnikání na černo rádi nemají (jako skoro nikde na světě) a tahle částka předpokládá, že si to „nějak zařídíte“, čili třeba se domluvíte s někým kdo na Bali už podniká, ale pak si dejte pozor abyste nebyli moc vidět že pracujete, čili aby to bylo podnikání jeho firmy a né Vaše. Někdo si třeba najde místní ženu a tak dál.

Oficiální cesta je založení zahraniční firmy a tam je požadován vklad milion USD.

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 28.1.2015. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 40.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

40 komentářů k “Jaká částka je dostačující pro začátek nového života na Bali?”

 1. Dne 28.1.2015 at 10:12 Michael responded with... #

  Zdravím Tě, moc ti děkuji. Přesně jsi vystihl odpovědi na moje otazky. V podstatě jsi mne dost prekvapil. Počítal jsem s investicí trojnásobně vyšší. Ale tím samozřejmě dobře pro mne. Napadlo mě ze by se to dalo také kombinovat, pronájem plus restaurace kde hosté můžou take rovnou jíst nebo se pobavit. Něco jako all inclusive. I nějaká ta babeta by se k tomu vešla pravděpodobně. V jaké oblasti máš svoji základnu? Mohl by jsem se s tebou na místě setkat? Samozřejmě nemyslím příští týden nebo tak něco. Ještě jednou díky a blahopřeji ke skvělým stránkám.

  • Dne 29.1.2015 at 01:44 Bíbr responded with... #

   Záleží hodně na tom, jaké máš nároky.
   Na Bali jsou samozřejmě i vily za milion ročně, takže to záleží. Snažil jsem se odhadnout solidní minimum.
   Dům s více pokoji a k tomu restauraci už jsem viděl hodně krát, to je celkem běžné. Vyděláš pak nejenom na ubytování, ale i na jídle a pití. K tomu samozřejmě nabídneš pronájmy aut, motorek, průvodce, výlety atd. Na tom v určitých případech vyděláš víc, než na ubytování.
   Lidi nejen že u tebe pak víc utratí, když se budeš dobře starat a prodáš jim kdeco, ale ještě budou rádi, jak se dobře měli. Prostě ideál.
   Pokud myslíš klienty na all inclusive, čili dražší, tak luxusní klienti se hůř hledají, zas tolik jich není a jsou pro ně lepší destinace, než ostrov v rozvojové zemi.
   Neskákal bych po hlavě do nějakýho megaprojektu pokud nevíš co děláš. Pěkně si Bali okoukni, popovídej si s hodně turistama, ať vidíš co za lidi sem jezdí. Koukni se na ostatní vily atd.
   Má základna je v pohybu, resp. je tam, kde mám zrovna batoh. Až to bude aktuální dej vědět a pokud to půjde, rád zajdu na drink.

 2. Dne 28.1.2015 at 16:16 Petra responded with... #

  Hezké odpoledne, Váš blog je skvělý, děkuji za všechny informace. Na Bali se chystáme s manželem. Žít ani podnikat zatím ne, ale třeba nás to chytne 🙂 Přejeme krásně strávený čas. PaV

  • Dne 29.1.2015 at 01:36 Bíbr responded with... #

   Není zač, díky za pochvalu 🙂 Užijte si dovolenou!

 3. Dne 1.2.2015 at 12:43 nabytek-cernymost.cz responded with... #

  Paráda. Jen tak něco nečtu ale tvuj život na Bali doslova hltám. Obdivuju tě, že jsi se nebál a vyrazil za dobrodružstvím. Chci se jenom zeptat – jsi na Bali sám nebo máš přítelkyni/ženu?

  Já mám totiž aktuálně přítelkyni chtěl bych žít vždy půl roku třeba v jednom místě a pak zase v jiném. Přítelkyně tohle pochopitelně nechce 🙁 a zase kvuli cestování jí nechci opustit.

  • Dne 1.2.2015 at 14:10 Michael responded with... #

   Ahoj, hele jestli jsi mlady a nemas jine zavazky nez pritelkyni tak nic neres a jed. Protoze ten cas kdyz jsi mlady a muzes si ten zivot uzit se ti nenavratne zkracuje. Ver mi. A predpokladam ze na Bali nejsou jen sami chlapy, takze toho by jsem se nebal. 😀

  • Dne 1.2.2015 at 16:59 Bíbr responded with... #

   Jsem sám a cestuju po různých zemích, nežiju jen na Bali. Tvoje rozhodnutí je těžká věc, naprosto tě chápu, že nad tím dumáš. Můžeš jí ukecat třeba na cestu 3 měsíce, případně najít jakýkoliv jiný kompromis. Jestli si rozumíte, určitě se časem nějak domluvíte a řešení se najde 😉

   Co jsem potkal cestující páry, tak buď jsou to klasičtí dovolenkáři a nebo pokud je to na delší dobu, tak páry si většinou vyberou jedno místo a tam zkusí žít. Když se jim to nelíbí, tak se po půl roce nebo roce vrátí domů a když se jim to líbí a najdou si i práci nebo umí dělat přes internet, tak třeba zůstanou na pořád.

 4. Dne 1.2.2015 at 14:46 Lubka responded with... #

  Ahoj, díky za info. Myslíš, že v mojom veku +60 by sme mohli bez obáv s minimálnou slovnou zásobou (anglicky,nemecky, rusky) bez väčších problémov? Ruky-nohy-slovník a minimum anglických slov v hlave). Díky za info

  • Dne 1.2.2015 at 17:02 Bíbr responded with... #

   Ahoj, pokud jste zdraví a můžete jezdit na motorce a tak, tak věk vůbec není problém. Jazyk taky není problém, ale záleží co chcete. Vždycky se nějak domluvíte, ale pokud chcete navazovat kamarádské vztahy a pokecat si, tak to bez jazyka nejde. Takže máte možnost buď se učit předem a nebo na místě si vzít intenzivní kurz indonéštiny 4 hod denně (počítejte s výdaji na něj) a budete plynně mluvit indonésky do 3 měsíců. To myslím naprosto vážně. Je to jeden z nejlehčích jazyků na světě.

   • Dne 1.2.2015 at 17:08 Lubka responded with... #

    díky moc- chceme pochodiť, koľko sa dá za 3 týždne, možno na motorke,možno autom (teda-motorkou som nejazdila už vyše 30 rokov), autom nemám problém. Ale skor nejakou ich dopravou, prespať, kde sa dá a zas sa posunúť ďalej. Ďakujem za info, možno sa ešte ozvem. Teda, plánujeme až o rok, pretože v tomto roku ideme po celom Škótsku, Itália a ešte rodinné povinnosti. Ale mám to v merku a určite Bali chcem navštíviť.

    • Dne 1.2.2015 at 19:15 Michael responded with... #

     Tak to skotsko muzu poradit kdyz bude neco potreba, mam ho projete krizem krazem.

     • Dne 2.2.2015 at 16:12 Lubka responded with... #

      je, super- potrebovala by som nejake doporučenie na campingy, ideme so stanmi a pokial by sme nenašli miesto vo voľnej prírode, potrebujeme camp. Hlavne niekde 30-50 km severne od Edinburgu, Invernes, Orkneje, Skye a niekde južnejšie od Glasgowa. Takisto by sme potrebovali vedieť, či sa v cempoch platí za stan alebo za hlavu, a určite ešte nejaké info, ktoré postupom času a plánovania budeme potrebovať. Ideme 13,6,-1,7,, takže ak vystihneme špatné počasie, budeme v rámci možností voliť campy.
      Ďakujem

 5. Dne 26.2.2015 at 20:55 vavrousek responded with... #

  ahoj.docela si me prekvapil cenama.bydlim v anglii a ta je relativne draha ale pripada me ze na bali to je jeste drazsi nez tady

  • Dne 27.2.2015 at 05:25 Bíbr responded with... #

   Nemyslím si. Zkus si spočítat, kolik by tě stálo zahájení nového života tímto stylem (vlastní podnikání, peníze na rok života atd.) v Anglii. Přičemž ber v potaz, že bys tam přijel jako úplný nováček, nevěděl kde je co levné, nevěděl nic a vše postupně zjišťoval.

   Ale jinak chápu tvou reakci. Hodně lidí překvapí, že na Bali se nedá žít za 5000 korun měsíčně na úrovni kralevice. Pokud chceš Evropský standard, musíš si připlatit. Na druhou stranu, život po hotelech se stravováním jen v restauracích je cenově srovnatelný s běžným životem v ČR. Zkus si spočítat, za kolik bys žil v ČR nebo Anglii, kdybys taky jen jedl v restauracích a bydlel po hotelech. V tom je ten rozdíl. Pak taky v tom, že západní lidi na Bali chtějí mít vilu s bazénem, protože jinak si můžou tak leda pronajmout pokoj nebo jakousi byto-místnost. A bazén chtějí mít, protože je tam vedro. Ovšem zkus si pronajmout vilu s bazénem v Evropě, to se nedoplatíš. A tak dál. Prostě se to nedá úplně srovnávat rovnicí, protože na Bali máš jiné potřeby a jiný životní styl.

   • Dne 14.3.2015 at 21:11 vavrousek responded with... #

    diky za info.planuju se na bali podivat pristi rok abych zjistil co a jak

  • Dne 9.3.2015 at 10:08 tyuio responded with... #

   Nie len na Bali, aj na Jave. Vela veci je brutalne drahych a stale zdvihaju ceny. Nenazranost miestnych obyvatelov je neuveritelna. Pozemky drahsie nez v Europe, vlaky, elektronika,restauracie, zacinaju byt drahe aj tie ich pozliepane domy, ktore postavia za 150 milionov a predavaju za miliardu. Bezin bol lacny, teraz ho prestali dotovat, tak ide hore, dokonca kilogram ryze tu stoji okolo eura. Co je lacne, su cigarety a …. neviem. Pred tyzdnom som platil dan za auto 3 juta. ako normalny obcan, nie podnikatel. Notari nehorazne drahi a blbi jak tacky, uradnici zacinajuci vyzadovat uplatky nie v stotisicoch, ale rovno v milionoch, banky znizili percenta, cize uz sa ani neda tolko zarobit na depozite, ako predtym. Pivo, sportova obuv, textil, vsetko drahe. A na zaver si neodpustim spomenut ceny ojazdenych aut. To, co by na Slovensku stalo 500 euro, predavaju tu za 70 milionov ( cca 5000 euro ).

 6. Dne 1.3.2015 at 10:53 Michal Wasserbauer responded with... #

  Ahoj,

  zdravim vsechny co se zajimaji o zivot na Bali a podnikani v Indonesii. Rekl bych, ze tento clanek strucne ale vystizne vystihuje zakladni nezbytnosti k tomu zacit podnikat na Bali ci nekde jinde v Indonesii. Pokud nekdo v tomto duchu seriozne uvazuje o podnikani v Indonesii, tak bych bam doporucil zvazit take legalnost vaseho podnikani a s nim spojene naklady, jinak si muzete velmi jednoduse nabehnout a o sve nasporene investice prijit. Predevsim, pokud uvazujete o investici do nemovitosti, tak by jste meli zvazit jakym zpusobem si osetrite vlastnictvi.

  V Indonesii jiz nejaky ten patek ziji a podnikam a doporucil bych vam tak tuto zalezitost nepodcenit.

  Preji vsem hodne uspechu a treba nekdy v Indonesii navidenou:)

  • Dne 1.3.2015 at 19:03 Bíbr responded with... #

   Zdravím, to je dobrá poznámka. Na Bali se dá podnikat na černo (jako v každé zemi na světě), pokud víte jak a znáte prostředí a nejde o nic velkého. Ovšem pozor, riskujete tím, takže byste měli nejdřív dobře znát prostředí, než něco takového uděláte. Ale co se týče nemovitostí, tak tu samozřejmě nejde „vlastnit na černo“, respektive mít dlouhodobé právo na užívání. Nemovitost v Indonésii vlastnit nelze, ale je možné koupit si právo na užívání (pronájem) nemovitosti zvané Hak Pakai (název z Indonéského zákona), které je zapsané v katastru. Tohle platí jen u pronájmů na velmi dlouhou dobu. Pronájmy na rok se do katastru nezapisují. Také přeji hodně úspěchů 🙂

  • Dne 9.3.2015 at 09:56 tyuio responded with... #

   Tak nam zacinaju kontroly a buzeracie..
   http://goo.gl/aXOydV

 7. Dne 23.3.2015 at 14:34 Miru responded with... #

  Ahoj ,nádhera a super rady a postřehy–ted se tě zeptám když je mi 52 a neumím moc anglicky je možné znova začít?Měla jsem v umyslu udělat kadeřnické služby a bar -možná jsem naivní ale pracovala jsem v Argentině,na Gran Canaria a šlo to -tak prosím porad -už o tom přemýšlím leta jsem sama a chci do klidu–jinak -obchodovat umím se vším to zaručeně—díky za odpověd Miru

  • Dne 23.3.2015 at 17:35 Bíbr responded with... #

   Ahoj Miru, možné je všechno, záleží to jenom na tom, k čemu se rozhodneš ty. Život je jenom hra a jak už to u her bývá, když si to chceš užít, musíš hrát pořádně. Lidi jako ty jsem potkal po celém světě. V podstatě všechno jde a všude to jde, jde jenom o to, kde se líbí tobě. Třeba nakonec místo kadeřnictví budeš pronajímat motorky a nebo pomáhat turistům s plnením jejich vysněné dovolené. A nebo pojedeš do jiné země. Kdo vi?

  • Dne 25.3.2015 at 09:44 tyuiop responded with... #

   Klid tu nenajdete. Podnikat ako cudzinec legalne je tu takmer nemozne. Indonezski zamestnanci su asi najhorsi zamestnanci na svete. Momentalne sa tu vytvaraju nove zakony zamerane proti cudzincom, ich pobytu a praci v Indonezii. Ak vam niekto nebude kryt chrbat, pravdepodobne pridete o vsetky peniaze. A skuste si precitat toto : http://czech-press.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2116:peije-indonesie-jako-jeden-stat-sp-1494449316&catid=1612&Itemid=148

   • Dne 25.3.2015 at 16:12 Bíbr responded with... #

    Na příkladu Tyuiopa vidíte, že né každému se v Indonésii líbí, tak pozor na to. Někdo si tady spokojeně chrochtá a jiný jenom pořád nadává. Každému to nesedne, bydlet v rozvojové zemi.

    • Dne 25.3.2015 at 19:13 tyuip responded with... #

     To je pravda. Nie kazdemu to sadne. Trochu prezeniem : kazdy, kto chce ist zit do Indonezie, nech si najskor skusi pobudnut napriklad mesiac v nejakej romskej dedine. Ak sa mu to zapaci, potom bude v Indonezii naozaj stastny.

   • Dne 3.5.2015 at 16:35 Ohgosh responded with... #

    2 komentář, který jsem od tebe viděla. Pokud se ti to tam nelíbí, tak tam nebuď, pokud jsi tak ještě neučinil. Někdo je tam naprosto šťastný a neodrazuj ty, kteří chtějí zkusit štěstí. Pokud sám nejsi šťastný člověk, žádné místo na světě tě šťastným neudělá! A možná jen máš typickou čecháčskou náturu – stěžovat si i na ranní ho*no…

   • Dne 3.5.2015 at 19:33 GMK responded with... #

    …a proc sem tahas pravek? 14 let starej clanek ti prijde jako aktualni informace? …nechapu!

 8. Dne 30.3.2015 at 08:15 admal responded with... #

  Bibre,

  tvuj clanek je trochu zavadejici a navadejici jak se co nejdrive dostat v Indonesii do problemu. Zavadejici ze je to levne (jenom 730.000) a navadejici pracovat a podnikat nelegalne.

  Ziji, pracuji a podnikam v Indonesii od roku 1999 a mohl bych o tom vypravet. Mesicne mne prichazi spousta emailu na tohle tema a vsem rovnou reknu pokud nemaji minimalne 2 mega korun tak at radeji na to zapomenou. Minimalne milon je nutny na zacatek provozu a dalsi milion na preziti prvniho roku. Vsechny ty navody s pujcovnou motorek nebo DVD a podobne to je jendou nohou ne v kriminalu, ale bliz bankrotu, zabavani majetku, motorek a vyhosteni z Indonesie.

  Jestli nekdo doopravdy premysli o prestehovani do Indonesie nebo na Bali, tak at prijede na zkusenou na delsi dovolenou a zjisti kdo s kym picha (nebo vo co go). Vetsinou to trva rok nez bezni turiste zjisti jestli dokazou prezit v Indonesii a budou ji milovat a nebo ji zacnou nenavidet. Dalsi mylnik je 7 let, ktery rozhoduje jeslti se uplne naserete na Indonesii a vratite se domu a nebo tady zakotvite natrvalo (vse z vlastni zkusenosti nebo zkusenosti spouty pratel kteri tov Indonesii zabalily ;-( )

  Jenom priklad, pokud zakladate mistni limited comany, s.r.o. nebo indonezsky se tomu rika: PT (PMA) vlastnenou nebo spoluvlastnenou cizincem, tak minimalni investice je pres 1 millon USD a to jedina legalni cesta jak podnikat v Indonesii.

  Hawk domluvil jsem, dopsal jsem Cmoud Adam

  • Dne 30.3.2015 at 16:58 Bíbr responded with... #

   Ahoj Adame,

   díky za doplnění.

   Tu minimální částku je dost problematické určit. Každý má jiné nároky. Znám i lidi, kteří přijeli s nulou a stejně se nějak protloukli a teď mají vlastní podnikání. Jinému by nestačily ani ty dva miliony, takže to záleží.

   Ten článek asi fakt vyzněl jakože může kdokoliv přijet a začít si dělat co chce. Je potřeba nejdřív dobře znát prostředí. Doplním tam varování, díky.

   Ještě k tomu, zda se někomu Indonésie líbí/nelíbí bych poznamenal, že hodně záleží jestli s někdo snaží podnikat nebo jde o člověka, který žije z úspor a jen si užívá. Ta první skupina se nasírá podstatně častěji, než ta druhá. Podnikat na Bali, pracovat s místními a kličkovat mezi místními zvyklostmi je prostě úplně jiné, než podnikat v moderní zemi a hodně lidí to nezkousne.

   K možnostem založení firmy napíšu článek, ať je to jasný.

   Měj se 🙂

 9. Dne 19.4.2015 at 19:04 Jirka responded with... #

  Zdravim do Indonesie a musim vyseknout poklonu na Vas blog, je skutecne radost cist Vase prispevky. Ja ziju ctvrtym rokem v Indii a chtel bych se cca na14 dni (zacatkem kvetna) podivat do Indonesie. Lakaji me vulkany, priroda a temply. Muze te mi poradit, pls?

  Diky Jirka

  • Dne 19.4.2015 at 23:14 Bíbr responded with... #

   Ahoj Jirko. Do Indie mám taky v plánu se podívat. Příroda, sopky i chrámy na Bali jsou, to jedeš správně, dobrá volba.

 10. Dne 19.4.2015 at 19:10 Jirka responded with... #

  …jeste dotaz, mate jiz nejakou aktualni informaci ohledne zminovanych viz? popr. necha se vizum obstarat na letisti, nebo jak slozite to s vydanim vlastne je?

  Diky moc J.

 11. Dne 5.10.2015 at 14:59 Karolína responded with... #

  Ahoj, vrátila jsem se z Bali v srpnu. Byly jsme tam s kamarádkami celý červenec a musím říct, že jsem se do Bali naprosto zbláznila. Od té doby, co jsem zpátky v Praze pořád přemýšlím, co by šlo vymyslet abych mohla být na Bali dlouhodobě. Potkaly jsme tam jednoho čecha, který si pronajal dům a dále ho pronajímá čechům, kteří tam surfují (Jimbaran). Poté taky kluky, kteří si vydělávali v Austrálii a na Bali jezdili jen odpočívat. Mě by se nejvíce líbilo pronajímat nějaké ubytování. Nejsem si ale jistá, jak přesně se dá ke klientům přijít. Těžko můžu např. přes booking pronajímat mnou pronajatou nemovitost. Chci se pouze zeptat, jak to chodí 🙂

  Předem díky 🙂

  • Dne 5.10.2015 at 18:45 Bíbr responded with... #

   Ahoj, záleží jestli ti jde o to zůstat jenom na rok a nebo rozjet byznys na víc let. Těch lidí co mají vilu na rok a pronajímají prázdné pokoje, těch je dost, ale to není nějaký byznys a nikomu to ani moc nevadí. Je to prostě normální, občas ti přece může přijet kamarád na návštěvu atd. Nicméně jiná věc je rozjet byznys ve velkym nebo být na Bali delší dobu, pak začneš být vidět a lidi si to pak už řeší nějak papírově v rámci možnosti čistě. Naplnit kapacitu ti může pomoct třeba inzerát tady na webu, viz http://www.zivotnabali.cz/reklama-zde/ . Poptávky ti určitě začnou chodit často. Inzerentům jich chodí dost. Lidi ale pobyt plánují dopředu a chvíli trvá, než se projeví všechny dotazy co ti začnou chodit a opravdu začnou jezdit lidi. Další zdroj jsou kamarádi, musíš maximum lidí dostat k sobě do vily jakkoli to jde 🙂 Jestli riskovat rezervační systémy, to si musíš zvážit ty.

   • Dne 9.10.2015 at 15:40 Karolína responded with... #

    Je to risk ale pořád se mě nemůže pustit pocit, že pokud se člověk naučí chodit v tom jejich podivném podplácení a ví za kým jít asi se dá na Bali k nějakým penězům přijít. Nepočítám s tím, že by se tam daly vydělávat miliony ale o to mi ani nejde.Spíš to prostě zkusit, konec konců při nejhorším to nedopadne. Děkuju za typy 🙂

 12. Dne 29.1.2016 at 21:51 Aurora responded with... #

  Ahoj! Neviem ci dotaz priradim ku spravnemu clanku, ale spominal si tu letenky – ze pri ceste tam staci jednosmerna /kedze neviem datum navratu/. Pri vybavovani viz na 60 dni ale musis dokazat spiatocnu. Niekto mi radil, ze si ju len zabookujem a necham prepadnut. Nechapem ale uplne, ci nezaplatim len tu spiatocnu /a cestu tam zaplatim/, alebo si kupim potom dalsiu len na cestu tam. To uz tam potom nebude nikto kontrolovat? Dakujem pekne.

 13. Dne 16.6.2016 at 00:36 Bery responded with... #

  Ahoj chci se zeptat jaky je na bali nejcastejsi bojovy umeni nebo nejake bojove sporty, tedy pokud tam neco takoveho vubec je 🙂 predem dekuji.

  • Dne 16.6.2016 at 00:43 Bibr responded with... #

   Já chodil nějaký čas na capoeiru k instruktorovi Noko. Bylo to dobrý, i když bojovým sportem bych to nenazval. Říkali mi, že na Bali jsou i tréninky kickboxu a asi i dalších sportu, ale na ty jsem nešel. Bali obecně není ráj pro milovníky bojových sportů, ale pokud se na to zaměřís, sem tam možnosti najdeš.

 14. Dne 3.1.2019 at 11:28 Vladimír responded with... #

  Ahoj,

  chci se zeptat plánujeme jet na bali na měsíc a pak se rozhodneme zda zůstanem na Bali či ne, Já mám práci kterou mohu dělat odkudkoliv,ale zda je tam možné najít práci pro přítelkyni.

  Děkuji

  Vladimír

Přidejte svůj komentář