Postřehy a zážitky

To nejlepší z Indonésie: Národní park Komodo. Dobrodružný výlet lodí dostupný pohodlně z Bali

Je jedna věc, kterou vychválím každému, kdo se mě zeptá „co bys mi doporučil vidět při dovolené na Bali?“ Je to cesta lodí přes Národní park Komodo.

Komodo = Komodský národní park

Komodo je národní park východně od Bali, za sousedním ostrovem Lombok. Park je světově unikátní místo složené ze třech velkých (Komodo, Padar, Rincah) a 26 malých ostrovů. V Komodu se setkávají 2 oceány, takže se tam míchají tisíce živočichů z dvou odlišných částí planety. Na některých místech setkání oceánů roztáčí obrovské víry.

Nejznámnější živočich parku je varan komodský, obrovská ještěrka dorůstající délky 3 m. Žije jenom na Komodu, nikde jinde jí neuvidíte. Právě tady, když jí námořníci viděli, začaly vznikat historky o dracích na moři. Proto se ještěrce přezdívá „Komodo Dragon.“ Ještěr je díky své unikátnosti středem pozornosti vědců zkoumajících evoluční teorie. Varana komodského mají také v ZOO Praha (video líhnutí z vajec).

Víc informací o Komodu zjistíte třeba na oficiálních stránkách parku nebo ve Wikipedii (v české toho moc není, v anglické je informací víc) nebo je docela ucházející čtení na stránce Unesco. Pěkné obrázky najdete na Googlu.

Národní park Komodo. Mapa výletu z Bali lodí

Mapa výletu lodí z Bali na Komodo

 

Praktické informace o výletu na Komodo

Nejdřív se musíte dostat z Bali na ostrov Lombok. Výlet můžete koupit kdekoliv na Bali. Cestovka Vás dopraví do přístavu Padang Bai a odtud lodí na Lombok. Nebo to můžete udělat jako já – nejdřív pojedete samostatně na ostrůvky Gili a po pár dnech relaxu výlet koupíte tam (cestovky tam mají pobočky). Pak pojedete rovnou z Gili.

Přes Lombok vede cesta autobusem s pár turistickými zastávkami. Autobusem se dostanete do přístavu Labuhan Lombok a odtud už pokračujete lodí, 3 dny do přístavu Labuan Bajo.

Zpátky můžete jet buď stejnou lodí nebo vysednout a letět letadlem. Cesta zpátky lodí je spíš otrava, protože už je bez zastávek. Letadlo je o hodně příjemnější. Nebo to můžete udělat jako my – pronajmout si auto s řidičem (cca 1100 korun na den, bez řidiče v tomhle místě nelze) a projet ostrov Flores. To trvá asi 4 dny a skončíte ve městě Ende, odkud to taky létá zpátky na Bali.

Proč jet na výlet?

My „civilizovaní“ se neustále potřebujeme něčemu věnovat (my přece musíme! sic!), něčím se zabavit; naše mysl stále letí na plné obrátky, přes den v sobě probíráme tisíce věcí a je to návykové – nedokážeme přestat. Jsme z toho ztrhaní, urvaní a nepotěšení.

Nemáme kvůli tomu sílu ani chuť se usmát na sebe ani na druhé, natožpak někomu vyhovět nebo pomoci. Nemáme na to ani čas – musíme přece tolik, tolik přemýšlet, jsme tak zaměstnáni důležitými věcmi v naší hlavě!

A pak to odpluje. Zjistíte, že jeden okamžik střídá druhý, ale vy ZŮSTÁVÁTE stále v té jediné a prožívané Přítomnosti. Že budoucnost nedohoníte, ačkoli si ji pořád představujete a ta neposedná mysl se k ní upíná. A káže bludy. Proto nemáme čas se uvnitř naší hlavy prostě jenom tak zastavit, být, vychutnávat plynoucí Přítomnost celou svou bytostí. Nespokojit se jen s jejími střípky.

Zastavte ten kolotoč, proberte se z iluzí a žijte TADY A TEĎ.

K vnímání světa přítomností Vám pomůže cestování a dechberoucí zážitky s jinými cestovateli. A právě to Vás čeká na výletě lodí přes Komodský národní park. Do Komoda můžete podívat i v rámci zájezdu na Bali Krásy Indonésie, sopky a Komodo.

Zážitky, na které se nezapomíná

Takhle si představuju moře, když o něm sním.

Takhle si představuju moře ve snech. Na Komodu se sny plní.

 

Uvidíte krásný vodopád obklopený motýly. Koupání samozřejmě povoleno, nebo spíš přikázáno?

Vodopád

Vodopád

 

A motýli. Vidíte? Nekecám.

A motýli. Vidíte? Nekecám.

 

Šnorchlování v Komodu je o hodně barvitější, než na Bali. Zákaz lovu ryb a ochrana přírody dělá svoje. Korály a ryby nejbarevnějších barev, jaké jste kdy viděli. Hejna ryb všelijakých tvarů. Na cestě občas potkáte delfíny, manty, velrybu nebo jiného super tvora. Vše samozřejmě bez záruky, někdy se žádný z velkých vodních kamarádů neobjeví.

Šnorchlování na Komodu. Barevný.

Šnorchlování na Komodu. Barevný.

 

Viděli jsme slané jezero v horách. Hladina klidná jako zrcadlo, průzračná voda s teplotou kafe.

Východy slunce viditelné z lodi hrají tak překrásnými barvami… „Teď!“ řeknete si, „to je ono!“

Nezapomenutelný východ slunce při cestě lodí

Nezapomenutelný východ slunce při cestě lodí

 

Můžete vystoupat na malou travnatou horu, výšlap na půl hodiny. Z hory je výhled na moře, zátoky, ostrovy.

Výhled z travnatýho vršku

Výhled z travnatýho vršku

 

Největší hit je procházka parkem na Komodského draka. Staví se jednak na ostrově Komodo, jednak na ostrove Rinca. Je to bez záruky, ale je jich tam tolik, že žádný turista ještě neodešel bez fotky proslulého varana komodského. Na cestě parkem vás doprovodí místní průvodci, často studenti škol cestovního ruchu na praxi.

Snili jste někdy o malém opuštěném ostrově „tam někde?“ Tak tady se Vám poštěstí jeden takový navštívit. Je veliký tak akorát, je na něm zlatá pláž a všechno, co k pohádkovému ostrovu patří. A hlavně – je OPUŠTĚNÝ.

To je on. Opuštěný ostrov snů

To je on. Opuštěný ostrov snů. Už tam plavu, nerušte.

 

Viděli jste někdy netopýra velkého jako liška? Říkají mu flying fox, čili létající liška. Je to Kaloň malajský, největší létající savec na světě a možná se Vám poštěstí vidět jich tisíce letět za potravou z Komodského parku na ostrov Flores, kolem města Labuan Bajo. Létají za ovocem. Tam asi moc jablek nevypěstujou.

Kaloně malajského potkáte i v jiných částech Indonésie. Tenhle byl ochočený v zahradě hotelu v Ubudu, na Bali.

Kaloně malajského potkáte i v jiných částech Indonésie. Tenhle byl ochočený v zahradě hotelu v Ubudu, na Bali.

 

Nutno podotknout, že citlivé povahy zažijí šok při vstupu na loď. Je to jednoduchá loď s rovnou palubou, na které se spí. Všichni spí vedle sebe. Když budete mít štěstí, lidí bude málo a spaní bude pohodlné. Když budete mít smůlu, turistů bude spousta a několik z nich bude chrápat. Právě spartánské podmínky vytvoří mezi lidmi na palubě zvláštní pouto.

Loď na výlet přes Komodo je skromná. Tuhle loď používá levnější cestovka, možná že kdybychom použili Perama tour, bylo by to lepší (informace na konci článku).

Loď na výlet přes Komodo je skromná. Tuhle loď používá levnější cestovka, možná že kdybychom zvolili dražší Perama tour, bylo by to lepší (informace o cenách jsou na konci článku).

 

Nelekejte se, na výlet jezdí i babičky a dědečkové (ovšem jen ti v dobré kondici, je třeba podotknout).

Předem nevíte, jaké bude moře. My měli moře jeden půlden docela divoké. Jedna francouzska zvracela, ale šlo to. Kamarádi jeli jindy a měli moře výjimečně klidné. Občas prý jsou takové vlny, že zvrací všichni turisti, do jednoho. Ale není cestování právě o tomhle? Někdy se daří, jindy ne – když se daří, je čas otevřít pro vnímání všechny póry.

Kde koupit?

Výlet lodí prodávají dvě společnosti, já jel s tou levnější (jméno si nepamatuju), cena byla 2,5 mil. rupií, tj. 5500 korun.

Na Komodo se můžete taky podívat letadlem, jako to udělal Petr. Já vám doporučuji výlet lodí. Při cestě letadlem si jenom nafotíte varana a zmizíte. Styl cestování „střelba foťákem podle průvodce“ jsem po pár pokusech zavrhnul, ale musel jsem si na to přijít sám.

Kytka ve tvaru hvězdy. Naděje? Mnoho možností života? Energie?

Kytka ve tvaru hvězdy. Naděje? Mnoho možností života? Energie?

 

Zdroje použité v článku

Štítky:

 
Uloženo dne 27.5.2012. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 55.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

55 komentářů k “To nejlepší z Indonésie: Národní park Komodo. Dobrodružný výlet lodí dostupný pohodlně z Bali”

 1. Dne 17.10.2012 at 00:22 Lucie responded with... #

  Dobrý večer,
  mohl byste mi dát tip na oblast na Bali, kde by se dala skloubit relaxace na pláži s výlety za poznáním (patrně organizované hotelem).
  Z článků mě zatím nejvíce zaujal Ubud.
  Děkuji a omlouvám se za zařazení komentáře, nevěděla jsem kam s ním, tak jsem ho dala pod aktuální článek.

  • Dne 17.10.2012 at 17:29 Bíbr responded with... #

   Zdravím. Na leháro by se mohl hodit Sanur (http://www.zivotnabali.cz/postrehy-zazitky/sanur-ospale-chrapani/), případně poloostrov Bukit. Výlety Vám zařídí v podstatě odkudkoliv. Ubud je ve vnitrozemí, tam pláže nejsou 🙂 Taky tam moc není co dělat, to je tak na 3 dny. Líbilo se mi taky v Padang Bai, ale opět – tam není moc co dělat a jsou tam jen dvě pěkné pláže. Dá se tam taky jít na netopýří chrám, projít se po černých plážích.
   Dál jsou na pláže dobré ostrůvky Gili, tam se jezdí z Padang Bai. Tam dělají výlety na potápění, jinak je to tam na odpočinek.

 2. Dne 28.10.2012 at 19:52 Vaclav responded with... #

  Ahoj, dle informaci na jinych mistech tohoto webu dovozuji, ze v prosinci by jsi tento vylet kvuli pocasi jiz nedoporucil. Mylim se ? Pocitam, ze vychodni Java je na tom s pocasim dost podobne. Jak uspesne preckat proprsenou dovolenou na Bali a okoli ? Diky.

  • Dne 29.10.2012 at 07:28 Bíbr responded with... #

   Ahoj Václave, přesně tak. Já nevím jak vypadají deště jinde než na Bali, ale asi se to moc lišit nebude. Úplně jinak je to třeba na Filipínách, ale to už je dost daleko, takže na Komodu asi bude v prosinci už dost pršet a nebude moc svítit slunce.
   Ono to není tak hrozný, lidi sem jezdí i v prosinci. Může se stát, že prší víc dní za sebou, ale většinou je to tak, že přes den je tak do 3-4 slunce nebo třeba slunce vykukuje půlku času, jinak je zatažený mrakem. Odpoledne se většinou spustí déšť, ale neni to pravidlo. Prší třeba pár hodin a pak nic. Někdy prší celou noc, je to různý. Každopádně když trefíte dobře, můžete mít hodně slunce, když blbě, tak bude pršet víc a bude pořád zataženo.
   Na památky můžete jezdit i v dešti. Jenom na plážové polehávání nebudete mít tak pěkně.
   A pozor – i když je zataženo, slunce opaluje přes mraky, takže pokud budete celý den ležet na pláži bez krému, tak se spálíte i když bude zataženo. Samozřejmě míň, než na přímém slunci.
   Užijte si dovolenou 🙂

 3. Dne 28.3.2013 at 15:36 Katka responded with... #

  Jela jsem s Peramou pred dvema roky. Maji tri typy lodi, ale nepamatuju, na ktere jsem byla ja. Rozhodne mela horni castecne otevrenou palubu, kde se spalo na zemi a pak nekolik malinkych kajut (nahore i dole). Oni do nich cpou lidi i po trech, ale je tam dost malo mista. Servis ale super a jidlo taky, pruvodce obstojne anglicky mluvici. Oproti te Bibrove lodi Perama dela zastavky i na zpatecni ceste, zase na jinych mistech nez na ceste do LB. Je to sice docela palka, ale bylo to bezva, a to i pro me, ktera se nerada ucastni organizovanych akci.

  • Dne 29.3.2013 at 03:54 Bíbr responded with... #

   Perama je tím pádem lepší. Na mé lodi kajuty nebyly, jenom spaní na palubě. Loď byla dost malá, ani by se tam kajuty nevešly.

 4. Dne 26.7.2013 at 11:44 Gretchen responded with... #

  Zdravím.

  Chci se zeptat, jestli náhodou nevíte, kolik asi stojí letenka z Bali na ostrov Komodo? Trpím totiž mořskou nemocí a to by na lodi nebylo moc dobré pro mě, ani pro ostatní cestující 🙂

  Předem díky za odpověď 🙂

  • Dne 26.7.2013 at 12:04 Bibr responded with... #

   Ahoj Gretchen. Sám nevím, takže jsem se zeptal strýčka Googla na dotaz „flight bali to komodo price“. Hned první odkaz je článek nějakého cestovatele a ten píše, že stojí 1300-2000 korun jedna cesta. Užij si výlet!

 5. Dne 22.1.2014 at 11:30 Jadranka responded with... #

  Zdravím z lehce zasněžené Prahy, 15.2. odlétáme s dětmi na Bali, chtěla jsem požádat o radu, nejen že se chceme opalovat, ale chceme podniknout i výlety, nebyl by nějaký kontakt, nebo doporučení, na průvodce?

  • Dne 22.1.2014 at 11:35 Bíbr responded with... #

   Zdravím, někoho znám, posílám mu tvůj email, napíše ti.

   • Dne 29.1.2016 at 19:35 Anna responded with... #

    Ahoj. Chtěla bych Tě poprosím o nějaké info ohledně Bali a okolí Odlétáme tam s dcerou na 10 dní a dávám jí to jako překvapení k narozeninám Tudíž chci, aby si to pořádně užila. Můžeš mi Prosím poradit na jaké místa a památky se zaměřit. Chtěla bych cestovat a nebydlet na stejném místě. Po příp. Kde se ubytovat. Dceři bude 18. Díky Anna

 6. Dne 15.2.2014 at 08:28 Charlie responded with... #

  Letíme na Bali 2.5. Zajímají mě výlety Sulawesi a Borneo. Rád bych taky nějaké doporučení.
  Lombok, Komodo, Rinca, celý Flores jsme projeli, z Lomboku Peramou i zpět a mohu jen doporučit. Proletět o za cca 1,5 hod to se člověk okrade o nejlepší zážitky a atmosféru. Cesta se zastávkama je prostě fantastická.

 7. Dne 21.2.2014 at 06:10 Zuza responded with... #

  Ahoj, v květnu se chystáme vyrazit na výlet na Komodo. Zpět chceme z časových důvodů letět. Zvažujeme, zda si koupit letenku předem (což by nám přesně stanovilo časový harmonogram, který by se už pak složitěji měnil) nebo počkat s nákupem letenky až na letiště. Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo přehled o vytíženosti letů. Vím, že situace je den ze dne jiná. Spíše mě zajímá, jak velký problém je sehnat letenku v daný moment.
  Díky moc!

  • Dne 22.2.2014 at 14:04 Bibr responded with... #

   Ahoj, lidi si běžně kupují letenku až na místě den předem, takže většinou jsou, ale jisté to samozřejmě není.

 8. Dne 18.3.2014 at 10:54 Káča responded with... #

  Dobrý den, můžete mi prosím pro info poslat odhad na kolik výjde výlet na Komodo (jak jste jej absolvoval vy). Rádi bychom na něj z Bali vyrazili, ale také bychom měli před odletem přehled na kolik nás to může vyjít, abychom počítali s náklady.
  Děkuji

  • Dne 18.3.2014 at 16:54 Charlie responded with... #

   Podívejte se na tyto stránky:
   http://peramatour.com/48-Sea%20Adventure-Hunting-Komodo-by-Camera-0102-4N-5D.html
   Dle dnešního kurzu to vychází něco přes 5000 korun, ale odjezd je ze Senggigi nebo Mataramu, to znamená z Bali přes noc trajektem na Lombok a nechat se dovézd na stanoviště autobusu Peramy.
   Bude ale nutné zajistit Peramu předem, nevěřím že na poslední chvíli budou volná místa.
   Neberte si kajutu je to zbytečně drahé, ta pravá atmosféra je spát na palubě.
   Ch.

  • Dne 19.3.2014 at 13:15 Bíbr responded with... #

   Zdravím, jak tady píše Charlie, cena výletu je kolem 5t. korun.

   Já si myslím, že volná místa mají vždycky, protože na loď se vejde dost lidí na palubu. Pak jde o to jestli má člověk smůlu a loď přeplnili (není moc místa na spaní, je míň jídla atd.) nebo je naplněná tak akorát. Ale možná Paramě křivdím, protože takové věci jsem slyšel vyprávět o nějakých malých firmičkách.

   Co se týče místa odjezdu, tak pokud vím, odjezd je možný klidně z prostředku Bali. Perama Vás odveze dodávkami a autobusy na místo nalodění. Z Gili nás tam odvezli za stejnou cenu, jako stál výlet, bylo to v ceně. Možná, že z jiných částí Bali to bude stát něco navíc.

   • Dne 25.7.2015 at 10:54 Jana responded with... #

    Ahoj, nevieš prosím ťa, či sa dá výlet kúpiť aj na Gili air ?

    • Dne 25.7.2015 at 13:30 Bíbr responded with... #

     To nevím.

    • Dne 29.7.2015 at 08:27 Petr responded with... #

     Určitě dá, tam jsme ho přímo kupovali, sice před dvěma lety, ale předpokládám, že to bude platit i teď. Je tam několik zprostředkovatelů, kteří je nabízejí. V ceně je pak doprava z ostrovů na Lombok a přejezd přes Lombok až do přístavu, odkud se vyplouvá.

     • Dne 29.7.2015 at 11:57 Bíbr responded with... #

      Ahoj Petře, určitě myslíš Gili Air, nemyslíš Gili Trawangan?

 9. Dne 31.3.2014 at 11:34 Káča responded with... #

  Dobrý den, mám dotaz k Vaší cestě na Komodské ostrovy. Když jste dorazil na Gili – tak tam jste si koupil cestu lodí na Komodo a odtamtud jste vyrazil nebo jste se musel přesunout na Lombok a tam zájezd koupit? Zájezd je i zpáteční? Nebo se s nimi dá dohodout a koupí se cesta lodí pouze na Labuan Bajo – rádi bychom zkusili Vaší doporučenou trasu tj. pronájem auta s řidičem a projet ostrov do Ende a odtud letadlem.

  • Dne 31.3.2014 at 17:42 Bibr responded with... #

   Ahoj Káčo, zájezd můžeš koupit rovnou na Gili a vše je pak včetně dopravy z Gili. Cenu neovlivní to, kde si z lodi vystoupíte. Ta loď stejně tak jako tak jede zpátky, takže cena je stejná, vy si jenom vystoupíte v Labuan Bajo a loď pojede zpátky bez Vás. Šťastnou cestu!

  • Dne 3.4.2014 at 06:48 Zuza responded with... #

   Ahoj,
   Perama nabízí tří denní variantu s vyloděním v Labuan Bajo. Doporučuju kouknout na http://www.peramatour.com/46-Sea%20Adventure-Hunting-Komodo-by-Camera-01-2N-3D.html kde jsou detaily plavby. Cena je Cabin : 3.000.000,– IDR p.p ;
   Deck : 2.000.000,– IDR p.p

   • Dne 13.5.2014 at 08:03 Zuza responded with... #

    Pro ty co přemýšlí o výletu s Peramou:
    Máme tento výlet čerstvě za sebou, všichni se o nás moc pěkně starali už od ranního příchodu k autobusu. Průvodce byl mladý kluk, který uměl moc dobře anglicky a dalo ses ním bavit opravdu o všem, co člověka zajímalo. Hladem jsme absolutně netrpěli, dostali jsme ochutnat Lombocké speciality a ovoce hned při cestě autobusem směrem do přístavu a kuchař na lodi taky věděl co dělá. Posádka byla stále skvěle naladěná a nic nebyl problém. Když jsme před cestou zmínili, že jedeme s Peramou, všichni to komentovali, že je to drahé. Ano, v porovnání s ostatními bylo, ale rozhodně nelitujeme. Měli jsme smůlu na poměrně velké vlny, takže zážitek z lodi byl opravdu silný :-), ale když jsme viděli mnohem menší lodě, které absolvovaly trasu tak nějak s námi, byli jsme rádi, že jsme na větší lodi, která na nás působila bezpečně.
    Tip na závěr: než vyrázíte na výlet, zjistěte si kolik jede lidí. My měli to štěstí, že jsme naplnili necelou polovinu kapacity lodi (včetně posádky), takže jsme všichni měli perfektní pohodlí, fronty na wc a sprchu se v podstatě nekonaly a atmosféra byla úplně nádherná, skoro rodinná :-). Jinak bych ještě doporučila spát na palubě a ne v kajutě, ty působily hodně klaustrofobicky.
    Šťastné cestování všem!

 10. Dne 18.12.2014 at 09:24 Karolína Hladká responded with... #

  Hezký den,
  chystáme se v červenci na měsíc na Bali a chceme si udělat výlet na Lombok a Gili. Chci se zeptat na nejlepší dopravu z Bali na Lombok. Co se týče financí asi levněji vyjde cestovat lodí ale zase nevím, jak moc je cesta náročná, a jestli by jí čtyři pražský holky vůbec zmákly 😀

  Předem moc díky

  • Dne 18.12.2014 at 10:51 Káča responded with... #

   Dobrý den, my jsme byli na Bali před cca půl rokem. Pokud se pouze přesouváte na Lombok, tak nejvhodnější je jet lodí – mám pocit, že ani jinak se tam nedostanete :-). Na Bali prakticky kdekoli seženete lístky na rychloloď, která vás tam přesune. Pokud chcete levnější variantu tak je asi možné jet i klasickou pomalou, ale to nevím kolik to stojí a jak veliký je rozdíl v ceně. Z Lomboku pak můžete přejet lodí na Gili (záleží na vás jakou si vyberete – my jeli klasickou pomalou a bylo to fajn a je to hlavně kousek). Přeji krásné zážitky a počasí eňo ňůňo 🙂

   • Dne 18.12.2014 at 12:28 Karolína Hladká responded with... #

    Jéé paráda 🙂 a můžu se zeptat na kolik to cca vyšlo. Já jsem právě ještě koukala na letadlo ale to vyjde asi na 1800 tam a zpět 🙂

    • Dne 18.12.2014 at 12:49 Káča responded with... #

     přesně si to nevybauji, ale mám pocit, že cca 500 kč na jednoho (jen nevím jestli tam nebo i zpátky, ale mám pocit, že jen tam). Na Bali je dobré zkusit to koupit přes Perama tour, pokud si nejste jisty moc v kranflecích a nechcete se s nimi eventuelně hádat. Na těchto stránkách najdete přehledovou tabulku. Přijedou pro vás tam kde budete bydlet busem, převezou vás k přístavu a pak rovnou pojedete lodí na místo. Počítejte s tím, že nikdy pro vás bus nepřijede včas, mají to tam takový folklor 🙂

     http://www.peramatour.com/Daily-Bali-Lombok-Fast-Boat.html

     Našla jsem ještě fast boat, která tam jezdí a k tomu ceny

     http://www.bwsbali.com/blue-water-safaris/routes-and-rates/

     ono se to ale v reálu dost mění a když budete smlouvat, tak to dostanete dolů. Plus loď je určitě větší zážitek než letadlo no a to podle pravdy moc nepočítám tu bezpečnost.

 11. Dne 28.12.2015 at 01:16 roman responded with... #

  ahoj,
  prvne musim pochvalit tehnto super veb plny informaci.
  Zajimala by me jedna prakticka informace. Mame v planu vyrazit do indonesie, ale nechceme pobyvat na jednom miste, chceme to pojmout vice dobrodruzne a procestovat taho co nejvic, minimalme bali a lombok, mozna trochu javy. Tento vylet by se mi libil, jen by me zajimalo jak se tam resi zavazadla, a cenosti. Prece jenom clovek ma sebou dost hotovosti, doklady, drahy fotak, elektroniku atd. a s tim se asi pujde tezko koupat. Kord kdyz budu sebou mit batoh v terem bude ves co si na celou temer mesicni cestu povezu. Jsem neduverivy evropan a ve vsech vidim podvodniky a zlodeje (nejspis trochu paranoa :D), tak z toho mam trochu strach.

 12. Dne 8.2.2016 at 23:30 Petr responded with... #

  Ahoj všichni
  Chci se zeptat,chci odplout s Perama tour na pět dní z Lomboku na Komodský ostrovy.Po pěti dnech loď připlouvá do přístavu na východním pobřeží Labuhan -Lombok a píšou že odpoledne je vylodění a transfer (přejezd) do Mataramu nebo Senggigi.Nevíte někdo zda tento transfer (přejezd) je v ceně zájezdu?a jak dlouho může trvat?Předem děkuji za odpověď.

  • Dne 12.2.2016 at 15:10 Renča responded with... #

   Ahoj Petře, kdy plánujete jet na Komodo? V březnu se tam chystáme taky.

   • Dne 13.2.2016 at 01:26 Petr responded with... #

    Renčo na Bali přilétáme 8.března v noci a na Komody chceme vyplout 18.března z Lomboku.

    • Dne 16.2.2016 at 17:18 Renča responded with... #

     Jéé to je škoda, my to máme v plánu 14.3.2016

   • Dne 13.2.2016 at 17:50 Andrea responded with... #

    ahoj my se chystame na Bali taky v březnu ! 🙂 mozna mame stejny termin … my odletame 17.3 a vy ?
    chceme jet na komodo vylet s Perama – uz jsem se informovali u domorodců – vylet lze koupit primo na miste Peramy , neni sezona takze by melo byt misto 🙂
    muj email : andrea.petoova@seznam.cz

    • Dne 16.2.2016 at 17:26 Renča responded with... #

     My budeme na Bali 4.-20.3., takže se asi mineme 🙁
     Dneska jsem se chystala napsat dotaz do Peramy zda i vyzvedávají na ostrově Gili air. Budeme totiž dvě noci před výletem na Komodo na Gili air a uvažovala jsem, že se pak tedy budeme muset nějak dopravit do Sengiggi na Lomboku odkud loď vyplouvá. Ale tady jsem se zas dočetla, že by v ceně snad měla být i doprava do místo vyplutí, tzn. že by jsme na Gili air mohli zůstat o den déle. Ale musím si to tedy ještě u nich ověřit. Nebo nemáte s tím někdo akutální zkušenosti – nejlépe přímo z Gili air?

     • Dne 16.2.2016 at 21:21 Petr responded with... #

      Až to Renčo ověříš , dej to prosím do éteru. Děkujeme .

     • Dne 17.2.2016 at 07:15 Renča responded with... #

      Tak mám odpověď 🙂
      „yes, is possible to start from gili with extra pick up ; Rp 150.000/p/w and start at 08.00“
      Takže tímto je to vyřešené, budeme na Gili Air o den déle a nebudeme muset řešit složitou dopravu na Sengiggi.
      Doufám jen, že nebude zájezd mimo sezónu vyprodán 🙂

     • Dne 20.2.2016 at 12:00 Andrea responded with... #

      Ahoj prosimte pres co sis dopisovala s peramou?? My jsme jim psali do facebooku zpravu a zadna odpoved- uz dlouho! Muzes mi poslat kontakt – kdyz ti odepsali? 😉 diky moc!

 13. Dne 19.2.2016 at 16:15 Petr responded with... #

  Renčo děkujem a to jsi vyřizovala přes Perama tour ?Takže je to asi cesta Perama tour speedboud za cca 300 Kč na osobu.

  • Dne 20.2.2016 at 19:56 Petr responded with... #

   Ahoj Andy
   Dobře se s nima dá spojit přes oficiální stránky – Perama tour. Vypiš datum odjezdu nebo vyplutí , zapiš zájem o služby a napiš požadavek co potřebuješ vědět. Ahoj Renčo můžeš ještě odpovědět?

   • Dne 21.2.2016 at 02:24 Andrea responded with... #

    díky za odpověď. napisu a uvidim.
    nakonec asi budeme na Gili Trawangan – poblíž Perama tour centra. takze by nas snad mohli vyzvednout a prevezt na Lombok a pak uz nasledovne podle trasy vyletu komodo ….
    máte nekdo zkusenosti s vyzvedavanim peramy – z gili trawangan ?

   • Dne 23.2.2016 at 20:25 Renča responded with... #

    Psala jsem jim na email, ktery maji zverejneny na jejich webovych strankach. Odpovedeli do jednoho dne.
    Tyka se to primo spolecnosti Perama 😉

    • Dne 23.2.2016 at 20:29 Renča responded with... #

     Opravuji: psala jsem jim pres ten formulář na jejich strankach => contact us => contact form, tam vyplnis email a na nej ti pak zaslou odpoved 🙂

 14. Dne 11.3.2016 at 12:06 Renča responded with... #

  Ahoj, posilam pozdrav z Gili Air. Dneska jsme zde koupili zajezd od Perama tour, kancelar najdete v kramku, kousek od pristavu (pokud budete mit more za zady tak se dejte do leva), jmenuje se to Erni’s counter a i s dopravou z gili air to stoji 3.150.000 IDR (spani na palubě), odjezd z pristavu v 8,30hod 😉

 15. Dne 30.12.2016 at 16:20 Mirek responded with... #

  Ahoj,
  jedeme (pár) na Bali na měsíc od 20.1.2017 a chceme si opětně projet na motorce celý ostrov i s Lombokem. Pokud by měl někdo chuť se přidat tak ať se ozve přes email. Základnu máme v Jimbaranu 8 km od letiště. sulc.mir@seznam.cz M

 16. Dne 6.2.2017 at 19:45 Losová responded with... #

  Dobrý den,
  v srpnu jedeme už po 4 na Bali, letos chceme navštívit Komodo, hledáme průvodce pro 4 lidi, budeme tam 3 dny.Děkuji

  • Dne 5.12.2017 at 05:51 pavel responded with... #

   …..taky hledáme průvodce, nejlépe česky mluvícího…ozval se někdo?

 17. Dne 5.12.2017 at 05:46 pavel responded with... #

  Ahoj všichni, máme zaplaceny letenky na Bali od 15.12-2.1 2018….vzhledem k sopce nechceme zůstat na místě, rádi bychom v tomto termínu našli někoho na společné cestování – Lombok, Gilli, Komody atd.. mob. 608 666 800

Přidejte svůj komentář