Postřehy a zážitky

Bali. Peklo nebo ráj na zemi?

Není všechno zlato, co se třpytí. Bali můžete chápat jako ráj, nebo jako peklo. Záleží a úhlu pohledu.

Člověk nemá vždycky dobrou náladu. Když má špatnou, napadají ho temné myšlenky a celý svět je tmavší a smutnější. Právě v takové náladě napsal Petr tento článek.“ Bíbr

Rádi plavete? Na Bali těžko

Pokud se půjdete koupat, nepočítejte s tím, že si zaplavete. Jsou tu velké vlny a silné proudy, které vás nepustí ke břehu, pokud zaplavete daleko. Bali je spíš ráj surfařů, ne plavců. Jedinou výjimkou je Sanur, ale tam zase nejde surfovat.

Seminyak

Bílá kůže znamená: toho otravuj

Na ulici vás taky bude každý otravovat a nabízet vám něco k prodeji. Taxíky na vás budou troubit a nabízet převoz. My do měst už skoro nejezdíme, snažíme se právě kvůli těmhle věcem trávit čas na venkově. Ale je zase malá pravděpodobnost, že seženete levný podnájem.

Pronájem bytu nebo domu

My jsme měli byt pronajatý na měsíc. Sehnali jsme ho také pomocí místních přátel a stál nás tři miliony rupií, tedy šest tisíc korun. Byla to ale jen jedna místnost, pak balkón a koupelna. Nečekejte, že jsou tady paneláky. Drtivá většina domů má maximálně pět pater. Ty nové rostou na okrajích měst, kde se ale dost často kupí odpadky.

Jakarta spící chlapi

Jak bydlí místní

Místní bydlejí na naše poměry velmi nuzně. Jejich byty mají jeden pokoj, záchod i koupelnu mají společnou na dvoře. Dveře bytů v těchto domech bývají otevřené a lidé se chodí kdykoliv navštěvovat. Nezouvají se, bez dovolení kouří a všechno to má takovou uvolněnou „cigánskou“ atmosféru.

Výjimku tvoří ti, kteří mají vlastní dům. Ale pojem „vlastní dům“ tady často znamená bouda z plechu a cihel, na dvorku motorka a pes.

Pak jsou tu vily, ale ty se pronajímají cizincům za těžké peníze, kolem sta dolarů za noc. Takže budete mít problém sehnat vícepokojový byt, který třeba děti potřebují, pokud jedete s rodinou. Ale sehnat se dá, budete hledat zhruba měsíc, dva.

Padang Bai trajekt - lodní kuchyň

Nečekejte ráj

Jinak na Bali nečekejte žádný ráj na zemi. Pokud jedete s rodinou, vaše děti si budou muset dávat pozor na silnici. Chodci tu nemají vůbec žádnou přednost. Pokud tu vůbec jsou přechody, nejsou na nich semafory a přednost na nich taky neplatí. Auta a nekonečné kolony motorek jezdí vlevo, předjíždí se ze všech stran.

V restauracích občas běhají krysy, ve městech je jich tu hodně. Švábů taky. Večer se tu obvykle pálí odpadky, každý dům má svou hromádku, dost to smrdí. Na okrajích měst chodí po ulicích krávy a toulaví psi. Nehlaďte si je vy ani vaše děti. I když třeba neublíží, jsou nemocní.

Kuta - kráva na ulici

Jakarta

Krysa v netopýřím chrámu

Doma si nic neuvaříte

Výhodnější je tady jíst v restauracích než si doma vařit, místní to tak taky dělají. Základní smažená rýže s masem a zeleninou tu stojí kolem 15 tisíc rupií (třicet korun) v levnější restauraci. Pokud si pojedete do Kuty do Carrefouru koupit třeba housku a plátkový sýr, zaplatíte kolem 35 tisíc rupií, tedy 70 korun.

Kupodivu je tu dražší i ovoce.

Je tu prostě jiný svět, neustále se lepíte ve vlhku a vedru, chce to výdrž, peníze, a spokojit se se skromnějšími podmínkami v jídle i bydlení, pokud tedy nemáte k dispozici velký rozpočet.

Držím vám palce, pokud se rozhodnete do toho jít. Je to dobrodružství.

Padang Bai

Štítky: , ,

 
Uloženo dne 28.9.2011. Rubrika Postřehy a zážitky. Komentářů: 6.

6 komentářů k “Bali. Peklo nebo ráj na zemi?”

 1. Dne 29.9.2011 at 09:43 Hanka responded with... #

  Páni tak tohle vypadá na hodně velkou depresi 😉

  Doporučuju na pár dní vypadnout z oblasti Kuty a vůbec celého jihu a vydat se třeba do vesničky Selang, ta je na pobřeží Amed. V hotelu Aquaterrace lze pronajmout bambusovou vilku se snídaní za 200 000rp a nebo za stejnou cenu tu jsou chatky přímo na pláži. Plavat se tu dá v pohodě a navíc je tu super šnorchlování.

  • Dne 29.9.2011 at 13:58 Bíbr responded with... #

   Nojo, Kuta nám dala pěkně zabrat Hanko 😀

   Jsme teď v Sanuru, tady je to klidnější. Čekáme za chvíli návštěvy, tak nechcem teď jezdit daleko od letiště. Jak přijedou, začneme víc cestovat.

   Tady to docela jde, i když venkov je venkov. Byli jsme mimo jiné taky v Padang Bai a mluvili s potapěčkou Radkou 🙂 Opravdu tam mají točenej Bintang.

   Díky za tip na Selang 😉

 2. Dne 4.11.2011 at 11:43 Karel responded with... #

  Klucí, taky doporučují míň popíjet v Kutě…já si prošel tím samým. Bali je na každém koutu jiné a to je na něm to krásné. Ale to už určitě víte sami. Mmch. od ledna tam budu mít dům (zcela jistě ne jedna místnost s balkonem) se zahradou a vlastním bazénem, v oblasti Tabanan. Dostali byste se tam na mnohem lepší cenu než co píšete…kdyžtak se ozvěte mailem..;)

  • Dne 5.11.2011 at 16:10 Bíbr responded with... #

   Jojo, Kuta nám dala zabrat! 😀
   Dost jsme to tu teď procestovali a dojem je zase jiný. Na tak malý ostrov je to tu neuvěřitelně pestré. I když, projet křížem krážem ČR taky není jednotvárné. V lednu se asi vracíme do ČR, pak je otázka co bude. Kdyžtak se ozvem, Tabanan vypadá na dobrou lokalitu! 🙂

Přidejte svůj komentář