Postřehy a zážitky

Žiju na Bali a pracuji pro ČR. Jak zvládám časový posun?

Mezi Bali a Českou Republikou je časový posun 7 hodin. V ČR je o 7 hodin míň, čili když já mám 17 hod, v ČR je 10 hod dopoledne. Jak se peru s tímto posunem vzhledem k práci pro Českou Republiku?

Tento článek je odpovědí pro Mirka, který se ptal: „…psali jste že normálne pracujete z Bali. Docela by mě zajímalo jak zvládáte časový posun, zejména kdyz nemůžete/nechcete/zakaznik nechce použít email a musíte použít telefon? Buď musíte mít krátké okno, kdy se vám dovolají, nebo vás musí budit v noci.“

Časový posun mezi Bali a ČR je 7 hodin

Časový posun mezi Bali a ČR je 7 hodin

 

Inu zvládat jde časový posun vzhledem k práci blbě, bohužel.

Může se zdát, že je to fajn, že si člověk pospí, zajde si na pláž a pak teprve začíná dělat a dělá do večera. Pravda je samozřejmě jiná, ale to už bystrým asi došlo.

Jak vypadá můj pracovní den na Bali?

Probudím se třeba kolem 8, nasnídám se, dám si sprchu nebo si zaplavu v bazénu (pokud jsem náhodu v hotelu s bazénem) atd., nespěchám.. Čili je tak kolem 10 a logicky bych měl jít na pláž, abych využil čas, kdy je v ČR ještě noc. Jenže v tenhle čas je na pláži a venku takové vedro, že se tam nedá bejt. Takže dělám v tenhle čas, kdy je v ČR noc a emaily holt posílám lidem v noci. Kdybych používal Outlook (což nepoužívám, mám všechny emaily online na Gmailu), tak v něm alespoň můžu nastavit odeslání emailu až později, aby to nevypadalo, že dělám někdy v noci.

Čili dělám takhle přes den, třeba do 5-ti, mezi tím si ještě dojdu na oběd. Pak jdu na pláž, protože kolem 5-7 je na pláži nejhezčí čas. Je západ slunce, už není tak horko, je tam víc lidí a tak. Ovšem v tenhle čas je v ČR právě dopoledne. Nosím sebou telefon a když někdo zavolá, prostě mu to zvednu na pláži (telefon mám přesměrovaný). Pokud si volající všimne, že je v pozadí nějaký zvuk, tak řeknu, že jsem zrovna venku a nejsem v kanceláři. Zatím mi to prošlo vždy, problém je v tom, že je někdy špatně slyšet, moře dělá docela hluk. Tak to holt je, co nadělám.

Pokud se bojíte ztráty zákazníků, musíte počítat s tím, že přes týden budete zalezlí v hotelu na dobrém internetu a v tichu a svůj pobyt na Bali si budete užívat hlavně o víkendu. V pracovní dny si můžete užít moře brzo ráno a dopoledne, o víkendu celý den.

Snažím se lidi směrovat na email a telefonování se vyhnout, ale někdy to nejde. Zvlášť noví zákazníci často radši hned volají, než by mi napsali email.

Čili po pláži se navečeřím, dám si masáž nebo si jdu zacvičit (pokud jsem se neproběhnul na pláži) a jdu zase dělat.

Někdy jdu do klubu nebo někam ven, pak bohužel nemůžu zvedat telefon. Přece jen zvednout někomu telefon ve 4 odpoledne z diskotéky by nebylo to pravý ořechový 🙂 Vidím na telefonu kdo volal, takže můžu pak zavolat zpět druhý den z počítače.

Chodím spát poměrně pozdě, kolem 11 nebo půlnoci, takže lidem zvedám telefony zhruba do 17 hod českého času. Později mi většinou nikdo nevolá, takže v pohodě.

Pokud byste chtěli vstávat v 6-7 ráno s rozedněním a chodit spát brzo, tak vzniká s posunem času ještě větší problém. Můžete pak zvedat lidem telefon jen třeba do 14 hod. Můj styl je vhodnější spíš pro sovy 🙂

Nebojte se časového posunu víc, než je zdrávo

Nicméně mám zkušenost, že tohle se časem vstřebá. Byl jsem sám překvapený, že lidi si na můj nový režim zvykli a pokud odvádím svou práci dobře, vůbec jim to nevadí. Problém je u nových zákazníků. Taky jednoho většího zákazníka jsem bohužel ztratil, protože chtěli prezentace osobně a telefonování jim nestačilo. S tím se prostě musí počítat.

Práce jde u moře lépe od ruky

Na druhou stranu, když na člověka čeká venku pláž, dělá se docela dobře. Nevěnuju se pitomostem a udělám co je potřeba, abych už měl volno. V Praze jsem často dělal místo práce na počítači blbosti, protože jsem nic extra v plánu neměl. No, abych nekecal, blbosti občas dělám místo práce pořád 😀

Tenhle styl co jsem napsal jsem praktikoval, když jsem byl pár měsíců na Bali u moře. Aktuálně dost cestuju a pak je styl „hlavně ten telefon aspoň zvednout ať už jsem kdekoli.“ Cestování je samozřejmě potřeba práci přizpůsobit a obráceně. Občas je to těžké, ale někdy je potřeba si nějakou tu cestu nebo radost odepřít, abych mohl pracovat.

Teď mi taky připadá, že je u moře na Bali strašný vedro, takže jsme byli čas v Ubudu ve vnitrozemí. Tam pak nějaká procházka po pláži odpadá, jsou tam procházky na rýžová pole nebo prostě po městě. A masáž samozřejmě 🙂

Je to určitá změna myšlení. Člověk musí začít kalkulovat se svým časem trochu jinak, než je zvyklý při běžném pracovním rytmu v ČR. Jde si na to zvyknout, není v tom problém. Největší problém spíš vidím v tom, že připojení k internetu není všude zrovna ideální. To mě brzdí a vadí nejvíc.

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky:

 
Uloženo dne 10.12.2011. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 12.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

12 komentářů k “Žiju na Bali a pracuji pro ČR. Jak zvládám časový posun?”

 1. Dne 11.12.2011 at 15:58 martin responded with... #

  Mě přijde úplně neskutečné, kolik firem se dneska brání práci z domova, taky bych zvládal svojí práci dělat z bali a se svým platem bych tam v pohodě žil, ale naše společnost mi to neumožní, a aktuálně neznám nikoho, kdo by mě takto zaplatil.

  Ale kdysi jsem dělal pro společnost z Londýna v ČR z domova a bylo to podobný co tady popisuješ, jen jsem se nemohl nikdy dokopat k práci 🙁

  • Dne 12.12.2011 at 08:10 Bíbr responded with... #

   Přitom ty firmy jsou samy proti sobě. V USA naopak v rámci úsporných opatření některé firmy nutí zaměstnance, aby dělali z domova. Přece jenom mít 200 zaměstnanců v kancelářích a 200 zaměstnanců bez kanceláří je velký finanční rozdíl…

   Práce z domova je na sebekázeň náročnější. Výhodou pro mě je, že co dělám mě baví, jde to pak o dost líp.

   • Dne 18.2.2012 at 23:37 Miriam responded with... #

    Ahoj. Posielam ti momentálne zasnežený pozdrav zo Slovenska na rozpálené Bali 🙂
    Možno si to tu už niekde písal ( ale máš tu vela článkov v ktorích sa mi už nechce pátrať) že ako si sa vlastne ocitol na Bali? Prečo práve tam? Šiel si tam iba tak,že možno si tam niečo nájdeš,alebo si tam išiel za konkrétnou pracovnou ponukou? Ďakujem:-)

    • Dne 19.2.2012 at 03:55 Bíbr responded with... #

     Ahoj na zasněžené Slovensko 🙂 Před víc než rokem jsem byl na Bali na měsíční dovolené. Líbilo se mi na Bali tak moc, že jsem se rozhodl kouknout se sem na delší dobu. Provedl jsem pár kroků ohledně práce a bydlení a jsem tu 🙂 Pracuju stále pro ČR, vzdáleně přes internet.

     • Dne 19.2.2012 at 12:59 Miriam responded with... #

      Keby si nepracoval pre ČR myslíš,že by si si tam vedel nájsť prácu? Čo sa týka práce, dajú možnosť aj cudzincovi,alebo ani nie ? 🙂

     • Dne 20.2.2012 at 11:20 Bíbr responded with... #

      Znám tu dva Čechy, co učí turisty na surfu, zákazníky mají z Čech nebo přes známosti. Jeden k tomu má vlastní ubytování, druhý pronájem motorek. Takže takhle nějak se dá. Pak jeden kluk se tady stará o bungalovy majitelů, kteří jsou v Evropě. Nebo jsem tu viděl jednu holku z Evropy dělat recepční. Moc se tu ale vydělat nedá, protože místní mají dost malé platy a těžko někdo zaměstná cizince za víc. Přijet na Bali s tím, že si hledáš práci, asi nebude žádná legrace, ale osobní zkušenost s tím nemám. Na výdělek existujou určitě lepší destinace a jsou taky u moře 😉

 2. Dne 20.2.2012 at 12:56 Miriam responded with... #

  Ďakujem 🙂

 3. Dne 1.3.2012 at 11:14 Kristyna responded with... #

  Ahoj na Bali, zdravím ze zacmoudene a odporné hospody z Rakouska- přemýšlím o útěku na Bali, koukala jsem že se tam daji sehnat celkem zajimavé nemovitosti – chtěla bych provozovat hotel – nebo spis penzion 🙂 myslíš že je to realne ?!

  • Dne 1.3.2012 at 11:51 Bíbr responded with... #

   Ahoj Krystýno, aktuálně z Malajsie 🙂 Provozovat penzion je podle mě reálné. Ovšem Čechů jezdí na Bali jen asi 120 měsíčně (jen drb, třeba je to blbost), takže založit to jen na nich přestane být pomalu možné, protože českých hotelů už je asi 5. Zahraničních hostů jezdí ale dostatek, podle mě si s Evropským přístupem vždycky hosty najdeš. Nevím ovšem jak je to se založením oficielní společnosti. Někdo mi říkal, že to vůbec nejde, že musíš mít indonézana který vlastní část podniku. Pak mi někdo jiný říkal, že to jde, ale až od 100t. EUR. Takže nevím. Velké firmy tu jsou, tak to asi nějak půjde. Problém vidím v tom, že nemůžeš vlastnit půdu, všechno to jsou pronájmy třeba na 30 let. Cizinec může vlastnit nemovitost, ale né půdu, takhle mi to někdo tvrdil.

   Než se rozhodneš, určitě doporučuju zkusit tu delší dobu být, oťukat si místní poměry a kulturu, poptat se poradců na business jak to chodí atd.

Přidejte svůj komentář