Praktické informace o Bali

Jak se vyhnout střevním potížím nebo se s nimi vypořádat?

Cestovatelský průjem, průjem, běhavka, sra*ka, záchodová průtrž, čůrání jinudy… Pro střevní potíže mají lidé spoustu názvů a často se stávají nejčastějším tématem hovoru při cestování po JV Asii. Jak se jim ale vyhnout?

Tak předně je potřeba říct, že střevním potížím se dost často vůbec vyhnout nelze. Můžete totiž být sebevíc opatrní, ale jednoho dne kuchař-lempl použije zkažené maso a je vymalováno. Někdo je taky citlivější a někdo má smůlu na nepřátelskou bakterii.

Další věc je, že se můžete snažit jak chcete, ale někdy je prostě cizích bakterií na Vaše trávení nějak moc a dá si šlofíka. A když si trávení dá šlofíka, tak z něj řádně zpracovaný produkt nevypadne.

Na Bali není žádná hygienická stanice, která by kontrolovala kdejaký stánek a restauraci. Na Bali si každý může dělat, co chce. To má spoustu výhod, ale taky to znamená, že musíte sami sobě být hygienickou stanicí.

"Tak co jste na tom Bali viděli, Toníku?" "Ále, spoustu věcí babi..."

„Tak co jste na tom Bali viděli, Toníku?“ „Ále, spoustu věcí babi…“

 

Jak se vyhnout průtrži střev?

 1. Nejezte čili (chilli)
  Kdysi jsem se dočetl, že čili slouží v Asii jako dobrá dezinfekce jídla a že má v jídelníčku svou hygienickou funkci. Takže při první návštěvě Bali jsem si ho dával všude hodně. To nedělejte. Čili „prohání“. Když na čili nejste zvyklí, rozhodně jeho nadměrnou konzumací trávení nepomůžete, naopak.
 2. Jezte jen čerstvé jídlo 
  Po pár průjmech a zkoumáních jsem dospěl k závěru, že největším problémem je zkažené jídlo. Když si nejsem jistý, že jídlo je čerstvé, mám oči a nos na stopkách.
 3. Pozor na podniky, kde nejsou lidi
  Souvisí s předchozím bodem. Pokud je podnik liduprázdný, jak může mít čerstvé jídlo? Paradoxně jsou nejvíc rizikové prázdné turistické restaurace, které vypadají hezky, ale nikdo tam nechodí.
  Nejlepší je podnik, kde je kupa místních lidí, takže je jasné že neustále prodává a že má dobré jídlo.
 4. Nejezte syrové maso
  Tohle je celkem jasná věc, ale stejně jí sem dám. Když Vám přinesou nedodělanou vepřovou kotletu, nejezte jí.
 5. Nepijte vodu z vodovodu
  Jak píšu níže, na Bali není vůbec problém voda v nápojích a džusech, ani led. Nicméně voda z kohoutku rozhodně pitná není, takže ať Vás ani nenapadne, abyste jí pili. Taková věc nenapadne ani Balijce. Používají na vodu z kohoutku často vodu z potoka a podobně. Voda z kohoutku prostě není pitná. Na opláchnutí ovoce a zeleniny ale stačí. Nějaká ta kapka nevadí, ale nesmíte jí polykat po doušcích. Chápejte vodu z balijského kohoutku jako vodu z potoka.
 6. Studené nápoje NE
  Poněkud nepohodlná rada pro vedra na Bali, ale u mě to opravdu funguje a pomáhá to lepšímu trávení. Studené nápoje jsem úplně vyřadil z jídelníčku, dávám si je jen občas a nikoliv k jídlu.
  Představte si, že máte ledově vychlazenou lahvičku s vodou a musíte jí pevně držet v jedné ruce, dokud nevychladne. Studí co? Tak přesně tohle děláte svému žaludku a dalším orgánům. Naklopíte do žaludku půl litru ledové vody a on je pak chudák úplně zmrazenej. Jak má v tuhle chvíli trávit?
  Mimochodem, jeden kardiochirurg prohlásil, že kdyby lidi nepili studené nápoje, bude asi o polovinu méně kardiovaskulárních nemocí. Tělo reaguje na ledové ochlazování tak, že se uvnitř obaluje tukem.
  Nedělejte to svému žaludku a orgánům, nemrazte je.

Prevence

 1. Lactobacillus
  Neboli probiotika. Naše střeva jsou plná „těch správných“ bacilů a breberek. Tyhle breberky to mají někdy těžké, když přijedou do nové země. Můžeme jim pomoct tím, že polkneme prášek s pomocnou pracovní sílou – pošleme jim tam další pilné kamarády.
  Probiotika si dávám, kdykoliv „to není ono.“ Podle mě jeden z nejlepších léků/preventivních opatření. Když už přijde vodová průtrž, tak to už nepomůžou. Na vyrovnání běžné nerovnováhy pomáhají skvěle.
Tenhle bufet u silnice vypadá špinavě a špinavý je. Ale je aplný lidí a tak mají všechno čerstvé, takže riziko je malé.

Tenhle bufet u silnice vypadá špinavě a špinavý je. Ale je aplný lidí a tak mají všechno čerstvé, takže riziko je malé.

 

Když už TO přijde, co s tím?

 1. Pokud nejde o vodový průjem, nepanikařte a neberte si rovnou spousty prášků. Při běžném ne-vodovém průjmu:
  • Probiotika
  • Dieta
  • Nepít alkohol (pivo pevnému ho*nu nepomáhá)
 2. Pokud jde o vodový průjem, je čas na léky:
  • Ercefuryl je zabiják všeho ve střevech. V ČR je na předpis, ale lékař Vám ho jistě rád na cestu napíše. Stačí si ho dávat jeden den (bere se 4x za den) a většinou je všechno v pořádku (jakmile je vše v pořádku, přestávám ho brát). Po dobu jednoho-dvou dnů průjem může ještě přetrvávat. Ercefuryl zabírá delší dobu, ale pak jsou všechny útočné jednotky pobity. Po dobrání ercefurylu je dobré dát si probiotika pro obnovení střevní mikroflóry.
  • Imodium umí zastavit jakoukoliv průtrž. Přestanou Vám fungovat střevní mechanismy a střeva začnou vstřebávat víc vody. Kamarádi používají imodium i na vodový průjem. Mě osobně se neosvědčilo. Měl jsem pocit, že to ve mě bublá jak v kotlíku a nemůže to ven. Když imodium přestalo působit, průtrž pokračovala.
   Imodium se rozhodně hodí, pokud musíte s nastalou situací cestovat. Spolehlivě průjem zastaví. Podle mě ovšem nic neléčí, jenom pomáhá tělu, aby zvládlo situaci vyléčit. Když jde o moc silný bakteriální útok, tak tím nic nevyřešíte.

Existuje spousta dalších léků, jako je endiaron, smecta, živočišné uhlí a další. Nic z toho se mi neosvědčilo. Pokud jde o „slabší akci“, vezmu si probiotika a mám den dietu. Pokud jde o průtrž přehrady, je na tyhle slabé odvary pozdě a jdu po silných kalibrech.

Mýty a nesmysly

 1. Nesmíte pít vodu a led
  Na Bali používají naprosto všichni vodu balenou,
  ani místní nepijí vodu z vodovodu. Občas na vesnici mají kvalitní studnu a pak pijí svou vlastní vodu, ale z veřejného vodovodu nenapadne pít nikoho. Takže se nemusíte bát, že Vám dají u stánku špatnou vodu do džusu. Všichni dávají do nápojů vodu balenou. Kupují si takové ty 20-ti litrové vody do automatu na vodu.
  Led si kupují všichni hotový a ten je taky zdravotně nezávadný.

Přeji Vám pevné H.

Odebírejte novinky o Bali!

Přihlašte se k odběru novinek a nic Vám neunikne. Můžete teď hned:

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Ze seznamu odběratelů se můžete kdykoliv odhlásit.

Štítky: ,

 
Uloženo dne 26.4.2014. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 4.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

4 komentáře k “Jak se vyhnout střevním potížím nebo se s nimi vypořádat?”

 1. Dne 11.8.2014 at 11:46 Martin Winkler responded with... #

  Díky za článek, pomůže nám před cestou do Indonésie, jen si neodpustím komentář k tomu obalování tuku uvnitř těla a zvýšení riziko kardiovaskulárních nemocí. Ten zdroj ze kterého to máte je téměř jistě hoax, zkuste to ještě raději prověřit:)). Snad je zbytek informací už správně:)).

  • Dne 11.8.2014 at 12:35 Bíbr responded with... #

   Přesné znění, které je výše v článku, jsem teď na internetu nenašel, nicméně připadá mi logické, že pokud je problém udržet v ruce ledovou lahvičku vody, tak její vypití asi nebude pro žaludek žádný hit.

   Článků je k tomu spousta, např. https://www.usc.edu/CSSF/History/2008/Projects/J1101.pdf

   Podle tohoto obalování tukem jako ochrana proti chladu je skutečně nepřesná formulace. Spíš jde o nemožnost rozpustit tuky zalité ledovou vodou v žaludku a díky tomu se dostává více tuku do dalších fází trávení, kde už být nemají a tak je více tuku v krevním oběhu, obalují se cévy atd.

 2. Dne 13.8.2014 at 00:11 Martin Winkler responded with... #

  Pokud to má tak krutý dopad na žaludek, co by to tedy provedlo s vaším krkem a jícnem? Mně logika spíše říká, že potravina se velmi rychle ohřeje nebo ochladí na tělesnou teplotu (už po cestě), navíc se smíchá s obsahem žaludku:). Když budete držet v ruce láhev s ledovou vodou, tak se samozřejmě bude ohřívat mnohem pomaleji, protože plocha ruky není schopná předat tolik tepla jako žaludek s tekutým obsahem o teplotě 37°C :).

  Ad hoax viz modrý box dole kde se vyjadřuje odborník k teplé i studené vodě: http://www.hoax.cz/hoax/infarkt-a-piti-teple-vody/

Přidejte svůj komentář