Postřehy a zážitky

8 typů emigrantů, které potkáte na Bali

Bali je plné turistů, ale taky tu najdete hodně „bulé“ (cizinec), kteří zůstávají a neodchází. Anglicky se těmto lidem říká expats a někdo jim česky říká „expati“. Může to být trvalý emigrant, ale často je to někdo, kdo se po pár letech přesune někam dál.

Tihle expati nejsou každý stejný. Existuje ale několik hlavních typů a na ty se v tomto článku podívám. Každý má svůj osobní příběh a nemusí do nějakého typu zapadat přesně na chlup. Někdo by se dal zařadit do víc šuplíčků najednou. Jako třeba pisálek, který se zamiloval do místní holky, oženil se a usadil na Bali, aby založil rodinu. Nebo třeba takový surfař, který se potuloval po celém světě a rozhodl se na Bali zastavit a věnovat se malování.

Bulé a expati žijící na Bali každopádně v zásadě zapadají do těchto škatulek:

8 typů expatů na Bali

1. Učitel angličtiny

ucitel

Snadná a očividná varianta pro všechny expaty, kteří chtějí žít na ostrovu bohů. Není žádným překvapením, že hodně expatů dělá učitele angličtiny. Nejlepší to mají lidé z anglicky mluvících zemí. Takoví najdou práci velmi snadno prakticky kdekoli v jihovýchodní Asii, i když učit vůbec neumí.

I když hodně z nich na Bali bydlí dlouhodobě, často mají předem dané časové omezení svého pobytu.

Na nekvalifikované učitele mají pifku učitelé s všelijakými certifikáty, kteří umí učit a berou své povolání vážně. Před kvalifikovanými učiteli se nedoporučuje říkat „každý může odjet a učit angličtinu na Bali“.

2. Podnikatel

podnikatel

Lidé s podnikavým duchem využívají na Bali davy turistů a zpeněžují je. Turistický ruch je velký byznys a točí se v něm velké peníze. Mnoho turistů na Bali pochází ze západních zemí a jejich rozpočty na dovolené jsou závratné. Na tom se samozřejmě dá vydělat a také na tom mnoho lidí vydělává.

Kromě očividných podniků jako jsou restaurace a ubytování, se na Bali rozmohlo mnoho podnikavců obsluhující potřeby specifických skupin lidí.

3. Internetový podnikatel

bloger

Titulují se různými funkcemi, ale všichni tito digitální nomádi/internetoví podnikatelé/cestovatelští pisálci mají jednu hlavní společnou věc: jejich činnost se neobejde bez internetového připojení.

Někteří si vydělávají na cesty tím, že píšou o tom jak cestují (kde se taková práce získává že?). Někdo prodává různé věci přes internet. Třeba je možné nechat si vyrobit věci v Číně, nechat si je zaslat do skladů v Amazonu a pak je prodávat po celé Americe. Je to poměrně zavedený model a internet je plný návodů, jak na to. Vše to jde řídit s připojením k internetu odkudkoli na světě. Hodně z nich také koučuje přes Skype a radí lidem, jak mají dělat, to co dělají.

4. Důchodce

duchodce

Indonésie má speciální důchodcovské vízum. Nejen to je důvodem, proč se usadit na důchod na Bali. Především pro lidi ze západu jsou ceny na Bali velmi nízké a když pobírají důchod v librách, žije se jim na Bali krásně.

Mnoho důchodcovských expatů s radostí přijalo balijskou mentalitu plynoucího času a filosofii, že všechno nějak dopadne a nemá cenu se stresovat. To znamená žít velmi pomalý a bezstarostný život ze dne na den a užívat si každodenní drobné radosti, jako je třeba masáž, západ slunce, pohledy na rýžová pole a tak dál.

Pokud si takový důchodce tuto mentalitu neosvojí, tak se nejspíš bude neustále rozčilovat a spíš Bali opustí ještě než se přerodí z turisty na expata. Hodně důchodců musí Bali opustit kvůli zdravotní péči, kterou v pokročilém věku potřebují.

5. Surfař

surfar

I když většina surfařů se na Bali zdrží jen na chvíli a tak jsou spíš turisty, je zde menší skupina těch, kterým se na Bali zalíbilo a rozhodnou se zůstat dlouhodobě. Většině surfařů se samozřejmě nepodaří stát se profesionály a vydělávat si ježděním na vlnách ve světle fotoaparátů. Proto se živí všelijakými kreativními způsoby. Někteří mají surf školy, ubytování nebo třeba na černo pronajímají motorky. Hodně z nich si vydělává na internetu. I když si nevydělají moc, na vysněný život to stačí. Hlavně když jsou dobré vlny a je dost kamarádů, se kterými se dají sdílet radosti života.

6. Utečenec před životem

utek-pred-zivotem

Tihle expati jsou na Bali, aby se ukryli před životem někde doma. Ať už před krysím závodem (chození do nezáživné práce od-do), ošklivým rozchodem s partnerem, krachem firmy nebo jakýmkoli dalším důvodem, který zůstane nám ostatním utajen.

Přechod z turisty na expata se většinou stane prací na nějaké „zařizuji si život na Bali“ činnosti. Při tom zjistí, že na Bali vlastně můžou žít a nemusí se vůbec vracet tam, kde je to před čím utekli. Pokud nic nevymyslí, tak zůstávají dokud mají na bankovním účtu peníze.

7. Umělec

umelec

Tahle skupina se na Bali hrnula ještě dávno předtím, než se Bali stalo světovým hitem. Ubud byl pro ně tajným místem plným kreativity, dokud ho nepřevzali jogíni a vegani, až to nakonec přilákalo roje turistů.

Ačkoliv rozvoj Ubudu některé umělce vyhnal, jiní se rozhodli zůstat a díky rozvoji jsou schopní vydělat si na živobytí a dál se věnovat umění.

Spisovatelé jsou častí hosté, ale k jejich škodě jim většinou dojdou peníze, než dopíšou druhou kapitolu svého románu.

8. Manžel místní dívky

manzel

Balijci mají pověst přívětivé, milé a přátelské povahy. Pro nezadané jedince to může být rizikové, protože se do jedné balijky zamilují a nakonec si ji vezmou. Žádný věk není před tímto nebezpečím ochráněn. Vaše drahá se samozřejmě může rozhodnout, že by bylo lepší žít ve Vaší rodné zemi a nikoliv na Bali. S ohledem na balijský smysl pro rodinu je ovšem dost možné, že se Vaší svatbou oženíte i s tímto ostrovem bohů a zůstanete navždy. Časem se z expata přerodíte na balijce.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 13.11.2016. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 2.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

2 komentáře k “8 typů emigrantů, které potkáte na Bali”

  1. Dne 18.1.2017 at 13:45 Martin responded with... #

    Cauko,mam taku otazku, je realne zacat podnikat na bali, alebo vseobecne v azii v oblasti lacnych ubytovacich sluzieb pre europana, alebo je to uz vsetko vychytane-pripadne tam mozu byt ine problemy a vobec by si neodporucal tieto veci riesit?

Přidejte svůj komentář