Praktické informace o Bali

Na Bali jen s příručním batohem. Co si zabalit?

Před mým téměř dvouměsíčním pobytem na Bali se mě hodně ptalo „Jak velký kufr bereš?“ Na mou odpověď, že jedu pouze s příručním malým batohem nechápavě kroutili hlavou. Nejen, že jsem dva měsíce s batohem přežila, ale nic mi nechybělo. Dokonce mi i v batohu zbylo místo na drobné suvenýry pro rodinu a kamarády.

Obsah mého batohu je skromný a přesto mi nic nechybělo. Naopak je to osvobozující. Lidé s velkým kufrem, ve kterém nemůžou nic najít, mají jen hlavu plnou starostí o své věci. Já mám hlavu čistou a užívám si vítr ve vlasech na motorce.

Oblečení stačí málo, na obrázku vidíte to moje. Až si na to zvyknete, velký kufr už nebudete chtít nikdy vidět!

 

Batůžkářem na Bali aneb Co je to backpacking?

Cestování s batohem (tzv. backpacking) je populární hlavně mezi mladou generací. Jeho příznivci jsou tradičně vyznavači aktivní dovolené, kteří cestují z místa na místo – často na motorce, to je totiž v destinacích jako Bali nejlepší volba. Táhnout kufr za motorkou nechcete. Ideální styl baťůžkaření je jen s příručním zavazadlem, které nemusíte na letišti odbavovat. Není to pro všechny a má to své klady a zápory:

Klady cestování jen s malým příručním batohem:

 • Ušetříte čas a mnohdy i peníze. Nemusíte se handrkovat s velkým kufrem a čekat na jeho odbavení na letišti. Dálkové lety zpravidla mají v ceně letenky i zavazadlo, nicméně při krátkodobých letech bývá zavazadlo pekelně drahé.
 • Odpadne strach, jestli kufr dorazí do vaší cílové destinace nebo se někde zatoulá. Je až k neuvěření, jak často se zavazadlo ztratí. Například Bíbrovi se ztratil bágl při letu na Srí Lanku a musel spát tři dny v jednom hotelu (kde nechtěl být), než mu batoh doručí. A to je ještě dobrá varianta.
 • Naučíte se minimalismu a odpočinete si od dennodenního konzumu. Vyžít měsíc se dvěma tričky není vůbec žádný problém. Opravdu!
 • Máte flexibilitu kdykoli měnit plán cesty – s batohem se vejdete kdykoli a kamkoli, obzvlášť vhodný je pro cestování na motorce. To je v Jihovýchodní Asii nejpopulárnější typ přepravy.

Zápory:

 • Backpacking nedoporučuji lidem, kteří plánují odpočinkovou dovolenou v hotelovém resortu. Přeci jenom musíte oželit pohodlí a věci si buď prát, nebo dokupovat. Pokud toto nejste ochotní na dovči dělat, radši sáhněte po kufru a užijte si zasloužený relax a nicnedělání.
 • Díky vysoké vlhkosti vzduchu vám věci po přeprání můžou dlouho schnout. Mě se tak stalo v Ubudu, kde triko prostě neuschlo, a tak jsem si ho byla nucena obléct mokré. Na druhou stranu je to v tom vedru příjemné osvěžení a triko bez problémů doschne na Vás.

Obavy před cestou

Plánování dovolené je pro většinu lidí nejen radost, ale i starost. Kolik trik potřebuju? Co když bude zima? Něco na štípance, proti průjmu… Stop! Všechno se dá sehnat na místě a mnohem levněji než u nás. Z kosmetických blbůstek stačí minimum – opět, vše se dá koupit. Ve většině ubytování vám dají k dispozici mýdlo a ručník. Věci si lehce můžete nechat oprat buď přímo v hotelu (za draho) nebo v některé z pouličních prádelen (za hubičku). Jediné s čím mohou mít ženy na Bali problém, jsou hygienické potřeby. Ty doporučuji vzít s sebou.

Typické indonéské supermarkety. Levné a seženete zde většinu běžných věcí.

Co do batohu pod 10 kg

Doklady

Jediné dvě věci, bez kterých se neobejdete, jsou pas a peníze/kreditní karta. Osobně jsem s sebou žádnou hotovost neměla a naplno jsem využívala místní bankomaty. Řidiči by měli mít na paměti také mezinárodní řidičský průkaz. Jeho vyřízení je snadné a levné. Potřebujete pouze pasovou fotku, platný řidičský průkaz a 50 Kč za správní poplatek. O dopravních policistech na Bali kolují fámy, že jsou zasedlí na cizince a vyloženě je šikanují. Já jsem nic takového nezažila, policejní hlídka mě během pěti týdnů stavěla jednou a jediné co vyžadovali, byl právě mezinárodní řidičský průkaz. Dále byste si s sebou měli vzít kartičku cestovního zdravotního pojištění a pro případ nouze si poznačte kontaktní údaje na pojišťovnu. Štěstí přeje připraveným, a proto si vždy všechny dokumenty ofotím a nechám uložené na emailu. V případě ztráty originálu si tak ušetřím mnoho času a starostí. Pro dlouhodobé cesty na Bali mrkněte na náš článek o přípravě na cestu.

Léky a hygiena

Z léků jsem si vzala ibalgin na bolest a endiaron na střeva. Vše se dá sehnat v Indomaretu, ale pokud vás popadne Balijské bříško (Bali Belly), tak se první záchrana z domu hodí. Backpacking je hlavně o dobrodružství, od toho se odvíjí i kosmetická výbava. Vzala jsem si s sebou pouze řasenku, která jsem nepoužila ani jednou (ve vedru se stejně na obličeji vše roztéká. Co se však hodí, je tuhé mýdlo. S tím se lehko umyjete od hlavy až k patě a v případě nejzazší nouze se s ním dá oprat i oblečení. Vše ostatní je k sehnání v každém Indomaretu, zde je příklad výrobků:

Oba tyto repelenty dostanete v balijském supermarketu a fungují dobře.

Repelent proti komárům: hodně jsem využívala repelent OFF! Nicméně místní nedají dopustit na Myniak Telon Plus – olejíčky odpuzující hmyz (hledejte ty s obrázkem přeškrtnutého komára). Jejich výhodou je, že jsou přírodní, nemusíte tak na sebe patlat zbytečnou chemii.

Opalovací krémy v místním supermarketu

Krém na opalování: levný a účinný je Vaseline Sun Block s ochranným faktorem 30. Na častý dotaz: „Cože, ty jsi v Indonésii používala pouze třicítku?“ S úsměvem na rtech odpovím, „ano, a nespálila jsem se ani jednou.“

Šampon, mýdlo atd: pokud vám nestačí přípravky poskytnuté hotelem, tak v Indomaretu jsou k dostání známé značky typu Dove, Nivea, Colgate zubní pasta, Rexona antiperspirant atd. Vozit si je z domu je tedy něco jako nošení dříví do lesa.

Při balení kosmeticky nezapomeňte, že na palubu letadla smíte vzít pouze tekuté věci do 100 ml a celkový obsah tekutin ve vašem příručním zavazadle nesmí přesáhnout 1 litr. Můžete tedy vzít 10 malých nádobek po 100 ml. Věci sbalte do vodotěsného sáčku – při vytečení nebude nepořádek po celém batohu.

Elektronika

Doby, kdy jste s sebou museli tahat zvlášť foťák, kameru, mobil, jsou dávno pryč. Dnes vám stačí chytrý telefon a máte vystaráno aka multifunkčnost mobilního telefonu:

 • Foťák a kamera: moderní přístroje dělají krásné fotky i videa, profi fotoaparát doporučuji pouze nadšeným fotografům.
 • GPS: stáhněte si offline google mapy a máte vystaráno – osobně vyzkoušeno, pokrytí Bali je bez sebemenších problémů.
 • Kniha: stáhněte si aplikaci Amazon Kindle a čtečku můžete nechat doma.
 • Nezapomeňte na nabíječku a power banku. Dále můžete přibalit sluchátka a pro instagramové nadšence se hodí selfie stick. Pro skvělé záběry na motorce nebo pod vodou se hodí GoPro. Jen si dejte pozor na opice, rády ho kradou.

Oblečení a boty

Toto je to nejteplejší, co jsem kdy potřebovala.

Opět mějte na paměti mé oblíbené heslo „vše se dá sehnat na místě“. Bohatě vám postačí dvě trika, jedny šaty, jedny kraťase, jedny kalhoty a nepromokavá bund. Místo spodního prádla se mi osvědčily tři páry plavek, které jsem si každý večer přepírala. Dle potřeby jsem k tomu občas přihodila triko a dvakrát za celý pobyt jsem využila místní prádelny. Jsou všude a za hubičku, vypráno máte druhý den. Ručník nechte doma, v hotelu vám jej zpravidla poskytnou. Oplatí se mít šátek, který lze využít jako:

 • sarung do budhistických chrámů
 • na pláž jako deku
 • v případě nouze jako ručník

Teplejší mikinu využijete pouze v horských oblastech kolem Mt Agung a Mt Batur. Pokud tyto oblasti Bali navštívit neplánujete, nechte mikču doma. Na Bali je celoročně vedro! Tenisky můžete mít obuté během cesty a žabky koupíte na místě. Chybí vám něco? Zajděte do Krisny! Toto vnitřní tržiště nabízí vše od kosmetiky, přes suvenýry až po oblečení. Sama jsem si koupila tričko, šaty a žabky (slouží už šestý měsíc) a na konci pobytu i suvenýry pro příbuzné. Výhodou Krisny je, že na rozdíl od obyčejného tržiště nemusíte smlouvat. Pokud zrovna Krisnu nemáte v dosahu ruky, tak krámky s oblečením jsou na každém rohu.

Obchod s oblečení Krisna.

Koupeno v Krisně.

Rady a tipy závěrem

Dle potřeby a osobních preferencí můžete zvážit sluneční brýle (já je ztrácím jak na běžícím páse, takže jsem brala rovnou čtvery), klobouk, náplast a obvaz na drobné rány a podobně. Zamyslete se nad aktuálním počasím a aktivitami, které na dovolené hodláte vykonávat. Obsah batohu tomu přizpůsobte.

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: , , ,

 
Uloženo dne 28.8.2017. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 4.

Autorem článku je Pavla Kolaříková

Jsem v Indonésii na Jávě, kde učím děti anglicky. Hodně lidí se mě ptá na dojmy (díky všem za podporu) a tak o svých zážitcích píšu. Kromě Jávy jsem procestovala hinduistický ostrov Bali.

4 komentáře k “Na Bali jen s příručním batohem. Co si zabalit?”

 1. Dne 15.2.2018 at 00:34 Simona responded with... #

  Ahoj, mám řidičák pro skupinu B a chci si nechat vystavit ten mezinárodní řidičský průkaz. V jiné diskuzi jsem ale četla, že policisté na Bali vyžadují mít A. Jak to tedy je? Stačí pouze to B? Děkuju za odpověď.

  • Dne 15.2.2018 at 11:06 Bíbr responded with... #

   Ahoj, na motorku je opravdu potřeba A. Na mezinárodním řidičském průkazu je totiž uvedeno, že B jsou jenom auta.

   • Dne 24.2.2018 at 18:27 Simona responded with... #

    A platí to i pro skútry?

 2. Dne 7.8.2019 at 11:29 Klára responded with... #

  Super článek! Přesvědčil mě, abych se sbalila jen do batohu 🙂

  Moc děkuju!!!!

Přidejte svůj komentář