Postřehy a zážitky

„Připravte mi levnou vilku na pláži.“ To nejde. Luxus je i na Bali drahý

Poměrně často mi někdo zašle nevinnou otázku: „Tak teda jedu na to Bali. Prosím Vás kde si můžu pronajmout vilku u pláže? Nějakou levnou, ale hezkou.“ Přátelé, je mi to líto, ale levné vily u pláže na Bali nejsou.

„Rozvojová země je levná, takže je tam VŠECHNO levné.“ Ne, není.

Tohle je obecně mylná představa, kterou jsem měl před příjezdem na Bali i já. Člověk si tak nějak myslí, že když má ta země cenový index o polovinu nižší, než Česko, tak tam prostě VŠECHNO bude o polovinu levnější.

V praxi to ale funguje jinak.

Luxusní věci jsou drahé.

Vila s bazénem

Tahle vilka stojí víc, než stovku za den. Ale zase můžete skákat šipku do bazénu rovnou z postele.

 

Pěkně (čili luxusní) vily jsou drahé, protože to není zboží pro běžné místní obyvatele. Jsou to vily pro turisty. Ty vily většinou někdo postavil s cílem vydělat a poskytuje tam služby určité kvality a to něco stojí.

Hodně luxusních věcí je sice levnějších, než třeba v Česku, ale prostě nejsou levné.

Levné bydlení ve stylu místních taky není problém sehnat, když už se na Bali orientujete, ale jsou to místa s výrazně nižším standardem, než na který jste zvyklí z Česka. O jednom takovém bydlení je článek zde.

Osobně mi nevadí takové bydlení při cestování, kdy jde hlavně o dobrodružství a i to špatné bydlení má svou romantiku. Na trvalé bydlení už jsem zmlsaný z Česka a mám rád určitou úroveň.

Další příklady cen bydlení najdete pod štítkem „dlouhodobý pronájem.“

U pláže jsou na Bali taky levná místa, ale to nejsou vilky.

Třeba na pláži Balangan jsem viděl levné bydlení. Jsou to takové splácané dřevěné domky, ve kterých jsou místnosti bez oken s nějakou rohoží nebo matrací na zemi. Záchod je společný. Cosi jako sprcha je venku taky společné a není tam ani sladká voda na mytí, musíte se mýt slanou. Tohle stálo tuším stovku na noc. Je to bydlení pro surfaře, kteří jenom potřebujou někde přespat mezi surfováním a je jim všechno jedno.

Ale proč ne? Zažijete něco nového a přijdete na jiné myšlenky.

Dřevěné domky na pláži Balangan.

Dřevěné domky na pláži Balangan.

 

Levné jsou věci každodenní spotřeby, jako třeba potraviny. Ale musíte nakupovat na trzích a v malých krámcích. Jak jdete do supermarketu, tak je cena vyšší. Pro nás je to divné, protože u nás je to obráceně. Do velkého supermarketu chodíte jako do velkoobchodu.

V Česku: Díky tomu, že má supermarket vysoký obrat, může si dovolit nižší marži, než malý obchůdek.
Na Bali: Malý obchůdek nebo stánek na trhu nespotřebuje žádnou elektřinu, neplatí žádné daně, produkty kupuje přímo od zemědělců a není tam prostředník, který by si přihodil další marži a tak dál.

Můžete se podívat na příklady cen v supermarketu na Bali.

Jídlo za 15 korun. Místo masa kostička tofu.

 

Dále jsou levné služby, třeba taxi. Ale to je levné jenom díky regulaci státem, jinak byste jako cizinec vůbec neměli šanci levné taxi sehnat. Taxikáři pracují s turisty dnes a denně a vědí moc dobře, kolik se z nich dá vytáhnout peněz. Je to jejich každodenní chleba.

Další levná služba je třeba masáž nebo kadeřnice, ale i tady pozor, nesmíte jít do luxusních salónů. Nebo je levné mít svou vlastní služebnou.

Ovšem lepší zubařská ordinace, ta už má ceny srovnatelné s Českem.

elektronika je naopak dražší. Pamatujete si na časy po Sametové revoluci, kdy se jezdilo pro elektroniku do západního Německa, protože tam byla levnější? Přesně nevím proč, ale takhle to prostě je: v chudších zemích je elektronika dražší.

Západní nároky znamenají západní výdaje

Právě proto člověk ze západu na Bali utratí 1-2 tisíce dolarů měsíčně. To je prostě dané potřebami západního člověka. Až na ty nenáročné surfaře chce většina lidí určitý standard a to něco stojí.

Méně náročný člověk utratí 20.000 korun, někdo náročnější 40.000 měsíčně. Článek o ceně života na Bali.

Podle webu nomadlist.com, což je přehled destinací pro digitální nomády, stojí život na Bali 888 dolarů (22.500 korun) měsíčně při dlouhodobém pobytu a 1301 dolarů (33.000 korun) při krátkodobém pobytu. Tak nějak to je.

Ano, na Bali se dá žít za rozvojovou cenu, třeba 5.000 korun měsíčně, když nebudu počítat výdaje na pojištění a prodlužování víza, ale museli byste své nároky snížit na rozvojové. To znamená mít pronajatou jednu místnost s tureckým záchodem, sprchovat se poléváním kyblíčkem, jíst jenom rýži s kuřecím masem, ovoce jen výjimečně a tak dál. Není na tom nic špatného, já jen aby v tom bylo jasno.

Ještě bych rád poznamenal, že vilek u pláže je opravdu málo, takže spíš se poohlédněte po vilce, která je k pláži v dojezdové vzdálenosti a pronajměte si k tomu auto nebo motorku. Ale Bali obecně není plážová destinace, je krásné jinými věcmi. Na celodenní opékání na pláži je taky na Bali pár míst, třeba Sanur nebo Nusa Dua, ale kouzlo Bali na Vás vykoukne spíš ve vnitrozemí, i když moře hraje také svou velmi významnou roli.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 30.3.2015. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 5.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

5 komentářů k “„Připravte mi levnou vilku na pláži.“ To nejde. Luxus je i na Bali drahý”

 1. Dne 31.3.2015 at 19:48 Martin responded with... #

  Prosímtě je to na Bali pravda s těmi šílenými zákony, nedávno jsem v televizi viděl, jak popravili nějaké lidi kvůli drogám na Bali a někde jsem četl, že za masturbaci je trest smrti (to mi přišlo úplně šílené).

  • Dne 31.3.2015 at 21:07 Bíbr responded with... #

   Ahoj, za pašování drog je opravdu možný trest smrti. Nicméně je to výjimečný trest a ten dostávají jen pašeráci třeba několika kilogramů. I ti většinou spíš dostanou 20 let a podobně, což je aspoň trochu míň bláznivý. Je to prý taky hodně podle úplatkú, který se kolem toho točí.
   Já si taky myslím, že je to šílený. Někteří by ale chtěli trest smrti i u nás. Mě to hlava nebere.
   S tou masturbací je to nějaký nesmysl. Jestli takový zákon z minulosti existuje, tak ho nikdo nevymaha a je to něco jako ty kuriózní staré zákony v USA. Ale já myslím, že je to blbost.

 2. Dne 4.4.2015 at 11:24 Naďa responded with... #

  ahoj, koncem dubna odlétám na Bali, děkuji za Tvé příspěvky, jsou perfektní 🙂 Jen nemohu nikde na internetu najít cenu za víno, poradíš? díky Naďa

  • Dne 4.4.2015 at 17:25 Bíbr responded with... #

   Ahoj Naďo, víno je drahé a není dobré. Jsou to nejlevnější lahve za hodně peněz (několik stovek), takže to bych ti nedoporučoval. Dobré víno stojí přes 500. Celá Indonésie má vysokou daň na alkohol a vysoké dovozové daně.

  • Dne 7.4.2015 at 11:01 Dworza responded with... #

   Pokud chcete pit, tak dovezt co nejvic alkoholu s sebou – idealne nakoupit na prestopu ve freeshopu treba v Dubaji – moc to v Indonesii nekontrolujou a pri nejhorsim tu flasku proste nechate na letisti. Vino je nesmyslne drahy, o tvrdym ani nemluvim… Pivo se tu financne relativne da..

   Z mistniho chlastu je k sehnani hlavne palmovy vino (ktery je pekne hnusny) a arak, kterej je relativne dobrej, ale chce to si ho nechat sehnat od nekoho mistniho, protoze jednak vas natahnou financne (1 litr stoji okolo stovky, jestli se dobre pamatuju) a jednak je to paleny doma a cas od casu to proste nevyjde a par lidi oslepne a tak 😀 Ale jinak za mne arak dobrej 🙂

Přidejte svůj komentář