Praktické informace o Bali

Nevozte si na Bali dolary ani eura. Vezměte si platební kartu. Tipy jak ušetřit

„Jedu na druhý konec světa, to si musím vzít dolary že jo?!“ Takhle uvažuje většina Čechů, kteří se chystají na Bali. Je to trochu jinak.

Často narážím na zastaralou představu, že pro cestu do Jihovýchodní Asie je potřeba přibalit do kufrů hotovost v západní měně. Lidi si taky často myslí, že na Bali se dá dolary přímo platit.

Dolary nebo Eura? Nebo drátem do oka?

Dolary nebo Eura? Nebo drátem do oka?

 

Dá se na Bali platit dolary?

Tak předně: na Bali se dolary platit nedá, až na pár míst jako jsou velké hotely, místa s hodně turisty a podobně. Pokud si přivezete dolary nebo eura, musíte je na místě vyměnit za místní měnu – Indonéská rupie.

Čili je jasné, že to je docela nevýhodné, protože nejdřív musíte v ČR vyměnit koruny za dolary/eura a následně západní zlaťáky za Indonéské rupie. Tím pádem tratíte na výměně dvakrát.

Dolary nebo eura?

Pokud si nemůžete pomoct a prostě si „tvrdou měnu“ do batůžku přibalit musíte, pak doporučuji eura a nikoliv dolary. Na Bali se ve směnárnách staví k dolarům podivně. Například za menší bankovky dávají horší kurz. Taky za dolarové bankovky starší určitého data dávají horší kurz a někde je dokonce nechtějí. Nevím proč, možná se bojí padělků.

S eury žádný takový problém není, berou všechny bankovky za stejný kurz.

Co byste si měli vzít? Platební karty. Bankomatů je na Bali spousta a hodně obchodníků přijímá platby platební kartou.

Tak kterou, VISA nebo MasterCard? Nebo snad Maestro?

Tak kterou, VISA nebo MasterCard? Nebo snad Maestro?

 

Víc, než jedna platební karta

Jasně, teď Vás určitě napadne, že pokud se spolehnete na platební kartu a nenažraný bankomat Vám jí zhltne nebo se Vám jí povede ztratit, jste nahraní.

Tak předně – kdyby se stala krizová situace, tak můžete požádat kamarády, aby Vám poslali peníze přes veksláky Western Union (směnárny a posílání hotovosti na dálku). Ale především – dneska Vám platební kartu dají většinou k účtu zdarma, takže si jednoduše zřiďte buď další platební kartu k Vašemu účtu nebo si založte další účet v některé z bank s účty zdarma (mBank, FIO) a dostanete další platební kartu.

Pro případ ztráty karty nebo chyby bankomatů sebou vozím železnou zásobu 100 USD v hotovosti. Když mi přestane jít karta, tak mám peníze než si převedu peníze na jinou.

Mimochodem nenechte se nachytat „výhodnou“ nabídkou mBank – výběry v zahraničí „zdarma.“ Mají totiž pro platby kartou upravené kurzy měn, takže ve výsledku zaplatíte za výběr z bankomatu stejně nebo spíš víc, než u jiné „nevýhodné“ banky, kde je za výběr z bankomatu v zahraničí poplatek.

Jakou platební kartu?

Osobně mám po cestování po světě nejlepší zkušenosti s kartami Master Card a nejhorší s kartami Maestro. Master Card mi brali na nejvíc místech. Visa je taky v pohodě, ale už jsem narazil na místa, kde neměla pokrytí. Maestro je na tom s pokrytím nejhůř (nemluvím je o Bali), takže nedoporučuju.

Pokud jedete ve víc lidech, tak prostě každý z Vás bude mít platební kartu a máte zálohu zajištěnou. Doporučuju mít minimálně dvě platební karty, pro jistotu 3. Osobně jsem měl 4, ale mezi tím mi jedna propadla, takže teď mám 3. Jedna trochu praskla mrcha, takže mám aktuálně dvě a půl platební karty.

Ideální je mít jako hlavní kartu Master Card a záložní Visa.

Malá odbočka. Permata bank je nejspíš jediná banka na Bali, kde si může účet založit i cizinec bez pracovního povolení. Stačí Vám k tomu pár víz v pase, aby věděli, že na Bali jezdíte často nebo tam prakticky bydlíte.

Malá odbočka do Balijské banky. Permata bank je nejspíš jediná banka na Bali, kde si může účet založit i cizinec bez pracovního povolení. Stačí Vám k tomu pár víz v pase, aby věděli, že na Bali jezdíte často, resp. tu prakticky bydlíte.

 

Jak ušetřit při používání platební karty

Z mých výpisů z účtu vyplývá, že při výběru z bankomatu mám horší kurz než při přímé platbě kartou. Příklady z mého účtu u FIO banky (kurz se neustále mění, proto se liší kurzy):

Příklad 1

Cena za výběr 2.000.000 rupií … 4244 Kč
Poplatek za výběr z bankomatu … 101 Kč
Kurz za 1.000 rupií … 2,17 Kč

Při přímé platbě kartou ve stejný den (345 Kč za 162.940 rupií, žádné další poplatky), kurz za 1.000 rupií … 2,12 Kč

Rozdíl na 1mil. rupií (cca 2t. korun) … 55 Kč
Rozdíl při útratě 40.000 Kč za dovolenou … 1043 Kč

Příklad 2

Cena za výběr 1.000.000 rupií … 2091 Kč
Poplatek za výběr z bankomatu … 90 Kč
Kurz za 1.000 rupií … 2,18 Kč

Při přímé platbě kartou ve stejný den (297 Kč za 144.100 rupií, žádné další poplatky), kurz za 1.000 rupií … 2,06 Kč

Rozdíl na 1mil. rupií (cca 2t. korun) … 122 Kč
Rozdíl při útratě 40.000 Kč za dovolenou … 2375 Kč

Z uvedených příkladů jasně vyplývá, že nejvýhodnější je platit platební kartou přímo v obchodech.

Samozřejmě, že na trzích a v malých obchodech kartou platit nemůžete, takže se výběrům z bankomatu nelze vyhnout. Všude kde to jde, plaťte platební kartou, jinak používejte hotovost. Při běžné útratě za měsíční dovolenou tak ušetříte 500-1200 korun.

Rizika

Nevýhodou častého placení kartou je nutnost následně ohlídat na bankovním účtu, že nedošlo k chybnému zaúčtování transakce.

Osobně se mi nikdy nestalo, že by mi z účtu byla odečtena platba v chybné výši nebo platba, kterou jsem vůbec neprovedl. Stalo se mi ale, že mi jednu platbu zaúčtovali 2x a musel jsem to reklamovat (FIO banka mi bez problémů peníze asi za dva týdny vrátila).

SMS notifikace

Vychytávka pro technické typy: nastavte si v internetovém bankovnictví zasílání emailu nebo SMS při každé transakci kartou. Při každé platbě kartou Vám hned zapípá mobil a hned uvidíte, zda došlo ke správnému provedení platby. Jak může email zapípat na mobilu? Jednak můžete mít chytrý telefon, který přijímá emaily a jednak si můžete např. u Vodafone nastavit ke svému telefonu email. Jakmile něco pošlete na tento email, dorazí Vám to na mobil jako SMS.

Pokud chcete rizika minimalizovat nebo se Vám nechce kontrolovat platby kartou, používejte jen výběry z bankomatu.

Štítky:

 
Uloženo dne 26.5.2013. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 11.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

11 komentářů k “Nevozte si na Bali dolary ani eura. Vezměte si platební kartu. Tipy jak ušetřit”

 1. Dne 3.6.2013 at 13:14 Miroslav Suchy responded with... #

  Ty horší kurzy na starší dolary jsou proto, že v Indonésii se svého času objevilo ohromné množství padělaných dolarů z roku 1996. Proto vám dolary z tohoto roku v Indonésii nevezmou prakticky nikde. Na Bali a jinde vezmou dolary kolem tohoto data ale dají vám na to horší kurz. Ale například už na Lomboku nám nechtěli vzít v bance staré dolary (tj. ty monochromatické) i když nebyli z 96 a že berou jenom ty nové co už mají barevné prvky.

  • Dne 3.6.2013 at 13:18 Bíbr responded with... #

   Záhada odhalena, díky 🙂

   • Dne 24.9.2013 at 15:40 Jana responded with... #

    Dobry den, potrebovala bych poradit s hledanim levneho dlouhodobeho ubytovani na Bali (min.1 mesic). Potrebovala bych nejake prijatelne podminky a hlavne klimatizaci na praci. Jak bych mela hledat, existuji nejake www stranky? moc dekuju, Jana

 2. Dne 29.6.2013 at 09:14 poplis responded with... #

  ttrochu jsem zkoumal co je nejlepsi na vybery v zahranici a vychazi mi to na Equa Bank ktera ma za vyber z bankomatu v zahranici jen 9kč.pozor,ale nektere bankomaty chteji jeste dalsi poplatek za vyber.Jak je to na Bali nevim,setkal jsem se stim treba v mexiku u nekterych bankomatu.jak je to na Bali??
  jinak Equa ma prvni 3mesice vedeni uctu zdarma,pote za poplatek.Pro vedeni zdarma je potreba jednou mesicne poslat na ucet min.10 000,-

  co se tyce platby primo kartou,nejlepe vychazela AXA ktera dneska uz neni mozna.Takze nejlepe vychazi citi life ktera ma sice horsi kurzy nez je stred,ale dava za kazdou platbu 2% ze zaplacene castky takze se dostavame pekne na stredovy kurz.Pri pozadani pres internet je 1.rok vedeni zdarma.A pak kreditni karta u raiffeisenbank ktera pouziva primo kurzy mastercard takze je nesidi jako ostatni banky.

 3. Dne 6.9.2013 at 04:31 Mila responded with... #

  Je ale pravda ze vetsina obchodniku na Bali chce 3-5% poplatek za platbu kartou, takze ve vysledku ten rozdil takovy od vyberu v bankomatu neni zvlat kdyz kupujes drazsi veci. No a zapomel jsem na fakt, ze na spouste mistech ti reknou „sorry mister, machine is broken“. Kdyz tak me opravte..

 4. Dne 4.10.2016 at 04:35 Natalia responded with... #

  Doporučujem vzit jednoznačně eura a ne platit platební kartou kde se plati poplatek a taky vyběr z bankomatu stoji poplatek a da se vybrat jen určitý počet penez(tj. Max 5000kc) podle toho článku jsem se řídila a udelala jsem chybu ktera ma stala zbytečne 1000kc.

Přidejte svůj komentář