Postřehy a zážitky

Komodský Národní Park

Letos jsem se rozhodla strávit Vánoce poněkud netradičně, a to výletem na ostrov Flores, dobrodružnou dvoudenní plavbou po Komodském národním parku a trekováním po stopách komodských draků.

Na Flores jsem se rozhodla přepravit letecky z letiště Ngurah Rai Domestic (DPS) na Bali se společností NAM Air. Let byl příjemný a rychle utekl (přibližně 45 minut). Byla jsem mile překvapená drobným občerstvením na palubě a také dobrým váhovým limitem pro odbavená i palubní zavazadla, i přesto že se jedná o nízkonákladovou společnost.

Varan Komodský na ostrově Komodo

Užitečné rady:

 • Na ostrov Flores se mimo jiné můžete dostat také trajektem z Jávy (což je sice levné, ale velmi zdlouhavé) nebo se vypravit na týdenní zážitkovou plavbu z ostrova Bali.
 • Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem však zůstává přeprava letecká. Kromě NAM Air, můžete také využít služby leteckých společností Air Asia, Batik Air, Garuda Indonesia, Wings Air apod.
 • Air Asia zavedla linky do Labuan Bajo poměrně nově a ceny za zpáteční letenky jsou více než přívětivé (od 889.000 IDR = 1.451 CZK).
 • Při vnitrostátních letech je povoleno brát tekutiny na palubu letadla.
 • Při checkinu nebudete nutně potřebovat pas! U vnitrostátních letů si vystačíte s jakýmkoliv průkazem ID (občanský či řidičský průkaz).
 • Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat povolený váhový limit zavazadel dané letecké společnosti.

Floreské letiště v Labuan Bajo je maličké a velmi snadno se zde zorientujete. Všehovšudy zde najdete pouze 3 odletové gaty. Stejně tak jako na Bali i zde vás budou u východu vítat davy řidičů lačných ukořistit si nějakého toho turistu. Cesta autem do centra Labuan Bajo zabere přibližně 10 minut.

Městečko samo o sobě je poměrně malé a nezajímavé, přesto zde zůstává naprostá většina turistů mířících na Flores, a to díky přístavu, který je výchozím bodem pro ty, jež mají namířeno do Komodského národního parku. Neváhejte a projděte si hlavní ulici ve městě. Rozhodně zavítejte na tradiční trh u přístavu, kde si každý den můžete dát čerstvé ryby nebo si půjčte motorku a prozkoumejte na ní okolí Labuan Bajo. Objevíte tak spousty krásných liduprázdných pláží, jeskyně či vodopády.

Užitečné rady:

 • Cesta z letiště do Labuan Bajo trvá přibližně 10 minut. Auto taxi seženete od 50.000 IDR a moto taxi od 20.000 IDR.
 • Pokud se chystáte do NP Komodo je městečko Labuan Bajo ideálním výchozím bodem.

[wp_ad_camp_2]Ubytování v Labuan Bajo je poměrně drahé a dost často ne tak kvalitní jako na Bali, kde je mnohem větší konkurence. Z lepších hotelů bych z vlastní zkušenosti doporučila Golo Hilltop (3 minuty od přístavu), který se může pyšnit krásným výhledem na moře nebo Luwansa Beach Hotel, ležící u hezké pláže ve velmi klidné oblasti mimo centrum města (10-15 minut od přístavu). Pro low cost cestovatele bude lepší volbou jeden z místních hostelů jako Ciao Hostel či The Palm Komodo. 

Jelikož jsem si poslední dobou zamilovala hostely, tak jsem tentokrát taktéž dala přednost druhé možnosti. Ubytovala jsem se v Seaesta Komodo hostel & hotel a byla jsem ohromně překvapená! Hostel je poměrně nově postavený, velmi čistý a za přátelské ceny zákazníkům nabízí komfort srovnatelný s luxusními hotely. V nabídce jsou všemožné služby, například potápění, výlety, jóga i fitness. Dva dny po příletu na Flores jsem i proto zůstala na hostelu, užívala si bazénu na střeše, půjčila si motorku a prozkoumala nejbližší okolí.

Třetí den brzy ráno jsem vyrazila směr přístav a čekala mě plavba po NP Komodo (tedy 2 dny a 1 noc strávená na moři). V NP Komodo jsem nebyla poprvé a pro dvoudenní plavbu jsem se rozhodla, protože si myslím, že to je ideální doba, kterou zde potřebujete strávit, abyste viděli to nejdůležitější (1 den mi přijde málo a 3 dny strávené na lodi už jsou pro mě zase zbytečně moc).

 

 

Nejčastější jsou plavby:

 • Jednodenní (1D)

Ideální je vyrazit brzy ráno, abyste stihli navštívit co nejvíce lokalit.

Program potom může vypadat následovně:

 1. Manta point- šnorchlování s mantou obrovskou
 2. Rinca- trek krátký okruh (cca 40 minut), pozorování varanů komodských ve volné přírodě
 3. Pink Beach- šnorchlování, relax na pláži
 4. Komodo- trek krátký okruh (cca 40 minut), pozorování varanů komodských ve volné přírodě

  Dechberoucí výhledy na ostrově Rinca

 • Dvoudenní (2D/1N)

Na plavbě, kterou jsem podnikla během Vánoc, jsme navštívili celkem 6 lokalit, ale dá se stihnout i více.

 1. Kanawa Island- šnorchlování, plavání, relax na pláži. Kanawa je panensky krásný malý ostrov s čistě bílým pískem. Pod hladinou moře můžete obdivovat korály, pozorovat menší ryby a v noci se kochat výhledem na nebe se spoustou hvězd.
 2. Manta point- šnorchlování s mantou obrovskou
 3. Padar Island- trek na vrchol ostrova. Na Padaru (ostrov nacházející se mezi ostrovy Komodo a Rinca) jsem byla poprvé. Podnikla jsem trek na samotný vrchol ostrova a výhled, který na mě čekal, bych naprosto dechberoucí. Rozhodně tedy stál za všechny ty schody, které jsem musela vyšlápnout. Velkou zajímavostí je, že z vrcholu Padaru můžete v jeden okamžik na jediném ostrově pozorovat 3 různě zbarvené pláže- černou, bílou a růžovou. Tento výhled se vám zaryje hluboko pod kůži. 
 4. Rinca- trek středně dlouhý okruh (cca 80 minut), pozorování varanů komodských ve volné přírodě
 5. Pink Beach- šnorchlování, relax na pláži
 6. Komodo- trek krátký okruh (cca 40 minut), pozorování varanů komodských ve volné přírodě

  Ostrov Padar

 • Třídenní (3D/2N)

Můžete navštívit 8 a více lokalit.

Ostrov Kanawa

Mezi další zajímavá místa, které bych doporučila navštívit během pobytu v NP Komodo, určitě patří zátoka kaloňů (ideální místo na přenocování), kde můžete pozorovat kaloně a někdy i delfíny. Zkušení potápěči by zase určitě neměli vynechat Batu Bolong, což je prozatím asi nejkrásnější potápěčská lokalita, kterou jsem navštívila. Pozor na velmi silné proudy!

TIP: Poznejte Bali a ostrov Flores na kombinovaném zájezdu na Bali v doprovodu s českým průvodcem žijícím přímo v destinaci. Můžete relaxovat na pláži a poznávat místní kulturu a památky. 

Užitečné rady:

 • V ceně plavby většinou nebývá zahrnutý poplatek za vstup do národního parku. Nezapomeňte si sebou vzít peníze navíc. (Vstupné se mění a odvíjí se také od počtu osob v dané skupině. Tentokrát jsme platili 500.000 IDR na osobu za dva dny.)
 • I přesto, že vám na lodi nebývá špatně, doporučuji vzít si s sebou při dvou a vícedenní plavbě prášky proti nevolnosti. Já sebou vždy nosím místní tablety Antimo, které bez předpisu koupíte za pár drobných v každé lékárně na Bali. Narozdíl od českého kinedrylu po nich nebývám ospalá.
 • Pokud si program tvoříte sami, nenavštěvujte pokud možno Rincu a Komodo v jeden den. Na obou ostrovech uvidíte prakticky to stejné.
 • Návštěva během konce období sucha nebyla úplně ideální, neboť celá krajina byla velmi vyprahlá.

 

Krátce po setmění se naše loď vrátila do přístavu v Labuan Bajo, kde jsem se na jednu noc opět ubytovala v Seaesta Komodo, odkud jsem to druhý den ráno měla blízko na letiště.

Návštěva této lokality určitě nebyla mou poslední, příště bych se však ráda více zaměřila na poznání samotného ostrova Flores.

 

Štítky: , , , , , ,

 
Uloženo dne 15.1.2020. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář