Postřehy a zážitky

Borneo. Business s orangutany pro rodinu Majid

V průvodci Lonely Planet označují výlet za orangutany na Borneo za zážitek jako vystřižený z National Geographic. A mají pravdu. Kromě toho tam zažijete mistrovství ve smlouvání u rodiny Majid.

Orangutani, Borneo, Bali - Mapa

Abyste mohli jet do džungle na orangutany, musíte si najmout klotok (tradiční loď, viz anglická Wikipedia). Protože máte průvodce Lonely Planet, tak tohle samozřejmě víte. Přiletíte do města Pangkalan Bun a chcete se dostat do vesnice Kumai, odkud vyjíždějí klotoky do „orangutaní“ džungle. Vezmete si černé mafiánské taxi, protože jiné taxi z letiště nejezdí a chcete jet nejdříve na policejní stanici provést nutnou registraci a pak do vesnice.

Je to zažitá trasa všech turistů, protože do města Pangkalan Bun se z jiného důvodu než jsou orangutani nejezdí. U okénka s objednáváním taxi na tuhle trasu mají zavedený tarif.

Registrace na policejní stanici

Pro návštěvu Národního parku s orangutany je nutná registrace. Na policejní stanici odevzdáme pasy, vyplníme formuláře a čekáme až nám provedou registraci pro návštěvu Národního parku Tanjung Puting (stránka nadace na ochranu orangutanů s informacemi o Tanjung Puting National Park), kde jsou orangutani.

Pan Majid, čtěte madžid

Přichází vysoký černoch, pan Arsil Majid, který provozuje pronájem klotoků pod hlavičkou Satria Boat. Pan Majid nám oznamuje, že mu volal taxikář a také lidé z policejní stanice a proto ví, že jsme přijeli. Provozuje pronájem klotoků a rád by nám nabídnul své služby. Prý je uvedený v průvodci Lonely Planet jako doporučený průvodce. Má pravdu, opravdu tam je. Nabízí nám loď s posádkou (kuchař, průvodce, kapitán, pomocník) na tři dny za 3000 korun na osobu. Rychle si spočítáme, že to je celkem 15000 korun (je nás pět) a posíláme ho pryč.

Policajt přináší papíry a taxi nás odváží do vesnice Kumai, odkud vyjíždí klotoky.

Čistě náhodou nás taxi vysadí před domem dalšího pronájemce klotoků. Je to sympatická mladá paní. Smlouvá s námi velmi zručně a nakonec se domlouváme na ceně 2000 korun na osobu za klotok na 3 dny. To je dohromady 10000 korun. Je to hodně, ale ta paní je fakt šikovná. A hlavně – Majid nám nabízel klotok za 15000 korun, takže jsme přece ušetřili!

Nebudu vás napínat. Na výletu jsme se náhodou od průvodce dozvěděli, že ta sympatická paní je paní Majidová. Pěkně na nás vyzráli. S uznáním je hodnotíme jako nejobratnější smlouvače, co jsme kdy potkali.

Nutno poznamenat na obranu Majidových, že výlet s jejich lodí byl v pořádku. Na druhou stranu, sympatická paní Majidová při smlouvání pár věcí dost zveličila (např. mořské speciality jsme k jídlu opravdu nejedli). Našel jsem na internetu, že jiný klotok někoho stál 8t. korun, takže zas o tolik nás neobrali.

Třeba si budete chtít zajistit klotok předem. Pro tento případ vám zde napíšu kontakt na Majidovi: tel. +62 (0532) 617 40 nebo mobil +62 852 485 90 487.

Tři dny s orangutany v Národním parku Tanjung Puting

Člověk má pocit, že když nějaký vědec natočí dokument o orangutanech v pralese, musel strávit dlouhé dny nenápadným pozorováním zvířat. U orangutanů v tomhle Národním parku tomu tak není. Stačí si sbalit pár věcí do batohu, zaplatit za loď a posádku a dokument natočíte za jeden den.

Výlet je plavba na lodi po řekách napříč džunglí se zastávkami u míst, kde se každý den krmí orangutani. Loď je poměrně jednoduchá, ale velikostí vyhovující a spaní na palubě bylo celkem pohodlné. V lodní sprše teče voda z řeky, takže pít vodu bych nedoporučoval. Naštěstí sebou měla posádka dost pitné vody v lahvích.

Turistům vstup do řeky zakázán

Dřív se turisti v řece koupali, ale před pár lety jednoho turistu sežral krokodýl a od té doby mají turisti vstup do vody zakázán. „Krokodýli lidi nežerou, byla to nějaká náhoda. Asi měl zrovna hlad,“ řekl nám zamyšleně průvodce. Místní se v řece dál koupou, ale turisty do vody pouštět nesmí. Kdyby krokodýl náhodou sežral dalšího, přestali by jezdit.

Krmení orangutanů

Místa na krmení orangutanů mají tři. Orangutany krmí banány, které dají na dřevěnou plošinu postavenou uprostřed džungle. Kolem plošiny jsou lavice pro diváky – turisty. Je to trochu fraška, co vám budu povídat.

Když ignorujete dvacet dalších turistů kolem vás a zapomenete na to, že krmení je šou jen kvůli vám a začnete vnímat džungli, úplně vás tahle podívaná pohltí. Sedíte uprostřed džungle, stromy všude kolem. Na stromech líně sedí orangutani a okounějí.

Orangutani jsou dost líná zvířata. Jsou pomalí. Sedí nebo visí na stromě a čumí. Občas je napadne, že by se mohli pohnout a tak se zhoupnou na další strom. Zhoupnutí je pomalé, není to „hup šup,“ je to „hoooouuuuup.“ Někdy vám připadá, že orangutan si to blbě odhadnul a k dalšímu stromu nedosáhne. Jenže orangutan má hrozně dlouhé ruce a prostě tam dosáhne.

Takže si takhle sedíte na lavici před krmící plošinou a kolem vás koukají orangutani. Koukají často na vás. Je jich třeba dvacet. Koukají, občas se zhoupnou na další strom a postupně si chodí pro banány na plošinu, až jsou všechny pryč a orangutani se pomalu odhoupou po stromech zpátky do džungle.

Orangutan je samotář

Orangutan je samotář. Pohybuje se po lese sám, jen na to krmení je vidíte dohromady. Jinak v lese vidíte orangutany samostatné. Spolu vidíte jen samici s mládětem nebo občas dva orangutani se kamarádí a hrajou si. Někdy jsou poblíž ostatních, ale není to žádná tlupa na jednom stromě, jsou od sebe v uctivé vzdálenosti.

Při chůzi džunglí občas vidíte sedět orangutana na stromě. Občas je nějaký na dřevěné cestě vybudované lidmi a čeká na turistu. Občas vás nějaký chytí za ruku a chce se kamarádit. Občas vás nějaký nechce pustit. Dotýkat se orangutanů prý není dobré kvůli nemocem. Orangutani jsou náchylní na lidské nemoci a na obyčejnou rýmu můžou umřít.

Z lodi uvidíte na stromech i další druhy opic. Někdy přeplavou řeku. Uvidíte i různé ptáky.

Julia Roberts se byla podívat na orangutany také

„Před dvěma lety jsme tu měli Juliu Roberts,“ povídá náš průvodce. „Já byl s ní, byli jsme tři, jako normální skupina s vámi.“ Prý to jde najít na Youtubu. O tom, že jde o slavnou herečku, tehdy nevěděli. Ve vesnici Kumai na Borneu, odkud se na orangutany jezdí, tehdy ještě neměli internet ani mobilní telefonní síť. Julia Roberts se na orangutany před dvěma lety opravdu byla podívat. Jeden samec si jí chtěl odtáhnout do pralesa.

Fotografie z výletu za orangutany

Z tohodle uličníka jednou něco bude!

Z tohodle uličníka jednou něco bude!

 

Domek Majidových je skromný. Ale protože jsou šikovní, vedle si staví nový dům. Prý hotel pro turisty

Domek Majidových je skromný. Ale protože jsou šikovní, vedle si staví nový dům. Prý hotel pro turisty

 

Tak který klotok to bude?

Tak který klotok to bude?

 

Řeka v džungli na Borneu

Řeka v džungli na Borneu. Slunce nesvítilo pořád, přece jen jsme v sezóně dešťů

 

Přišel nás přivítat první orangutan. Prý se jmenuje Atlas

Přišel nás přivítat první orangutan. Prý se jmenuje Atlas

 

Matka orangutanka s orangutančetem

Matka orangutanka s orangutančetem. Fotka jak z TV dokumentu co?

 

Džungle je na Borneu docela džungoidní

Džungle v Národním parku Tanjung Puting na Borneu je docela „džungloidní“

 

Další fotka jak z National Geographic. Na Borneu jich nacvakáte spousty

Další fotka jak z National Geographic. Na Borneu jich nacvakáte spousty

 

Krmení orangutanů na plošině uprostřed džungle

Krmení orangutanů na plošině uprostřed džungle

 

Turisti koukají na krmení orangutanů

Turisti koukají na krmení orangutanů

 

Orangutani si takhle sedí na stromech a čumí

Orangutani si takhle sedí na stromech a čumí

 

To je kus chlapa dámy.

To je kus chlapa dámy.

 

Cesta spravedlivých jest lemována makaky. Opičky malé a o to víc drzé

Cesta spravedlivých jest lemována makaky. Opičky malé a o to víc drzé

 

Na Borneu potkáte opice opravdu všech druhů

Na Borneu potkáte opice opravdu různých druhů

 

Masožravky. Ham ham

Masožravky. Strč tam prst. Nestrčim. Strč. Nestrčim.

 

Ze země jim na Borneu rostou špendlíky

Ze země jim na Borneu rostou špendlíky

 

Že by na Borneu taky měli varana Komodského?

Že by na Borneu taky měli varana Komodského?

 

Vysokej!

Vysokej!

 

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 18.12.2011. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 14.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

14 komentář(e) k “Borneo. Business s orangutany pro rodinu Majid”

  1. Dne 21.12.2011 at 19:44
    Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-content/themes/continuum/includes/theme-comments.php:60 Stack trace: #0 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-content/themes/continuum/includes/theme-comments.php(19): the_commenter_link() #1 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-includes/class-walker-comment.php(179): custom_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-includes/class-wp-walker.php(144): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-includes/class-walker-comment.php(139): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #4 /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-includes/class-wp-walker.php(387): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Arr in /data/3/5/358db1ad-8b35-4ae3-8e97-fbf6abc171eb/zivotnabali.cz/web/wp-content/themes/continuum/includes/theme-comments.php on line 60
    WordPress › Chyba

    Na webu došlo k závažné chybě.

    Přečtěte si informace o ladění ve WordPressu.