Postřehy a zážitky

Z ráje do reality. Je Bali opravdu dokonalý ráj?

Hodně často jsem četla na různých fórech, jak by se lidé rádi přestěhovali na Bali a jak ten život tam musí být naprosto skvělý. No přece sedět v teple na terase s kokosem v ruce je zaručeně to nejlepší, jak trávit víkend. No právě, víkend či dovolenou ano, ale spousta dalších věcí je tam velmi komplikovaná. V článku vám chci trochu přiblížit různá úskalí, které vás při životě na Bali čekají.

Na pivo nemůžu, bydlím 15 000 km daleko

Správně jste z nadpisu vytušili, že tato část bude věnována přátelům a rodině. Můžete odcestovat s partnerem a dětmi, ale nikdy si nemůžete do kufru zabalit všechny svoje přátele. Za svůj život na Bali jsem se setkala se spoustou lidí a většinou jsem dostala potvrzené, že ty slabší vazby s kamarády prostě zmizí. Bydlíte daleko a jelikož moc nefandím komunikaci přes internet (připadá mi to neosobní), tak jsem jim mohla maximálně občas zavolat.

Po návratu do České republiky jsem byla nadšená, když jsem mohla vidět znovu své kamarády a zajít si s nimi na pivo, probrat všechnu trable v práci a v životě u dvou vychlazených Kozlíků s pocitem, že se s nimi neuvidím znovu až za rok, ale že se můžeme klidně potkat za týden. Možná to někomu připadá absurdní, vždyť jsem si tam mohla najít plno nových přátel a dělat to stejné tam. Omyl, nemohla.

Jazyková bariéra je tu vždy, i když mluvíte anglicky perfektně. Většina mých přátel angličtinu moc neovládala, takže nakonec jsme rozhovor posunuli jinam a k jádru pudla jsme se nikdy nedostali. Ze začátku vám to nevadí, ale po delší době si chcete zajít na pivko do oblíbené hospůdky, oslavit s kamarádkou loučení se svobodou, nebo poblahopřát k narození miminka osobně.

Ty se těšíš na rohlíky?

Věřím, že i security na letišti muselo zůstat zaskočené, když prohlíželi batohy mých kamarádů, kteří jeli na Bali na dovolenou. V batohu byl sáček s pěti rohlíky. No vážně, měla jsem na ně už takovou chuť, že jsem je poprosila, aby mi je přivezli přes půl světa. Myslím si, že nikdy ještě žádný rohlík tak daleko nebyl.

Za rohlíky platím zlatem a když přiletělo kilo sýrů, to bylo radosti!

Teď si taky ťukáte na čelo že? Vždyť v Indonésii je tak pestrá kuchyně. Můžeš si dát rýži nebo nudle anebo nudle a rýži. Skvělé to je na dovolené, protože je to pro člověka něco nového a chuťové buňky tančí po celou dobu. Jenže věřte mi, že asi po dvou měsících je to přejde a zůstanou sedět na židli okolo parketu jako na diskotéce na táboře. Je to stejné, jako kdyby do vás někdo cpal dva měsíce v kuse knedlíky s omáčkou. Klidně byste mohli omáčku střídat, ale zaručuji vám, že po dvou měsících byste nechtěli vidět ani svíčkovou. Další komplikací bylo to, že nesnáším rýži a miluju sýry. To se na Bali opravdu nehodí, parodii na cheddar tam koupíte za 70 Kč a vedle správné chuti to ani nestálo. Chutnější hermelín vaši peněženku ochudí o 200 Kč. Jojo, ten malý hermelín, který kupujete v akci za 27 Kč v Albertu.

Takže jestli chcete mít, byť částečně evropský život na Bali, bude to pěkně drahé. Za obyčejné máslo zaplatíte okolo 50.000 Rp (100 Kč), za půlku chleba 35.000 Rp (70 Kč) a za láhev Jägermeistera zaplatíte dokonce 980.000 Rp (cca 2000 Kč)!!

Říkám si: „Zlatý panák na Václaváku za 70 Kč!“

A já tam budu pracovat a budu strašně bohatý…

Ne nebudete. Určitě vám to řekne více lidí, kteří tam delší dobu žijí. Například myšlenka pronájmu vily a spokojených hostů je krásná, ale žádné závratné výdělky nečekejte, pokud nebudete mít ubytování vyšší než od 1.000.000 RP za noc, poplatíte si maximálně náklady a čas.

Na Bali se jezdí utrácet, ne vydělávat.

Je tu ještě jeden problém. Asi by to chtělo dělat legálně že? No a jsme u toho. Legální stránka práce na Bali je asi to nejsložitější. Stojí to opravdu velké peníze, hromadu času a člověk do toho musí s tímto faktem jít, jinak bude akorát zklamaný.

Brigáda v restauraci nebo warungu také nebude fungovat, protože se místním nevyplatíte. A upřímně, pokud chci být strašně bohatá, tak by mi plat okolo 3 500 Kč měsíčně asi nestačil.

Na Bali je ideální práce přes internet, nebo mít peníze na investici. Musíte ale počítat i s tím, že ne každá investice se podaří a být s tím trochu smíření. Pokud máte v hlavě to, co se může pokazit v ČR, tak si to znásobte deseti a máte všechny možné průšvihy, které vás mohou potkat na Bali.

Změním svůj život, budu meditovat a užívat si sílu přírody

Za tímto typem života na Bali jezdí asi nejvíc lidí. Lidé jsou nespokojení v práci, v soukromém životě, nebo je nebaví kyselé obličeje okolí. Jenže ten parádní život si můžete samozřejmě zařídit i v ČR a nemusíte proto utíkat 15 000 km. Bali vám ovšem může otevřít oči, abyste zjistili, že spoustu materiálních věcí ani nepotřebujete, ale dobrou náladu vám nikdo nevytvoří, to musíte jen vy!

Je úplně jedno, kde žijete. Záleží pouze na tom, jak si ten život užíváte!

Kulturní centrum“ Ubud bych zařadila jako ideální místo pro vegany a vegetariány, nikomu to neberu, ovšem pořádný Babi Guling je prostě dobrota. Většinou čtu, že v Ubudu můžete chodit na spoustu meditací, jógu a semináře o lásce a míru, a také si užívat duchovna. S tímto už tak nesouhlasím, protože pokud přijedete do Ubudu a čekáte, že na vás bude dýchat klid a pohoda, tradice a kultura, tak budete zklamaní. Vyskočí na vás stovky obchodů se suvenýry, další stovka restaurací a jako bonus tam budou mraky turistů.

Chcete změnit svůj život a v ČR se vám to stále nedaří? Tak vyrazte třeba na měsíc do Indonésie. Záměrně píšu Indonésie a ne Bali. Tam si myšlenky tolik nesrovnáte, protože budete mít stále k dispozici většinu věcí, na které jste zvyklí. Budete mít internet a o své zážitky se můžete co pět minut podělit na Instagramu.

Zase mám pro vás tip na závěr

předchozím článku jsme se zkoušeli usmívat na deset lidí v tramvaji nebo metru po cestě do práce. Teď zkusíme něco ještě jednoduššího.

Na výlet do Indonésie nemám čas, peníze, chuť a bojím se lítat letadlem

Sedněte si doma, vezměte si papír a tužku a začněte psát. Napište si, za co všechno jste vděční a co vám na světě dělá radost. Pište klidně i maličkosti, třeba že jste včera byli na obědě s kamarádkou, nebo vám starší paní poděkovala za uvolnění místa v tramvaji.  Uvidíte, že za chvilku vám nebude stačit ani celý sešit, protože ač si těchto věcí už tak nevážíme, máme jich kolem sebe plno.

Protože se nám blíží podzim a to počasí, co si budeme povídat, stojí poslední dny za starou belu, tak jsou lidé víc otrávení. Když budete zářit jako sluníčko, ne jednomu člověku na tento seznam přibude i zážitek s vámi, třeba jen rychlá káva po cestě do práce.

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: , , , ,

 
Uloženo dne 22.9.2017. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 10.

Autorem článku je Lenka Bucharová

Ve 22 letech se odstěhovala do JV Asie a začala pracovat online. Začala psát příběhy z cest a poskytovat informace, jak si užít dovolenou na Bali za nízké náklady. Zajímá se o fotografii a úpravu webových stránek.

10 komentářů k “Z ráje do reality. Je Bali opravdu dokonalý ráj?”

 1. Dne 24.9.2017 at 20:51 Martin responded with... #

  Já jsem uvažoval, že se v budoucnu vzdám svého korporátního jobu a začnu dělat digitálního nomáda, tak jsem totálně sólo odcestoval do Thajska.

  Ve 3 ubytování, co jsem byl, nešel internet moc dobře. Po 2 týdnech koupání se ve střešním bazénu a opalování jsem toho měl plné zuby, a kamarádi zázemí, mi prostě děsně scházelo.

  Zjistil jsem, že na internetu je vše prezentováno strašně v růžových brýlích. Lidi, kteří píšou, že cestují sólo tím myslí, že cestují s přítelkyní, což mi teda moc sólo nepřijde.

  Ten pocit z cestování jak je super v asii je u hodně lidí udělaný tím, že si s jedním baťůžkem pronajmou hostel, a pak se s partou z hostelu jdou opít a zaplatit si nějaké holky, a dělají si mejdany.

  Jako nic proti gustu, ale prostě mi přijde, že na tom internetu lidi píšou informace dost silně vytržené z kontextu opravdové reality…

  • Dne 25.9.2017 at 15:47 Bíbr responded with... #

   On člověk musí komplet změnit styl života, není to stejné jako žít v ČR. Ale pracovat na plný úvazek na notebooku není k cestování žádná výhra. Chce to něco svobodnějšího. Třeba 4 hod denně pracovat už je v pohodě. Ale s tím internetem je to horší, to je fakt. A jinak že to lidi líčí všechno růžově, to je taky pravda 🙂

  • Dne 3.10.2017 at 13:53 Jakub responded with... #

   Asi zalezi na cloveku… ja jsem z CR odjel pred 7 lety kdyz me bylo 24. Stravil jsem 7 roky v Australii a ted 3 v SE Asia (hlavne Thajsko)…

   Kamarady z CR urcite nikdy nikdo nenahradi, za tech 7 let jsem tam byl jen dva krat a stejne mame vztah jako bych s nima byl porad.

   Urcite to taky neni porad pericko, obcas vybuchnu vzteku jaky opruz muze byt zaridit nejakou trivialitu – otevrit bankovni ucet, koupit sim kartu, to ze v SE Asia snad nikdo neumi cist mapu atd..

   Ve vysledku jsem ale spokojen a urcite v lepsi pozici nez kdybych zustal v CR. Ta obcasna osamelost, problemy atd cloveka zenou k tomu aby vic zamakal a udelal si zivot podle svych predstav. Ne podle predstav tveho okoli.

   • Dne 30.5.2019 at 16:03 Jiří responded with... #

    Každý by si měl jít za svým cílem, každý by měl mít možnost rozhodovat sám za sebe.
    Cestování beru jako bonus, ale ne životní poslání. Pro mne byly a jsou nejdůležitějčími rodina, děti a dnes již vnoučata. Dnes již bez povinnosti práce mohu vyrazit, ale vždy středobodem bude naše nádherná vlast, kterou mi vychválilo spousta jinostranců s nimiž jsem se v životě setkal. Jak říkal Werich, domovina je tam, kde jsem jako klučina hrával kuličky a k tomu dolíku se budu vždy rád vracet.

  • Dne 11.5.2019 at 05:34 Diana responded with... #

   Ahoj,
   mel bys trochu vzit v potaz, ze neni kazdy jako ty a co clovek, to jine preference a zivotni styl. Ja napriklad „nomadim“ uz 5 let a to uplne sama a nemuzu si to vynachvalit. Urcite to neni ale pro kazdeho. Lide, co jsou hodne fixovani na svoje okoli a zivotni styl a nejsou schopni se rychle prizpusobovat zmenam, navazovat nova pratelstvi a zabavit se sami, urcite spokojeni jako digitalni nomadi byt nemohou. To, ze to tobe nevyhovuje neznamena, ze to neni zabavny zpusob zivota 😉
   Necht jsou vsechny bytosti stastny! 🙂

 2. Dne 6.10.2017 at 18:06 Iva responded with... #

  Dobry den, po delsi dobe jsem zavitala sem na tyto stranky a Vas clanek mi vyrazil dech. Chvili jsem mela pocit, ze jste se mi dostala do hlavy. Na Bali jsem zila cca1a pul roku a lip bych to nenapsala.
  Po navratu jsem si tak strasne vazila zdanlivych prkotin, treba chodniku na ulicich. Taky jsem se asi rok dmula pychou nad nasi architekturou a pamatkami.
  Vsem kteri tady mrmlali nad neschopnymi lekari a pomalou zachrankou jsem doporucila par mesicu v Asii, at je to prejde.
  Jeste k tem chutim, s kamaradkou jsme na Bali pravidelne sedavaly v kuchyni, kdyz deti spaly a basnily o tom co si dame jako prvni jidlo az priletime do Cech. Segedinsky gulas, nebo 10 deka vlasaku, to na Bali proste neporidite.

 3. Dne 25.11.2017 at 09:46 Havran responded with... #

  Zdravím.
  V jv Asii jsem kazdy rok na par měsíců přes zimu a teď zrovna v Indonésii na 5 měsíců .
  Nechápu lidi comodjedou někde žít a pak jim chybí rohlíky a vlasak.
  Proč nezustanete doma?
  Já mužů jist mie goreng každý den a nikdy mě to neomrzi.Porad lepší než české omáčky a knedliky to už jsem neměl par let.

 4. Dne 2.4.2019 at 16:41 Andrea responded with... #

  Ahoj Lenko,
  super článek s kterým souhlasím. V ČR je fajn, ale také jsem si na to musela přijít sama a ikdyž mám malou indonésanku tak už budem létat jen na dovolenou si užívat 🙂

 5. Dne 11.5.2019 at 05:38 Diana responded with... #

  V Asii travim nekolik mesicu v roce jiz mnoho let. Poslednich 6 let vyhradne na Bali a musim potvrdit, ze clanek je velmi vystizny. Snad si jej prectou ti, kteri uvazuji o snadnem zivotu na ostrove bohu. Urcite byste jej mela postnou na FB ve skupine Cesi a Slovaci na Bali. Neustale se tam totis resi vsechny predestrene otazky 🙂

 6. Dne 30.5.2019 at 16:18 Jiří responded with... #

  Dobrý den Lenko, díky, moc dobře popsáno. Před časem nám jedna tulačka vymlouvala Bali a vychválila Flores. Máte prosím informace o tomto ostrově? Uvažuji, že bych přemluvil svoji drahou polovici a vyrazili jsme do této destinace. Jako důchodci bychom strávili pár zimních měsíců tam.
  Pokud vy jste byla ochotná, mohl bych prosím poprosit o nejlepší spojení, pokud bychom doletěli do Jakarty a pak v které části ostrova hledat ubytování. Komunikuji v angličtině, ale vím, že v Asii a obzláště v některých oblastech to nic neznamená 🙂
  Děkuji
  Jiří

Přidejte svůj komentář