Praktické informace o Bali

Posílání balíčku do Indonésie: dovozní daně a poplatky 50%

524.000 rupií (víc než tisíc korun), tolik činí daň a poplatky za balíček poslaný do Indonésie z Filipín službou FedEx. Věci v balíčku mají hodnotu nula-nula-prd, ale byl pojištěný na 95 USD (asi dva tisíce korun).

Z krátkého pobytu na Filipínách se stalo pár měsíců. Jenže na Bali mám u kamaráda zaparkovanou motorku. Protože jsem velmi praktický a inteligentní člověk myslící předem na všechno, nenechal jsem na Bali klíčky k motorce a odvezl si je sebou.

Takže nastává situace: Poslání klíčků na Bali z Filipín. V obou zemích funguje DHL, FedEx a další balíčkoidní firmy, čili by to neměl být problém.

Filipíny, cesta lodí z ostrovu Bohol do města Cebu. Tam je totiž pobočka FedEx.

Filipíny, cesta lodí z ostrovu Bohol do města Cebu. Tam je totiž pobočka FedEx.

 

Anabáze začíná tím, že chlápek ve FedExu mi tvrdí, že do hodnoty balíčku 100 USD se daně neplatí. Takže do papírů vyplňuju hodnotu 95 USD. Je to hodnota kvůli pojištění a to je v ceně. Čili proč bych to tam nenapsal – je to zadarmo!

FedEx má naštěstí sledování balíčku online, takže ho sleduju. Balíček se zaseknul na celnici. Tam ležel zaseknutý pár dní. Nakonec se odseknul a přesunul se do FedEx pobočky.

„FedEx je mezinárodní firma, ti budou dodržovat přísné standardy a balík určitě doručí,“ opakuju si každý den mantru.

Jednak se nikdo nepokusil balík doručit ke kamarádovi domů, ačkoliv jsem si zaplatil FedEx, čili službu „od dveří ke dveřím.“ Ovšem hlavně se mu nikdo ani nepokoušel zavolat, ačkoliv na balíku je telefonní číslo. FedEx Indonésie prostě funguje trochu jinak.

Šokující výše dovozního cla, daní a poplatků

Na rozdíl od poslání balíčku do Čech, poslání balíku do Indonésie rozhodně není bez poplatků.

Reálná hodnota klíčků od motorky je 50 korun za vyrobení nového klíčku. Já ovšem díky chytrému muži z FedExu napsal na balík hodnotu balíku 95 dolarů, čili asi 2000 korun. Všem je úplně jedno, jaká je realita. Na balíku je napsáno 2000 korun, tak se bude platit clo z 2000 korun.

No, tak těch pár procent zaplatím, jasně. To je ovšem zmlsaný přístup z Česka.

Dovozní clo, daně a poplatky činí 1000 korun, takže 50% z hodnoty udané na balíčku. A přitom reálná hodnota balíku je 50 korun.

Na internetu jsem našel spousty komentářů rozčílených cizinců ve stejné situaci. Je to tak, nejsem blbec.

Na stránce FedEx Indonesia na to upozorňujou, je potřeba na balík uvést skutečnou hodnotu, protože celnice z ní vychází a nic dalšího jí nezajímá. Pokud je v balíku zboží, je potřeba tam vložit fakturu a cena na balíku musí souhlasit s cenou na faktuře.

Dovozní daně

  • Dovozní clo: 15%
  • DPH: 10%
  • Daň na dovoz: 15%

Daň se platí i z hodnoty dopravného.

Takže přátelé, pokud si budete posílat balík do Indonésie, vždy uveďte hodnotu 1 USD, i když je pojištění zdarma!

Menší dovozci si jezdí pro zboží osobně

Dovozní cla a daně jsou tak vysoké, že drobní prodejci se zbožím z dovozu si nechávají zboží poslat do jiné země (třeba do Singapuru) a pak si pro něj létají osobně. Když mají zboží v zavazadlech, tak se daním vyhnou. Tohle říkal kamarádovi prodejce tuningových dílů na motorku. Kdyby vše nechával jít oficielní cestou, nikdo si tak drahé věci nekoupí.

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 8.4.2013. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 3.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

3 komentáře k “Posílání balíčku do Indonésie: dovozní daně a poplatky 50%”

  1. Dne 5.3.2014 at 16:30 denisa responded with... #

    A nevíte náhodou, jaká cena je při odesílání balíčku z Bali do Čech? Taky předražené? A spolehlivé?
    díky!

Přidejte svůj komentář