Postřehy a zážitky

Ceny běžných potravin v supermarketu na Bali

Pro vaši lepší představu o cenách na Bali jsem nafotil pár potravin v supermarketu. Prohlédněte si je i s cenami. Potraviny pro Čecha běžné jsou na Bali dost drahé, posuďte sami.

Představa Čecha, že vlítne do supermarketu na celkově levném Bali a vítězoslavně se dovalí k pokladně s plnými nákupními košíky super levných potravin se po první návštěvě supermarketu rozplyne v propadlišti nesplněných snů.

Nakupovat v supermarketu a vařit si doma nevychází na Bali výhodně. Místní si také moc doma nevaří a když už, jsou to spíš lepší příjmové skupiny. Případně si doma vaří lidé na venkově a ti nakupují výhradně na trzích. V supermarketu kupují jen věci, které jsou tam levné, nebo v akci. A takových věcí v supermarketu na Bali moc není.

Život mimo konzumní společnost

Běžný člověk na Bali tak žije zcela mimo sféru konzumního světa, na jaký jsme zvyklí. Nechodí do supermarketu, nechodí do kina, nemá doma televizi, neběhá na tramvaj, nespěchá na schůzky… Pro běžného Balijce je Evropa svět „tam jinde.“ Situace se samozřejmě každým rokem raketově mění a tradiční život a hodnoty jsou zadupávány sílou peněz stovky let pod zem.

Na Bali si radši kupuji hotové jídlo

Když porovnáte ceny potravin níže s cenami jídel v restauracích v článku o restauraci na Bali nebo v článku s ukázkami jídel, asi mi dáte za pravdu, že nakupovat si věci v supermarketu nemá smysl a lepší je jíst v bufetech a restauracích.

Fotografie potravin v supermarketu na Bali

Durian

Smrdí to jako zkažené maso, chutná to podivně sladce a nikdo neví jestli je to vlastně dobré nebo hnusné. Tak to je durian, asijské ovoce. Stojí 22.500 rupií (54,-Kč) / kg, takový středně větší stojí 90.000 rupií (200,-Kč). Na ulici se dá sehnat za 20.000 rupií (44,-Kč) za kus.

 

Brambory, melouny

Brambory za 28,-Kč / kg, vzadu melouny 10,-Kč / kg

 

Jablka

Jablka jsou zrovna v akci, takže stojí 32 korun za kilo. Byla kolem nich docela tlačenice. Vlevo jsou vidět pomeranče za 20,-Kč / kg.

 

Manggis, mangosteen

Manggis neboli mangosteen. Tmavě fialové ovoce s tvrdou tlustou slupkou. Rozloupnete a vykoukne na vás bílý obsah tvaru česnekové cibule. S česnekem to nemá nic společného. Bílý obsah je sladký, šťavnatý a zajímavý. Chutná mi. Cena je 20,-Kč / kg.

 

Vajíčka na Bali

Vajíčka stojí 2,2 Kč / ks

 

Balená pitná voda, supermarket Bali

Balená pitná voda se dá občas sehnat za 3 koruny / lahev. Tady stojí ta nejlevnější 4,50 Kč. "Značková" balená voda Nestlé stojí 11,-Kč. Osobně mám nejradši tu Nestlé, protože je to obyčejná pitná voda pro každodenní pití. Ta nejlevnější voda je jakási minerálka a té pít hektolitry asi není dobré. Taky mi tak nechutná.

 

Jogurty na Bali

Mléčné výrobky jsou na Bali dost drahé. Třeba tyhle pidi jogurty stojí 17 korun. To by si jeden radši dal pivo, no řekněte.

 

Plátkový sýr

Nejlevnější plátkový sýr, tak to máme 50 korun za balíček. Kraft!

 

Plátkový sýr

Nebo je libo něco lepšího v sýrové oblasti? Tak to může být až 100 korun za vyjevený malý balíček té žluté radosti.

 

Mléko z Austrálie

Mléko mi kamarád ukazuje naprosto šokován. Netrefil se při výběru a přikvačil si to k pokladně s mlékem z Austrálie za 55 korun za litr. Jinak nejlevnější Indo Milk stojí 26,-Kč / litr.

 

Slanina

Masné výrobky taky nepatří zrovna k levným věcem. Balíček slaniny stojí 50 korun.

 

Tuňákové konzervy

Konečně něco cenově přívětivějšího. Nebo ne? Tuňáková konzerva za 20 korun.

 

Chleba na toast

Chleba na toast mají v různých barvách. Třeba pistáciový zelený, nebo takový žíhaný. Tenhle obyčejný s kůrkou stojí 11 korun.

 

Pivo

K chlebu si dáme co? Samozřejmě pivo. V Indonésii alkohol podléhá vysokému zdanění, takže lahev piva stojí 47 korun. Alespoň je větší. Velký lahváč má na Bali 0,62 litru. Náklaďáky lahví vychlemtají Australani, místní alkoholu neholdují.

 

Rýže v supermarketu na Bali

Rýže je na Bali naprosto základní potravina. Mají spousty druhů. Tahle stojí 40 korun za 2 kg.

 

Instantní nudle

Oblíbené jídlo starých mládenců - instantní nudle. Nejlevnější stojí dvě padesát. Tyhle jsou trochu lepší (asi balené v lepším plastu), takže stojí 3,30 Kč.

 

Kukuřičné lupínky

Kukuřičné lupínky, čili corn flakes. 28 korun

 

Marmeláda

Marmeláda 14,-Kč

 

Sušenky

Balíček sušenek, 19,-Kč

 

Zubní pasta 7,-Kč

Zubní pasta 7,-Kč

 

Šampon

Šampon Head & Shoulders. Stačí jen umýt a jít. Malé balení 20,-Kč, velké balení 40,-Kč.

 

Jak vidíte, na Bali se dají sehnat levné věci, ale nejsou to ty stejné jako v Česku. Nemůžete přijet s návyky z Česka a chtít levné stejné věci, jaké jsou levné v Česku. Přece jen přátelé, tohle není Evropa, tohle je Asie a ještě k tomu Indonésie. Ani se nepokoušejte provádět srovnání, prostě berte věci jak jsou, jen se divte, radujte a přizpůsobte.

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky:

 
Uloženo dne 29.1.2012. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 8.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

8 komentářů k “Ceny běžných potravin v supermarketu na Bali”

 1. Dne 15.2.2012 at 13:57 Hannes responded with... #

  pekny srovnani! ty ceny jsou hodne podobny s afrikou, mlecny vyrobky a maso tam jsou neuveritelne drahy…

  • Dne 17.2.2012 at 02:16 Bíbr responded with... #

   Tyjo, Afrika… Hmm 🙂

 2. Dne 2.4.2013 at 18:15 freeteepek responded with... #

  Tak podle těch cen život na Bali může připadat levnej hlavně Australanům. Mě by spíš zajímalo co jíst, když má člověk malý rozpočet. Pochopil jsem, že např. tropické ovoce, marmeládu a rýži. Maso zřejmě ne, mléčné výrobky taky ne…Tak to budu muset docela změnit jídelníček, ne?

  • Dne 3.4.2013 at 05:35 Bíbr responded with... #

   Přesně tak, je nutná změna jídelníčku. Levná je např. rýže, kuřecí maso, místní zelenina.

 3. Dne 4.8.2016 at 07:00 Scar responded with... #

  Prijde mi blbost prepocitavat to na koruny a porovnavat..asi chapu ze proste cech jede na dovolenou.ale bejt z toho spatnej.. jed radsi priste do polska .. ja byl na bali mesic..dost sem si uzival spal v 5☆ hotelech jedl to nejlepsi jidlo a dovca me stala necelich 2000 NZD a to byl diving a lodi ma Lomboku.kdybych setril dostal bych se na litr. Coz mi prijde dost levna dovca.. ale rikam jet sem z cech je neco jinyho

Přidejte svůj komentář