Praktické informace o Bali

Co zařídit před odletem na dlouhodobý pobyt na Bali?

Chystáte se na Bali na delší dobu a nevíte, co všechno je potřeba před odletem zařídit? Koukněte se na souhrn. Snad jsem na nic nezapomněl.

Já z toho zařizování snad puknu

Já z toho zařizování snad puknu

 

Odhlášení ze zdravotního pojištění

V ČR máme povinné zdravotní pojištění, které si musíte platit i když nemáte zaměstnání. Z tohoto pojištění se můžete odhlásit, pokud budete v zahraničí déle než půl roku. Pokud bude Váš pobyt kratší, tak si musíte pojištění platit v ČR i po dobu Vašeho pobytu v zahraničí.

Na pojišťovně po Vás nejspíš budou chtít vrátit kartičku pojištěnce. Při návratu a opětovném přihlášení k pojištění budou chtít doložit pobyt mimo ČR. V Oborové zdravotní pojišťovně (OZP) chtějí pobyt doložit tak, že doložíte pojištění v zahraničí po celou dobu pobytu. Podle mě je diskutabilní, jestli něco takového můžou chtít, ale prostě to tak je. Takový doklad se dá stejně zfalšovat.

Odhlášení ze sociálního pojištění

V některých případech byste se měli odhlásit i ze sociálního pojištění. Někdo k němu přihlášený není, tak nemusí nic. Pro nezaměstnané není sociální pojištění povinné.

Koupit cestovní pojištění

Někteří lidé riskují a cestovní pojištění nemají. Já jakožto hypochondr vždycky vyčerpám víc peněz, než kolik mě pojištění stojí, takže mě se vyplatí vždy a určitě bych bez něj nikam nejel.

Copak angína, tu si klidně uhradíte sami… Ale už dvěma kamarádům se stalo, že měli nehodu na motorce. Jeden hradil 80t. za operaci klíční kosti (dávali mu tam kovovou výztuhu) a druhého pro změnu motorka srazila a platil 20t. za pobyt v nemocnici. Jeden kamarád měl nehodu na surfu a taky to ve výsledku stálo asi 100t. Prostě tyhle věci jsou docela časté. Češi mají prý podle statistik nejvyšší počet nehod na dovolených. Asi jsme paka.

Takže za mě určitě pojištění ano.

Jakou pojišťovnu zvolit je předmětem diskuzí. Já vždy kupuju Generali. Po návratu mi vždy všechno proplatili a cenově vycházejí nejlevněji (asi 700 měsíčně). Mají limit plnění několik milionů.

Prý existuje pojištění bez limitu od Alianz za 30t. ročně. Je to dražší, ale bez limitu. Jestli do toho jít, to je otázka. Já si myslím, že do rozvojových zemí to až tak nutné není, ale při cestě do moderních (čti drahých) zemí bych o tom vážně přemýšlel.

Prý existují i levnější varianty, než Generali, ale já je neznám. Ono jde taky o to, jestli jedete na celý rok nebo jen na půl roku. Ceny jsou různé podle délky pobytu a pozor – některé pojišťovny mají maximální délku pobytu omezenou. V některých pojišťovnách taky nazývají pojištění jako roční, ale přitom platí na jednotlivé výjezdy z ČR o maximální délce třeba dva měsíce apod.

Mezinárodní řidičský průkaz

Jak píšu v článku o dopravě na Bali: „Pro řízení auta nebo motorky na Bali potřebujete mít mezinárodní řidičský průkaz dle Vídeňských dohod. Musíte kvůli tomu v Česku na úřad a zaplatíte asi 50 korun. Mezinárodní řidičák je platný na 3 roky. Pokud mezinárodní řidičák nemáte, pronajímatelům aut a motorek je to celkem jedno. Pokud ovšem potkáte policii, budou po vás chtít úplatek. Běžné hobby policistů na Bali je stavět bělochy na motorkách a tahat z nich úplatky, protože nemají mezinárodní řidičák, nebo třeba helmu. Úplatek bývá 200 až 400 korun.“ Další informace také v diskuzi ve vlákně „řidičák na Bali.

Pas

Samozřejmě, že potřebujete pas. Pokud ho máte, nezapomeňte zkontrolovat jeho platnost. Musí platit minimálně půl roku od data vstupu do Indonésie.

I když pas máte, můžete si dojít pro druhý. Na úřadě to zdůvodněte tím, že potřebujete druhý pas kvůli cestování mezi zeměmi, které se nemají rády a tak by Vám pak nedovolili vstup, kdyby viděli razítko od nenáviděného nepřítele.

Můžete mít druhý pas jako záložní nebo třeba pokud Vám platnost pasu končí v dohledné době, tak ať máte náhradní. Pozor – při výjezdu ze země musíte mít stejný pas, se kterým jste do země přijeli. Já takhle jednou přejížděl z Kambodži do Laosu a tam jsem se rozhodl začít používat druhý pas (ten první se mi už zaplnil razítky). Hranice jsou jediné místo, kde můžete začít používat druhý pas. Úředníci docela koukali, ale nakonec to prošlo.

Kopie dokladů

Kopii dokladů si můžete opatřit už před vstupem do Indonésie, ale já to dělám raději až po vstupu.

Jednak si udělám fotku pasu a jednak kopii. Fotku si nahraju někam na internet, abych jí mohl v případě potřeby najít. Kopii pasu sebou vozím místo originálu, abych originál neztratil.

Je potřeba mít kopii jak stránky s fotografií, tak stránky s vízem / razítkem vstupu. Proto tohle řeším až po vstupu do země.

Řidičák sebou vozím originál, ale nechat si někde kopii se může hodit.

Tohle jsou věci, které by si měl zařídit každý. Další už jsou volitelné:

Elektronický podpis

Mám zřízený elektronický podpis státem certifikovanou autoritou (např. Česká pošta). Když je potřeba podepsat smlouva na dálku, tak se dá použít. Nedá se ale použít na všechno. Například některé úřady trvají na podpisu rukou.

Univerzální plná moc

Pak je ještě dobré dát důvěryhodné osobě (třeba blízký příbuzný) univerzální plnou moc, kdyby bylo potřeba cokoliv vyřídit za Vaší nepřítomnosti. Dejte ale pozor, komu takovou plnou moc dáte, protože by toho mohl zneužít.

Datová schránka

Další šikovná věc je datová schránka na fyzickou osobu. Jsou nepovinné, ale dobrovolně si jí zřídit můžete.

Když nějaký úřad bude toužit Vám napsat, tak se to dozvíte i na dálku. Úřad by Vám totiž měl psát do datové schránky, nikoliv poštou. Z datové schránky se dají dokumenty i odesílat úřadům.

Nicméně ne všechny úřady datovou schránku používají, takže i tak se může stát, že nějaký dopis Vám unikne.

Rezervní bankovní účty a platební karty

Pak si můžete zřídit účet v bankách, kde je zdarma a nechat si k němu vydat platební karty.

Kdybyste na Bali o nějakou platební kartu přišli, ať máte rezervní. Převedete si peníze na rezervní účet a nic se neděje. Banky zdarma jsou v ČR asi 4.

Na záložní účet musíte peníze převést elektronickým převodem a ten se dělá většinou pomocí kódu v SMS. Takže si dejte pozor, ať neztratíte českou SIM kartu, na kterou Vám chodí kódy k potvrzení převodu peněz – to byste byli při ztrátě karty nahraní.

"Prosím Vás, paní, kde je tady bankomat?"

„Prosím Vás, paní, kde je tady bankomat?“

 

Nákup záložních dolarů

Jak píšu v článku „Nevozte si na Bali dolary ani eura. Vezměte si platební kartu„, já sebou velkou hotovost nikdy nevozím. Mám hlavní platební kartu a několik záložních.

Nicméně je vždycky dobré mít železnou rezervu pro strýčka příhodu. Já sebou vozím 100 USD. Je to pro případ, že se dostanete na místa, kde je jenom jeden bankomat a ten nefunguje. Případně se dostanete na místo, kde bankomat vůbec není. Nebo někam přijedete autobusem v noci a nebudete schopní najít bankomat, jen hotel.

Samozřejmě, že pokud nehodláte měnit země, tak sebou spíš budete mít hotovost v místní měně. Sto dolarovka se hodí hlavně když často přelétáte ze země do země. Člověk časem ztratí pojem o tom kde vlastně je a čím se tam platí nebo občas jede na výlet a zapomene si zkontrolovat stav hotovosti a ejhle, v cílové destinaci nemají bankomat.

Zelené bankovce s nápisem „100“ rozumí všichni lidi na celém světě, může se hodit.

Očkování

Stejně jako u pojištění, já jsem rozhodně zastáncem očkování. Někteří lidé jsou ovlivnění dezinformační masáží alternativních všeléčitelů a jsou schopní proti očkování uspořádat i demonstraci.

Rozhodnutí je na Vás, ale zkuste si předtím promluvit s nějakým odborníkem (čti promovaným lékařem s praxí). Léčitel NENÍ odborník na očkování. Kamarád NENÍ odborník na očkování.

Při získávání objektivních informací bych paradoxně doporučil vynechat očkovací centra, kde Vám hlavně chtějí prodat vakcínu a budou Vás strašit i nemocemi, které v Asii nejsou. Do očkovacího centra už chodím rozhodnutý, které očkování chci.

Můj názor je ten, že v drtivé většině případů nic nechytíte ani bez očkování. Nicméně pokud už něco chytíte, tak můžou být následky fatální. Je to jako vyhrát špatnou loterii. Já jsem rozhodně radši chráněný. Možná moderní medicíně nevěříte a radši to risknete. Rozhodnutí je na Vás.

Více o očkování jsme psali v samostatném článku o očkování na Bali.

To je snad vše ze škatulky „zařídit před odletem.“ Pokud víte o něčem dalším, napište to prosím do komentářů, ať nezapomenou i ostatní čtenáři tohoto blogu. Nezapomeňte tomuto článku dát Facebook lajk a posílat ho dál, ať ostatní také na nic nezapomenou 🙂

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky:

 
Uloženo dne 27.9.2014. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 20.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

20 komentářů k “Co zařídit před odletem na dlouhodobý pobyt na Bali?”

 1. Dne 7.10.2014 at 10:34 Todík responded with... #

  Kdo nechává při odjezdu na delší dobu doma motorové vozidlo, ať nezapomene někoho pověřit placením povinného ručení. Při včasném nezaplacení se to hezky prodraží! Stejně tak vlastník nemovitosti si musí zařídit, aby za něj někdo zaplatil roční daň z nemovitosti.

  • Dne 7.10.2014 at 10:42 Bíbr responded with... #

   Dobrá připomínka Todíku, díky.

 2. Dne 7.10.2014 at 16:46 Dworza responded with... #

  Jeste je dobry pred odletem myslet na vyrizeni mezinarodniho ridicaku…V EU staci ceskej ridicak, v indonesii je potreba mezinarodni… jednak kvuli policajtum a jednak muzou drzkovat v pujicovnach…

  A k pojisteni – ja si delam pojisteni iu vnitracky pojistovny – po evrope 70kc na den, neomezeny plneni, prevoz tela 🙂 Celosvetove to bude asi drazsi, ale furt levnejsi, nez zminovana Alianz… Dobry je tahat s sebou potvrzeni o pojisteni vsude s sebou (pokud to nemate cash a pojistovna to neproplaci az po navratu domu…). Kamarad se vysekal na motorce a nekolik hodin ho drzeli na predoperacnim, ikdyz byl pripravenej sal a nastoupeny doktori, nez se mistni pojistovna dohodla s ceskou, ze ty prachy 100% dostane…takze mit idealne vsude s sebou kartu a rezervu na uctu, at to muzete v takovych pripadech vybrat..

  • Dne 7.10.2014 at 22:03 Bíbr responded with... #

   Ahoj Dworzo, máš naprostou pravdu, úplně mi řidičák vypadl. Dopsal jsem to do článku.

   Ano, s tím placením za ošetření je to přesně tak. Bez peněz Vás na Bali neošetří ani náhodou. Klidně nechají člověka umřít na příjmu v nemocnici, což jsem už od místních slyšel, že se stalo:

   Indonésanka se vysekala na motorce před nemocnicí. Odnesli jí dovnitř a nemocnice chtěla vědět, kdo to zaplatí. Začali shánět její příbuzné a řešit to. Po pár hodinách už to nebylo potřeba – zemřela.

   Takže jak říkám, bez pojištění bych nikam nejezdil.

 3. Dne 4.1.2015 at 20:46 Nikolas responded with... #

  Já si teda radši beru eura než dolary, kdysi mi to někdo doporučil a je fakt, že s eurem jsem tam nikdy neměla problém, zatímco s dolarem snad pokaždé – ten je moc starý, ten je moc nový, ten je moc zmačkaný, ten vypadá falešně… a pak tě okradou. Nevím, s eurem jsem zatím vždycky byla v pohodě. 🙂

  • Dne 5.1.2015 at 03:08 Bíbr responded with... #

   Přesně. Dolary na Bali nefrčí, kdepak.

 4. Dne 1.2.2015 at 18:39 Daniela responded with... #

  Ahoj chcem sa podakovat za tvoje uzitocne info, chystame sa na Bali teraz v marci na 2 tyzdne viem ze je to kratko je to fakt iba tak na oddych, este by som si mozno pribalilila fotokopie pasu mozno sa hoodia pri prenajme auta alebo motorky. Je to nasa prva dovca tak daleko trocha sa bojim neviem co ocakavat.Letime z Irska a je to naozaj dlhy let.Ubytko mame v Karangasem neviem ci je to pokojnejsie miesto alebo ta oblast je turistami okupovana. Vies mi povedat o tom mieste nieco?Dakujem

  • Dne 2.2.2015 at 02:41 Bíbr responded with... #

   Ahoj Danielo, neboj, bude se ti to líbit 🙂
   Akorát teda v Karangasanu teď zavražili 4 tutisty a jednoho pak snědli.
   Haha, dělám si srandu.
   Šťastnou cestu!

 5. Dne 25.2.2015 at 23:42 baru responded with... #

  Jeste bych doplnila kontrolu expirace pasu, kopie dokladu a očkování 🙂

  • Dne 26.2.2015 at 04:53 Bíbr responded with... #

   Pravda, dopíšu to do článku 🙂

 6. Dne 1.7.2015 at 16:13 Roman responded with... #

  Ahoj, předně bych chtěl poděkovat za tento web, je úžasný a v mnoha ohledech mi byl nápomocen při mém dvoutýdenním pobytu na Bali 🙂

  V lednu mám v plánu odletět na Bali na delší dobu, alespoň několik měsíců až rok, případně déle. Jsem OSVČ a k mému podnikání mi stačí v podstatě pouze PC s internetem. Chtěl bych se tedy zeptat, když odletím například na půl roku na Bali, jak je to s platbami SP a ZP? Musím ho stále platit v ČR jako OSVČ nebo se můžu odhlásit z placení tohoto a i dále vykonávat SVČ z Bali bez toho aniž bych musel v ČR platit SP a ZP?

  • Dne 1.7.2015 at 16:21 Bíbr responded with... #

   Ahoj,

   pokud vím, tak tvá situace nemá řešení, resp. v Česku zákony nepočítají s tím, že bys byl mimo ČR a podnikal. Takové zákony mají třeba v některých dańových rájích – člověk, který nevykonová svou činnost na území jejich státu, nemusí platit daně. Nicméně z činností na jejich území se daně platí.

   Česko nic takového nemá, pokud vím, takže pokud jsi OSVČ a chceš vystavovat faktury, tak musíš platit vše jako kdybys byl v ČR.

   Pokud bys měl s.r.o., tak se v ní nemusíš sám zaměstnat a můžeš pozastavit/zrušit své živn. listy a nebudeš platit nic. S.r.o. je samostatná jednotka. Nicméně pozor, pokud bys chtěl z s.r.o. peníze oficiálně vyvádět, tak se znovu daní. Jinak tam peníze zůstávají „viset“.

   Ale radši se na to někde zeptej. Podle mě s tímhle dotazem klidně zavolej na FÚ. Ale oni někdy neodpoví správně, takže si jejich odpověď ještě ověř 😀

   Díky za pochvalu, jsem rád, že ti web v něčem pomohl 🙂

 7. Dne 18.8.2015 at 21:06 Eliska responded with... #

  Ahoj, jen doplneni ke zdravotnimu pojisteni – doklad o pojisteni v zahranici rozhodne zfalsovat nejde – zkousela jsem to tak to nezkousejte. Pojistovny spolupracuji a probiha overeni. Kdyz prijdete na pojistovnu a mate prerusene placeni zdravotniho pojisteni, musite dodat doklady ze jste byli pojisteni po celou dobu pobytu v zahranici bez preruseni. Ne vsechna cestovni pojisteni se uznavaji jako nahrada za evropske zdravotni pojisteni – je lepsi se zeptat na zdr. pojistovne predem. Po dodani papiru budete cekat nekolik tydnu nez si zdravotni pojistovna overi ze jste opravdu byli pojisteni tak jak tvrdite v papirech (opravdu nejaka pani zavola nejake jine pani a najdou si to) a pak vam postou dojde vyrozumeni k cemu pojistovna dosla.
  Pokud nebylo prokazane odpovidajici pojisteni musite doplatit OBZP mesicni tarif za danou dobu – asi 1200 Kc za mesic plus penale. Pak se to dela tak ze obratem zaplatite ten tarif bez penale a na pojistovne zazadate o prominuti penale z duvodu prilis velke financni zateze. Asi za mesic dostanete dopis ze je vam penale prominuto protoze nebyly dodany informace ktere by popiraly ze je pro vas ta platba neni prilis velka financni zatez (tzn. nemusite dokazovat ze jste chudi, staci neprokazat ze mate penize). Doporucuju urcite bud platit evropske pojisteni bez preruseni anebo se odhlasit z trvaleho pobytu v CR – pokud nemate trvaly pobyt v EU nejste povinni platit si evropske zdravotni pojisteni. Jinak je to trochu postavene na hlavu – doplacet pojisteni za dobu kdy jste byli nekde kde jste ani nemeli sanci ho vyuzit.

  • Dne 18.8.2015 at 21:15 Bíbr responded with... #

   Ahoj Eliško, díky za doplnění. Já se setkal s tím, že tomu člověku sfalšování dokumentu prošlo, tak asi záleží na pojišťvně a konkrétní paní. Ale on to nefalšoval komplet, jen měnil datum začátku a konce, protože mu pár dní pojištění chybělo. Hodně zdaru!

 8. Dne 4.1.2016 at 14:15 Roman responded with... #

  Elektronický podpis lze ověřit na každé poště? A lze předem někde vyčíst kterým úřadům to bude stačit a kterým ne?

  • Dne 4.1.2016 at 16:41 Bíbr responded with... #

   Na poště a na úřadech ti určitě poradí. Tvůj reklamní odkaz jsem odstranil. Hodně zdaru.

 9. Dne 25.1.2017 at 20:35 jana responded with... #

  přečetla jsem si rady na cestu, jsou užitečné a díky za ně
  uvažuji o cestě na Bali, je mi sice 67 a jsem po operaci kolena, ale snad pro mne tím cestování nekončí, chci jet sama
  délku pobytu plánuji na 2-3 měs.,vzhledem k délce letu uvažuji o přerušení cesty na jednu noc a dále pokračovat, lokalitu nemám určenou, podmínkou je písčité dno moře, a od toho se odvíjí možnost ubytování, nejsem náročná, ale vlastní toaletu a dobrou postel mám ráda,
  děkuji každému, kdo mi napíše své zkušenosti zdraví jana

  • Dne 25.1.2017 at 20:40 Bíbr responded with... #

   Dobrý den Jano,
   jak jste fit musíte vědět vy sama, já potkal cestovatele i o hodně starší. Pauza na cestě zní rozumně. Pokud se chcete cachtat v moři, tak Bali moc dobrá destinace není, jsou tu vlny, jedině že byste byla na ostrovech Gili. Bali je krásné spíš svou kulturou a rozmanitostí. Pláže jsou krásné, ale kvůli vlnám se nedá moc plavat. Tedy jsou dny, kdy se dá, ale na to povalování na pláži jsou na světě prostě lepší místa.
   Zdraví Bíbr

Přidejte svůj komentář