Balijská kultura

MAKEPUNG Závody na vodních buvolech

Jedinečná balinéská tradice

Západ Bali severně od populárního Canggu patří k méně navštěvovaným oblastem ostrova. Tato část spadá pod jedno z 8 regenství Bali, jež se nazývá Jembrana. Mimo jiné zde můžete pravidelně každý měsíc shlédnout jedinečný balinéský tradiční závod na vodních buvolech- Makepung.

Makepung je odvozen od slova kepung, což znamená „pronásledování“, a je to slavnostní událost pro místní obyvatele. Obvykle soupeří rivalové z různých vesnic a jízdy se účastní více než stovka dvojic buvolů, obvykle rozdělených do dvou až tří různých divizí.

Tradice postupem času vznikla z her, které si místní farmáři navykli pořádat ve volném čase poté, co dokončili sklizeň rýže. Tato tradiční jízda byla na Bali představena přistěhovalci z malého Jávského ostrova Madura. Narozdíl od Karapan Sapi, což je název původních závodů na Maduře, se Makepung odlišuje přísnějšími pravidly. Pro vítězství vám nestačí pouze projet cílovou čárou jako první. Makepung má své unikátní pravidlo, které přikazuje dodržování povinných rozestupů mezi účastníky. Vítězem se tedy stává ten ze závodníků, jehož buvoli projedou cílem jako první, a to s minimálním náskokem 10 metrů před dalším ze závodníků.


Trať se nachází na políčku, kde již byla sklizena veškerá rýže, často vede také podél pobřeží. Zde se závodníci navzájem pronásledují na dvoukolových vozech vyrobených z upravených dřevěných pluhů, tažených párem vodních buvolů.

TIP: Vydejte se na jeden ze zájezdů na Bali a poznejte tento ostrov na vlastní oči. Zúčastnit se můžete jak poznávacích zájezdů, tak i kratších výletů na pár dní.

Týmy jsou rozděleny do dvou klubů, a to východní divize (východně od řeky Ijo Gading) v červených barvách a západní divize (západně od řeky) v barvách zelených. V každém kole závodu obvykle soutěží tři páry buvolů. Je téměř nemožné předjíždět. Během před-závodů porotci určují pořadí jednotlivých povozů, tedy který povoz vyrazí první, druhý a třetí.

Jezdci používají různé (ne zrovna jemné) postupy, aby dosáhli co nejvyšší možné rychlosti. Například bolestivě kroutí ocasy buvolů a bičují jejich záda poněkud krutým nástrojem plným ostrých bodců či bičem. Závod tedy není určený pro mírné povahy. Pod tímto nátlakem mohou buvoli dosahovat velkolepých rychlostí až 60 km/h.

Buvoli také soutěží o to, který z nich bude nejkrásněji ,,oblečen” a nazdoben barevnými ornamenty, které vedou od jeho rohů. Celá událost tak na první pohled působí krásně pestrobarevně.

Ačkoliv v těchto lokálních závodech nejde o velké peníze, vítězství navyšuje cenu buvolů samotných. I když se jedná pouze o zkoušky či lokální soutěže, většina ze závodů může účastníkům otevřít dveře k událostem roku jako například každoroční Regent’s Cup (regentův pohár) nebo Governor’s Cup (guvernérův pohár).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro turisty se pořádají celoroční závody každé dva týdny, obvykle každý druhý čtvrtek na speciální trati poblíž Perancaku, 10 km jižně od Negary. Data, časy a místa závodu se však často mění.

 

 

 

Štítky: , , ,

 
Uloženo dne 16.3.2020. Rubrika Balijská kultura. Komentářů: 0.

K článku zatím nejsou komentáře. Buďte první, kdo napíše komentář :)

Přidejte svůj komentář