Praktické informace o Bali

Jak cestovat po Bali a za kolik? Pronájem auta, motorky, turistická doprava, bemo

Při pobytu na Bali potřebujete cestovat. Ačkoliv je to poměrně malý ostrov, přece jenom pěšky se obejít nedá. Jsou tu silnice a na nich změť aut, motorek a sem tam autobusů. Jak na cestování na Bali? Nováček se v tom může ztratit a neví – jak se mám na Bali co nejlépe dostat z místa A na místo B?

Balijci jezdí většinou na vlastních motorkách, resp. skútrech. Na Bali není nic připomínajícího český propracovaný systém veřejné dopravy. V zásadě máte tyto možnosti přepravy:

 • motorka (skútr)
 • auto
 • bemo
 • turistický minibus/autobus, tzv. shuttle bus
 • místní veřejná doprava – autobus
 • cestování do jiných míst – lodí nebo letadlem

Doprava po Bali na motorce

Moto taxikáři – doprava na velmi krátkou vzdálenost

V turistických místech vám často budou místní lidé nabízet přepravu na motorce místo použití klasického taxi. Je to takové mototaxi. Na krátké vzdálenosti je to přijatelná doprava. Bohužel, usmlouvat cenu na něco rozumného je vždycky hrozný boj. Moto taxikáři se nestydí říct si několikanásobně víc, než stojí běžný taxi s klimatizací. Horko těžko to usmlouváte na cenu taxíku. Moto-taxikáře nemám moc rád a používám je výjimečně, jsou to hajzlíci. Nemám jim to za zlé, zkazili je turisti rozhazující peníze po hrstech.

Pronájem motorky – po vlastní ose s větrem ve vlasech

Motorku si můžete pronajmout a být svým vlastním pánem. Třeba usídlit se v nějakém fajn hotýlku, k tomu si pronajmout motorku a objíždět okolí. Osobně nedoporučuju motorku využívat na dlouhé cesty. Ostatně s bagáží se na motorku vejdete těžko. Jet na motorce několik hodin je dost únavné i nebezpečné.

Cena při krátkodobém pronájmu je cca 110 korun za den za skútr. Dejte si pozor, nejde jen o cenu za pronájem motorky, ale další věci spojené s pronájmem. Jeden pronajímatel nám nabízel motorku za 60 korun na den, ovšem v nádrži je půl litru benzínu a bez pojištění. Za pojištění chtěl dalších 20 korun. Jiný pronajímatel nám nabízel motorku za 120 korun na den, ale nádrž byla plná, skútřík Honda v super stavu a v ceně bylo pojištění.

Cena pronájmu skútru na Bali při dlouhodobém pronájmu na měsíc a víc je 50 korun na den, takže 1500 korun měsíčně. Pokud chcete větší silnější motorku, počítejte se zcela jinými cenami.

Při jízdě na motorce dejte pozor, hodně turistů tu má nehody. Na Bali se jezdí vlevo a pokud na motorce nejste zvyklí jezdit, bude to pro vás dobrodružství.

Na motorce jezdí na Bali i děti

Na motorce jezdí na Bali i děti

Cestování po Bali autem

Pronájem vlastního auta – luxus za pár korun

Podle mě nejideálnější způsob, jak si objet Bali, je pronajmout si vlastní auto. Máte možnost jet kamkoli vás napadne, můžete kdykoli zastavit a kochat se výhledem, nikdo vás nehoní, nemusíte se zdržovat čekáním na dopravu…

Cena za pronájem auta na Bali je 300 korun na den za větší auto. Malinké Suzuki stojí ještě míň. Kvůli bezpečnosti a pohodlí doporučuju zvolit větší auto. Pokud cestujete ve čtyřech, je pronájem auta docela levný způsob dopravy (rozpočítáno na osobu).

Autem nelze přejet na okolní ostrovy. Při vjezdu na trajekt od Vás bude vyžadováno mít sebou speciální doklady. Už nevím jestli jde o velký techničák nebo povolení od majitele auta nebo musíte být přímo majitel auta, ale něco z toho to bude. Takto mi to tvrdili místní a jde o ochranu před krádežemi. Proto se taky na Bali moc nebojí půjčit Vám auto – nemůžete ho ukrást a odjet z ostrova ven.

POZOR na podvod s poškozením auta! Při jednom pronájmu se nám stalo, že pronajímatel při vrácení auta tvrdil, že jsme na boku udělali škrábanec a chce za to peníze. Jednak to nebyla pravda a jednak to byla nějaká šmouha co šla umýt. Při pronájmu auta si před pronajímatelem celé auto kolem dokola i uvnitř pečlivě nafoťte. Buďte si jistí, že pak při návratu na vás trik s poškozením auta zkoušet nebude.

Auto za 300 korun na den

Auto za 300 korun na den

Taxi – takhle levné bych chtěl i v Česku

Na kratší vzdálenosti vyjde levně taxi. Nástupní sazba je 10 korun a je v ní započítaný první kilometr cesty. Každý další kilometr stojí asi 10 korun. Pozor na smlouvání, vždy trvejte na taxi s taxametrem a trvejte na tom, že jedete na taxametr. Stačí se zeptat „meter?“

Pokud začne řidič smlouvat, že meter né, že je zácpa nebo kdesi cosi, trvejte na taxametru. Klidně si vystupte a zavolejte si jiný taxík. Jsou řidiči, kteří vás na taxametr nesvezou a radši vás nechají vystoupit.

Největší boj o taxíka jsem měl, když jsem byl na silnici poblíž letiště a hledal taxi na taxametr. Jednak mi nechtěl nikdo zastavit a když zastavil, chtěl spousty peněz.

Pronájem auta s řidičem – nejdražší varianta pro pohodlné

Nejdražší variantou dopravy po Bali je pronájem auta s řidičem. Většinou jsou to pěkná auta s klimatizací. Proti Česku stále můžete usmlouvat krásnou cenu, ale na poměry na Bali je to nejdražší způsob dopravy.

Tento způsob dopravy jsme například využili při cestě z Ubudu na letiště. Shuttle bus jel moc pozdě, potřebovali jsme jet brzo ráno. Z Ubudu na letiště je to 40 kilometrů a auto s řidičem nás odvezlo za 300 korun. Turistický shuttle bus je levnější, stojí 100 korun na osobu.

Cestování po Bali dodávkami, tzv. bemo

Na Bali nemají státem zajišťovaný systém veřejné dopravy, na jaký jste zvyklí z Česka. Místo toho tu jsou soukromí dopravci. Soukromý dopravce je majitel dodávky nazývané BEMO. Soukromý dopravce jezdí nějakou trasu, která je zavedená. Některé trasy dodávek mají zavedené barvy. Ví se, že modrá dodávka jede do města A, zatímco hnědá jezdí „do Béčka.“

Cestování bemem je levné, ale jak pro koho. Balijec zaplatí třeba jen 4 koruny za nějakou tu jízdu po městě nebo mezi vesnicemi. Po turistovi chtějí řidiči bema víc a často vás za místní cenu odmítnou vzít. Radši vás pošlou do háje, než abyste platili jako místní. Jak kdy, jak který řidič a jak který turista je schopný smlouvač a jak vypadá. Po delším pobytu už se mi povedlo s řidiči vycházet a taky už znám ceny.

Osobně považuji cestování bemem za vhodné pouze v případě, že nemusíte přestupovat a váš nástup i výstup je na trase bema. Pokud byste měli přestupovat a hledat další navazující bemo nebo třeba další motorku na svezení, považuju za lepší zvolit jinou dopravu. Výhodou je, že si můžete na bemo mávnout kdekoliv na jeho trase a stejně tak na vystoupení vám zastaví kdekoliv.

Například jednou jsem jel bemem z Ubudu ve vnitrozemí do Kuty na pobřeží. Musel jsem nejdřív do hlavního města Denpasaru. Bemo ovšem nejezdilo na přestupní terminál, odkud jezdí bemo do Kuty. Takže jsem si musel přejet dalším bemem na ten správný terminál a tam si vzít ještě jedno bemo do Kuty. Celkem jsem platil 80 korun za 3 bema a cesta byla na několik hodin. Turistický shuttle bus stojí 100 korun a jede přímo.

Na druhou stranu, být na Bali a nezkusit si pár jízd bemem by byla škoda. I když vám rozpočet dovoluje luxusnější cestování, je stejně součást zážitku z pobytu na Bali sem tam popojet bemem.

S řidiči bema se lze často domluvit na soukromé jízdě jen pro vás. Pokud si to dobře usmlouváte, sveze vás za dobrou cenu a vysadí vás kde potřebujete. Pro cestování ve víc lidech je to dobrá volba.

Bemo

Bemo

Turistický shuttle bus

V turistických místech je hodně turistických obchodů, kde si můžete koupit jízdenku na shuttle bus. Jsou to soukromí dopravci, většinou jezdí dodávkami. Často je docela levný a vyzvedne vás v hotelu a vysadí opět tam, kde budete chtít. Někteří k hotelu zajíždět nechtějí, je dobré domluvit se na tom předem.

Turistické obchody mají před sebou často ceduli s nápisem Shuttle Bus a tabulku s cenami. Stačí obejít třeba jen jednu ulici, prohlédnout si cedule a můžete dost ušetřit. V jedné ulici je stejný shuttle bus klidně k prodeji za 50 až 150 korun, takže pokud šetříte, určitě se ta jedna procházka vyplatí.

Místní veřejná doprava – autobus

Abych řekl pravdu, na ostrově Bali jsme tuhle možnost vůbec nevyužili, takže nevím co k tomu napsat. Ani netuším, kde se dá zjistit jízdní řád – na zastávkách není. Autobus je tu vidět výjimečně a autobusová zastávka taky. Co vím, tak je to hodně levná doprava, ale tras i stanic je málo. Ani místní v tomhle moc neporadí, sami nevědí jak to s autubusy na Bali vlastně je. Všichni jezdí na svých motorkách nebo bemem.

Veřejnou dopravu autobusem jsme využili v Jakartě, tam se docela podobá naší veřejné dopravě, autobusy jezdí poměrně často a lístek je levný. Jinde jsme autobusem veřejné dopravy nejeli.

Autobusová zastávka v Jakartě

Autobusová zastávka v Jakartě

Cestování na jiné ostrovy – lodí nebo letadlem

Jako správný dobrodruh se možná budete chtít podívat taky někam jinam, kolem Bali. To by bylo na samostatný článek, tak jen stručně.

Možnosti jsou docela jasné. Buď pojedete trajektem a pak autobusy, což je levné, ale nic moc a pomalé. Nebo pojedete rychlo lodí, což je luxusní a rychlá cesta, ale dražší. Na vzdálenější místa s letištěm je asi nejlepší dopravit se letadlem. Sice je to dražší, ale pozemní cestou byste mohli procestovat hodně cenného času, klidně dny. Indonésie je velká země.

Jak píšu výše u půjčení auta, půjčené auto na cestování na okolní ostrovy vhodné není, protože se nedostanete na trajekt půjčeným autem nedostanete – nepustí Vás.

Cena benzínu

Benzín na Bali stojí skvělých 4500 rupií, což je 10 korun českých za litr benzínu. To se to pak cestuje.

Jaký řidičský průkaz do Indonésie, na ostrov Bali?

Pro řízení auta nebo motorky na Bali potřebujete mít mezinárodní řidičský průkaz dle Vídeňských dohod. Musíte kvůli tomu v Česku na úřad a zaplatíte asi 50 korun. Mezinárodní řidičák je platný na 3 roky.

Pokud mezinárodní řidičák nemáte, pronajímatelům aut a motorek je to celkem jedno. Pokud ovšem potkáte policii, budou po vás chtít úplatek. Běžné hobby policistů na Bali je stavět bělochy na motorkách a tahat z nich úplatky, protože nemají mezinárodní řidičák, nebo třeba helmu. Úplatek bývá 200 až 400 korun.

Takže jak nejlépe cestovat po Bali?

Na procestování Bali ve víc lidech doporučuju pronájem vlastního auta. I ve dvou je to vhodný způsob, jen to vyjde na osobu dráž.

Při usazení se na jednom místě je dobrý pronájem motorky/skútru na jízdy po okolí a krátké pojezdy po místě. Motorku si nemusíte pronajmout na celou dobu, pronajmou vám jí klidně jen na den.

Na přejezdy mezi místy doporučuju turistické shuttle busy.

Pro dobrodružnější povahy je skvělý zážitek přejíždět bemem. Pro samotné cestovatele je to také dobrý způsob, jak navázat rozhovor s místními.

Lidé s největšími rozpočty a nároky na pohodlí uvítají možnost pronájmu pěkného klimatizovaného auta s řidičem.

Jakou dopravu si zvolíte se samozřejmě promítne ve vašich nákladech na život na Bali.

Na surfu sice nikam nedojedete, ale fotka dobrá ne?

Na surfu sice nikam nedojedete, ale fotka dobrá ne?

 

Po cestě je potřeba si pořádně odpočinout

Po cestě je potřeba si pořádně odpočinout

 

Štítky: ,

 
Uloženo dne 2.12.2011. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 75.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

75 komentářů k “Jak cestovat po Bali a za kolik? Pronájem auta, motorky, turistická doprava, bemo”

 1. Dne 3.12.2011 at 10:15 martin responded with... #

  A já se každý všední den dostávám do práce šíleným pražským emhádéčkem. Nechceš si to vyměnit, já bych byl radši na pláži na Bali 😀

 2. Dne 18.7.2012 at 04:32 Nikolas responded with... #

  Díky za článek. Pomohl. 🙂

 3. Dne 7.8.2012 at 23:31 Nina responded with... #

  Ahoj,
  prosim o radu – je mozne si prenajat auto hned po prilete do Denpasaru alebo je to na letiskach 4x drahsie nez kdekolvek inde? (ako byva obcas zvykom v europskych destinaciach…) Vedel by si pripadne poradit spolocnost? Priletime totiz okolo 7 vecer a premyslali sme,ze na presun do prveho hotelu by sme uz vyuzili vlastne auto. Ak to vsak nebude mat zmysel,vezmeme si taxi.
  Dik vopred za pomoc!

  • Dne 8.8.2012 at 23:24 Bíbr responded with... #

   Ahoj Nino. Na letišti je to o hodně dražší. Jinak já si auto vždy půjčoval od malých soukromníků, nikdy od velké firmy. V 7 večer už auto neseženete (pokud nechcete platit hodně velké firmě na letišti). Takže doporučuju taxi z letiště na hotel a auto najít druhý den.

 4. Dne 8.8.2012 at 23:31 Nina responded with... #

  Super, dik moc za radu,asi to tak spravime. Budeme prve dve noci v Seminyaku – kolko odhadom moze vyjst taxi z letiska do tohto miesta? Dakujem este raz a zdravim!N.

  • Dne 8.8.2012 at 23:36 Bíbr responded with... #

   Nevím to z hlavy, asi 200 nebo 300 korun mám pocit. Na letišti je za východem oficielní okénko pro objednávání taxi, tam mají tabulku za kolik do jaké destinace, takže vás nemůžou obrat 🙂 Objednávejte u toho okénka, taxikáři co tam pořvávají jsou vždycky dražší.

 5. Dne 21.3.2013 at 09:35 José responded with... #

  Ahoj,
  chválím za pěkné a hodnotné stránky. Chci se se mimo to zeptat, jestli je na Bali povinné používání dětských autosedaček, případně možnost jejich zapůjčení. A vůbec, jestli neni cestování po Bali s dětmi (5,5 a 2,5 roku) příliš rizikové.

  • Dne 21.3.2013 at 09:52 Bíbr responded with... #

   Autosedačky podle mě povinné nejsou. Pochybuji, že si je někde půjčíte. Snad jedině v nějaké drahé velké půjčovně, ale u malých levných těžko. Osobní zkušenost s tím nicméně nemám.

   Cestovat po Bali s dětmi je podle mě bez problémů, ale musíte na ně dávat víc pozor. Například na ulici jsou běžně v chodníku (pokud tam vůbec nějaký je, což většinou není) takové díry, že by se tam ztratil dospělý člověk (jsou to propadlé betonové desky nad dešťovou kanalizací). Taky jsou na Bali například volně pobíhající psi. Těžko Vám radit, když nevím na co jste zvyklí. Balijci samozřejmě mají děti, takže logicky nemůžou všechny mizet v dírách v chodníku. Někdo by se mohl děsit, pro někoho je to naprosto pohodové prostředí a žádný problém nevidí. Spíš je to otázka zvyku a jak jste schopní se vyrovnat s novým prostředím.

  • Dne 21.3.2013 at 15:23 pavel zvolanek responded with... #

   Na cestování s dětmi je specialistkou Saša http://cestovanisdetmi.blogspot.com/. Cestuje s nimi odmalička a nedávno byla i v Indonésii, takže vám jistě všechny rodičovské otázky zodpoví. Jinak v těhle končinách mají evropské děti rádi.

 6. Dne 24.3.2013 at 20:03 Radka responded with... #

  Srdecne zdravim na slunecne Bali z ,,uchcaneho,,Irska

  Dekuji Ti za spoustu zajimavych informaci-super stranky!clanky jsou vystizne a vtipne.

  Mas nejake rady,info na pronajem lodi?
  Ktere misto na snorchlovani je podle Tebe nejlepsi?

  Moc dekuji za odpoved a Tvuj cas
  Radka

  • Dne 25.3.2013 at 03:26 Bíbr responded with... #

   Ahoj do Irska! 🙂
   Na Bali není úplně šnorchlařů ráj, ale místa se najdou. Třeba Padang Bai, Lovina. Nejlepší šnorchlování je trochu z ruky, na jihozápadě ostrova, resp západě, jižní pobřeží. Dělají tam jednodenní výlety lodí k ostrůvkům na šnorchlování.
   Jestli chceš pořádný výlet lodí se šnorchlováním a spoustou další přírody, tak rozhodně doporučuju výlet lodí přes Komodo: http://www.zivotnabali.cz/postrehy-zazitky/komodo/

   • Dne 27.3.2013 at 19:55 Radka responded with... #

    Super,diky moc:-)))

 7. Dne 11.5.2013 at 16:00 Nikolas responded with... #

  Ahoj, za kolik se dá na Bali pořídit nějaký ojetý skútr? Pojedu tam teď na rok (hurá!) a chtěla bych si tam nějakou pronajmout či koupit, ale budu mít asi docela nízké stipendium, takže bych chtěla vědět, jestli se tam za nějakou rozumnou cenu vůbec dá motorka pořídit a jestli je lepší koupit nebo pronajmout na delší dobu (resp. jestli to vůbec jde).
  P.S. Můžem zajít na pivo. 🙂

  • Dne 11.5.2013 at 16:32 Bíbr responded with... #

   Ahoj Nikolas, gratuluju 🙂

   Ojetiny jsou na Bali docela drahé, v porovnání s tím co stojí nový skútr. Nový stojí už od 27t. korun nebo tak něco. Starší stojí o pár tisíc míň nebo jsou to úplný hrůzy, to mi přijde lepší si něco pronajmout a když se to rozsype, dají ti jinou. Ale zase na Bali je hrozně levný servis, takže možná by nějaká herka byla OK. Nicméně nečekej, že seženeš cosi co jezdí za pár tisíc, to ani náhodou. Všechny motorky na prodej jsou docela drahé (v porovnání s cenou za novou), docela mě to překvapilo.

   Běžná turistická cena na pronájem je cca 100 korun na den. Když tu budeš dlouhodobě a poznáš lidi, dostaneš se na lepší cenu 😉

   Pak se dají pronajmout třebas endura a větší motorky, to je cenově jinde.

   Můžeš taky koupit skútr na splátky. Nevím ceny a podmínky, ale místní to tak dělají. Někdo místní by to musel napsat na sebe, tobě asi na splátky motorku nedaj.

   Na pivo zajdu rád, dej vědět 🙂

 8. Dne 14.5.2013 at 10:54 Marta responded with... #

  Ahoj, na Bali odlétáme v prosinci a budeme tam až do ledna.Chci poprosit o informaci ohledně obchodů s alkoholem,arak pít nebudem. Jsou třeba nějaké v DENPASARU?A jak je to s cenami, aby nás to nezaskočilo.Děkuji za odpověd Marta

 9. Dne 5.6.2013 at 08:07 Hanka responded with... #

  Ahoj,

  zdravím z Nového Zélandu 🙂 Díky za možnost dozvědět se něco o Bali a za rady pro ty, kteří se tam chystají. My bychom se také rádi podívali na Bali, a tak jsem ráda, že existují tvé stránky. Pomáháš tím spoustě lidem. Čtou se perfektně, přeji hodně čtenářů. Hanka

  • Dne 5.6.2013 at 08:52 Bíbr responded with... #

   Děkuju za pěkná slova Hanko 🙂

 10. Dne 5.8.2013 at 22:36 Mára responded with... #

  Ahoj, co když mám řidičák pouze na auto… Dá se tam stím řídit skutr ?

  • Dne 5.8.2013 at 22:49 Bibr responded with... #

   Nevím, ale podle mě jo. Oni ten mezinárodní řidičák moc nezkoumaj, hlavně když nějakej máš.

   • Dne 22.11.2015 at 08:46 Natália responded with... #

    Ahoj, chcela som sa opýtať, ako je to s tým medzinárodným vodičským preukazom. Samozrejme, klasický (slovenský) mám. Bohužiaľ, ten medzinárodný si vybaviť nestihnem, keďže letíme za pár dní. Premýšľame o požičaní si auta a tak ma zaujíma, či je to veľký risk a následne problém s policajtami pri kontrole.

    Ďakujem za radu!
    PS: Články sú super, pomohli!

    Natália

    • Dne 22.11.2015 at 08:53 Bíbr responded with... #

     Ahoj, mezinárodní řidičák ti dají na počkání, takže bych si pro něj došel. Na Bali ti auto půjčí i tak, ale kdyby tě stavěli policajti, budeš platit pokutu, resp. úplatek.

 11. Dne 10.8.2013 at 11:33 Tomáš responded with... #

  Ahoj,

  fakt perfektní stránky, hodně mi pomohly při získávání informací o Bali. Na přelomu června a července jsme tam měli svatbu v hotelu naproti Waterboom parku, který mimochodem doporučuji navštvívit. Je tam dost atrakcí na vyblbnutí se http://www.waterbom-bali.com/ .-). Jelikož máme rádi dobrodružštví a jakákoliv dovolená pro nás nepředstavuje rozplácnutí se na pouze pláži či před hotelem, tak jsme 4 dny brouzdali východní pobřeží na skútru. Měl jsem připraveno několik míst, které bychom měli navštívit + nějaké „skryté“ pláže, které fakt stály za to (white sand beach a blue laguna). Blue laguna je skvělá na šnorchlování, nikdy jsem neviděl tolik zajímavých a pestrobarevných ryb a mořskou faunu. Půjčení skútru mě stálo 7 dol/den, měl jsem mezinárodní řidičák s A a B. Celkem 2x mě fízli zastavili na tom samém místě na dálnici (Baugus Mantra pokud se nepletu). Ukázal jsem jim ho + papíry k motorce a nechali mě jet dál. Z jiných webů, hlavně těch, kde píšou Australané jsem se dozvěděl, že tu kategorii A kontrolují. Jinak má zkušenost je, že cestu, která má 70km jedete klidně 3 hodiny a to jsem nejel krokem – po dálnici to na 120cc skútru vytáhnete na 70km/hod ale po těch vesničkách se to táhne. Pokud chytnete před sebou kamión a jsou na cestě samé zatáčky, tak ho prostě nepředjedete – teda Balijci jo, ale já si na to netrouf, když jsem neznal cestu – riskovat se neoplatí. Jinak můžu teda doporučit, že pokud předjíždíte, trubte .-). Osobně se mi líbilo, že ve městech s motorkou objedete dlouhé kolony – tady to chce trochu zručnosti, kterou získáte po prvním dni, kdy si zvyknete na provoz po levé straně a přizpůsobíte se přednosti zleva. Každopádně se první den na cestě zdá chaotický, ale zvyknout se dá, balijci jsou ohleduplní (teda až na některé pitomce v náklaďácích, kteří se ženou do protisměru a jen tak tak jim to výjde) a člověk v menším vozidle dává přednost většímu .-). Ještě k těm policajtům – jednou jsem vyzkoušel metodu „nevšímejsi a jeď“ čili, mě v jedné vesničce chtěli zastavit, ale jelikož jsem byl rozjetý, tak jsem se schoval za přiržďující se kamión a následně ho objel. Sice bylo slyšel pískání policajtů, ale nikdo se za mnou nevydal .-)

  Jo doporuči si pořídit navigaci Sygic – mapa bali je velico dobře zpracována – nikdy jsem neměl žádný problém, snad jen když jsem hledal White sand beach, tak jsem se musel několikrát zeptat, protože cedule na pláž je skryté za stromem .-)
  Další rada, která tu snad možná zazněla nebo jsem ji vyčetl z jiných webů – nestarejte se o provoz za vámi – dívejte se pouze před sebe. Do zpětného zrcátka se dívejte, když předjíždíte. Říkám to proto, že v tom hustým provozu tisíce motorek a neustálého předjíždění a náhlého zastavování nemáte šanci uhlídat.

  Toť vše k cestování na bali na motorce. Na bali jsem za 14 dní nasbíral různé zkušeností, které se třeba také týkají výběru peněz z bankomatů a jejich výměny, ale o tom snad někdy jindy nebo někde tady na tomto webu.

  Přeji všem krásné zážítky na Bali!

  Tomáš

  • Dne 16.10.2013 at 01:42 Dann responded with... #

   ahoj, chci se zeptat na pravidla , ktere uznavaji balijci /jejich policie pri jizde na skutru? Od kolika let se muze jezdit? od 14-ti, 15-ti? staci nas/resp.mezinarodni rid.prukaz? Kdyz na skutrru pojede dospela osoba plus dite cca 9let, staci helmy nebo…? diky!

   • Dne 16.10.2013 at 11:00 Bibr responded with... #

    Ahoj Dann, nemusíš svůj dotaz psát pod každý článek tady na webu, stačí jednou a samozřejmě ideálně pod článek, kam tématicky patří, ať se tady v tom lidi vyznají 😉

    Podrobnosti ohledně jízdy na skútru nevím. Mezinárodní řidičák u dospělých uznávají, ale jak je to s nezletilými a dětmi, netuším.

   • Dne 14.11.2013 at 07:09 stefano.K responded with... #

    Na skutru neni problem vozit deti. /s prilbou/. Staci mezinarodni ridicak .pokud vas zastavi policie nic jineho nechteji videt.
    Pokud pojedete bez helmy budete platit pokutu…. cca 200Kč

    • Dne 22.1.2014 at 22:23 Dann responded with... #

     a nevite, prosim , jestli a za jakych podminek tam mohou jezdit tinedzri /syn 14-15let/, diky

     • Dne 23.1.2014 at 04:42 Bibr responded with... #

      Nemůžou. Na druhou stranu s příslušnou bankovkou v kapse je dovoleno vše, takže je to na Vás. Kolik by stál úplatek netuším, hlavně když bude uplácet 14-ti letý, tak nevím jak se zachovají.

 12. Dne 27.12.2013 at 04:15 český autobus responded with... #

  Díky za sdílení těchto informací o Bali. Je to opravdu užitečné pro lidi, kteří se chystají navštívit Bali a nevěděli nic o Bali.
  http://www.dszo.com/

 13. Dne 25.2.2014 at 21:57 Kuba responded with... #

  Ahoj,
  zmiňuješ, že nejideálnější způsob cestování je pronajatým autem. Za mě super! Ale když jsem viděl například dopravu na Srí Lance, kde bych si to asi fakt nelajznul, tak by mě zajímalo, jak se Evropan zvyklý na předpisy a jaký takýs ordnung na silnicích dokáže pohybovat po silnicích na Bali 🙂 Není pak každý druhý den někde v opravně a řeší způsobené bouračky? 🙂
  Kuba

  • Dne 26.2.2014 at 04:52 Bíbr responded with... #

   Podle mě v pohodě. Je to sice čurbes a vypadá to zmateně, ale všichni jezdí pomalu, takže se to dá. Hlavně je problém, že se jezdí vlevo, na to si člověk zvyká delší dobu.

 14. Dne 19.8.2014 at 13:06 Martin responded with... #

  Cauko, mam taku otazku ,stretavas sa casto s kontrolami motorkarov na bali? ja bohuzial nemam vodicak a nechcem sa tam zbytocne dostat do problemov, v thajsku som jazdil cely mesiac a bolo to v poho aj pri kontrole, ale neviem ako to je na bali, pripadne ci tam niesu menej frekventovane oblasti napr. padang bai, kde by sa dalo trocha pojazdit ?

  • Dne 19.8.2014 at 13:28 Bíbr responded with... #

   Ahoj, kontroly jsou poměrně časté, ale zase není to tak, že tě někdo zastaví pokaždé když vyjedeš. Kontroly vždycky staví jen cizince a chtějí úplatky za to, že nemají mezinárodní řidičák.

   Takže je to v klidu, ale někdy tě to bude stát peníze za úplatek. Jak často, to je různé. Hlavně musíš mít helmu a dodržovat předpisy (blinkry, nejezdit na červenou apod.), jinak tě zastaví hned a chtějí úplatek.

 15. Dne 29.9.2014 at 12:13 MirokiN responded with... #

  Ahoj chci se zeptat 😉 mas zkusenosti s tim, kdyz bych uplatky neplatil a nechal si to napsal na Denpasar? Nebo je to tak, ze to budes muset zaplatit pri odletu a proste do letadla te nepusti? Kazdopadne si pak stejne odsouzen zaplatit vyssi pokutu, kdyz bys chtel jet priste a zadal o vizum..
  Protoze uz mam na policajty fakt smulu, za 18 dni sem nasbiral pokuty za 1100kc.
  Prvni byla ta, ze sem zastavil na cerveno u leve kraje silnice, ale problem byl ten, ze sem byl v levem pruhu a to muzes odbocovat. Ja zastavil u krajnice, potreboval se podivat na navigaci a fizlove tam maj takovy kadibudky, tak pojd..zaplat 1000 ..dal sem mu 600..
  Druha pokuta byla opravnena a nejlevnejsi, holka co jela se mnou na motorce nemela helmu. Dal sem mu kilo, policajt se usmal a mohl sem jet dal.
  No a dnes, jsem zase ja blbec zastavil na cervenou 😉 vsichni ji projeli..ja jedinej zastavil a hned fizl z kadiboudy, tak pojd..ja: co jsem udelal? ..Nezastavil si na lajne! Vylezl druhy policista. Ano nezastavil si na lajne. Koukam na vozovku, ta totalne rozkopana, udajna lajna nikde nebyla! Tak sem se jim marne snazil vysvetlit, ze tam opravdu zadna lajna nakreslena neni, vsichni zastavili presne na stejnym miste jak ja..ale ja jsem bilej 😉 a tohle je proste rasismus na Bali…asi si to my bily musime taky vyzkouset 😉 jaky je to kdyz si sam bilej mezi cernyma 😉 Takze mi panove vysvetlili, ze oni jsou dva a ja jeden a ze proste platit budu..vysypal sem jim vsechny penize co sem mel..400kc a poslal sem je do prdele..

  • Dne 29.9.2014 at 13:01 Bíbr responded with... #

   Podle mě se spíš přepni do jinýho režimu. Nesnaž se s tím bojovat a rozčilovat se. Takhle to na Bali chodí. Nechat to dojít tak daleko, abych jel do Denpasaru jsem nezkoušel a co se stane nevím. Voz sebou jen malou hotovost a příště jim vysypeš kapsy se vším co máš a když to bude jen 100 korun, tak prostě bude, co naděláš? 🙂 Já takhle jednou platil 80Kč, víc jsem prostě neměl. Jinak většinou platím 100t. rupií nebo míň. Ber to s humorem. Je jen na tobě jak se k okolnímu světu postavíš 😉

   • Dne 30.9.2014 at 05:10 MirokiN responded with... #

    jo diky za rady 😉 kamo 🙂 mas pravdu je to tak..proste neni dobry jim ukazovat plnou penezenku penez 🙂 a proste se musim smirit s tim ze jsem bily turista a to proste zavani dolarkama 😉

 16. Dne 2.12.2014 at 17:52 Miro a Ondra responded with... #

  Ahoj, uvažujeme s kamarádem o dobrodružství na Bali v lednu 2015, ale dočetli jsme se, že období monzunů je právě v tomto ročním období. Chtěli bychom se proto zeptat zkušenějšího o radu, jestli to není tak hrozné jak všude píšou a že to není jen o pláštěnce? Díky, Miro

   • Dne 28.4.2015 at 16:56 Zuza responded with... #

    Ahoj Bíbre,

    děkuji za skvělý článek, ale chtěla bych tě požádat, jestli bys (klidně i do diskuze) napsal, jak moc se liší ceny na Byli dnes narozdíl od roku 2011. Jsou to čtyři roky, tzn., že ceny mohou být až o 25% vyšší…

    Moc bys nám tím pomohl. Jedeme na Bali na 14 dní, rozpočet máme 15 000,- Kč pro jednoho a stále nevím, zda se do něj vejdeme (s tím, že jsme skromní a restaurace a luxusní ubytování bude spíše výjimkou).

    Měj se krásně

    Zuza

    • Dne 28.4.2015 at 18:33 Bíbr responded with... #

     Ahoj Zůzo,
     ceny se mění, ale taky se mění kurzy a tak. Řekl bych, že na Bali se dá stále žít skoro stejně levně, ale přibylo víc drahých věcí. Tj. třeba maximální cena motorky byla dřív 200 na den, dneska je to 300, ale nejnižší cena pro toho kdo se vyzná zůstala stejná.
     15000 na dva týdny je v pohodě, ale musíte se držet při zemi. Takže žádný strach 🙂
     Jediné co se Vám může stát, že si odepřete nějaký třeba dražší výlet nebo potápění nebo tak.
     Bíbr

 17. Dne 30.4.2015 at 14:51 Mato responded with... #

  Ahoj,

  v prvom rade diky za stranku a postrehy, chystame sa na Bali na tyzden a dost to pomaha s planovanim 🙂

  Otazka, ktoru polozim, tu uz zaznela pred dvoma rokmi, tak mozes mat trebars viac skusenosti… radi by sme si prenajali na par dni skuter, ale vodicak mam len na motorky do 50cc a v medzinarodnom vodicaku budem mat motorky vyskrtnute. Ked ma zastavia policajti, budu to riesit a pokutovat ma, alebo im to bude jedno?

  este raz diky moc

  • Dne 30.4.2015 at 18:15 Bíbr responded with... #

   Ahoj, už se mi párkrát stalo, že můj řidičák zkoumali podrobně, takže se může stát, že budeš muset dávat úplatek. Každopádně lepší nějakej mezinárodní řidičák, než žádnej. Jinak kamarád jezdí po Asii s „Universal driving licence“ kartičkou, kterou si nechal vyrobit v Thajsku. Je to neplatný nesmysl, ale v životě se mu nestalo, že by ho nenechali jet 😀

 18. Dne 30.8.2015 at 13:13 E. responded with... #

  Ahoj, jeste jsem slysela ze ted momentalne na Bali dobre funguje Uber. Hlavne se tim svazi lidi z klubu v noci kdyz nechteji jet na skutru. Ja si teda pronajala ten skutr hned jak jsem prijela, naucit se na tom je snadny. Spis je dobry dat si pozor aby ten scooter guy byl od nekoho doporuceny, hodne levne skutry jsou pry nekdy se zavadou.

 19. Dne 16.9.2015 at 02:48 Kristýna responded with... #

  Ahoj,

  především chci říct, že stránky jsou super 🙂

  A pak mám, možná hloupý, dotaz.
  Dá se na Bali spát v autě? Chtěli bysme si ho pronajmout cca na 5 dní a už jsme zvyklí ze Zélandu, že spaní v autě nám vyhovuje, jen jsem nikde nedohledala, jestli je to na Bali povoleno, třeba na parkovištích a tak.
  A pak další, jaký je nejlevnější způsob dopravy na ostrůvky Gili?

  Děkuju moc.

  Kristýna

  • Dne 16.9.2015 at 20:11 Bíbr responded with... #

   Ahoj Kristýno, díky za pochvalu.
   Spaní v autě mě nikdy nenapadlo, protože na Bali je ubytování docela levné.
   Jinak někdo mi říkal, že spal na pláži a jiný mi zas říkal, že je to nebezpečné a nikdy by to neudělal. Tak těžko říct.
   Každopádně ale na Bali je dost vedro (tedy pokud nejsi ve vyšších polohách, tam je někdy dost chladno!), takže v autě se dá spát jen s otevřenými všemi okénky a to třeba mě by vadilo, že bych se bál aby mi ve spánku zloděj něco neukradl. Nebo v těch vyšších polohách, tam by stačilo mít větrací škvírky a okradení by snad nehrozilo.
   Nejlevněji se na GIli dostanete, když pojedete trajektem z Padang Bai na ostrov Lombok a potom autobusem na sever a pak loďkou na Gili.

 20. Dne 7.10.2015 at 06:00 Matej responded with... #

  Ahoj,pises ze mezinarodni ridicak ma platnost 3 roky. Jsi si tim jistej? Ja mam za to, ze ma platnost pouze 1 rok.

  dik, Matej

 21. Dne 7.10.2015 at 06:25 Matej responded with... #

  Jasny, uz mi to doslo. Zalezi na tom, jestli je podle Videnskych dohod-3 roky, nebo Zenevskych dohod-1rok. Momentalne jsem na Zelandu, jde pouzivam ten jednorocni Zenevsky. Az budu na Bali, uz bude po jeho platnosti. Co doporucujes, nechat si udelat oficialni preklad ridicaku z CR?

  diky, Matej

 22. Dne 10.11.2015 at 21:47 Vlasta responded with... #

  kolik stoji doprava z Bali na Lombok na ceske penize, aktualne, dekuji

  • Dne 10.11.2015 at 22:01 Bíbr responded with... #

   Zdravím Vlasto, nepamatuji si to, ale trajekt stál pár korun, byly to pro Čecha drobné.

  • Dne 11.11.2015 at 19:01 Jana responded with... #

   Ahoj, ja platila v květnu cca 50 000Rp/one way, coz je cca 100 Kč.

 23. Dne 3.2.2016 at 15:06 Petra responded with... #

  Ahoj,
  v březnu letíme na 14 dnu na Bali a chceme si půjčit auto.
  Máte nějaký dobrý typ na slušnou autopůjčovnu.

  Díky

  • Dne 7.2.2016 at 16:38 Jana responded with... #

   Ahoj,
   Posli mail na sukrawanalacce@yahoo.com, Ketut. Pracuje pro českou cestovku a bud vam auto pujci nebo někoho doporučí.

   • Dne 8.2.2016 at 18:27 Petra responded with... #

    děkuji

   • Dne 3.4.2017 at 20:46 Deiwos responded with... #

    Ahoj, zkoušel jste tam někdo psát? Jaká je odezva/zkušenosti? Letíme ve dvou na Bali v červenci na cca 3 týdny a chceme si pučit auto, klidně starší, menší levně. Má někdo třeba nějaký jiný typ na půjčovnu? Je potřeba v tomto termínu zamlouvat auto dopředu nebo stačí až na místě? Jak je to s přejezdem autem trajektem z Bali na Lombok? Údajně to lze pokud je auto přihlášeno na oba ostrovy? Děkuji za dpovědi, snad je diskuze ještě aktivní i v 2017…

 24. Dne 16.8.2016 at 08:54 Mark responded with... #

  Ahoj, chtěl jsem se zeptat zda ma někdo nějaký dobry tip kde si v Sanuru půjčit motorku nebo skútr, za dobre peníze s pojištěním atd.. Diky předem

 25. Dne 9.1.2017 at 11:59 Filip responded with... #

  Ahojte, vyskusajte novy portal s prenajmom aut pod wwww.driveinbali.com

  Velky vyber a bezpecny prenajom aut.

 26. Dne 11.2.2017 at 20:23 Lenka responded with... #

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, nakolik jsou informace v článku aktuální i nyní, tj. po 5 letech? Děkuji.

  • Dne 12.2.2017 at 20:58 Bíbr responded with... #

   Zdravím, docela bych i řekl, že ano. I když zvedly se ceny v turistických centrech a je těžké něco usmlouvat když máte motorku jen na jeden den. Pak zaplatíte víc. Prostě o něco přituhuje, ale pořád se dá leccos usmlouvat. Já mám ovšem pokroucené vnímání, protože znám lidi a jsem schopen dost usmlouvat. Každopádně Bali je stále výrazně levnější než Česko.

 27. Dne 19.7.2017 at 07:41 Michal responded with... #

  Ahoj vsem,
  tak to tu tak vsechno procitam a jedine z ceho mam asi nejvetsi obavy je ta policejni „sikana“ na ridice turisty za smyslene ci smesne prestupky atd..+ nemam v RP skup. A. Pojedem cca na 16 dni a chteli by jsme si na cely pobyt pujcit skutrika. Loni jsme byli v Thajsku na Samui a jak jsem tam mel z toho strach tak to bylo uplne v pohode. Rizeni vlevo mi vlezlo pod kuzi v podstate nejak samo a provoz se postaral o zbytetek. Normalne v cr na dvoustopem vozidle nejezdim. Mam si pripravit treba 2000 – 3000Kc za 16 dni na pokutach? Dalsi vec je orientace. Jak? Jsou tam nejake navigacni cedule jako treba, Kuta tam, Ubudu tam, sopka doleva, vodopad 3km doprava atd..??? Nebo je lepsi pouzivat navigaci? Dekuji za vase postrehy

  • Dne 19.7.2017 at 13:57 Bíbr responded with... #

   Řídit bez řidičáku určitě něco může stát. Nevím jestli bych nazval šikanou, že po tobě chtějí policajti řidičák 🙂 Navigační cedule na Bali spíš nejsou, ale dobře poslouží Google mapy.

   • Dne 24.7.2017 at 13:08 Michal responded with... #

    Tak zrovna toto jsem samozrejme sikanou nemyslel 🙂 Myslel jsem, ze se snazi jen vzdy neco najit. Platny mezinardni RP mam. Kazdopadne co jsem se tak pidil dal, tak pry bez obav, pokud na sebe clovek zbytecne neupozornuje (jizda bez helmy a ruzne blbosti). Google mapy ok, dekuji za postrehy. Hura na cestu 🙂

    • Dne 24.7.2017 at 17:01 Bíbr responded with... #

     Když máš všechno v pořádku, policie tě nechá jet. Jediný rozdíl je na Bali v tom, že místo oficiálních pokuty se smlouvá o úplatku, ale to je spíš úsměvná hra pro pobavení.

 28. Dne 18.10.2017 at 15:25 Mates S. responded with... #

  Ahoj,

  asi jako všichni se chystám na Bali (překvapivě), na jak dlouho je každému fuk a co chci vidět taky 😀

  Takže se chci zeptat na odhad, za jak dlouho si myslíš že se dá ostrov obkroužit v klidném tempu? (klidným tempem myslím návštěvu hor i centrální části)

  Jinak jsem si dneska početl pár stránek z eBooku a díky! Skvěle napsané! 🙂

  Díky M.

  • Dne 18.10.2017 at 15:28 Bíbr responded with... #

   Ahoj, mě přijdou optimální dva-tři týdny včetně Gili. Když jsem byl na Bali poprvé, bylo to na měsíc a stihli jsme to i s Gili a výletem lodí na Komodo (v eBooku je o tom kapitola) a třemi dny na Floresu. Díky za pochvalu, to potěší 🙂

   • Dne 19.10.2017 at 09:35 Mates S. responded with... #

    Ahoj, díky za rychlou odpověď.

    Odhadoval jsem cca 2 týdny, takže jsem se zase tolik nesekl. 🙂

    Jestli ještě můžu (kapitolu o Floresu jsem ještě nečetl), kdyby sis měl vybrat mezi Floresem a Lombokem vyhrál by?

    Chtěl bych na trek na Rijani, ale nejsem si jistej jestli tenhle „trek“ v podobě dnešního zdolávání everestu ve frontě mě úplně uspokojí. Takže přemýšlím že Rijani bych vynechal, vylezl si Batur a místo toho kouknul na Flores.

    Ale nevím, názory se různí. Ty na to máš podobně střízlivý náhled jako já, takže jak by jsi to udělal ty?

    Díky M.

    • Dne 19.10.2017 at 17:39 Bíbr responded with... #

     Mě se Flores líbil, je tam toho dost k vidění a nejsou tam turisti. Vybrat se nedá. všude je něco pěknýho a nějaký fajn lidi.
     Přijde mi to jedno jak se rozhodneš, jsou to oba dobrý plány 🙂

 29. Dne 19.2.2018 at 11:49 jan responded with... #

  Ahoj, chci se zeptat. Píšeš že autem na trajekt to nejde, ale jak to je se skutrem? Potřebujeme se dostat z Padang Bai na Nusa Penida.

  Díky

  • Dne 19.2.2018 at 12:10 Bíbr responded with... #

   Ahoj, na Nusa Penidu snad úplně v pohodě. Je lepší sebou mít velký techničák, třeba ho budou chtít. Ať se daří, Bíbr

 30. Dne 19.10.2018 at 09:29 Honza responded with... #

  Ahoj Bíbre,

  díky za skvělý web a super články, které píšeš. Info o dopravě mně otevřelo nový obzor, všichni na Facebooku a jiných skupinách píšou, že si buď půjčují scootery, nebo najímají řidiče, že je to nejlepší. My (manželka, 5 letá dcerka a já) chceme dovolenou udělat trochu podle sebe, sám bych s motorkou neměl asi úplně problém, ale s dcerou ve 3 určitě jezdit nebudeme, takže mně nejlépe vychází možnost půjčit si auto a zajet tam kam budeme chtít a kdy budeme chtít.

  Můžu tě/vás poprosit o tip na nějakou rozumnou auto půjčovnu někde na jihu? První dva dny po příletu budeme nejspíš v Sanuru. Pročetl jsem celou diskuzi, byly zde dva odkazy na autopůčovny, ale ani jeden už nefunguje.

  Díky moc, ať se daří a těším se na tvé další články!
  Honza.

 31. Dne 28.11.2018 at 21:06 Michal responded with... #

  Ahoj, neznáš prosím Bíbre (a dovoluji si zveřejněním využít i Tvoje stránky jako inzerci) nějakého Slováka s živnosťákem žijícího na Bali nebo jinde v jihovýchodní Asii, který by chtěl pracovat na dálku pro živnostníka v ČR. Šlo by o různá zpracování dat v excelu, grafy v powerpointu, google dokumentech, apod. Jde mi o využití časového posunu, aby zakázka byla rychle provedena. Potřeba je spolehlivost, pečlivost, běžná znalost angličtiny. Díky Michal

 32. Dne 14.12.2018 at 14:59 Marie-Anna Sekotová responded with... #

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zdali stačí na řízení skútru (125 ccm) řidičský průkaz skupiny B, jako v ČR.

  Díky
  Sekotová

 33. Dne 18.1.2019 at 11:03 David responded with... #

  Zdravím, když požadují pas, nebo obcanku, po dobu zapůjčení skútru, je to v pohodě? Předem díky za odpověď a za všechno co se tyče tvojich stránek. S pozdravem Kobe

Přidejte svůj komentář