Praktické informace o Bali

Doporučená očkování při cestě na Bali

Spousta turistů před cestou do Indonésie přirozeně zjišťuje, na jaká zdravotní rizika by se měli předem připravit. Pravdou je, že očkování na Bali ani do dalších Indonéských zemí není povinné. Někteří cestovatelé se pro svůj větší komfort nechají očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a někdy i proti vzteklině. Záleží tedy jenom na Vašem vlastním rozhodnutí, jestli před odjezdem navštívíte svého lékaře nebo specializované očkovací centrum. Pokud se pro některá doporučená očkování rozhodnete, nezapomeňte tak učinit s dostatečným předstihem, abyste stihli všechny potřebné dávky.

 • Speciální očkování při cestu do Indonésie není potřeba.
 • Výjimkou je pouze situace, kdy přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice. V tomto případě se budete muset prokázat potvrzením o příslušném očkování.
 • Maximálně zvažte žloutenku typu A, břišní tyfus, případně očkování proti vzteklině.

Pokud se rozhodnete pro očkování před dovolenou v Indonésii, tak byste měli navštívit některé z očkovacích center, kde Vám vytvoří očkovací plán. Obecně platí, že břišní tyfus se očkuje nejpozději dva týdny před odjezdem a žloutenka typu A a B se očkuje ve třech dávkách. Před dovolenou je nutné podstoupit první dvě. Třetí vakcína je zpravidla aplikována půl roku po první a zajistí Vám imunitu na dalších 10 let. Většina turistů se již v dětství očkuje proti obrně, tetanu, záškrtu a tuberkulóze, ale vždy je dobré si před cestou ověřit, zda se nepotřebujete přeočkovat.

Horečka dengue

V turistických oblastech se skoro nevyskytuje. V případě, že budete používat účinnou ochranu proti komárům, tak Vám nic nehrozí. Tuto nemoc přenáší zejména komáři bodající přes den. Neexistuje žádná preventivní vakcína.

K příznakům této nemoci patří:

 • horečka (tato nemoc je často nazývána horečkou ,,lámající kosti’’),
 • silné bolesti hlavy a svalů,
 • v nejzávažnějších případech může vést až k vnitřnímu krvácení.

Japonská encefalitida

Jedná se o virovou chorobu způsobující zánět mozkových blan. Japonská encefalitida je dalším dobrým důvodem, proč se chránit před komáry, i přes to, že výskyt této nemocnici je v rámci Indonésie velmi vzácný. Nakazit se můžete od ptáků a zvířat prostřednictvím komárů. Proti této nemoci je taktéž možno se preventivně očkovat.

K příznakům této nemoci patří:

 • bolesti hlavy jako při chřipce,
 • zvracení,
 • horečka.

Ochrana proti komárům

Nejvíce komárů je při západu slunce a večer. V tuto denní hodinu doporučujeme mít košili s dlouhým rukávem a nastříkat se místním repelentem, který koupíte v obchodě za pár korun.

 • Při stmívání si oblékněte tričko s dlouhým rukávem.
 • Kupte si místní sprej proti komárům v případě potřeby.

Žloutenka typu A

Na turistických místech (zejména na Bali) máte jen malou šanci se nakazit žloutenkou typu A, která se většinou přenáší kontaminovaným jídlem, vodou či slinami. Hotely a restaurace na ostrově mají dobrou úroveň a balenou vodu případně seženete v každém obchodě či restauraci.

K příznakům této nemoci patří:

 • zežloutnutí kůže a bělma očí,
 • silná únava,
 • horečka,
 • průjmy.

Břišní tyfus

Přenáší se zejména kontaminovanou vodou či jídlem. Mezi základní pravidla patří pít pouze balenou vodu a stravovat se pouze v prověřených podnicích. Jednoduché pomůcka, která Vám pomůže vybrat tu správnou restauraci, říká, že je vhodné jíst tam, kde je pořád plno zákazníků. Vyhýbejte se jídlu, které viditelně leželo delší dobu na slunci. Při dodržování základních pravidel a hygienických návyků je pravděpodobnost nákazy velice malá.

K příznakům této nemoci patří:

 • vysoká horečka,
 • bolesti břicha a hlavy,
 • průjem,
 • červené skvrny po těle.

Pitná voda na Bali

Na Bali nikdy nepijte neupravenou kohoutkovou vodu, která může být kontaminovaná. Vždy pijte pouze vodu balenou, kterou zakoupíte v každém obchodě. Existují další způsoby, jak vodu z kohoutku upravit, abyste ji mohli bez obav pít, a to zejména za použití různých filtrů (k sehnání v obchodech s outdoorovým vybavením) či tablet (jež můžete zakoupit v lékárnách). Vodu můžete případně také převařit. Tato metoda však není vždy úplně praktická a také ne vždy touto cestou stoprocentně zahubíte všechny škodlivé mikroorganismy.

Vzteklina

Vzteklina se běžně vyskytuje v celé Asii, ale v turistických oblastech Indonésie je pravděpodobnost nákazy velmi malá. Může být přenášena nejčastěji opicemi, toulavými psy a kočkami. Sehnat očkování proti vzteklině aplikovatelné následně po kousnutí již není na Bali velký problém (zejména ve větších městech) a celá procedura je většinou hrazena pojišťovnou, i přesto zbytečně neriskujte a raději se přímému kontaktu s těmito zvířaty vyhýbejte, ať si dovolenou zbytečně nezkazíte opakovanými návštěvami nemocnice. 

 • Vzteklina se přenáší slinami nakaženého zvířete.
 • V případě kousnutí si ránu ihned vyčistěte antiseptickým sprejem a vyhledejte lékařskou pomoc. 
 • Obdržíte sérii injekcí, jejichž počet můžete snížit, pokud se necháte očkovat předem.

Přečtěte si více informací o očkování před cestou do Indonésie.

Psi a Bali (Bali dogs)

Na Bali je velká spousta pouličních psů, kteří však v naprosté většině případů nejsou agresivní a jsou zvyklí na lidi, takže se nemusíte přehnaně strachovat. Na ostrově Bali proběhl program odstřelu zvířat nakažených vzteklinou. Úředníci slibovali její naprosté vymýcení do roku 2015, což se bohužel nepovedlo. Problém s touto nemocí je však oproti předchozím letům výrazně menší (v současnosti se vyskytuje převážně v odlehlých venkovských oblastech). Na Bali funguje spousta organizací, které se starají o toulavé psy a hromadně je pravidelně očkují. Ošetření psi dostanou kolem krku stužku, podle jejíž barvy můžete poznat, ve kterém roce bylo zvíře naočkováno proti vzteklině.

 

Návštěva opičího pralesa na Bali

Populární turistické atrakce jako Monkey Forest v Ubudu či Sengeh stojí určitě za návštěvu, při kontaktu s místními opicemi však nikdy nezapomínejte být obezřetní. Mějte vždy na paměti, že se jedná o divoká zvířata. Z vlastních zkušeností můžu potvrdit, že se občas nevyplácí zvířata krmit, fotit z přílišné blízkosti či jinak provokovat. Při návštěvě podobných atrakcí si dávejte pozor na kabelky, batohy, brýle, klobouky, telefony apod., neboť o tyto věci můžete velmi snadno přijít a ještě si navíc odnést nějaké to kousnutí ,,na památku’’. V tomto případě neváhejte ihned navštívit první pomoc přímo v prostorách opičího pralesa a následně vyhledejte lékařskou pomoc. Doporučuji očkování podstoupit, i přesto že Vás správci parku budou přesvědčovat o tom, že všechny opice jsou zdravé a že Vám mohou předložit certifikáty o jejich očkování.

Navštivte s námi Monkey Forest v městečku Ubud a další zajímavá místa.

Na závěr

Často se setkáváme s tím, že lidé přijíždí na Bali přehnaně vystrašení po návštěvě očkovacích center. Ve skutečnosti, pokud budete dodržovat zcela základní hygienická pravidla a bezpečnostní doporučení, nehrozí většině cestovatelů ,,nic horšího’’, než střevní potíže (,,Bali belly’’). V případě závažnější onemocnění či úrazů, a to nejčastěji nehod na motorce či pádů při surfování, se nemusíte obávat, neboť na Bali naleznete spoustu kvalitních soukromých prvotřídně vybavených nemocnic a lékáren se všemi nezbytnými léky. Stačí si pouze před cestou vyřídit odpovídající cestovní pojištění.

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 6.11.2019. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář