Praktické informace o Bali

Internetové připojení na ostrově Bali v Indonésii

„Je to rychlý internet?“ „Ó ano, je velmi rychlý.“ Takhle Vám odpoví, když se ptáte na rychlost internetového připojení na Bali, v Kutě. A cože je ten rychlý internet? Jakýkoli, třeba připojení přes mobil rychlostí -5kB, takže tohle připojení data spíš vycucává, než aby je dávalo. Když ho budu používat dost dlouho, nebudu už žádný internet potřebovat, všechny data z notebooku budou vycucaný a sežere je vysílač BTS.

Internet na Bali je prostě na prd. Nemají tady rozvody pevných linek (až na výjimky). V České Republice byl vývoj telekomunikací postupný. V době, kdy jsme v ČR rozváděli telefonní kabely, žádné mobily nebyly. Na Bali tohle přeskočili. Když tu začali pořádně využívat telekomunikace, už existujou mobily a tak není důvod rozvádět telefonní kabely. Zavést na miliony míst kabely je drahé, u mobilní sítě stačí postavit vysílač a je pokryto.

Místní lidé vůbec neznají připojení ADSL nebo přes kabelovou televizi. Znají jen vytáčené připojení přes modem rychlostí 64 kbit a následně zde před lety mobilní operátoři zavedli signál 3G. Proto vám budou tvrdit, že připojení přes mobilní síť 3G je velmi rychlé. Oproti původním 64 kbit je totiž opravdu rychlé. Emigranti skákali radostí, když tu byla 3G síť zprovozněna. Nicméně s ADSL nebo kabelovou televizí, na což jsme zvyklí v ČR, je to nesrovnatelné připojení, o hodně pomalejší.

Zapomeňte na rychlosti internetu, na jaké jste zvyklí z České Republiky. Na Bali je pojem „rychlý internet“ zcela něco jiného. Rychlý internet na Bali znamená rychlost, kdy už lze tak nějak normálně používat email a prohlížet web. „Pomalý internet“ na Bali znamená, že jde o zcela nepoužitelné připojení.

akže jak je to s internetem na Bali?

U krátkodobých pobytů na Bali Vám bude stačit využívat některou z internetových kaváren. Ceny jsou nízké, i když záleží na místě. Někde mimo turistické centrum stojí hodina 20,-Kč, v turistickém centru to může být o dost víc, třeba 60,-Kč za hodinu. V některých restauracích je WiFi zdarma, ale vždy jde o trochu dražší restaurace. Rychlost internetu je v kavárnách a restauracích na Bali různá. Většinou jde o použitelné připojení k internetu, ale zapomeňte na české „normální“ připojení 8Mbit a víc. Takový internet na Bali nenajdete.

U dlouhodobých pobytů na ostrově Bali v Indonésii, pokud chcete mít vlastní počítač s internetem doma, Vám kavárny nebudou stačit a budete chtít stálé připojení k internetu.

 1. Připojení přes mobilní síť
  Koupíte si USB modem na SIM kartu (místní cena od 600,-Kč, já koupil dráž v malé prodejně za 900,-Kč). Pak potřebujete SIM kartu. Nejlepší je prý operátor Telkomsel, kterého mám i já. Na internetu jsem se později dočetl, že dobrý je také Indosat. SIM karta stojí asi 100 korun a pak je potřeba platit měsíční poplatky – 400,-Kč/měs. stojí nejdražší tarif Telkomsel (2,5GB dat, maximální rychlost 512 kbit). Reálná rychlost kolísá. Záleží především na místě připojení. Čím blíž jste k vysílači, tím lépe. Na jednom místě moje rychlost stahování dat byla 235 kbit (29 kByte), upload 154 kbit, jinde to bylo 400 kbit / 400 kbit. Základem je být v místě, kde je signál 3G HSDPA. Bez signálu 3G HSDPA je to naprosto nepoužitelné přípojení. Před koupí si ověřte, že ve Vašem místě pobytu je signál Telkomsel 3G, resp. Indosat 3G. Pokrytí je všelijaké, signál 3G je prakticky v celém v jižním cípu Bali (bez poloostrovu Bukit) – ověřenou mám Kutu, Legian, Seminyak, Canggu, Ubud a Padang Bai. Signál mi šel i na ostrově Borneo (Kalimantan) ve městech Pangkalan Bun a Pontianak nebo třeba v Jakartě na letišti. Naopak ani ťuk jsem nechytil na Bali na poloostrově Bukit. Operátoři nemají mapu pokrytí, musíte se v prodejně zeptat na konkrétní místo nebo sami vyzkoušet. Jak se rozhodnete být někde v přírodě dál od měst, tyto mobilní karty Vám nejspíš budou k ničemu. Soused vedle v bytě má nějaké další mobilní připojení přes starší síť CDMA, operátor Smart. Rychlost se zdála srovnatelná s 3G, ale nemám vyzkoušeno a pokrytí signálem na ostrově Bali netuším.
  Indonézie SIM karta   USB GSM modem
 2. Připojení DSL (přes telefonní kabel)
  Takže telefonní linka zavedená do bytu na Bali rozhodně není samozřejmost. Čili potřebujete sehnat byt, kde už je zavedený telefonní kabel a zprovozněná tel. linka. Nám se tohle nepodařilo, takže ani nevíme jaká je pak reálná rychlost připojení. Prý je potřeba sehnat byt s tím správným tel. číslem napojeným na digitální ústřednu – jsou tu i staré rozvody, které umí jen (dnes už prastaré) klasické vytáčené analogové připojení rychlostí 64kbit/s. Co víme od jiných, tak ani u DSL připojení určitě nečekejte klasických 8Mbit, na které jste zvyklí z ČR. Hodně štěstí 🙂

 
Uloženo dne 12.8.2011. Rubrika Praktické informace o Bali. Komentářů: 13.

Autorem článku je Bíbr

Bíbr je digitální nomád. Cestuje a pracuje zároveň. Díky práci na počítači může bydlet kdekoliv na zemi, jen když tam mají internet. Dříve patřil mezi lidi trávící polovinu času v kanceláři, dnes zkouší bydlet na různých místech na zemi. Jeho životní heslo je "teď!"

13 komentářů k “Internetové připojení na ostrově Bali v Indonésii”

 1. Dne 26.10.2012 at 11:27 Míla responded with... #

  Ahoj, budeme potřebovat rychlejší připojení než toto. Jsou v tomto ohledu nějaké změny? Jde o to, že potřebujeme, aby bylo najednou možno v domě připojit více lidí, plynule využívali internet a mohli bezproblémově pracovat na dálku.

  díky za odpověd,

  Míla

  • Dne 26.10.2012 at 11:50 Bíbr responded with... #

   Ahoj Mílo, musíte sehnat dům s ADSL přípojkou. Nepočítejte ale s rychlejším než 3 Mbit a to stojí asi 6t. 2Mbit stojí 4t. Tak nějak. Kvalitu nemám vyzkoušenou. ADSL funguje v některých domech v/u Jimbaranu, jen info z doslechu, osobně jsem to nevyzkoušel.

 2. Dne 12.2.2013 at 18:54 Adam Malec responded with... #

  docela ma Bali frci internet pres smartfren.com ktery vyjde na 200 kc mesicne, jinak kvalitni a rychle pripojeni je pres pevnou linku telkom maji nekolik druhu paketu dle rychlosti pripojeni.

 3. Dne 12.2.2013 at 23:58 Dom responded with... #

  Ahoj, co wifi internet a bezdratove site na 5G, to je ddnes lepsi nez nejake ADSL/VDSL

 4. Dne 26.1.2014 at 13:02 Martin responded with... #

  Ahoj, zjistil jsem že od nového roku jede na Bali Indosat na UMTS 900 Mhz a rychlost 42 mbps. (něco jako hybrid LTE)

  Zkoušel jste to někdo? Jaký je pokrytí a reálná rychlost?

  viz.:
  Q : Apakah yang dimaksud paket Super Internet ?
  A : Super Internet adalah paket Indosat internet dengan kecepatan hingga 42 Mbps yang dapat dinikmati oleh seluruh pelanggan Indosat. Melalui jaringan baru Indosat yaitu jaringan 3G U900 dan DC-HSPA+
  Saat ini jaringan 3G U900 Indosat sudah dapat dinikmat di Bali, Padang, dan Bukit Tinggi
  Catatan : kecepatan tergantung dari lokasi, jam sibuk, banyaknya pelanggan yang akses dll

  http://www.indosat.com/Personal/Internet/Super_Internet

  14 gb za přijatelnou cenu

  • Dne 26.1.2014 at 14:56 Bibr responded with... #

   Maj to na tom webu nějak zmotaný dohromady.

   Super internet wifi je akce, že by mělo být spousta WiFi hotspotů se super internetem pro zákazníky Indosat zdarma. Nějaký hotspoty opravdu jsou. Jednou jsem bydlel v místě kde tenhle hotspot obstarávala nějaká CISCO krabička a to byl nejrychlejší internet, kterej jsem na Bali kdy chytil. Asi 3Mbit, ale taky dost nestabilní. Ale někdy to docela frčelo. To místo ovšem bylo v Denpasaru.

   Nicméně kdykoli jsem někde chytil jinej tenhle hotspot (jsou tušim třeba u malejch supermarketů Circle K nebo tak), tak to byla bída. Mají mapu WiFi hotspotů (dokonce i aplikaci na Android kde je vidíš a samo tě to na WiFi připojí), ale ta vůbec neplatí. Jsou tam všelijaký restaurace s normálnim WiFi připojenim od Indosatu, kvalita jako vždy špatná. Jedinej kvalitní hotspot byl ten v Denpasaru, jinej takovej už jsem nepotkal.

   To mobilní připojení jsem podle mě používal běžně. Je to jejich normální připojení přes mobil. Někde se ti prostě mobil připojí přes HSPA+, ale nebál bych se toho, že ti uletí počítač. Dá se z toho třeba mailovat a prohlížet weby, ale například stáhnout WordPress web přes FTP je akce na dva dny. Třeba se pletu a fakt něco novýho vykutili.

   Na Filipínách taky byla super akce LTE. No tak slavný LTE je tam ještě horší než 3G.

   • Dne 26.1.2014 at 17:41 Martin responded with... #

    No toho jsem se bál :/ takže žádná ranní idilka s notebookem na pláži? 🙂

    • Dne 27.1.2014 at 05:09 Bibr responded with... #

     Na celym Bali nečekej super připojení. Jsem teď ve Vietnamu, kde je nejlepší připojení v celý JV Asii a tady mám sice linku 30Mbit, ale do ČR se připojim rychlostí 1Mbit. Přičemž ale odezvy (PING) nejsou zrovna nejlepší, takže kopírovat např. celej web Joomla přes FTP mi trvá několik hodin. Je to fajn připojení, ale neni to tak svižný jako u nás, v USA, v Japonsku… A na Bali je to o hodně horší.

     Pokud potřebuješ kopírovat větší data sem-tam, tak si pořiď VPS, u Wedosu ho maj za stovku měsíčně: https://hosting.wedos.com/cs/virtualni-servery.html?affd=90022

     Pokud potřebuješ něco velkýho stahovat, upravit a zase někam posílat, tak to je problém. Nicméně sem tam se dobrý připojení najdou, ale je to v podstatě náhoda. Tuhle mi někdo říkal, že má ve vile super připojení a tahá si to od souseda. Dělá na tom přesně tohle, že stahuje větší data, upraví a posílá a prej v pohodě.

     Hrozně záleží kde zrovna jsi a jestli tam náhodou je nějaký dobrý připojení. Problém je, že ti to nikdo neřekne. Žádnej operátor nemá mapu pokrytí dobrym internetem nebo tak. ADSL slibujou všude závratně rychlý, ale skutek utek. Pak najednou někdo má ADSL a rychlost super, ale tohle předem prostě nevíš a spíš ta rychlost bude stát za starou bačkoru.

     • Dne 28.1.2014 at 18:11 Martin responded with... #

      Jojo díky za radu. Na wedosu pár vps mám. Asi jako nouzové řešení budu přistupovat na svůj pc v ČR přes vnc.

 5. Dne 3.1.2016 at 08:15 Ondra responded with... #

  Ahoj, koukal jsem se na stranky Indosatu a Telkomselu, a nejsem z toho moudrej. Chtel jsem si najit aktualni tarif, ktery by se hodil pro muj ucel. Chtel bych napriklad poslat kazdy den cca 1 GB z telefonu s fotakem na nejakej virtualni server. Jestli to posilani bude trvat celou noc, je jedno. Stranky obou spolecnosti jsou trochu neprehledny. Mas tip, jaky tarif bych si mel sjednat?
  Z fora jsem vycetl, ze SIMka se da koupit v podstate kdekoli v krame. V tom obchode si zaridim i ten tarif, nebo musim kvuli tomu navstivit kamenny obchod toho operatora pro nastaveni tarifu?
  Bude ta SIMka kompatibilni s ČR telefonem? Na webu pises, ze se da na Bali koupit mobil a ze neni levnej, ale nepochopil jsem, jestli mi bude Balijska Simka fungovat v Ceskym telefonu.
  diky za info, Ondra

Přidejte svůj komentář